29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Otázka „palestinských uprchlíků“

Slovní spojení „palestinský uprchlík“ dávno ztratilo původní význam a stalo se bojovým heslem v mediální bitvě o výsostný výklad tohoto konfliktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 17.10.2021 23:15

Nic se nemá přehánět, asi tak. Míchání pro míchání, protože je to IN je asi stejná blbost jako si zadělávat na degenerativní poruchy, jen aby se tzv. neředila krev, udržovala kulturní a kultovní kontinuita a nerozkutálely se kmenové majetky.

Když si projdete jména a etnickou příslušnost tvůrců těch nových snímků třeba i pro BBC, kde Achilles nebo Cesar nebo Artus apod jsou cernosi, tak zjistíte, že valná většina producentů a tvůtců má blíže k Israeli než k Albionu. Asi nějaká diverze jako pomsta za to drhnutí ke konci války8-o

Ale vsadim se. že podobné reklamy frčí i v Israeli. Umělci jsou od přírody levičáci a bořiči, či buřiči a tak trochu úchylové.

V. Klepetko 17.10.2021 23:08

Dva možná zajímavé postřehy: ze starobylých etnik tu dnes máme (je jich velmi málo!) ještě Asyřany. A možná pár Aramejců s původním jazykem. A mezi "Palestinci" jsou i arabizovaní Arméni, co přežili genocidu a vyhnání... I křesťanů mezi nimi (Palestinci) bývalo až 10%, ale to už dávno není pravda..

H. Lukešová 17.10.2021 21:06

Tedy miseni ras. Píši přes mobil, a t9 mi někdy vyplivne nesmysl... :-)

H. Lukešová 17.10.2021 20:59

Tak jistěže nebyli. Něco na kmenové identitě špatného není, jako národ alespoň Židé přežili po těch tisících letech.

Vemte si dnešní problém v Evropě, média tlačí na nošení ras, správné bílé dívky mají zakládat vztahy s černými chlapci. Dnes neuvidíte reklamu, kde by bílá dívka nechodila s černým chlapcem.

Ale nic proti, to je jen můj kmenovy, jistě zaostaly názor. :-)

D. Bowman 17.10.2021 20:51

No tak asi nebyly tak zaseklý na kmenový identitě. To uměj jenom Židé, Siouxové a Moraváci ;-D

H. Lukešová 17.10.2021 20:39

Tak Kananejci, Fenicane, Pelistejci zmizeli, zanikli, smetl je čas, vidíte, ze starověkých národů přežili jenom Židé. Ale na tom nesejde. Já se s Vámi dnes principu nepřu.

D. Bowman 17.10.2021 20:32

Takže stát to nebyl. Rozhodně ne v současné rozloze. Ale jak řikám to je jedno.

Kam se teda ty Kanánci a Féničani poděli? Já chápu vaši snahu jejich jakýsi historický nárok anulovat ale zase bych to nepřeháněl. Je velmi pravděpodobné že jejich předkové v oblasti žili a arabové od Mekky a Mediny je obohatili jen trošku. Aškenázi židé jsou také minimálně ze 40% Indo-Evropané - DNA haplogrupa R1a a R1b.

H. Lukešová 17.10.2021 20:14

Tak jde o to, že existoval v Zemi izraelské/Judeji židovský stát. Nejprve jednotné Království Izrael a to se později rozpadlo na Království Izraelské a Království Judské. To je v dějinách zaznamenáno, v historických pramenech i v Bibli, řada izraelských a judských králů.

A dnešní "Palestinci" jsou Arabové a nemají s Féničany, Pelištějci, nic společného.

D. Bowman 17.10.2021 20:09

1) Já myslel, že se tomu říkávalo Judea. Do jaké míry jsou palestinci féničané a do jaké arabové, nevím. Každopádně tam obojí žilo dlouho.

Že Palestinský stát neexistoval je hezké ale to Izrael také ne...až najednou jo.

Jen chci říct, že co bylo bylo a v reálu je to dost jedno. To jsen jan takové PR hry.

2) Já taky nic nemám proti hájení vlastních zájmů. Jen tvrdím, že to Izraelce kousne do zadku. Ta ropa a investice od číňanů za to nestojí. Ale co já vim. Uvidíme.

3) Já být Izraelec, tak se radši přimykám k Evropě než Číně nebo různejm stánům. Jestli padne Evropa, tak je s Izraelem konec. Evropani jsou momentálně otravní sluníčkáři a pošahanci ale narozdíl od zbytku nemají zájem kroutit tam nikomu krkem nebo to korumpovat nebo si tam dělat přístavy jako číňani.

D. Bowman 17.10.2021 19:51

Židy z celého světa přijali, ikdyž s tam jisté pnutí je a k etiopských židům se chovali až sprostě. Ale tak vzhledem k situaci se snaží udržet jednotu, logicky. Arabové nejsou tlačeni okolnostmi.

Ale jnak se v Izraeli na kmeny hraje dost tvrdě...směrem ven. Potřebujete DNA vzorek, když chcete být nově příchozí plnoprávný příslušník kmene.

Co je za Palestinckym problémem je mi jasný. A popisujete to dobře. Jen upozorňuju, že fakticky na zemi, je ta arabská společnost jiná a integrace Palestinckých uprchlíků není jednoduchá - nelze se jednoduše přesadit do Jordánska.

Asi to nakonec zvládnou. když nebude zbytí. A nebo budou tisíce let prudit, integrovat se nebudou, až si to vybojují zpátky jako jejich židovští bratranci.

H. Lukešová 17.10.2021 19:37

1) Většina tzv. "palestinského obyvatelstva" jsou potomci Arabů, kteří vnikli do Země izraelské v průběhu 19. století, poté, kdy začala tato země vzkvétat v důsledku židovských a britských investic. Země izraelská Arabům nikdy nepatřila. Nikdy. Nikdy neexistoval Palestinský arabský stát.

2) Když jsme se spolu naposledy bavili o vztahu Britů, Židů a Arabů k Svaté zemi, tak jste hájil Brity, že hájili své zájmy, tak nyní Židé ve své družbě s Azerbajdžánem také hájí své zájmy, Azerbajdžán dodává Izraeli 40% nutné ropy, kterou potřebuje a křesťanská Arménie se druží s islámským Íránem, no geopolitika je složitá, i Arménie hájí své zájmy...

3) Proč by Izrael měl hájit zájmy EU, která ve vlivu levice Izrael podvrací, podporuje a financuje palestinské teroristy? K tomu já nevidím žádný důvod. Každý sám za sebe, jak píšete, nebo co jsem pochopila s Vašich příspěvků.

V. Církva 17.10.2021 19:20

Tak s kmenovým společenstvím, to je sice pravda ale když píšete že Izrael má taky určitým způsobem zažité kmenové společenství tak přijali Židy z celého světe. Těch 0.9 procent co zůstali v arabských zemích asi úplně výmysl nebude.

Arabové mají jak správně píšete univerzalistický islám, tak ať se ukážou jací Arabové a islám jsou v almužně a lásce k bližnímu. Ve středověku se pořád žít nedá, tak ať se vzpamatují!. Prostě to jsou výmluvy, když turecko mohlo přijmout miliony uprchlíků, tak mají Arabové přijmout Araby.

On bude problém jinde. Sobectví muslimů a to, že ůzemí islámu prostě nesmí získat zpět bezvěrci.

J. Lukavsky 17.10.2021 17:57

"dát arabským zemím klidně finanční příspěvek na integraci" ano, kupř. takový chuďoučký Katar či Saudové by jistě potřebovali aby jim Bulhaři, Češi, Slováci.... přispěli.... Spíše bych řekl, že je tam prostě nechtějí neboť vědí co od nich lze očekávat. Je jistě podivné, že souvěrci muslimové na ně kašlou zatímco nevěřící psi z USA, Evropy.... jim posílají prašule. Jsou to Vaňku paradoxy! J.L. end

D. Bowman 17.10.2021 14:00

Féničané, Berbeři, Koptové, Peršané (Babylon) nejsou Semité, narozdíl od Arabů a Židů. Jistě se to za tu dobu notně promíchalo a vliv arabštiny a Islámu byl pro arabizaci zásadní ale ty společnosti jsou na druhou stranu velmi kmenově a klanově členěné a to i mezi originálními Araby.

D. Bowman 17.10.2021 13:51

Semitské národy (Arabové i Židé) jsou po tisíciletí velmi kmenově založené. Mezi Araby to zcela neobrousil ani univerzalistický Islám. Situaci dále zhoršuje obyčej brát si sestřenice a batrance z prvního kolene.

Oni i Židé mají tu kmenovou mentalitu pod kůží relativně třeba k Evropanům - leckdo si potrpí na linii Kohenů, Davidů atd. apod.

V Evropě se ta kmenovost výrazně obrousila pomocí Křesťanství, které představilo dosud neznámou kategorii Jedince. I např. Římská společnost jedince kulturně nerozeznávala. Nejmenší jednotkou tam byla rodina.

Chápu snahu autorky nahlodat Levici, která má Palestince za outsidery a tudíž jim nadržuje ale není to tak jednoduché. Palestinci jednoduše nemůžou žít mezi Araby, kde chtěj.

A vyčítat jim, jakkoliv oportunistickou, snahu o návrat do své dřívější domoviny je poněkud pokrytecké zvláště od Židů, kteří se tam nasáčkovali zpátky leckdy po tisíci letech.

Objektivně, území patří tomu, kdo si je ho schopen udržet. A vzhledem k antipatiím nelze Palestince ve větším počtu strpět. Vzhledem ke kvalitě budované civilizace vyhrává Izrael...ikdyž co tam teď předváděj s Covidem je poněkud zarážející. Rovněž tak jejich podivuhodná mezinárodní strategie - družba s Azerbájdžánem (Tureckem), Čínou a Saudy. To je kousne do zadele. Skoro to vypadá, že se spojí s každým kromě Indo-Evropanů, asi jakožto svého kmenového největšího konkurenta?

J. Jaroš 16.10.2021 22:32

Když to nejde po dobrém! Pokud vím Palestince přijalo Jordánsko.Soužití prý nedopadlo dobře.Nevím jak civilizovaný svět dospěl k názoru že je musí živit křesťanské státy.

J. Pokoutný 16.10.2021 22:12

Právě jste naštvala Berbery!

J. Pokoutný 16.10.2021 22:11

Paní Lukešová vám jistě ráda vyčíslí, kolik od r.1949, resp. 1967 vydržování téhle páté kolony, rozes...cí celý Blízký východ stálo. Jejich oběťmi jsou Libanon, Jordánsko i Izrael. Alůe pokud bude někdo připlácet na jejich rozmnožování, k dobrému se to nezmění.

V. Kučer 16.10.2021 21:55

Palestinských uprchlíků byli stovky tisíc, dnes jich jsou miliony. Německých uprchlíků a jejich potomků je pořád stejně ne-li méně a pomoc od OSN nedostávali. Pomohl jim pouze Marshallův plán.

H. Lukešová 16.10.2021 19:18

Egypťané, Libyjci, Syřané, Maročané, Alžířani a Palestinci jsou jednoho toho samého původu arabského, jsou Arabové, jednotný národ, s jednotným arabským jazykem, jednotným náboženstvím (většinově islám, hrstka křesťanství), většinovou kulturou. Všichni jsou arabští bratři a sestry.

J. Jurax 16.10.2021 19:10

Němečtí bratři a sestry, no dobře. Jenže Arabové jsou řekněme Egypťané, Libyjci, Syřané etc. Tak jacípak bratři a sestry?

K. Křivan 16.10.2021 18:26

Situace je vážně neřešitelná. Pouze likvidací přemnožené nekvalitní skupiny.

K. Křivan 16.10.2021 18:23

Není uprclík jako uprchlík. Němečtí uprchlíci z Ruska jsou něco úplné jiného než arabáči z bývalé Palestiny. Prostě arabský dvounožec není Evropan. Nedá se to srovnávat.

J. Farda 16.10.2021 14:33

Terminus technicus "palestinští uprchlíci" je, obávám se, spíše než velmi sporné označení entity už přesnější označení pro pseudoprofesi - a to, žel, často vražednou. :-(

L. Beneš 16.10.2021 13:37

Zajisté, že pracovití i lenoši jsou všude. Nicméně tamní mentalita lidí je poněkud odlišná od té evropské. Strávil jsem pracovně tři roky cca 300 až 350 km od hranic té řečené Palestiny a nadto řadu měsíců krátkodobě v zemích, kde se píše zprava doleva, od Atlantiku po Indonésii, takže jsem leccos vypozoroval. Viděl jsem pilné feláhy na polích v nilské deltě a pilné zedníky na stavbách v Bagdádu, ale také statisíce lidí, kteří jen vyhledávali stín u sklenky čaje, kde jen probírali oněch 99+ 1 kuliček muslimského růžence. Celý den. A jejich otrhané děti žebrající o bakšíš.

H. Rybnická 16.10.2021 13:20

takže jsme u status quo dá se jen zmírnit situace

H. Rybnická 16.10.2021 13:18

Samozřejmě máte pravdu, ovšem že by tehdejší němečtí uprchlící byli pouze pilní a pracovití lidé a palestinští pouze lenoši považuji za polarizování. Domnívám se, že pokud by měli řádnou životní perspektivu, že by se jí velice rádi ujali. A že lumpové jsou všude a vždycky, je samozřejmě pravda ale platí pro každou komuitu.

L. Beneš 16.10.2021 13:16

Některé rány a nemoci jsou ale nevyléčitelné.

H. Rybnická 16.10.2021 13:16

Německu pomohl Marshalův plán. Arabským vůdcům, jiné kultury nabídnout finanční prostředky asi nebude stačit. Musí být nějaáé inteligentní idea.

H. Rybnická 16.10.2021 13:14

Noto už je super řešení to by pro začátek docela stačilo. A myslím dokonce že by to vyvolalo určitou dynamiku správným směrem.