26.3.2023 | Svátek má Emanuel


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Co je antisionismus?

Opětovné propuknutí násilí páchané na židovských věřících na Chrámové hoře během svátku Tisha B’Av, tj. v den, kdy židovský lid truchlil nad zničením dvou svatých chrámů v Jeruzalémě, byl učebnicovým příkladem antisionismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Samson 29.7.2021 23:43

Je mi ľúto, že do polemiky musím opäť vstupovať. Židia dobyli svoju zem tak, ako ju vidíme z historických kníh Starého zákona (Tanachu). Ale národy, ktoré Židia vyhnali (či už to je mýtus alebo realita, to nech je zábavkou starozákonníkov).

Vyhnané národy, s ktorými hebrejské kmene zviedli boj o svoju zem, boli tzv stredomorské národy, ktoré, podobne ako desať kmeňov Izrale, zmizli v dejinách. Dnes nie sú. Arabi prišli s akými značným oneskorením na vlne islamskej kolonizácie a po zániku imperialistickej európskej "rimanizácie" sa priživili na hotovom. Dnes im vadia vykopávky pod Chrámovou horou, ale tie výsledky nech skúmajú archeológovia, nie skorumpovaní zbohatlícki úradníci Mahmúda Abbása, ktorí okradajú vlastný národ.

P. Szirotný 29.7.2021 21:44

Jsem jednoznačně na straně Izraele. Je to jediný demokratický stát v regionu. Navíc vyspělý, což si Izraelci dokázali "vydupat" z pouště. A byl ustaven rozhodnutím OSN. Území, která následně zabral byla jen důsledkem agrese okolních arabských států a nutností zajistit si obranu svého území. Ale chtěl bych podotknout něco jiného. Palestinci občas namítají, že byli na té poušti dřív. A vracejí se do minulosti staré 2000 let nebo i víc. Umíte si představit, jak by mohla vypadat Evropa kdyby na její území vznesli nárok potomci národů, které tu byly před 1000 nebo 500 lety ? Mrkněte se jen na dějiny Slovinska. V rámci Rakousko-Uherska jí připadal přístav Terst (dnešní Itálie), poloostrov Istrie (dnešní Chorvatsko) a nějaká další území. V roce 1920 Slovinsko o tato území přišlo. Nechci hodnotit důvody, ale je to záležitost stará 100 let !!

I. Samson 29.7.2021 18:39

Palestínski Arabi, teda niektorí z ich popredných ideológov, niekedy tvrdia, že sú potomkovia Jebuzejcov. Tvrdil to aj zvláštny zločinecký típek Jásir Arafat, na ktorého pohreb sa dostavila celá suita svetových štátnikov vrátane Tonyho Blaira. Pri vodcoch palestínskych Arabov ide, samozrejme, o to, "kto tu bol skôr".

Ak áno, potom sú palestínski Arabi pravými sionistami a kto to popiera, je "antisionista".

Na záver - viac sa k tomu nechcem vyjadrovať - spomeniem len vyjadrenie hrdého sionistu Viktora Fischla (alias Avigdora Dagana po "ivritizácii" svojho mena po emigrácii do IL), blízkeho spolupracovníka Jana Masaryka z Hovorov s Jánom Masarykom (68 Publishers, potom vydané po r. 1990 aj tu).

Na otázku, prečo JM podporuje Izrael a či nie je náhodou Žid, odpovedal JM "nie".

Na otázku, prečo teda podporuje Izrael, odpovedal: "Pretože som sionista".

Na dodatočnú otázku, prečo je sionista, odpovedal: "Pretože som normálny".

H. Lukešová 29.7.2021 17:50

Včera dne 28.7.2021 se udála rozšafná příhoda v Zemi izraelské. Židovská rodina kamenována tucty Arabů během jízdy ve vesnici Huwara v Samaří. Židovský řidič utrpěl zranění hlavy poblíž očí kameny vržené tucty Arabů na jeho automobil. Zbývající cestující včetně několika dětí vyvázlo bez zranění.

Avraham, řidič automobilu vypověděl: „Včera v noci jsme se vraceli z bar mitzvah v Elonu Morehu na křižovatku Tapuach, když na nás najednou desítky maskovaných mužů házely kameny. Děti začaly plakat, moje žena na ně křičela a jako zázrakem z toho vyšli v pořádku a ve zdraví. “

'' Pokračoval jsem v jízdě s kapající krví z mé hlavy na Tapuach Junction a poté přijela sanitka, která mě evakuovala do nemocnice. Díky Bohu se cítím celkově dobře a moje oči nebyly poškozené. Ale tato realita je nesnesitelná, tento teror, který zuří na silnicích v Judeji a Samaří, musí být zastaven. Proč moje děti musí projít tímto traumatem? Mohlo to snadno skončit katastrofou, `` dodal Avraham.

Vedoucí představitelé pozemkové izraelské lobby v Knessetu, poslanci Orit Struk a Yoav Kish, na incident odpověděli: „Vrhači kamenů jsou teroristé. Je nepřijatelné, aby obyvatelé Judeje a Samaří cestovali ve strachu. Zuřící teror kameny na silnicích musí skončit. Izraelská vláda musí vydat rozkaz, aby bezpečnostní síly tvrdě jednaly se všemi výtržníky, kteří házejí kameny.

Předseda regionální rady Samaří Yossi Dagan vyzval IDF, aby obnovila politiku zastrašování: „Nemůže se stát, že by se každá cesta z domova proměnila v krvavou cestu. Politický vůle musí nařídit IDF, aby zvýšilo odstrašování, ať už v operacích ve vesnicích, z nichž teroristé pocházejí nebo prostřednictvím vojenské prokuratury a legislativy “.

K. Křivan 29.7.2021 18:38

Israelci by měli povinně nosit samopaly. Dobré by byly śkorpiony.

H. Lukešová 29.7.2021 18:44

Přesně tak a měli by učit zacházet se samopaly i své děti, protože palestinští Arabové nerozlišují mezi Židy a Židovkami, židovskými dětmi, dospělými a starci, chtějí je vyhubit všechny, do jednoho, jak ti němečtí nacisté.

O. Košíček 29.7.2021 17:13

Antisionismus je postoj, že si Židé nezaslouží privilegia, ani přednosti. Nevyhovuje li jim rovnost, nemohou se divit negativním reakcím. :-([>-]

H. Lukešová 29.7.2021 17:21

Antisionismus je rasistickou ideologií, která popírá Židům právo na národní stát, to, co nepopírá jiným národům.

Dovolím si ocitovat definici antisionismu z encyklopedie Diderot z roku 1998. Antisionismus je protižidovská ideologie v bývalém SSSR a ostatních socialistických státech, který odmítá a dezinterpretuje ve jménu internacionalismu úsilí židovského národa o ochranu vlastní státnosti (sionismus). Ve skutečnosti se jedná o jednu z forem antisemitismu.

O. Košíček 29.7.2021 17:48

Ne. Židům patří úcta. Na sionisty si musíme dávat bacha.

H. Lukešová 29.7.2021 17:54

Drtivá většina Židů jsou sionisty, tj., jsou proizraelskými, váží si svého domova Státu Izrael, sionismus je osobní identitou většiny Židů. Takže útoky na sionismus a sionisty jsou útokem na Židy. Sionista je ve skutečnosti synonymum pro Žida, ale jen proto, aby ultralevičáci- antisionisté nevypadali rasisticky, tak tvrdí my nejsme antisemité, ale antisionisté.

Ale antisionismus je antisemitismus, jak správně poznamenal Martin Luther King slovy, "Když lidé kritizují sionisty, myslí tím Židy, mluvíte antisemitsky!".

L. Kolman 29.7.2021 16:22

Ach jo, slečna Lukešová, aneb kecat se může, ale přehánět by se nemělo. Stačí jedna věta a je mi jasné v jakém tónu se článek ponese. A nikdy tomu nebylo jinak. Židé si nezaslouží rovnost? Není to náhodou tak, že oni nedopřejí rovnost těm ostatním? Rozeštvávají všechny kolem, jen aby konflikty nikdy nekončily a nebyl klid na jednání o uspořádání poměrů dle rezoluce OSN, tedy vytvoření podmínek pro možnost vzniku státu Palestina. Tomuto je podřízena celá politika Izraele.

H. Lukešová 29.7.2021 17:15

Jak jste přišel prosím vás na to, že Židé nedopřejí rovnost ostatním a že rozeštvávají kolem? To jsou ultralevičácké lži a pomluvy, byli a jsou to Arabové, kteří většinově neuznávají Stát Izrael a Židy chtějí zničit, převracíte pravdu v lež a ze lži se snažíte udělat pravdu.

A jak prosím Židé rozeštvávají muslimy? Židé snad můžou za sektářské války v Sýrii, Iráku, Afghánistánu? Za nenávist mezi šíty a sunity? Ze katastrofální situaci v Libanonu, kde Hizballáh drtí své obyvatelstvo? Takže prosím nelžete a nevymýšlejte si. A vznik státu Palestina blokují sami palestinští Arabové již od roku 1947, kdy odmítli veškeré plány na rozdělení a seriózní mírové nabídky.

Palestinští Arabové nechtějí stát vedle Izraele, ale na místo Izraele, chtějí ho zničit a většina Židů chce mít svůj stát a nechce spáchat dobrovolně sebevraždu. Co je na tom divného?

K. Křivan 29.7.2021 18:40

Ty ale blbé kecáš, Kolmane ! O Camp David jsi nikdy neslyšel ?

J. Svoboda 29.7.2021 15:16

Židé jsou nesmírně inteligentní, múzický a pracovitý národ. Většina těch, kdo píší kriticky o Izraeli, píše od stolu, bez znalosti historie a většinou aniž by kdy Izrael navštívili. Německo mělo před nástupem nacismu téměř stejný počet Nobelových cen za vědu, jako USA. 80% jich za objevy a rozvoj vědy získali Židé, než nacisté začali provádět genocidu. Byl jsem v Izraeli opakovaně a s nesmírným obdivem jsem kvitoval sady pomerančovníků na území někdejší pouště. Arabové, až na vzácné výjimky neuznávají existenci Izraelského státu. Místo, aby na územích, která mají plně pod svou správou, budovali civilizovaný svět pro své souvěrce, využívají zahraniční pomoc k nákupu střel a hořících balónů, kterými terorizují občany státu Izrael.

K. Křivan 29.7.2021 14:53

Co je antisionismus?

Levičácká debilita. Důvod k palbé.

I. Samson 29.7.2021 14:52

A tu je náš problém sionizmu, ktorý sa tak nápadne podobá na európsky nacionalizmus. Alebo okupujú Česi Šumavu? Alebo Íri Veľkú Britániu?

Židia majú, samozrejme ešte jeden ďalší problém. Sú všeobecne úspešnejší ako ich väčšinoví spolubývajúci. Napr. do vydania Norimberských zákonov (1935) tvorili Nemci židovského pôvodu štatisticky 0, 74% obyvateľstva, ale cca 15% nemeckých právnikov a 13% nemeckých lekárov. Na Slovensku to bolo trochu iné, ale čo do prevahy Židov v týchto profesiách podobné.

Židia trochu pripomínajú nešťastných Kurdov, ktorí sú mimoriadne proizraelskí. Kurdi sú totiž tiež výrazne úspešnejší ako ich arabské okolie. Aspoň som len výnimočne, ak vôbec, nestretol propalestínskeho Kurda. Dôvod? Palestínski Arabi neuznávajú (možno na papieri v Ramalláhu, v Gaze ani to nie, tam sú Židia opisovaní ako potomkovia "svíň a opíc" - a neznie to náhodou rasisticky?) právo iného národa na existenciu. Izrael Kurdom toto právo verejne a oficiálne priznal, aj keď veľa priateľov v Iraku, Turecku, Iráne či Sýrii si tým nenarobil.

I. Samson 29.7.2021 12:31

Áno, so židmi (neskôr Židmi) boli vždy problémy. Nielen preto, že tvrdohlavo trvali na svojom náboženstve, ale napokon aj na svojom štáte v pôvodnej domovine, ktorú im európsky imperializmus (Rím) a neskôr arabský kolonializmus a neokolonializmus ukradli. Židia mali tú drzosť, že prežili najrôznejšie formy apartheidu, dokonca genocídu, ktorá sa začala vyvražďovaním židov už za Proroka (odporúčam český preklad Koránu od Ivana Hrbeka).

Vodcovia arabského sveta mali svoju šancu podeliť sa o Palestínu po (inak hanebnej) rezolúcii VZ OSN 181/1947, v ktorej Židom láskavo pridelili 14, 500 kilometrov štvorcových, z toho až 3/4 púťte. Židia s tým súhlasili, arabská strana nie. Mnohí dokonca tvrdia, že "židia" okupujú arabskú zem. Ale dá sa okupovať zem okupantov?

P. Černý 29.7.2021 9:36

To, že je jistý stát naším spojencem, ještě neznamená, že jsme povinni souhlasit s politikou apartheidu a s akty terorismu agresivního státu, který za celou dobu své existence nedokázal jakkoli změnit stav permanentního konfliktu s okolními zeměmi a to, že tento stát přežívá prakticky pouze díky své armádě a pomoci USA.

H. Lukešová 29.7.2021 9:44

A jak jste prosím přišel na to, že je Izrael státem aparteidu? Proč opakujete neustále tuhle komunistickou lež? Izrael je jediná země, kde mají všechny náboženské menšiny- Židé, křesťané, muslimové stejná práva, ženy s muži mají také rovná práva, homosexuálové a jiné náboženské menšiny se těší také rovným právům.

Ukažte mi prosím muslimskou zemi, kde by Židé (kteří už v muslimských státech téměř nežijí), křesťané a jiné nemuslimské menšiny měly stejná práva, kde by ženy měly stejná práva s muži. Ve které muslimské zemi mají homosexuálové stejná práva?

Když mluvíte o Izraeli zda by přežil či nepřežil bez armády nebo USA, podívejte se na palestinské Araby, ti by bez pomoci EU, některých arabských států (které to už ovšem nebaví také posílat pořád peníze) a USA nepřežili, nejsou schopni nic vytvořit, vytvářet jakékoliv hodnoty... Izrael je schopný se o sobe postarat sám, jak píšete, má silnou armádu a to je nejdůležitější.

Tomu se říká dvojí metr, máte plná ústa Izraele a nevidíte ty zločiny muslimských orientálních despocií.

J. Ziegler 29.7.2021 9:45

Vojenská pomoc USA Izraeli je velmi významná a to je dobře.

H. Lukešová 29.7.2021 9:55

Ano a jsem za to velmi ráda. Kdysi dávno se Menachen Begin setkal s Joe Bidenem a ten při jedné příležitosti vyhrožoval, že pozastaví Izraeli vojenskou pomoc, Begin Bidenovi odpověděl, ať mu nevyhrožuje, že je hrdý Žid a ne Žid se třesoucímu se koleny, že Svět absolutně nezasáhl, když byli Židé vyhlazováni a spalováni po milionech, že nepomohl ani během války za nezávislost, během které chtěli Arabové zničit znovuzrozený Stát Izrael a že když bude potřeba, tak se Izrael obejde i bez vojenské pomoci od USA a že si nenechá poroučet a diktovat, co smí či nesmí dělat. To Biden zíral na vzdornou Beginovu řeč.

P. Černý 29.7.2021 9:54

Při vší úctě, tohle jsou pořád jenom v podstatě rasistické žvásty. Číst se mi to celé nechce. Apartheid je napriklad rozdílný přístup k obyvatelstvu na zabraných územích. Izrael měl sedmdesát let na to, aby asimiloval arabské obyvatelstvo a aby okolní regiony ovládl především ekonomicky. Volí zabírání další půdy, apartheid a terorismus.

H. Lukešová 29.7.2021 9:59

Při vší úctě k vám, nemluvíte pravdu, co je na příspěvku rasistického? Píši o nadřazenosti a podřazenosti ras, pokud bych přijala vaší terminologii, tak jste rasistou vy sám, protože kladete na Izrael a Židy vyšší národy než na Araby a muslimy a jejich státy.

Jinak není den, aby Arabové nespáchali nějaký teroristický proti Židům v Izraeli nebo v Judeji a Samaří. Rasistické jsou pouze muslimské země, ne Stát Izrael.

Co není pravda? Respektují muslimové práva náboženských menšin? Respektují muslimové práva žen? Respektují muslimové práva homosexuálů? NE. Zatímco Izrael respektuje práv všech zmíněných skupin obyvatel. Jinak kolik teroristických útoků spáchali Izraelci či mimoizraelští Židé a kolik teroristických skupin spáchali muslimové?

J. Pokoutný 29.7.2021 10:15

Asimilovat během 70 let tu část obyvatelstva, které je 1400 let krmeno článkem víry, že všichni krom muslimů jsou druhořadé bytosti... ? Nejste vy vedle antisionisty také antirasista, voni fašoune?

P. Černý 29.7.2021 10:26

Paní Lukešová vám vysvětlí, že palestinští občané Izraele asimilováni v řadě případů jsou. Ekonomicky a politicky. A možná tak trochu i kulturně. Nikoli nábožensky, samozřejmě. Takže to nějak jde. Když se chce a jsou k tomu podmínky.

H. Lukešová 29.7.2021 10:56

Nejedná se o "palestinské občany Izraele", ale arabské občany Izraele, protože území před Zelenou linií z roku 1967 se jmenuje Stát Izrael, území mezinárodně uznávané jako Izrael, ne "Stát Palestina", takže se prosím držte správné terminologie a nevymazávejte Stát Izrael z mapy.

J. Ziegler 29.7.2021 9:11

Pěkný a pravdivý příspěvek. R^

M. Hoblík 29.7.2021 7:50

Oni ti židé také vyvádějí věci!

K. Zangl 29.7.2021 8:29

Ano, představte si, že ti Židé chtějí žít ve své zemi! Co si to dovoluji, že? 8-o

M. Grundmann 29.7.2021 9:28

Hlavní problém je v tom, že vlastnictví Palestiny Židy není všeobecně uznávané a je popíráno.