29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
skrebec 24.11.2009 5:06

v článku je obsaženo i řešení.

myslím onu stať "30% populace infikováno virem HIV". Pokud je mi známo, odhadovaná délka života HIV pozitivního pacienta pod lékařským dozorem a s přístupem ke kvalitním lékům je cca 20+ let. Bez léčby, se stravou a životními podmínkami, jaké si představujeme, dejme tomu, u HIV pozitivního afrického nezaměstnaného v Ghaně (plus další africké vychytávky jako třeba malárie, paraziti, přístup k vodě, obecná úroveň hygieny atd) se tato doba ostře snižuje a de facto se dá už ve příštím desetiletí očekávat masivní nárůst úmrtnosti - umírat začnou ti, co se nakazili zhruba v polovině 90 let. Jak vesele se tam v oněch dobách HIV asi šířil, o tom jdou celé legendy.

Teď se pokusme představit si, co by se stalo, kdyby (mimo "běžnou úmrtnost") v nejbližších zhruba 8 letech zemřelo v ČR cca 1 milion lidí na HIV/AIDS, další milion by zemřel zhruba do dalších 5 let a další milion do dalších dvou let. Za současného výskytu cca 20+% HIV pozitivních novorozeňat, se stoupající tendencí výskytu a úměrně klesající délkou dožití. Tu představu si načrtněte jenom zlehka - jak by asi fungovalo zdravotnictví (které je navzdory všemu remcání o světelná léta napřed ve srovnání se Zimbabwe), jak by fungoval výběr daní (který je navzdory remcání atd... se Somálskem), jak by fungoval státní aparát obecně, bezpečnostní situací počínaje a jakoukoliv akceschopností konče atd (příklady pro srovnání doplnit dle vlastního uvážení). Můj osobní odhad je, že k Somálsku se do kolonky "stát existující jenom teroreticky" v průběhu nejbližších 5 let přidá nejméně 3 - 5 dalších zemí, se silným rizikem "domino efektu". Do 10 let to odhaduji na 10+ zemí.

A to se pokládám za optimistu.

Medikolog 24.11.2009 4:50

Člověče pomož si a Pán Bůh ti pomůže

Podle tohoto hesla žila a pracovala Evropa i severní část asijské populace. Pracujeme tak dodnes. U jižních etnik je práce rovna natažené žebrající ruce - měnící se přečasto v ruce vraždící, loupeživé.  Jediná účinná pomoc je tvrdě vysvětlit Africe, že jediná pomoc pro každého z nich začíná a končí na konci jeho paží. Že jedině poctivá práce zajistí jejich obživu a blahobyt, budou-li mít pouze tolik potomků, kolik dokáží vlastnoruční prací uživit. Že přemnožení znamená zvýšenou kompetici o zdroje, hlad a smrt. Oni vyhnali Evropany a mají právo je odhánět, když k nim lezou nezváni. I my musíme mít tato práva. Kdo chce Afričanům doopravdy pomoci, ať jim dá návod - co v Evropě i v Asii znamená POCTIVĚ PRACOVAT a nechat působit přirozený výběr, jako po miliony let. Možná se v průběhu věků v Africe objeví a rozšíří i mutace PRACOVITOSTI..R^ a bude po problémech. Nám také nikdy nikdo zadarmo nic nedal a nedává. Zato těch, co by jenom bralo je...Rv(Y)

Cowboy 24.11.2009 4:30

Divne

V krajine, kde je zarucena sloboda prejavu, by mali za podobny clanok pre Mr. Ulc "the tar with feathers".

SelskýRozum 24.11.2009 3:59

Podobnost čistě náhodná?

Jakoby byla řeč o našich nepřizpůsobilých tmavých. Pomoc penězi skoro vždy jen škodí.

"O zahraniční pomoci, oněch přemnohých milionech, miliardách dolarů nacpaných do Afriky, se vyjádřila velmi nevlídně: jejich dopad byl škodlivý, trvání chudoby nejen prodloužil, ale ji i zhoršil. Došlo nejen ke zcela beztrestnému rozkradení obrovských zdrojů místními potentáty, ale i k vytvoření mentality závislosti (dependency) a ztráty schopnosti, iniciativy sám se o sebe postarat."

JaS 24.11.2009 2:18

Re: Něco mi to připomíná:

V Česku!

R.J. 24.11.2009 2:07

Jedno z velkých poznání

je, že Africká chudoba má hluboké kořeny ve stavu jejich mysli. Přesvědčují nás o tom několik desetiletí. Chceme li pomoc Africe, musíme změnit jejich myšlení, a to je neproveditelné. Není jim moc pomoci. To je "práce" na mnoho  desetiletí. Bez záruky. To je to nejhorší.Stačíme pomocí jen záplatovat nejhorší projevy bídy , nemocí a místních válek . A to je málo ,  na ostatní již nejsou prostředky a hlavně  po zkušenostech ani moc chuťi, házet peníze do kanálu kmenové korupce  despotických režimů.  Co s tím ? Nevím. Možná za pět generací to bude lepší, ale takto praktikováná dnešní pomoc, je  dnes z větší části pomoc neefektivní. Abych  trošku ulevil bídě, podporuji finančně  "Lékaři bez hranic", vždy si ale představím, jak je zachráněno nějaké dítě a je mě smutno z toho , jaký že neblahý  osud ho většinou čeká. Zda nebylo pro něj lepší umřít. Nenadávejte mě, to je  jen zoufalství nad ještě zoufalejším osudem třeba  opuštěných dětí, to mě dohání někdy k takovým  hrozným úvahám. Vždy mě trvá , než se z toho "seberu".

Paul Sulc 24.11.2009 2:01

Pane Ulci, zapomel jste neco,

Murphyho knihu ''The Bell Curve'', vysla v 80 letech, veliky poprask. Takze prumerne IQ cernochu, /a naopak, vychodnich Asiatu/ s tim ma mnoho co delat.

68 24.11.2009 1:55

Ohledně vzájemných šarvátek občanů Konga.

Vždy zazlívám policii, když se snaží v některých městech, za cenu vlastních ztrát na zdraví a životech, zabránit vzájemnému souboji a vybití dvou místních gangů. Namísto aby jim drželi palce a pak jen uklidili.

2) Také mám dojem, že ten Kaddáfi  uskuteční svoji ideu jednotné armády Afriky dříve než EU postaví armádu Evropy, kterážto EU navíc tu  africkou armádu ještě zaplatí formou hospodářské pomoci. To pak budou masakry! 3)  Dále také souhlasím s domorodcem-vykupitelem Kwame Nhrumahem  když tvrdí, že moucha tse-tse je pro Afričany výhodnější, než bílí kolonizátoři (a DDT). Jestli se Kwame Hhrumach takto příznivě vyjádřál o funkci AIDS v Africe, nevím, ale ted už se mi nechce pokračovat.  Ale o předkoloniální místní vzdělanosti a prosperitě by snad něco mnohl říci Afroameričan Kunta-Kinte. (A možná I pan prezident Obama?)

conqueror 24.11.2009 1:17

To jsou

dávno známé věci...jen se o tom nahlas nemluví. Dík, pane Ulči.

. 24.11.2009 1:15

Re: Něco mi to připomíná:

kde žiješ?

Kadelík 24.11.2009 0:55

Velmi zajímavé

Vynikající postřehy,díky pane profesore. 

JaS 24.11.2009 0:49

Něco mi to připomíná:

„Tam, kde je nedostatečná odpovědnost politických představitelů, nedostatek průhlednosti (transparency) režimů, nedostatečná kontrola, nedodržování váhy zákona, neexistující možnosti nenásilně změnit vedení ve státě a nedostatek respektu pro lidská práva, tak politická kontrola nabývá mimořádné důležitosti a v sázce je pak nebezpečně mnoho.“ Jako by to nebylo o Africe, ale o nás!