20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: „Jsem občanem Izraele, ale nejsem Izraelec“

Citát: „Izraelská vláda a politici se obávali charakterizovat hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vaníček 8.6.2021 12:46

Mocichtivý "premiér" si vzal nepřítele do vlády. Aby byl premiérem. Neměl na to vyřadit Netanjahua, tak to sesbíral všechno dokola, jako když pejsek s kočičkou vařili. Na to Izraelci doplatí. Stejně je to i u nás, slepí se všichni dohromady aby dostali pryč Babiše. O vize a program nejde, tedy kromě programu antibabiš. Ten je stmeluje, stejně jako pravičáky, levičáky a Araby v Izraeli. Moc jim straší v hlavě a na lidi z vysoka. U nás to je fuk, v Izraeli tím zavařili. Ale je to jejich věc,

P. Milan 8.6.2021 21:44

Netanjahu je trochu vyšší úroveň než Bureš.

D. Bowman 8.6.2021 12:24

Izrael je Židovský stát. Což je velmi úzce definovaná kategorie. Židem se nestanete tak lehce jako Američanem nebo Čechem nebo Muslimem.

Sekulární nekmenové pojetí občanskosti je tak nějak velmi osvícené pojetí a naráží na lidskou kolektivistickou potřebu tj. socio-politickou realitu, že ne každá skupina se bude chtít vzdát výhod z kmenové soudržnosti plynoucí (nepotismus).

A to i v tom USA, kde si každý druhý dává před 'Američan' čárku a nějaký přívlastek. Včetně populace Židovské.

V USA by ten konflikt zájmů vyřešit šel. Kdo chce volební právo, nechť prokáže, že je ochoten, za teritorium na kterém žije, převzít osobní zodpovědnost, ve formě dobrovolné vojenské služby. V kombinaci s Minarchismem, kdy se stát stará jen o bezpečí občanů, by se zabránilo porcování státu mezi special interest groups (etnické, náboženské, marxistické, kriminální, obchodní apod.) (motiv Heinleinovy Hvězdné Pěchoty)

Jak to vyřešit v Izraeli, nevím. Vytvoření striktního etno-státu (Zionisti) bude narážet na odpor domácích (i diaspora) naivek, chaotů i lidí bez kolektivistického ego-identity zápalu, kteří tuší, že může dojít k tzv. purity spiral. A hrozí, že Izrael ztratí spojence, když se ostře starozákonně vymezí proti všemu "cizímu".

B. Rudolf 8.6.2021 18:39

Nikdo neví, co s tím. Izraelsko-Palestinský konflikt je hluboká propast plná utrpení, které prohlubuje vzájemnou nenávist.

V této fázi konfliktu bych se už vykašlal na spravedlnost. Není možná. Vzpomněl jsem si na starý vtip, který končil větou: "V pátek přišel bača a vyhnal nás všechny." A jestli to takto půjde dál, tak to vyvolá k životu tento typ konce.

To, co je možné, je zaměřit se na zmírnění utrpení a nenávisti. Přestat klást důraz na "pozitivní řešení" (jeden stát, dva státy, tři státy), ale začít se dohadovat na tom, co si navzájem nebudou dělat.

A civilizovaný svět by měl použít sílu na to, aby obě strany přinutil tyto "negativní dohody" dodržovat. A používat tu sílu tak dlouho, dokud to bude potřeba.

D. Bowman 8.6.2021 19:34

To se nestane. Demokracie nemají nástroje na policing takovéhleho konfliktu tj. potřebujete hodně síly.

Hamas modus operandi je asi jasnej a Irgun by na sebe asi taky nedal dlouho čekat.

Buď tam všichni konvertují na Křesťanství nebo Buddhismus (zázrak) nebo se to tam bude tak dlouho handrkovat, až Israel Palestince nakonec postupně vykope z celého území, což tak nějak dělaj. Je jen otázka kolik toho území chtěj.

Jiné řešení nevidim.

B. Rudolf 8.6.2021 19:46

Izrael potřebuje podporu "civilizovaného světa" (šovinisticky tam zahrnuji USA a EU). Pokud bude tato podpora ohrožena, může stačit nepatrná souhra náhod, nečekané "drobné svinstvo" a může to být pro Izrael fatální. Proto by měl aspoň trochu naslouchat těm, kdo ho (zatím) podporují.

A koneckonců, to přece není tak, že by Izrael sveřepě trval na tom, že s Palestinci je potřeba zatočit. Spousta lidí v Izraeli by s Palestinci ráda žila v míru a jako rovní s rovnými.

Pokud jde o Hamás, myslím si, že "máme" (USA a EU) páky i na Arabské země, které ho podporují. A koneckonců ani tyto země snad nestojí o to, aby byly usvědčeny z materiální a ideové podpory terorismu.

D. Bowman 8.6.2021 20:35

Západní Levici Israel ztratil, jakmile přestal být oběť. A stát se jí, není zrovna dobré řešení.

Pravici v USA začíná pomalu ztrácet, protože jeho advokáti obhajují zeď s Palestinou ale druhým dechem odmítají tu s Mexikem. A vliv židovské lobby už začíná být poněkud problematický. Viz případ Trump - udělal pro Israel první poslední a Bibi mu ani nepoděkoval. Navíc USA zbytečně řeší problémy a plítvá penězi a materiálem na Blízkém východě, místo aby se věnovali vlastnímu dvorku.

Israel nemusí s Palestinci zatočit. Ale dřív nebo pozdějch se jich prostě musí zbavit.

Co si myslí lidé je celkem jedno. Rozhoduje cca 20% elity, která je v případě Hamasu jasně daná a težko obměnitelná. A navíc lidi, co chtěj dneska žít v míru si zejtra můžou vletět do vlasů, až něco uslyšej v TV.

Obejít Hamas a dohodnout se s hlavnimi hráči v regionu, udělal Trump pomocí Abraham Accords, které zatím drží.

Kolik to stálo a jak dlouho se jim vyplatí sekat latinu, těžko říct.

Problém je, že čas hraje ve prospěch Hamasu z demografického hlediska i finančního. Iron Dome apod. je drahej špás. Izrael asi nemá moc zájem udržet status quo. Jak jsem řek, potřebuje se Palestinců zbavit dřív, než jich bude ještě víc. A Hamas potřebuje konflikt, aby se dostal do novin a dostal prachy.

Bude se to tam ještě nějakou dobu řezat. Ostatně řezalo se to tam vždycky. To neni klidný místo pro život. Ostatně jen Semité se zdraví 'Mír s vámi' místo 'Dobrý den'.8-o

B. Rudolf 8.6.2021 20:44

Zřejmě máte na mysli Arabský pozdrav" Salam Alejkum".

Přál bych jim, aby to dopadlo lépe.

D. Bowman 8.6.2021 21:05

Shalom, Salam. Stejný problémy, stejnej pozdrav

K. Křivan 8.6.2021 23:17

"Spousta lidí v Izraeli by s Palestinci ráda žila v míru a jako rovní s rovnými."

I to je možné. Palestinci na těch 77%, a Israelci na těch 23%. Pouhých pár kilometrů od sebe. Odděleně.

K. Křivan 8.6.2021 11:48

" hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.“

Plnohodnotní ? Směšné !! Kupa koňského hnoje, kterou jsem si přivezl, ta je "plnohodnotná". Ta banda získá hodnotu pouze zpracováním v kafilérce.

Israel musí podmínit občanství geneticky.

H. Lukešová 8.6.2021 12:37

Arab nikdy nebude loajální židovskému Státu Izrael. Nikdy, Arab je Arab a zůstane Arabem, nenávidějící vše izraelské a židovské. Nemůžeme sedět na dvou židlích, buď podporujeme Židy nebo Araby.

B. Rudolf 8.6.2021 18:17

Paní Lukešová, ten, kdo z čistě ideologických důvodů podporuje Židy proti Arabům jenom proto, že Židé jsou Židé a Arabové jsou Arabové, je rasista.

Také si myslím, že člověk by neměl sedět na dvou židlích. Buďto je ochoten nenávidět a dehumanizovat určitou skupinu lidí jen pro jejich etnické zařazení, nebo se tomu brání a vidí v nich především lidi.

Mrzí mne, že musím opět připomenout slavnou starou věštbu: "Ten, kdo překročí hraniční řeku, zničí velkou říši."

H. Lukešová 8.6.2021 18:46

Pane Rudolfe, co říkáte tomu, že by Židům měly být znásilňovány dcery, jak hlásá propalestinská levice, Židé pryč, svobodná Palestina od řeky k moři (bez existence židovského Státu Izrael), přepadávání a mlácení Židů po celém světě...Židé jsou dehumanizováni kdekým. Podpora palestinských Arabů se vždy zvrhne v divoký antisemitismus.

B. Rudolf 8.6.2021 19:22

Paní Lukešová, výrok o znásilňování dcer hlásají magoři a fanatici. Totéž se týká přepadávání Židů po celém světě: Dělají to magoři a fanatici. Za záminku si berou Izraelsko-Palestinský konflikt. Kdyby ho nebylo, našli by si jinou záminku.

Ale to, že je potřeba už konečně zastavit jak terorismus Hamásu, tak i utrpení Palestinců, to nejsou výroky magorů a fanatiků.

Civilizovaný svět drží nad Izraelem ochrannou ruku. Takže z tohoto důvodu má právo mu do nějaké míry do ochrany lidských práv mluvit.

Problémem je to, že Hamás si pěstují některé Arabské země. Zatrhnout to (pokud to je možné) je povinností civilizovaného světa.

A obávám se, že i v Izraeli mohou být lidé (někteří sionisté), kterým existence Hamásu vyhovuje až příliš. Hamás něco provede, Izrael odpoví odstrašující akcí, poukáže na to, že s Palestinci nelze jednat a pak vybuduje další osady na "Palestinských územích" nebo pokročí v "osidlování" Východního Jeruzaléma. A všichni, kdo to kritizují, jsou označeni za antisemity a za podporovatele teroristů, takže to kritizovatelné není. Hamás do tohoto opakujícího se scénáře až příliš dobře zapadá.

K. Křivan 8.6.2021 23:06

"... magoři a fanatici..." Jedním slovem Palestinci.

Paloši mají jedno lidské právo. Odejít na těch 77% původní Palestiny, které dostali při prvním dělení Palestiny 16. září 1922, kdy vzniklo Zajordánsko jako země všech palestinských Arabů.

Z původního Britského mandátu Palestina, tvořilo Zajordánsko celých 77 %, což je 91 000 km2

Takže Židi dostali z původní Palestiny 23%, Arabové, i ti, kteří si teď říkají "palestinci" dostali 77%.

Může mi někdo říct, co ještě hledají na těch israelských 23% ? Proč je Israel nevyhodí do těch arabských 77% ? Bude to muset udělat. Jinak to nejde.

K. Křivan 8.6.2021 23:26

" utrpení Palestinců" ,

Ano, musí to být strašné utrpení chtít už přes 70 let dokonat dílo Adolfa Hitlera a vono furt nic. Tolik válek, a všechny prosr...né, ... co ten blbec aláh dělá, že nás nenechá vyhrát ? Strašné utrpení !

I. Štípek 8.6.2021 16:56

K.Křivan bez pochyby naplnil svým příspěvkem, a to již poněkolikáté, skutkovou podstatu trestného činu podle paragrafu 198a TZ - podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Já se zde na tomto místě proti jeho veřejně vícekrát opakovanému útočení a vyhrožování arabskému etniku striktně vymezuji a nesouhlasím s ním. Doporučuji VŠEM, kdo jeho příspěvky tohoto a podobného rázu čtou, aby mne následovali a nenechali na sobě ulpět podezření, že s protizákonným jednáním K.Křivana souhlasí. Jeho výrazivo je daleko za čarou a poškozuje i ty, kteří se zde o izraelsko-palestinském konfliktu snaží slušně diskutovat.

V. Novák 8.6.2021 17:45

A vy jste kdo, že rozhodujete co je přípustné a co ne? Já mám zase dojem, že vaše podpora arabských teroristů je trestným činem "Podpora a propagace terorismu, § 312e - Trestní zákoník č. 40/2009"

Doporučuji všem, aby vás nenásledovali, protože by se mohli dopustit trestného činu, podle §, který jsem uvedl výše.

B. Rudolf 8.6.2021 17:58

Pravděpodobně jste si nevšiml výroku pana Křivana o tom, že "ta banda získá hodnotu jedině zpracováním v kafilérce". Nevím, zda ten výrok chápete jako já, ale já se obávám, že je jasné, jak ho pan K. Křivan myslel. Je to bohužel jasné i z mnoha jeho jiných výroků v jiných diskusích na Neviditelném psu.

No a pokud jste schopen uvést nějaký výrok pana Štípka, kterým podporuje arabský terorismus, sem s ním. Zatím jste ho obvinil z trestného činu bez jediného náznaku toho, že by se ho dopustil.

Pokuste se to doložit nějakým jeho výrokem, anebo se omluvit.

I. Štípek 8.6.2021 18:14

Víte, já nerozhoduju, to jste se zmejlil. Moje "bez pochyby" nakonec ani nemůže být ničím jiným, než vyjádřením názoru. Může se ale vyskytnout čtenář, který ty Křivanovy krvavé názory požene dál, pak budou postupně rozhodovat příslušné orgány. A kde jste vzal moji podporu arabským teroristům? Pan Stejskal anebo Luki jsou ve své podpoře Izraeli hodně pevní, ale vždy solidní; jestliže mám pocit, že jsou někdy až příliš jednostranní, že není jen bílá nebo jen černá, neznamená to, že stojím na opačné straně. Dnes už zaplaťpánbu neplatí, že kdo nejde s námi, jde proti nám - a srazte mu hlavu. Vy byste to ale nejspíš chtěl vrátit?

K. Křivan 8.6.2021 23:10

Ten "čtenář" udavač si musí uvědomit, že advokát má právo na náhled do spisu, kde je uvedeno i jméno a adresa udavače. Co by to mohlo pro něj znamenat, ...

B. Rudolf 8.6.2021 17:49

Také jsem si toho všiml a nenávist pana K. Křivana není omezena pouze na Palestinsko-Izraelský konflikt. Na několika místech diskusí na Neviditelném psu jsem si všiml, že pan Křivan vybízel k zabíjení lidí nebo ho schvaloval.

K. Křivan 8.6.2021 23:32

I já schvaluji atentát na Říšského Protektora Reinharda Heydricha.

K. Křivan 8.6.2021 10:11

16. září 1922 Velká Británie představila Spojeným národům memorandum, podle kterého se nadále slib o národní domovině pro Židy neměl týkat Zajordánska, které bylo předáno Hášímovcům. Z původního Britského mandátu Palestina, tvořilo Zajordánsko celých 77 %, což je 91 000 km2

Po prvním dělení Palestiny zbylo pro vytvoření židovské domoviny: 100 % – 77 % = 23 % z původního území Palestiny.

Takže Židi dostali z původní Palestiny 23%, Arabové, i ti, kteří si teď říkají "palestinci" dostali 77%.

Může mi někdo říct, co ještě hledají na těch israelských 23% ? Proč je Israel nevyhodí do těch arabských 77% ?

J. Pokoutný 8.6.2021 13:22

Izraelci coucli před OSN a USA jak v r.1967, tak 1972 po dvou vyhraných válkách, kdy tzv. Palestinci na jeho území hráli roli páté kolony. A teš nepřekvapivě platí. Když se "Palestinci" pokusili stejně roztahovat v Jordánsku, armáda během dvou měsíců vykopala ty násilné z nich do Libanonu a Sýrie, dobrých 200 fedajínů dokonce uprchlo do Izraele, protože beduíni byli vážně naštvaní. Ale kolik bylo usnesení OSN kvůli Jordánsku, vážně netuším. Spíš žádné.

H. Lukešová 8.6.2021 8:49

Waleed Taha číslo tři na seznamu izraelské arabské strany (Ra'am) se minulý měsíc zúčastnil protestu požadujícího propuštění těch, kteří byli zatčeni za násilné nepokoje a obvinil Izrael, že kontaminuje mešitu Al Aksá. Tož asi tak. Arab nikdy nebude loajální židovskému Státu Izrael...

J. Hanzal 8.6.2021 8:46

Arabáčovi nelze věřit ani dobrý den, natož něco o tom, že by chtěli spolupracovat;-D!! A s Izraelem už vůbec. Ten možná nový izraelský premiér bude velká naivka!!

K. Křivan 8.6.2021 10:13

Buď velká naivka, nebo velký zločinec.

R. Tichý 8.6.2021 8:39

Obdobneho jsme taky meli. Jmenoval se Henlein a zasadil se o pricleneni Sudetenland k Reichu. Za nadseneho jasotu vetsiny tamnich obyvatel. Ti se po valce divili, proc se musi do toho Reichu odstehovat....