4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo seje vítr, sklízí hurikán!

Kdo seje vítr, sklizí bouři. Univerzálnost notoricky známého přísloví platí v současnosti zejména na jinak neúrodném Blízkém východě. Ale je také shrnutím podstaty nekonečného mocenského kolotoče, na jehož základě bývá obhajováno kdeco.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 8.1.2020 10:27

Obama není opálený! Vzhledem k tomu, že se prohlašuje za stoprocentního černocha, tak je naopak velice vybledlý....

M. Adler 8.1.2020 0:12

Pane Kopecký (a podobní intelektuální a morální velikáni), vy byste panu presidentovi Trumpovi jistě dobře poradili. Jen kdyby poslouchal... Jak to jen do teď bez vás a bez vaší rady dokázal přežít?!

J. Zima 7.1.2020 23:51

To myslíte vážně? Solejmání byl vojenská osoba vyvíjející nepřátelskou činnost proti USA. Naprosto legitimní cíl. Heydricha podle vás také měli nejdříve odsoudit? A neodpověděl jste na otázku jestli si myslíte zda by Solejmání váhal kdyby měl možnost nechat zabít nějakého amerického generála na oficiální návštěvě v Iráku.

J. Jurax 7.1.2020 23:50

Dík za vysvětlení a upřesnění.

J. Paleček 7.1.2020 22:49

Pracovní verze, kterou oficiálně obdržel irácký místopředseda vlády.

PS. Něco se děje za jevištěm, ještě není jasné co.

J. Krásenský 7.1.2020 20:50

Tak víte co, komu není rady, není ani pomoci. Čin USA legitimizuje zabití kohokoli kdekoli bez soudu, bez schválení parlamentu. A to je destrukce právního řádu, kultury a civilizace.

J. Zima 7.1.2020 19:14

To je tedy argumentace hodná senilního staříka Schwarzenberga. Protože Solejmání podporoval nelegální teroristické skupiny jako generál a oficiální představitel cizího státu, tak požívá nějakou mezinárodní ochranu? Ten člověk už úplně zblbnul. A role Solejmáního v boji s ISIS byla dvojznačná. ISIS jen působil ve sféře zájmu Íránu a to on nemohl potřebovat. Je to něco podobného jako když v roce 1941 vítali lidé v Pobaltí wehrmacht jako osvoboditele od bolševika.

J. Zima 7.1.2020 18:33

Je to ještě horší. Obama se chtěl za každou cenu vykázat nějakým zahraničně politickým "úspěchem". Smlouva byla cár papíru od samého počátku, protože jednak vůbec neřešila otázku vývoje raket s dlouhým doletem a hlavně byla časově omezená, což se moc neví. Za dočasné omezení obohacování uranu byly zrušeny sankce a ajatolláhové se dostali k penězům za prodej ropy. Ty mohli využít k vývoji raket a dalšímu zbrojení. Až by smlouva vypršela, tak by ji pod nějakou záminkou neprodloužili a začali by znovu "jednat". Mezitím by vyrobili jaderné zbraně a měli by nástroj na zničeni Izraele, což je jejich dlouhá léta vyhlašovaný cíl. Ten by ale jen tak nepřihlížel a měli bychom tu regulérní válku. Každý prostředek, který zabrání jadernému vyzbrojení Íránu je dobrý.

R. Gramblička 7.1.2020 17:51

dle portálu Axios: zabití Sulejmáního je čistě americká záležitost a Izrael by se do ní neměl nechat zatáhnout, sdělil prý členům svého bezpečnostního kabinetu premiér Netanjahu

to jsou nám ale věci, jestřáb Bibi nějak vyměknul

P. Rychetsky 7.1.2020 17:50

Dobre receno. A prestoze se v soucasnosti duvod americkeho utoku na Irak komentuje vetsinou jako "zahajen pod falesnou zaminkou", sitace byla tehdy jina. Zaprve, Saddam dostal plno moznosti, jak z toho vyplout jenom s inspekcemi. Zadruhe, ze sysli atomove zbrane si mysleli vsechny dulezite tajne sluzby, a jak to je doopravdy nevedeli ani iracti generalove. Zatreti, kdekdo se ohani funkcnimi inspekcemi ZHN, ale ty v te dobe nebyly, jelikoz je Saddam vykopal a vratily se pouze az kdyz USA prestehovaly Saddamovi za humna gigantickou armadu. Zactvrte, ZHN tam byly, chemicke, byly pouzivany na Kurdy a ohledne jejich zniceni hral Saddama vselikoveke hry. Zapate, a hlavne, po utoku na World Trade Center se zmenila v USA nalada. Do te doby tak roztomile standardni teroristicke utoky po celem svete a bombardovani ambasad a vojaku a vyhrozovani Americe smrti prestalo byt vtipne. Saddam to nepochopil a dostal po cune. A jen jako perlicka tomu mozna trochu prispel i Saddamovo pokus o atentat na Bushovo taticka v Kuvajtu.

R. Gramblička 7.1.2020 17:37

jaké fňukání? Tak ještě jednou: kde píšu nebo naznačuju, že si USA sami zavinili 9/11? Do toho, pane Lenci. Kdysi se s vámi dalo v lecčems souhlasit, ale poslední dobou poněkud netzerovatíte. Liebe Frau by měla radost :-/

R. Gramblička 7.1.2020 17:33

ne, nezačali, ale rychle se přidali na stranu džihádu, hlavně co nejdřív sesadit Asada. No a mezitím, z nezvládnuté situace v Iráku povstal Daeš...

R. Gramblička 7.1.2020 17:29

politické bodíky jsou nejdůležitější, i za cenu prolití další americké krve. Jejich vlastní krev to není tak co, všakže?... prostě špiiina

R. Gramblička 7.1.2020 17:27

"američtí velitelé přímo v terénu realitu znají, a tak by rádi odvezli své vojáky z Iráku raději živé než v rakvích, ale to by v současné chvíli bylo pro Trumpa zničující prohrou... i tak lze nahlížet na dopis velitele zahraničních sil v Iráku Williama Seeleyho, který irácké straně sděluje, že USA „respektují iráckou svrchovanost a stáhnou se“... šéf Pentagonu Esper ale vše vzápětí odmítl, dopis prý byl jen pracovní verzí a žádný odsun nebude... Irák údajně omezil pohyb amerických sil po svém území... přesto se objevují zprávy, že Pentagon z Bagdádu přesouvá do „bezpečnějších“ oblastí stovky vojáků, primárně prý do Kuvajtu, ale nové americké „posily“ se z Iráku prý přelily i na východ Sýrie... místo oficiálního odsunu Washington začal připravovat sankce proti Iráku za to, že odsun vůbec požaduje... v první vlně se zvažuje zákaz amerického obchodování s iráckými firmami... prý se ale se sankcemi nespěchá a čeká se, jestli si Bagdád požadavek odsunu ještě nerozmyslí... "

J. Krásenský 7.1.2020 17:02

Jenže. jenže, jenže...

"„Přiznávám, že jsem po celý život byl příznivcem Američanů, je to veliká demokratická země, která nám může být v mnoha věcech vzorem. Ale tyto činy prezidenta Trumpa podle mého názoru jsou, říkám otevřeně, zločinné. Nikdo nesmí překračovat mezinárodní právo, ani prezident Spojených států,“ uvedl Schwarzenberg na svém Facebooku.

Podle Schwarzenberga se málo mluví o skutku jako takovém. „Jeden stát zabil představitele druhého státu na území třetího státu. Je pravda, že Solejmání velel oddílům Islámských revolučních gard, které se soustředily na boje v zahraničí a podporoval nejrůznější šíitské ozbrojené teroristické skupiny od Iráku přes Sýrii, Libanon až po Jemen. Dělal to jako generál a oficiální představitel íránského státu,“ uvedl Schwarzenger s tím, že důležitá byla i Solejmáního role v bojích s Islámským státem."

https://echo24.cz/a/SZM65/ciny-trumpa-v-iraku-jsou-zlocinne-prekvapil-schwarzenberg?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

J. Zima 7.1.2020 17:01

Američani šli do Iráku podle vás z nějakého plezíru? Nevzpomínáte si, že Saddám Hussein obsadil Kuvajt a zjevně počítal s tím, že se Západ na nic nezmůže? Taky si vzpomeňte, že Asádové otec i syn celkem čtyřikrát zaútočili na Izrael a Kaddáfí podporoval nezakrytě terorismus. And last but not least, BV byl dle vaší terminologie roz.rdán vždycky staletým konfliktem mezi šiíty a sunnity. Za to USA opravdu nemůžou, neboť v době vzniku toho konfliktu ještě několik set let neexistovaly.

J. Zima 7.1.2020 16:52

No takové amatérství to zase nebylo. Místo i čas byly zvoleny perfektně a už to, že se k Heydrichovi takto dostali byl výborný výkon. Gabčíkovi selhal stengun, ale za to on nemohl a nic jiného stejně neměli. Záloha s bombou byla také zvolena správně. Jen to asi měl být někdo jiný než Kubiš, protože zrovna on neměl při výcviku moc dobré výsledky ve vrhání granátu.

J. Zima 7.1.2020 16:43

Západ rozvrátil rozvrátil celý blízkovýchodní region? Opravdu? Teď ani nemluvím o době kolonialismu, který tak adorujete, přičemž to byl on, co značně přispěl ke konfliktům vytyčením nepřirozených hranic. Jinak se ale Blízký Východ rozvracel vždycky sám jednak staletým konfliktem mezi šiíty a sunnity a k tomu pak v moderní době mnoha pokusy o zničení Izraele. Ani ti diktátoři, co je dnes někteří obdivují, že za nich byl prý pořádek, protože drželi na uzdě islamisty nebyli žádná výhra. Hafiz Asad i jeho syn zaútočili celkem čtyřikrát na Izrael. Saddám Hussein zase vedl mnohaletou irácko-íránskou válku a završil to vražděním Kurdů sarinem a invazí do Kuvajtu. Že Západ na Blízkém Východě zasahoval? No jistě, protože má zájem, aby byly stabilní dodávky ropy, aby to nebylo semeniště terorismu a aby nebyli Židé zahnáni do moře, což je mimochodem oficiální cíl Íránu. Je na tom něco divného? Ano nadělal přitom spoustu chyb, ale primárně si mohou za současné poměry na Blízkém Východě tamní státy samy.

J. Matuška 7.1.2020 16:36

Ad 15:39 Děláte pokroky: ...snad jen ten Irák...R^

J. Matuška 7.1.2020 16:29

Jeden z Cheneyho výroků z roku 1994:

"Až vstoupíte do Iráku, ovládnete ho a svrhnete vládu Saddáma Husajna, čím ji nahradíte? Je to velmi nestabilní část světa a jestliže svrhnete ústřední vládu Iráku, může se snadno stát, že se Irák rozpadne. Sýrie by ráda jeho západní část, Íránci by si rádi nárokovali jeho východní část, bojovali o ni osm let. Na severu máte Kurdy a pokud se Kurdové osamostatní a spojí se s Kurdy v Turecku, pak bude ohrožena teritoriální integrita Turecka. Pokud zajdete tak daleko, že se pokusíte ovládnout Irák, skončí to jako noční můra." WIKI

J. Zima 7.1.2020 16:24

Jenže ta "návštěva" přímo řídila Hizballáh a další šiiítské ozbrojené skupiny a nejen v Iráku. Zabít někoho, kdo organizuje ozbrojené akce s cílem zabít příslušníky sil, které jsou v Iráku za souhlasu tamní vlády je oprávněné vždy. Jen v poslední době šiítské skupiny provedly 19 útoků na americká objekty v Iráku, nemluvě o napadení tankerů nezúčastněných zemí v Perském zálivu, které provedly přímo jednotky Kuds řízené Solejmáním. Jen si tak představte, kdyby Solejmání měl možnost nechat zabít nějakého amerického generála na oficiální návštěvě Iráku, myslíte, že by váhal?

J. Zima 7.1.2020 16:13

To není tak úplně pravda. Sjezdil jsem kus světa a měl jsem možnost mluvit přímo s Íránci několik let po svržení šáha. Hlavní problém byl v tom, že šáhův režim provázela velká korupce a byla tam třída lidí s napojením na vládní kruhy, která byla všemocná a superbohatá. K tomu ta policie SADAK, která jakoukoli kritiku umlčovala. Od náboženských představitelů si lidé naivně slibovali odstranění korupce a omezení moci oligarchů. Že s nimi přijde islámský fundamentalismus si v tehdy velmi sekulárním Íránu nikdo nedovedl představit. Když si uvědomili, že se dostali z bláta do louže a ještě hůř bylo už pozdě. SEDAK a oligarchy nahradily revoluční gardy a nastolily režim horší než ten šáhův. Nový režim se opřel o nevzdělané nábožensky založené venkovské obyvatelstvo a tvrdou náboženskou propagandu a výsledek vidíme.

J. Farda 7.1.2020 16:12

News agentury JPP? ;-O

B. Hamal 7.1.2020 16:08

Hlavní spojenci USA se od Trumpa v jeho nebezpečné eskalaci napětí s Íránem distancují. Další konflikt není v jejich zájmu. Úder na Soleimaniho s nimi konzultován nebyl, dokonce ani s Británií, která je historicky nejbližším spojencem USA. Jako spojenci bychom měli překvapovat nepřátele, ne sebe navzájem, řekl Tom Tugendhat, předseda Výboru pro zahraniční věci britského parlamentu. Globální reakce na útok ukazuje rostoucí izolovanost USA na světové scéně.

https://www.businessinsider.com/us-allies-response-trump-iran-qasem-soleimani-attack-alone-world-2020-1?r=US&IR=T?utm_source=intl&utm_medium=ingest

Kdo seje vítr, sklízí izolaci.

J. Cimbálník 7.1.2020 15:48

V clanku se píše, že Obama při podpisu smlouvy s Íránem věděl, že Írán vyrábí obohacený uran v tajných zařízeních, celé to bylo jen divadlo.

J. Krásenský 7.1.2020 15:47

Nedivím se Vašemu vykulenému smajlíku. Teroristé z hizballahu zaútočili na americké vojáky v Iráku. Ač hizballah podporuje Írán, nejsou to Íránské ozbrojené složky, ani jejich soukromé námezdní vojenské složky. Neútočil Írán na americké vojáky. A zopakuji: zabít oficiální návštěvu ze země A v zemi B zemí C bez vědomí a souhlasu hostitelské země B není možné ospravedlnit ani národním ani mezinárodním právem.

J. Cimbálník 7.1.2020 15:46

https://www.welt.de/politik/ausland/plus204811462/Iran-Konflikt-So-liess-sich-Barack-Obama-taeuschen.html

P. Staronový 7.1.2020 15:39

Ani tu Sýrii nezačali Američani, snad jen ten Irák, ale tam to zase bylo dost důvodné.

P. Staronový 7.1.2020 15:36

Na těžbu nepotřebují (zatím) nové ropné pole, mají dost starých.

P. Staronový 7.1.2020 15:34

Kdyby šíité z Iránu nerozpíchávali, nebyli by rozpícháváni.