28.11.2021 | Svátek má René


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 17.10.2021 13:51

Semitské národy (Arabové i Židé) jsou po tisíciletí velmi kmenově založené. Mezi Araby to zcela neobrousil ani univerzalistický Islám. Situaci dále zhoršuje obyčej brát si sestřenice a batrance z prvního kolene.

Oni i Židé mají tu kmenovou mentalitu pod kůží relativně třeba k Evropanům - leckdo si potrpí na linii Kohenů, Davidů atd. apod.

V Evropě se ta kmenovost výrazně obrousila pomocí Křesťanství, které představilo dosud neznámou kategorii Jedince. I např. Římská společnost jedince kulturně nerozeznávala. Nejmenší jednotkou tam byla rodina.

Chápu snahu autorky nahlodat Levici, která má Palestince za outsidery a tudíž jim nadržuje ale není to tak jednoduché. Palestinci jednoduše nemůžou žít mezi Araby, kde chtěj.

A vyčítat jim, jakkoliv oportunistickou, snahu o návrat do své dřívější domoviny je poněkud pokrytecké zvláště od Židů, kteří se tam nasáčkovali zpátky leckdy po tisíci letech.

Objektivně, území patří tomu, kdo si je ho schopen udržet. A vzhledem k antipatiím nelze Palestince ve větším počtu strpět. Vzhledem ke kvalitě budované civilizace vyhrává Izrael...ikdyž co tam teď předváděj s Covidem je poněkud zarážející. Rovněž tak jejich podivuhodná mezinárodní strategie - družba s Azerbájdžánem (Tureckem), Čínou a Saudy. To je kousne do zadele. Skoro to vypadá, že se spojí s každým kromě Indo-Evropanů, asi jakožto svého kmenového největšího konkurenta?

V. Církva 17.10.2021 19:20

Tak s kmenovým společenstvím, to je sice pravda ale když píšete že Izrael má taky určitým způsobem zažité kmenové společenství tak přijali Židy z celého světe. Těch 0.9 procent co zůstali v arabských zemích asi úplně výmysl nebude.

Arabové mají jak správně píšete univerzalistický islám, tak ať se ukážou jací Arabové a islám jsou v almužně a lásce k bližnímu. Ve středověku se pořád žít nedá, tak ať se vzpamatují!. Prostě to jsou výmluvy, když turecko mohlo přijmout miliony uprchlíků, tak mají Arabové přijmout Araby.

On bude problém jinde. Sobectví muslimů a to, že ůzemí islámu prostě nesmí získat zpět bezvěrci.

D. Bowman 17.10.2021 19:51

Židy z celého světa přijali, ikdyž s tam jisté pnutí je a k etiopských židům se chovali až sprostě. Ale tak vzhledem k situaci se snaží udržet jednotu, logicky. Arabové nejsou tlačeni okolnostmi.

Ale jnak se v Izraeli na kmeny hraje dost tvrdě...směrem ven. Potřebujete DNA vzorek, když chcete být nově příchozí plnoprávný příslušník kmene.

Co je za Palestinckym problémem je mi jasný. A popisujete to dobře. Jen upozorňuju, že fakticky na zemi, je ta arabská společnost jiná a integrace Palestinckých uprchlíků není jednoduchá - nelze se jednoduše přesadit do Jordánska.

Asi to nakonec zvládnou. když nebude zbytí. A nebo budou tisíce let prudit, integrovat se nebudou, až si to vybojují zpátky jako jejich židovští bratranci.

H. Lukešová 17.10.2021 19:37

1) Většina tzv. "palestinského obyvatelstva" jsou potomci Arabů, kteří vnikli do Země izraelské v průběhu 19. století, poté, kdy začala tato země vzkvétat v důsledku židovských a britských investic. Země izraelská Arabům nikdy nepatřila. Nikdy. Nikdy neexistoval Palestinský arabský stát.

2) Když jsme se spolu naposledy bavili o vztahu Britů, Židů a Arabů k Svaté zemi, tak jste hájil Brity, že hájili své zájmy, tak nyní Židé ve své družbě s Azerbajdžánem také hájí své zájmy, Azerbajdžán dodává Izraeli 40% nutné ropy, kterou potřebuje a křesťanská Arménie se druží s islámským Íránem, no geopolitika je složitá, i Arménie hájí své zájmy...

3) Proč by Izrael měl hájit zájmy EU, která ve vlivu levice Izrael podvrací, podporuje a financuje palestinské teroristy? K tomu já nevidím žádný důvod. Každý sám za sebe, jak píšete, nebo co jsem pochopila s Vašich příspěvků.

D. Bowman 17.10.2021 20:09

1) Já myslel, že se tomu říkávalo Judea. Do jaké míry jsou palestinci féničané a do jaké arabové, nevím. Každopádně tam obojí žilo dlouho.

Že Palestinský stát neexistoval je hezké ale to Izrael také ne...až najednou jo.

Jen chci říct, že co bylo bylo a v reálu je to dost jedno. To jsen jan takové PR hry.

2) Já taky nic nemám proti hájení vlastních zájmů. Jen tvrdím, že to Izraelce kousne do zadku. Ta ropa a investice od číňanů za to nestojí. Ale co já vim. Uvidíme.

3) Já být Izraelec, tak se radši přimykám k Evropě než Číně nebo různejm stánům. Jestli padne Evropa, tak je s Izraelem konec. Evropani jsou momentálně otravní sluníčkáři a pošahanci ale narozdíl od zbytku nemají zájem kroutit tam nikomu krkem nebo to korumpovat nebo si tam dělat přístavy jako číňani.

H. Lukešová 17.10.2021 20:14

Tak jde o to, že existoval v Zemi izraelské/Judeji židovský stát. Nejprve jednotné Království Izrael a to se později rozpadlo na Království Izraelské a Království Judské. To je v dějinách zaznamenáno, v historických pramenech i v Bibli, řada izraelských a judských králů.

A dnešní "Palestinci" jsou Arabové a nemají s Féničany, Pelištějci, nic společného.

D. Bowman 17.10.2021 20:32

Takže stát to nebyl. Rozhodně ne v současné rozloze. Ale jak řikám to je jedno.

Kam se teda ty Kanánci a Féničani poděli? Já chápu vaši snahu jejich jakýsi historický nárok anulovat ale zase bych to nepřeháněl. Je velmi pravděpodobné že jejich předkové v oblasti žili a arabové od Mekky a Mediny je obohatili jen trošku. Aškenázi židé jsou také minimálně ze 40% Indo-Evropané - DNA haplogrupa R1a a R1b.

H. Lukešová 17.10.2021 20:39

Tak Kananejci, Fenicane, Pelistejci zmizeli, zanikli, smetl je čas, vidíte, ze starověkých národů přežili jenom Židé. Ale na tom nesejde. Já se s Vámi dnes principu nepřu.

D. Bowman 17.10.2021 20:51

No tak asi nebyly tak zaseklý na kmenový identitě. To uměj jenom Židé, Siouxové a Moraváci ;-D

H. Lukešová 17.10.2021 20:59

Tak jistěže nebyli. Něco na kmenové identitě špatného není, jako národ alespoň Židé přežili po těch tisících letech.

Vemte si dnešní problém v Evropě, média tlačí na nošení ras, správné bílé dívky mají zakládat vztahy s černými chlapci. Dnes neuvidíte reklamu, kde by bílá dívka nechodila s černým chlapcem.

Ale nic proti, to je jen můj kmenovy, jistě zaostaly názor. :-)

H. Lukešová 17.10.2021 21:06

Tedy miseni ras. Píši přes mobil, a t9 mi někdy vyplivne nesmysl... :-)

V. Klepetko 17.10.2021 23:08

Dva možná zajímavé postřehy: ze starobylých etnik tu dnes máme (je jich velmi málo!) ještě Asyřany. A možná pár Aramejců s původním jazykem. A mezi "Palestinci" jsou i arabizovaní Arméni, co přežili genocidu a vyhnání... I křesťanů mezi nimi (Palestinci) bývalo až 10%, ale to už dávno není pravda..

D. Bowman 17.10.2021 23:15

Nic se nemá přehánět, asi tak. Míchání pro míchání, protože je to IN je asi stejná blbost jako si zadělávat na degenerativní poruchy, jen aby se tzv. neředila krev, udržovala kulturní a kultovní kontinuita a nerozkutálely se kmenové majetky.

Když si projdete jména a etnickou příslušnost tvůrců těch nových snímků třeba i pro BBC, kde Achilles nebo Cesar nebo Artus apod jsou cernosi, tak zjistíte, že valná většina producentů a tvůtců má blíže k Israeli než k Albionu. Asi nějaká diverze jako pomsta za to drhnutí ke konci války8-o

Ale vsadim se. že podobné reklamy frčí i v Israeli. Umělci jsou od přírody levičáci a bořiči, či buřiči a tak trochu úchylové.

V. Kučer 16.10.2021 21:55

Palestinských uprchlíků byli stovky tisíc, dnes jich jsou miliony. Německých uprchlíků a jejich potomků je pořád stejně ne-li méně a pomoc od OSN nedostávali. Pomohl jim pouze Marshallův plán.

K. Křivan 16.10.2021 18:23

Není uprclík jako uprchlík. Němečtí uprchlíci z Ruska jsou něco úplné jiného než arabáči z bývalé Palestiny. Prostě arabský dvounožec není Evropan. Nedá se to srovnávat.

J. Farda 16.10.2021 14:33

Terminus technicus "palestinští uprchlíci" je, obávám se, spíše než velmi sporné označení entity už přesnější označení pro pseudoprofesi - a to, žel, často vražednou. :-(

H. Rybnická 16.10.2021 11:25

Paní Lukešová při pročítání Vašeho textu jsem se vrátila do – pozdnějších – vlastních dětských let. V hlavě mi proběhl dávný rozhovor s otcem při večerních radiových zprávách, kdy řekl něco podobného jako Ralph Garroway s tím, že situaci tenkrát přirovnal k situaci v poválečném Německu, které muselo přijmout a integrovat 14 milionů uprchlíků a poukázal při tom na současnou situaci v Německu – bylo to někdy kolem 60tých let – která byla tehdy mnohonásobně jiná než v CZ a ve smyslu těch uprchlíků a dík mezinárodním organizacím jako UNNRA bezvadně zvládnutá. Byl to prostě názor, který mi utkvěl do dnes v hlavě, i když je to více než půl století.

Ostatně Německo přijalo po pádu železné opony tedy asi v 90. letech tisíce dalších „uprchlíků“ převážně z Ruska, potomků někdejších německých osídlenců, kteří do Ruska přicházeli již v 18. století na výzvu a přání carů. Někdy až z území dnešního Holandska. Převážná většina se integrovala, hovořili více míně dobrou němčinou, menší část těch zvláště mladších „Ruslanddeutschen“ začala dělat výtržnosti, někteří dokonce mafiánským způsobem. Povídalo se, že někteří měli dokonce i falšované doklady (z nějakých ruských matrik, kde si snad pořídili za nemalé peníze vhodnou dokumentaci o svém německém prapůvodu). . Znám jich pár, jsou to normální lidé, pracují, mají rodinu – o takových se v novinách nemluví a nepíše. Tak to bývá.

Ve věci těch palestinských uprchlíků a jejich potomků jste definovala zásadní problém, jejich integrace je věcí okolních arabských států – a toto se záměrně neděje. Takže jakou alternativu mají a) oni sami b) ty záchranné organizace? Nechat „obyčejné“ lidi bez podpory, zdravotního a alespoň zásadního občanského života zemřít hladem? Nebo jak?

Analyzovat situaci je jedna věc, najít rozumné a lidské řešení druhá. Tedy otázka: Jak může vypadat - lidské - řešení za dané situace ?

H. Lukešová 16.10.2021 12:11

Ano, naprosto souhlasím s Vaším rozborem, Německo přijalo obrovské množství uprchlíků a zvládlo to.

Rozumné řešení je dle mého názoru to, aby arabské země přijaly a plně integrovaly palestinské uprchlíky, dát arabským zemím klidně finanční příspěvek na integraci palestinských arabských uprchlíků, aby se z nich stali řádni občané těch kterých arabských států.

H. Rybnická 16.10.2021 12:24

Správně. Ovšem: pokud se to nestane a nedá očekávat: Plán B ?

H. Lukešová 16.10.2021 12:33

Tak to je doopravdy těžké. Holt udržovat současný stav. Poskytnout peníze UNRWA, ale pokusit se zajistit, aby učitelé nebyli napojení na Hamas a pokusit se zaručit, aby palestinské učebnice jely podle studijních osnov, založené na míru, toleranci a přátelským sousedskym vztahům. Jinak mě nic jiného nenapadá.

H. Rybnická 16.10.2021 13:14

Noto už je super řešení to by pro začátek docela stačilo. A myslím dokonce že by to vyvolalo určitou dynamiku správným směrem.

H. Rybnická 16.10.2021 12:31

A ještě: Pokud by měla Vaše představa být realizováná, jakým způsobem a) přesvědčit ty okolní státy a b) zajistit korektní způsob provedení?

H. Lukešová 16.10.2021 12:39

Napadá mě jedině finanční pobídky. Vždyť sama píšete, a to je pravda, že Německo prijalo obrovské množství lidí, Němců vyhnaných po WW2 z Československa, Maďarska, Polska a tisíce Rusů a nikdo Němce nemusel pobizet, aby pomohli svým německým bratrům a sestram.

Když tak dobře uvažují Němci, proč toho nejsou schopni arabští vůdci z okolních arabských zemí? Všichni toho nejsou schopni. Němci přijali německé uprchlíky bez finančních pobidek.

L. Beneš 16.10.2021 12:51

Ono to přijetí uprchlíků a odsunutých (jak říkáte vy vyhnaných) nebylo vždy jen laskavé a ochotné. Nicméně Německu nic jiného nezbývalo, než je přijmout. Ovšem ti do "staré" vlasti navrátivší se Němci byli na mnohem vyšší úrovni než pastevci koz a povaleči před čajovnami celé dny jen počítající kuličky na muslimském "růženci". Takže ti Němci pomáhali aktivně na tvorbě "hospodářského zázraku" v Německu, zatímco ti Palestinci jen pasivně čekají, kdo jim pošle nějaké peníze, aby ti aktvnější z nich měli na obstarání raket atd.

H. Lukešová 16.10.2021 13:03

Takže to vypadá, že je situace vážně těžko, moc těžko, řešitelná. Tady můžeme všichni filosofovat, ale situace se nezmění.

Hamas bude nadále působit v UNRWA, vyučovat děti podle nenávistných antisemitskych učebnic, vedoucí k terorismu a násilí, arabské státy palestinské uprchlíky nepřijmou a nechají je jen a jen znít v táborech a budou karat a pranyrovat Izrael. Němci jsou hilr mnohem pracovitejsi než palestinští Arabové. Tož tak.

K. Křivan 16.10.2021 18:26

Situace je vážně neřešitelná. Pouze likvidací přemnožené nekvalitní skupiny.

H. Rybnická 16.10.2021 13:18

Samozřejmě máte pravdu, ovšem že by tehdejší němečtí uprchlící byli pouze pilní a pracovití lidé a palestinští pouze lenoši považuji za polarizování. Domnívám se, že pokud by měli řádnou životní perspektivu, že by se jí velice rádi ujali. A že lumpové jsou všude a vždycky, je samozřejmě pravda ale platí pro každou komuitu.

L. Beneš 16.10.2021 13:37

Zajisté, že pracovití i lenoši jsou všude. Nicméně tamní mentalita lidí je poněkud odlišná od té evropské. Strávil jsem pracovně tři roky cca 300 až 350 km od hranic té řečené Palestiny a nadto řadu měsíců krátkodobě v zemích, kde se píše zprava doleva, od Atlantiku po Indonésii, takže jsem leccos vypozoroval. Viděl jsem pilné feláhy na polích v nilské deltě a pilné zedníky na stavbách v Bagdádu, ale také statisíce lidí, kteří jen vyhledávali stín u sklenky čaje, kde jen probírali oněch 99+ 1 kuliček muslimského růžence. Celý den. A jejich otrhané děti žebrající o bakšíš.

H. Rybnická 16.10.2021 13:16

Německu pomohl Marshalův plán. Arabským vůdcům, jiné kultury nabídnout finanční prostředky asi nebude stačit. Musí být nějaáé inteligentní idea.

J. Pokoutný 16.10.2021 22:11

Paní Lukešová vám jistě ráda vyčíslí, kolik od r.1949, resp. 1967 vydržování téhle páté kolony, rozes...cí celý Blízký východ stálo. Jejich oběťmi jsou Libanon, Jordánsko i Izrael. Alůe pokud bude někdo připlácet na jejich rozmnožování, k dobrému se to nezmění.