5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Takový kissingerovský konec…

Američané (a s nimi i všichni ostatní) se stahují z Afghánistánu, kde je Taliban na postupu. Během tří měsíců obsadil skoro 90 okresů (z celkem 387). Afghánští vojáci se na řadě míst vzdávají bez boje a odevzdávají Talibanu svou výzbroj a výstroj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 14.7.2021 16:10

No, ano, máte pravdu.

D. Bowman 14.7.2021 13:41

Západní zvyky tam ale nezavedete demokracií apod..

Před misionáři musí jít Cortez.

Když toho nejste schopen nebo ochoten, tak se tam nemá vůbec cenu angažovat. Jděte příkladem a snad jim to dojde.

Z. Klouček 14.7.2021 9:50

Zajímalo by mne, kolik Afghánců se v souvislosti s touto válkou, pardon, bojem proti terorismu, přesunulo a přesune do Evropy. A co sem tito lidé všechno přinesou.

P. Milan 14.7.2021 9:53

Dost. A značná část z nich přinese nepříjemnosti. Rusáci to tam rozjεbali a od té doby průser.

T. Hraj 14.7.2021 12:25

No, průšvih to byl i před tím. A zuby si vylámali už Angličani.

A co přinesou do Evropy Afgánci? No přeci Afgánistán. Bohužel Němci, Švédi, Holanďani etc. si z nějakého důvodu stále myslí, že přinesou něco jiného.

P. Milan 14.7.2021 17:48

Před Rusáky ne. To se o Afghanistán prakticky nikdo nezajímal a Afghánci se nezajímali o nikoho. Ideální stav

T. Hraj 14.7.2021 20:59

Britové tam bojovali už v kolem 1840. A ne naposled.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_anglo-afgh%C3%A1nsk%C3%A1_v%C3%A1lka

L. Beneš 14.7.2021 12:43

Ano. Rusáci po vzoru Angličanů to rozj€bali a Yankeeové to doj€bali.

P. Hák 14.7.2021 9:48

"...protože jsme v Afghánistánu, kde platí poněkud jiné pojetí vojenské cti, nepovažovalo se za nic divného, když velitelé jednotlivých divizí zdvihli vysílačky, zavolali svým protivníkům a dohodli se na tom, že s celou jednotkou přejdou v bezvýchodné situaci na druhou stranu..."

Ono je otázka, co by se stalo, kdyby západní vojáky někdo mohl přeplatit. Zatím se to neděje, protože Západ (a USA zejména) je prostě bohatší. Vojenská čest platí v situaci, kdy někdo cítí vnitřní loajalitu; pak lze za věc i zemřít. Skutečně vládní vojsko cítí vnitřní loajalitu ke kábulskému režimu?

P. Hák 14.7.2021 9:42

Jak tu připomněl pan Kohout v prvním příspěvku, Taliban na tom není o nic lépe, co se týká lidských zdrojů. A co se týká zdrojů např. na úplatky, je na tom nepochybně mnohem hůře...

Přesto vyhrává. Talliban vede úspěšně gerilovou válku. To jde dlouhodobě pouze za podpory obyvatelstva. Je to tím, že bojuje za něco, čemu, věří, zatímco vládní síly i západní vojáci jen za peníze? Je to tím, že místní lidé naše pořádky doma prostě nechtějí?

Nevím, nejsem odborník na Afghánistán, ale všechny výhody byly teoreticky na straně USA. Nemyslím, že by vojenští velitelé USA vedli boje zas tak tragicky a že by vojáci USA nepřevyšovali výcvikem průměrného talibance. Přesto byli zavření v opevněných základnách, z nichž nemohli bez ohrožení vystrčit nos. Řekl bych, že špatným výcvikem domorodých vojáků to fakt nebude.

T. Hraj 14.7.2021 12:30

Přesně tak, vyhrává ten, kdo věří tomu, za co bojuje. Je to smutné, ale Afgánci chtějí nepotickou, korupční strukturu vlády, středověké soudnictví a nevzdělanost, tj. CHTĚJÍ vládu Talibanu.

P. Hák 14.7.2021 12:40

Asi to oni vidí jinak. Z našeho pohledu je to "nepotická, korupční struktura vlády, středověké soudnictví a nevzdělanost", ale oni nám nabídku našeho systému hodili na hlavu. Patrně na svém systému vidí nějaké klady... jaké, to nevím, nemluvil jsem s nimi, ale kdyby neviděli, nedrželi by se jej.

T. Hraj 14.7.2021 13:40

Tím kladem bude myslím kulturní kontinuita/setrvačnost. Není snadné transformovat svoji kulturu ať už je jakákoli i kdyby změna měla být teoreticky prospěšná. Vyžaduje to schopnost sebereflexe (a samozřejmě vůli). Ta je podmíněna schopností kritického myšlení. V zemi, kde vzdělanost je absolutně minimální a ještě menší je jeho společenské oceňování, není z čeho by vůle ke změně mohla vyklíčit. Lidé sice trpí (usekané ruce, nohy, bázeň z autorit...), ale nechápou vlastně v širším smyslu příčinu.

P. Hák 14.7.2021 19:51

Souhlasím, kulturní setrvačnost jistě hraje roli. On vývoj v západní a střední Evropě měl taky nějakou kontinuitu, nějakou logiku, vyšel z nějakého historického rámce (antika, křesťanství, germánská obec, reformace...) a tam vývoj běžel prostě jinak. Oni zřejmě necítí potřebu přijmout náš způsob myšlení - stejně jako my necítíme potřebu přijmout očividně velmi efektivní způsob myšlení východoasiatů.

Také to může být tak, že jim přijde, že trpíme my - nechápeme Mohameda a po smrti přijdeme do džehenny. A společnost nám podle nich asi nefunguje, všude samé rozvody a bezbožnost... Je to věc pohledu na svět.

P. Hák 14.7.2021 12:43

Tím chci říct, že asi nelze nutit středověké obyvatelstvo, aby přijalo demokracii. Volba bývá "celkem sekulární socialismus řízený armádou nebo islamismus a kmenová společnost".

P. Kubáč 14.7.2021 9:24

Západ má špatnou karmu.... Představte si ( hypoteticky ) že nasazujete život v bojích s Talibanem, abyste pak v rodném listu svého dítěte figuroval jako "rodič 2"....

Příklad je sice absurdní, ale západ už je tak prohnilý, že podobné věci už tuší i bosí Afgánci. Proto se proud "duhových revolucí" velice zpomalil.

T. Hraj 14.7.2021 14:10

Nemáte pravdu, pane Kubáči. Váš příklad totiž absurdní není. Naopak, oproti realitě je absurdní nedostatečně. Toto je dnes jedna ze stěžejních výzev pro US army:

Oficiální(!) náborový propagační film US army: https://www.youtube.com/watch?v=MIYGFSONKbk

I. Schlägel 14.7.2021 9:05

Kvalitní analýza.R^

P. Milan 14.7.2021 8:57

Velmi dobré a reálné.

M. Husovice 14.7.2021 8:30

Nejsem odborník na Afganistán, ale snaha přinést demokracii západního stylu do silně náboženského státu, uvízlého spíše ve středověku, mi připadá jako nereálné a předem odsouzené k neúspěchu. Snad "vývoz" demokracie se ukázal jako nereálný, ale zřejmě pro někoho výnosný obchod. A o tom to asi je.8-o;-D:-)

I. Schlägel 14.7.2021 9:05

Primárně nešlo o vývoz demokracie.

P. Milan 14.7.2021 9:59

Ano. A nálady západního voliče zcela znemožňují efektivní řešení.

I. Schlägel 14.7.2021 10:21

Lidská práva našich nepřátel mají větší hodnotu než lidská práva našich vojáků. Nakonec i ten Vietnam se dal vyhrát, nicméně schopnost efektivního vládnutí jihovietnamským elitám opravdu chyběla. Stejně jako chybí těm afghánským. A není to nutně chyba těch elit.

J. Poláček 14.7.2021 10:16

Přátelé, demokracie není ropa či banány, nedá se vyvýžet. Demokracií se lze nadchnout , "nakazit", a tam pak může začít růst a rozvíjet se. To se někdy možná i povedlo, klidně polemizujme - např. Japonsko, Jižní Korea po 2svv. V obou případech to ale byli národy silně nacionalistické, s předpokladem sociálního, kulturního ekonomuckého,... růstu. Předpoklady měli, a navíc, jak se říká, v boha uvěříš nejsnáze, podkáš li satana. To platí do puntíku. To Afganistán je jiný papáníčko. Typický tribalistický úkaz. Velký prostor, řídce osídlený, kde se bojuje o vesnice údolí, studny , prameny, průsmyky. A všude kolem nicovaté nic. Podobné příklady ? snad Lybie, Čad, Mali. Článek pana Zrna je super. To co já ale postrádám v našem prostoru je strategická analýza. Nikdy nikde nenastane vákuum. Natož mocenské. Pokud se západ pokoušel "vyvézt" demokracii, tam kde to předtím vojensky destabilizoval, tak to je snad příklad úmyslu jak pokřesťanštit divocha. Nepovedlo se :-) :-( Teď je tam skoro prázdno a brzo se tam nasune pán z Pekingu, který bude velice rád platit / si nechat platit jakékoliv výpalné aby tam mohl těžit co se mu zamane. Navíc sousedé v podobě Iránu a Pakistánu - kámoši jak hrom. Pragmatik? Nevím co s tím udělá Biden, ale ten co bude po něm jej bude proklínat, až bude potřebovat stabilní leteckou základnu na východ od Teheránu.

V. Novák 14.7.2021 7:19

Pozoruhodně realistický pohled.

Až skoro, řekl bych, politicky nekorektní...

V. Církva 14.7.2021 6:16

Tak jasně, v Afghánistánu se bojuje jinak. Tak nějak Čínsky, prostě to korumpovat a podmazávat a získávat spojence takto. Hlavně se zbavit iluzí o vytvoření armády a společnosti západního typu za 5 let.

Myslím, že Čína bude úspěšná (vypadá to možná že z toho mám radost, ale jen konstatuji nepříjemný fakt).

J. Pokoutný 14.7.2021 8:09

Ono být v armádě západního typu v r.2021 je na h... Každý voják má práva (podle Obamy dokonce být přeoperován, pokud jako voják zjistíte, že jste trans). Pak jsou tu pravidla, jak se v které zemi chovat (v US provedení cca 2cm tlustá bichle, dostupná v eln. podobě na netu, takže protivník ví, jak musíte reagovat - nelze močit směrem k Mecce, takže se musíte nejprve zorientovat, nelze využít náboženských svátků apod.). Nesmíte střílet, dokud si nejste na 100% jistí, že na vás někdo útočí nebo v nejbližší chvíli zaútočí - což je v případě zemí, kde protivník používá civily jak kryt (prakticky všechny islámské země), blízké sebevraždě...

J. Sedlář 14.7.2021 2:33

A tož gde se bojuje za Prahu fčil? V mali? A do kdy?

L. Beneš 14.7.2021 8:36

Podle médií stáhne Francie z afrického Sahelu (je ještě nějaký jiný Sahel?) cca 2000 vojáků. Kdo je nahradí? Když se naši bojovníci naučili bojovat za Prahu v Hindukúši, proč by nemohli své válečné know-how uplatnit na Sahaře? Ostatně, nějací už brání naše hodnoty (v podobě uranu pro francouzská jaderná zařízení) v Mali.

J. Nevrkla 14.7.2021 9:31

R^