16.9.2021 | Svátek má Ludmila


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: „Jsem občanem Izraele, ale nejsem Izraelec“

Citát: „Izraelská vláda a politici se obávali charakterizovat hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 8.6.2021 8:37

Sice žádného Araba osobně neznám, ale řekl bych že obecnou vlastností tohoto etnika je absolutní absence toho, čemu se říká sebereflexe. Oni jsou vždy v právu, jim se vždy ubližuje, jejich víru vždy někdo uráží, oni nejsou povinni držet dané slovo, atd. Zřejmě následek dlouhodobého působení islámu, jehož zakladatel byl nositelem všech špatných lidských vlastností, jaké si lze představit.

S. Landa 8.6.2021 10:20

Pak se s nějaký Araby seznamte. Zjistíte, že se pletete.

J. Vintr 8.6.2021 11:29

Když napíši, že je něco obecnou vlastností, neznamená že se tak chovají úplně všichni (a za všech okolností). To, že se osobně potkáte s někým, kdo do této obecné definice nezapadá, ještě není důkazem, že to neplatí. A zase také záleží na okolnostech. Zkuste s rozumným Arabem zavést řeč na téma Izrael nebo že byl Mohamed pedofil, a rázem bude všechno jinak....

P. Han 8.6.2021 11:56

Před spoustou let moje tenkrát budoucí žena bydlela na svobodárně. Její sousedka chodila s Palestincem, celkem normálně vypadající a celkem rozumný a inteligentní kluk, cosi u nás studoval. Ovšem stačila zmínka o Izraeli a byl z něj nepříčetný šílenec...

S. Landa 8.6.2021 13:07

O těchto a jiných věcech mluvím s Araby každý týden a všechno je při starém. Nevěřte lidovým báchorkám, zkuste si vytvořit vlastní zkušenost.

P. Han 8.6.2021 17:04

Asi si vybíráte vhodné Araby.

S. Landa 8.6.2021 21:43

Nevybírám si. Rád popiji a pokecám s každým.

M. Šejna 8.6.2021 8:30

Tak nevím, zda zrovna ta věta v nadpisu je hodna kritiky.

Moje žena je občanem České republiky, ale Češka není. Je totiž Slovenka.

Je na tom něco pohoršujíciho?

J. Hanzal 8.6.2021 8:44

Ne není, jen si jaksi nevzpomínám, že by kdy Slováci vypouštěli rakety na českou (moravskou) stranu. Ne bo jo? A kdy? Už jsem tu bezmála 60 let a nic o tom nevím!!:-) Leda možná na Silvestra;-D;-D;-D

P. Čech 8.6.2021 11:10

Pohoršujícího nic, ale hloupého. Pokud je Vaše žena občankou České republiky, potom je Češkou. Tedy, pokud je Česká republika občanským státem. Je Vaše žena občankou i Slovenské republiky? Potom je Češkou i Slovenkou. Opět, je-li Slovenská republika občanským státem. Nějaká národnost v Evropě je nebetyčná hloupost a dělá jen problémy. Nic jiného.

P. Čech 8.6.2021 7:38

Jsem občanem České republiky, ale jsem Tchajwanec. Říká Vám to něco?

J. Nevrkla 8.6.2021 7:41

R^:-)

P. Pepax 8.6.2021 7:45

:-) skvělé.

P. Milan 8.6.2021 8:28

Že se vám někam ztratily strany, které za vše mohou! :-P

P. Čech 8.6.2021 11:14

Strany za nic nemohou. Za všechny problémy mohou jen lidé a novináři, kteří si je vymýšlejí svými spekulacemi. Nikdy a nikde jsem nenapsal, že politické strany za něco mohou. Problémem totiž nejsou politické strany jako spolky občanů, ale jejich ústavou daná moc právě nad občany. Možná byste měl mé příspěvky číst pozorněji.

P. Čech 8.6.2021 7:23

"Je občanem plnohodnotným"? To a jen to je tím, oč tu běží. Je však třeba definovat pojem "plnohodnotný občan". Podle mne jde o takového občana, který si především plní své občanské povinnosti (v zákonném předpisu taxativně vyjmenované), přičemž nějaká, obvykle iluzorní národnost má jen velmi malý a nebo lépe, žádný význam. Z občanství totiž obvykle plynou pro občana mnohé různé výhody, které by k pojmu "národnost" vůbec neměly být přiřazovány. Zásadně by mělo platit, že občan je obdařen občanskými právy (rovněž taxativně vyjmenovanými) jen a pouze tehdy, pokud si beze zbytku plní své občanské povinnosti. Vše ostatní je špatné a narušuje to jakýkoliv občanský systém. V mnoha případech to občanské systémy přímo ničí. Zejména ničí občanské systémy právě ten národnostní přístup k systému občanských povinností a práv. Jde o to, že žádný občan v normálně fungujícím státě nesmí mít jiné povinnosti ani práva než kterýkoliv občan jiný jen z důvodu jeho odlišné národnosti.

J. Vintr 8.6.2021 11:33

Ano Izrael silně diskriminuje občany arabského původu. Na rozdíl od Židů nemusí (ale můžou) sloužit povinně tři roky v armádě.....

V. Církva 8.6.2021 6:34

Pan Stejskal se snaží pochopit orientální svět evropskými metodami. V Evropě se lže jinak.

J. Vintr 8.6.2021 11:35

V Evropě hlavně nikdo nechce nějaký stát vymazat z mapy....

B. Rudolf 8.6.2021 5:49

Je možné se chytat za slova. Ale podstatné je něco jiného. Jde o to, aby se pokud možno všichni občané Izraele začali chovat jako lidé, a aby se Izrael ke všem svým občanům jako k lidem choval.

Ještě padne mnoho nenávistných nebo paradoxních výroků. Za jeden z nejhorších považuji výrok z Izraelských bezpečnostních kruhů o tom, že je potřeba čas od času pokosit trávu.

Ale jsou to jen slova. Je nutné zastavit utrpení lidí, protože to je důležitější než symboly, které jsou kromě vzpomínek také jeho zdroji.

R. Tesařík 8.6.2021 6:51

Hezky vypečené.

P. Čech 8.6.2021 7:29

Ale oni se ti "občané" Izraele jako lidé chovají. Lidé obecně totiž mají nemálo velmi špatných vlastností, které pokud není vyžadován přísně občanský přístup k věcem obecným vede tam, kam by nikdo neměl chtít. V ryze občanském státě by se občané měli především chovat jako občané, což znamená jen to, že by si především měli plnit své občanské povinnosti. Pokud si je plní potom, a jen potom, by měli být obdařeni občanskými právy, Všechno ostatní není dobré a jen narušuje princip občanského soužití.

H. Lukešová 8.6.2021 8:21

Izrael se chová ke všem svým obyvatelům stejně, ale za to muslimové ve svých zemích se k nemuslimům chovají jaksi nelidsky. Moc nelidsky.

Muslimské země jsou téměř dejudaizovány... a dechristianizují se raketovým tempem, i oblasti Judeje a Samaří, kde má vliv Palestinská samospráva. Jenže to jsou muslimové, sami chtějí práva, která k životě nikomu jinému neposkytnou. Jezidé, zejména jezidské dívky, by mohly vyprávět o islámské lásce a toleranci. Muslimové by měli mít tolik práv, kolik práv poskytují oni nemuslimům, jenže to by levičáci řvali o rasismu a islamofobii...

P. Milan 8.6.2021 8:30

"Ale jsou to jen slova." - ano, spíš by se dalo napsat "kecy".

"Je nutné zastavit utrpení lidí, ..." - jak, kterých?

J. Vintr 8.6.2021 11:45

Mně zase ten obrat s posekáním trávy, jako pojmenování toho, že je potřeba čas od času trochu vybombit teroristy z Hamásu, aby dali chvíli pokoj, připadá velice vtipný a svedčící o židovském smyslu pro humor i v těch nejvážnějších situacích. Tim se mimo jiné liší od takzvaných Palestinců, kterým zřejmě smysl pro humor zcela chybí.

K. Křivan 8.6.2021 11:54

:-) R^

M. Šurgot 8.6.2021 5:01

Soucasny obrovsky vzestup islamu rozsiruje tento problem takrka na cely svet.

Zcela urcite budou naprosto stejne reagovat nově vznikle politicke strany i v Evrope, ktere se nutne vytvori, aby si muslimske obyvatelstvo Evropy zacalo prosazovat svoje videni sveta v souladu se svym nabozenstvim, ktere je svou podstatou neslucitelne se “zapadni” demokracii.

Obyvatele mnohych “no go” zon v zapadni Evrope totiz uz dnes urcite plne naplnuji vyznam titulku clanku - napr. jsem obcan Francie, ale nejsem Francouz.

Je pak mozne i to, ze muslimove z ruznych evropskych zemi nebudou sami sebe povazovat za obcany prislusneho statu, ve kterem jsou usazeni, ale budou se povazovat za prislusniky jednoho nabozensky definovaneho etnika. A to pak bude jednoznacne obrovska politicka sila.

R. Langer 8.6.2021 5:46

A pak přijde "Mnichov". Tohle přece my už u nás dávno známe... :-/

Tak si to hlavně u voleb dobře uvědomte, kdo to podporuje... ;-)

P. Čech 8.6.2021 7:35

Plést do politiky náboženství a do náboženství politiku je tím nejhorším, čeho se lidé dopouštějí. Vyznávání jakéhokoliv náboženství by mělo být obecně občanským právem. Tímto právem by však měli být obdařeni jen ti občané, kteří si plní své občanské povinnosti a to zejména či také v oblasti kulturního lidského soužití (taxativně vyjmenované). Pokud by tomu tak bylo, téměř žádné občanské problémy by nenastávaly.

R. Langer 8.6.2021 8:29

Náboženství a politika je JEDNO A TO SAMÉ, jenom je to jinak pojmenované. :-P