27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

DOPIS: Všem starým figurám

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pirko 13.5.2006 1:09

dodávám k possum

nejen že jsme pili všichni z jedné flašky: já jsem začala chodit do školy v 46 roce, všichni jsme byli po válce vyhublí a ve škole nám dávali rybí tuk - fuj tajbl! postavili nás ve školní jídelně do řady a každý musel polknout celou lžíci, podávanou paní učitelkou - bylo nás ve třídě 35 a lžíce byla pro všechny jedna!!! A nikdo také neumřel. Dp školy jsem chodila celých pět let půl km pěšky, po cestě jsem "sbírala" kámoše a kámošky, byla nás celá tlupa a aby to nebylo jednoduché, chodili jsme jednou spodem, jednou alejí, jednou horem, což bylo ještě delší. Nepamatuji si, že bych někdy měla obézní spolužačku nebo ~žáka. Že by si se mnou rodiče hráli. Na lyže mně táta postavil před barákem, ukázal mi, jak se jezdía šel domů. Pak mně jen maminka musela komplet usušit. U babičky jsem jezdila na starém několikageneračním kole, to byl jen rám a dvě kola, ani světlo, ani brzda, brzdilo se nohou o přední kolo, pokud na štangli neseděla kámoška, jinak jsme se zastavily až v příkopě. První černobílou TV si naši koupili když už jsem byla dávno z domu, takže tímto jsem oblbována nebyla. Jen režimem. A dovolím si doufat, že se dožiju v přijatelném stavu vyššího věku - maminka právě oslavila devadesátiny. Článek mi nepřipadá staromilský, jen konstatuje, jak se svět stále rychleji mění - my jsme byli ještě skoro jako naši rodiče, naše děti jsou opravdu v jiném světě - my sice s nimi, ale s jinou zkušeností.

jomo 30.4.2006 22:31

bože, co nás to čeká

vládík 30.4.2006 21:07

Tak pregnantně,

a přitom jemně a s gracíí to nám, starým figurám (které to ovšem ve své většině - naštěstí - vědí) ještě nikdo neřekl.

Kajan 30.4.2006 20:46

Nedá se nic dělat. Šíp času funguje a oni o něm prd vědí ! Je to velký jejich handicap ! Jsou jen stejně hloupí, jako my, když nám bylo 19 ! Dzp.

baci 30.4.2006 13:44

na závěr diskuse

na závěr diskuze uvádím,citaci,kterou rád opakovaně používám:

Čtu knihu která je stara 2000 let , je zde mnoho krásných slov a příběhu,přečtu Vám toto.Milý abbé major Vaši knihu nečetl,a nečetl by jí i kdyby byla mnohem starší.Což pak si skutečně myslíte,že staří osli hýkají lépe mladých,děl mistr Antonín.

Patron Divný 30.4.2006 14:35

Re: na závěr diskuse

Staří osli nekýkají lépe ani hůře mladých, jen jinak. Poslouchat hýkání starých i mladých oslů je užitečné pro toho, kdo chce mít nad čím přemýšlet.

A Vančura tam určitě nenasekal tolik hrubek jako vy.

AJ 30.4.2006 10:17

Je dobře ,že

to někdo sumarizoval,každý může reagovat po svém,myslím,že příspěvek neháže  nikoho do starého železa,jen konstatuje.

Patron Divný 30.4.2006 11:08

Re: Je dobře ,že

Já si také myslím, že ten původní článek neodsuzuje ani starší, ani mladou generaci. On je o tom, že svět se prostě mění, ale přece jen je z něj cítit, že autor by byl raději, kdyby se neměnil tak rychle.

honzak 30.4.2006 8:53

já bych nás

starce úplně neodepisoval. Občas, když je třeba opravit nebo zprovoznit nějaké muzeální zařízení (naposledy Š120, A.D. 1987) zažívám báječný pocit při pohledu na otevřené huby dvou informatiků, které živím!

Patron Divný 30.4.2006 11:11

Re: já bych nás

Když dovolíte - čím je živíte? Já znám pár informatiků a žádný z nich nevypadá na to, že by potřeboval být živen.

Možná jsem vás špatně pochopil, i tak bych uvítal vysvětlení.

vzestupy a ustupy civilizace 30.4.2006 2:10

mazaci jsou OK, problem ale casem muze byt s dnesnimi bazanty

Bazanti proste vyuzivaji toho, co pro ne stari mazaci pripravili. Spis mam obavu, co tydle budouci mazaci pripravi pro jeste nenarozene budouci bazanty. Dost se obavam, ze to budou tak akorat volne pristupne drogy a rodiny davajici deti do adopce. It's legal to be a loser.

dsben 29.4.2006 19:14

kruté ale pravdivé....

je mi 40, co dodat

Patron Divný 30.4.2006 0:32

Re: kruté ale pravdivé....

Stáří není dáno rodným listem, ale stavem mysli.

Můj otec nemá ani maturitu a celý život pracoval jako dělník. Své první PC si pořídil až jako důchodce. Dnes se na Internetu orientuje lépe než já, protože na to má víc času.

Je mi líto lidí, kteří mají ve 40 pocit, že jsou mimo - ale mohou si za to sami.

ibn 29.4.2006 18:26

to je nesmyslny povzdech

"znají jenom jedno Německo, i když ve škole jim tvrdí, že byly dvě."

Mozna umi i cesky, protoze Nemecka byla dve, ne byly. 

Patron Divný 30.4.2006 0:38

Re: to je nesmyslny povzdech

Nejde jen o pravopisnou chybu, i z logického hlediska je to prostě blábol. Většina lidí např. ví, že byly dvě světové války, i když nezažili buď žádnou z nich, nebo jen tu druhou.

Banjo 2.5.2006 8:22

Re: to je nesmyslny povzdech

>ibn: Pokud chcete správnou češtinu po jiných, nepište v plurálu "umí", ale "umějí". ;-)

Mirek od lesa 29.4.2006 18:13

My staří mazáci

jsme před 40 lety z papírové trubky, kusu drátu odvinutého z dynama motoru Focke Wulf, s kouskem leštěnce olovnatého od našeho drogisty v Jihlavě vyvíjeli krystalku, s tou jsme si mohli poslechnout zprávu o soudním jednání s farářem v Číhošti.Bylo to pro nás totéž, jako dnes MP3 player, jenom ty zprávy měly větší dosah, dnes zústává vše jenom na povrchu věcí. Demagogie kvete, jako vždy, tehdy komunisté, dnes Zelení, pravdu si musí i ta dnešní generace hledat namáhavě sama. Pokud bude číst jenom Blesk nebo Haló Noviny, tak potěš pánbu!

Mirek od lesa 29.4.2006 18:17

Re: My staří mazáci

Omyl, já to spočítal přesně, je to už 55 let!

Matt 29.4.2006 16:39

Ja...

..jsem se narodil v roce 1986. Jsem tedy stara figura :)

Je to pravda - Sametovou revoluci jsem vnimal podstatne vic nez vitezny Unor, ve skolce jsme menili cecka ostosest, Atari i ZX Spectrum jsem mival, mozna je tu nekde i porad mam. Stejne jako gramofon a nekolik LPcek. Pacmana jsem hraval s velkou oblibou jeste na hodinach informatiky ve skole, i ma prvni televize byla cernobila. Dokonce jsem i shledl nekolik velmi starych snimku, casto i nemych, a stare Hvezdne valky jsou pro me pusobivejsim dilem nez vetsina aktualnich scifi vcetne novych HV. Ohnicek jsem v ruce drzel, i na Studio Kamarad si vzpominam.

A to letos teprve pujdu na vysokou skolu, bez jakehokoli prodluzovani studia. Jeste to tak hrozne neni, pane Bakala ;)

Patron Divný 29.4.2006 13:17

Je to dobře, že se svět mění

Já už mám určitě víc než půl života za sebou, ale doufám, že ubrečený staromilec ze mě nikdy nebude.

possum 29.4.2006 14:05

Re: Je to dobře, že se svět mění

Hmmm, ale meni se VE VSEM k lepsimu ???

Patron Divný 29.4.2006 14:24

Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

Ale božínku, nic takového přece netvrdím. To spíš z některých jiných příspěvků (včetně těch vašich) plyne, že se svět ve všem mění k horšímu. A to je s prominutím také blbost.

Víte, ono o tom, která změna je k lepšímu a která k horšímu, se často dá rozhodnout až s dostatečným časovým odstupem. Jedno je jisté: svět se měnit musí. Stagnace je jen jiný název pro úpadek.

divana 29.4.2006 17:16

Re: Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

patrone, to jsem ráda. já si připadám, že jsem mimo. když po třídní schůzce své dcery jsem jednou po stěžování učitelky na žáky řekla, že si myslím, že my jsme zlobili mnohem víc, že naše děti k tomu nemají ani příležitost ani čas a celkově jsou hodnější, po překvapeném tichu všech přítomných mi učitelka řekla: ale to si myslíte jen proto, že vaše dcera je vyjímka.  a mám i (mladšího) syna a myslím si to stále. dělají průšvihy, zlobí, ale kam se na nás hrabou.

svět se vyvíjí a není to k horšímu. jen se vyvíjí.

dějuji vám.

medved57 2.5.2006 17:56

Re: Re: Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

Divano, jak já Vám rozumím. Byl jsem kdysi poslán svou již znechucenou ženou na třídní schůzky našeho juniora. Po skončení schůzek jsem byl zadržen ve třídě a pí. učitelka spustila litanii, co ten náš LOTR zase vyváděl. Bratru dvacet minut jsem poslouchal a nechápal kde je problém. Když paní učitelka skončila, řekl jsem, že máme docela hodné dítě a problém vidím spíš v přístupu učitelů. To jsem si dal. Pobouřené učitelce jsem nakonec řekl, že mám za sebou také školní docházku a rozhodně jsem nebyl žádný anděl, ale mám silný pocit, že chodit do školy dnes tak naši v pololetí dostanou výhružný dopis od ministra školství a na konci školního roku za úsvitu budu picnut na školním dvorku pro výstrahu ostatním. S tím jsme se rozešli. Paní učitelka to vyřešila po svém. Druhý den přišel mazánek ze školy a v notýsku měl napsáno "Prosím aby do školy nadále docházela matka, s otcem není řeč." No, junior docházku dokončil a všichni přežili. Dnes je z něj docela "normální" mladík. Příhoda je dost stará, ale když poslouchám stesky svých mladších kolegů, myslím, že v těch školách se zase až tak moc nezměnilo. Jsou učitelé a učitelé. P.S. Já bych to dělat nemohl, já bych ty smrady ubil.  

ibn 29.4.2006 18:27

Re: Je to dobře, že se svět mění

Jak to vite, ze jste za polovinou?

Patron Divný 29.4.2006 19:31

Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

Znám svůj věk, aktuální zdravotní stav a životosprávu. Tak dobře, není to jisté, ale jen velmi nepravděpodobné, že bych se dožil 94 let...

Omluvte mě, odcházím dopít whisky a dokouřit doutník.

possum 29.4.2006 12:41

pokracovani

BrzyPosledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost - naučili jsme se chovat a poradit si..."

Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost - naučili jsme se chovat a poradit si..."

possum 29.4.2006 12:40

pokracovani

Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy. Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat...

Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box - vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a Internet. Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je!!

Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu - jen my! Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisákama, klackama a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko.

nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu - jen my! Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisákama, klackama a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko.

possum 29.4.2006 12:35

A mozna i tohle k tomu patri

Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, narození v 50., 60., 70., 80. letech, neměli vůbec šanci přežít...

Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo. Neměli jsme žádné, pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy. Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví. Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s cukrem a nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili...

Několik hodin jsme se mořili a stavěli trakaře ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji domontovali.

lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili...

Několik hodin jsme se mořili a stavěli trakaře ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji domontovali.

R 29.4.2006 9:58

starý článek

je vidět, že ten článek je nejméně  rok starý - viz papež jan Pavel