11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

DOPIS: Všem starým figurám

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pirko 13.5.2006 1:09

dodávám k possum

nejen že jsme pili všichni z jedné flašky: já jsem začala chodit do školy v 46 roce, všichni jsme byli po válce vyhublí a ve škole nám dávali rybí tuk - fuj tajbl! postavili nás ve školní jídelně do řady a každý musel polknout celou lžíci, podávanou paní učitelkou - bylo nás ve třídě 35 a lžíce byla pro všechny jedna!!! A nikdo také neumřel. Dp školy jsem chodila celých pět let půl km pěšky, po cestě jsem "sbírala" kámoše a kámošky, byla nás celá tlupa a aby to nebylo jednoduché, chodili jsme jednou spodem, jednou alejí, jednou horem, což bylo ještě delší. Nepamatuji si, že bych někdy měla obézní spolužačku nebo ~žáka. Že by si se mnou rodiče hráli. Na lyže mně táta postavil před barákem, ukázal mi, jak se jezdía šel domů. Pak mně jen maminka musela komplet usušit. U babičky jsem jezdila na starém několikageneračním kole, to byl jen rám a dvě kola, ani světlo, ani brzda, brzdilo se nohou o přední kolo, pokud na štangli neseděla kámoška, jinak jsme se zastavily až v příkopě. První černobílou TV si naši koupili když už jsem byla dávno z domu, takže tímto jsem oblbována nebyla. Jen režimem. A dovolím si doufat, že se dožiju v přijatelném stavu vyššího věku - maminka právě oslavila devadesátiny. Článek mi nepřipadá staromilský, jen konstatuje, jak se svět stále rychleji mění - my jsme byli ještě skoro jako naši rodiče, naše děti jsou opravdu v jiném světě - my sice s nimi, ale s jinou zkušeností.

medved57 2.5.2006 17:56

Re: Re: Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

Divano, jak já Vám rozumím. Byl jsem kdysi poslán svou již znechucenou ženou na třídní schůzky našeho juniora. Po skončení schůzek jsem byl zadržen ve třídě a pí. učitelka spustila litanii, co ten náš LOTR zase vyváděl. Bratru dvacet minut jsem poslouchal a nechápal kde je problém. Když paní učitelka skončila, řekl jsem, že máme docela hodné dítě a problém vidím spíš v přístupu učitelů. To jsem si dal. Pobouřené učitelce jsem nakonec řekl, že mám za sebou také školní docházku a rozhodně jsem nebyl žádný anděl, ale mám silný pocit, že chodit do školy dnes tak naši v pololetí dostanou výhružný dopis od ministra školství a na konci školního roku za úsvitu budu picnut na školním dvorku pro výstrahu ostatním. S tím jsme se rozešli. Paní učitelka to vyřešila po svém. Druhý den přišel mazánek ze školy a v notýsku měl napsáno "Prosím aby do školy nadále docházela matka, s otcem není řeč." No, junior docházku dokončil a všichni přežili. Dnes je z něj docela "normální" mladík. Příhoda je dost stará, ale když poslouchám stesky svých mladších kolegů, myslím, že v těch školách se zase až tak moc nezměnilo. Jsou učitelé a učitelé. P.S. Já bych to dělat nemohl, já bych ty smrady ubil.  

Řeman 2.5.2006 17:43

Re: Re: To je dobře!

Sama lžeš.Ta doba patří mému mládí,nostalgickým vzpomínkám,ale taky udavačství,hajzlíkům,donašečům,zvůli KSČ ,policajtů a komunistickému teroru vůbec.Jsou beznadějně pryč a není třeba toho litovat.

Banjo 2.5.2006 8:22

Re: to je nesmyslny povzdech

>ibn: Pokud chcete správnou češtinu po jiných, nepište v plurálu "umí", ale "umějí". ;-)

jomo 30.4.2006 22:31

bože, co nás to čeká

vládík 30.4.2006 21:07

Tak pregnantně,

a přitom jemně a s gracíí to nám, starým figurám (které to ovšem ve své většině - naštěstí - vědí) ještě nikdo neřekl.

Kajan 30.4.2006 20:46

Nedá se nic dělat. Šíp času funguje a oni o něm prd vědí ! Je to velký jejich handicap ! Jsou jen stejně hloupí, jako my, když nám bylo 19 ! Dzp.

Patron Divný 30.4.2006 14:35

Re: na závěr diskuse

Staří osli nekýkají lépe ani hůře mladých, jen jinak. Poslouchat hýkání starých i mladých oslů je užitečné pro toho, kdo chce mít nad čím přemýšlet.

A Vančura tam určitě nenasekal tolik hrubek jako vy.

pepča 30.4.2006 14:14

Re: To je dobře!

a já zase tvrdím, že lžeš. Já mám jiné zkušenosti. Léta 60-89 jsou neopakovatelná, krásné období života. Piš co chceš, tvým záměrem je demagogie směrem k mladým, protože ti to neznají. Nevím kde tvoje máma dělala u Bati, jestli jako moje ve Zlíně tak kecáš, lžeš.

baci 30.4.2006 13:44

na závěr diskuse

na závěr diskuze uvádím,citaci,kterou rád opakovaně používám:

Čtu knihu která je stara 2000 let , je zde mnoho krásných slov a příběhu,přečtu Vám toto.Milý abbé major Vaši knihu nečetl,a nečetl by jí i kdyby byla mnohem starší.Což pak si skutečně myslíte,že staří osli hýkají lépe mladých,děl mistr Antonín.

zcr 30.4.2006 13:38

Myslite

blahoslavene chude duchem, jejichz je kralovstvi nebeske?

Patron Divný 30.4.2006 11:11

Re: já bych nás

Když dovolíte - čím je živíte? Já znám pár informatiků a žádný z nich nevypadá na to, že by potřeboval být živen.

Možná jsem vás špatně pochopil, i tak bych uvítal vysvětlení.

Patron Divný 30.4.2006 11:08

Re: Je dobře ,že

Já si také myslím, že ten původní článek neodsuzuje ani starší, ani mladou generaci. On je o tom, že svět se prostě mění, ale přece jen je z něj cítit, že autor by byl raději, kdyby se neměnil tak rychle.

Volič 30.4.2006 11:04

Re: Re: I ti mladí si kupodivu připomínají zrození Ježíše Krista před 2000 lety

:-)

Patron Divný 30.4.2006 10:33

Re: Re: Re: Zajimave - nastupuje generace vyrostla v "Absurdistanu"

Já jsem si neudělal úsudek o vás, jen o tom co jste napsal. Když napíšete, že ta generace vyrůstala v ubohé době (a evidentně jste tím myslel 90. léta, nebo ne?) - co se na tom dá nepochopit? Já s tím prostě nesouhasím, ta doba byla zajímavá a inspirující. Měla svá pro a proti, ale to má každá doba. Těch pro bylo podstatně víc. To je aspoň moje životní zkušenost, která je pochopitelně nepřenositelná.

AJ 30.4.2006 10:17

Je dobře ,že

to někdo sumarizoval,každý může reagovat po svém,myslím,že příspěvek neháže  nikoho do starého železa,jen konstatuje.

honzak 30.4.2006 8:53

já bych nás

starce úplně neodepisoval. Občas, když je třeba opravit nebo zprovoznit nějaké muzeální zařízení (naposledy Š120, A.D. 1987) zažívám báječný pocit při pohledu na otevřené huby dvou informatiků, které živím!

banah 30.4.2006 7:45

Re: Zajimave - nastupuje generace vyrostla v "Absurdistanu"

Je utopie čekat že jaksi samo se změní myšlení mladých k lepšímu. Zde v bolševickém moravském pohraničí, se za cca 20 let nezměnilo vůbec, ale vůbec nic. Naopak, lidé mezi ssebou přestali komunikovat, uzavírají se i své příbytky, když je někdo pozve tak sežrat vypít a pryč domů. Nemůže to být lepší spravedlivější , mravnější, protože kořeny těchto vlastností zde nikdy neexistovaly. Je to anarchie, klany a smečkovitost života. Neobolševická politika nenávisti a udavačství zde úžasně prosperuje.

Varuji všechny oduševnělé lidi před příchodem a usazením se ve stále bolševickém moravském pohraničí, kraje mezi Krnovem, polskou hranicí a hranicí Olomouckého kraje. Jako lékaý působící, vlastě už nepůsobící, cca 20 let v této enklávě , vím přesně o čem mluvím. A proč nepůsobící? bolševické udavačství nelze ani přežít, ani tolerovat ani si ho nevšímat. Dříve nebo později z vás vyrobí třídního nepřítele , takže nemáte šanci intelektuálně a nezávisle myslet, žít, pracovat.

Ještě jednou, důsledně varuji !!

Zajic 30.4.2006 2:35

Re: Re: Zajimave - nastupuje generace vyrostla v "Absurdistanu"

Vidim ze jste vubec nepochopil o cem mluvim. Domninvam se naopak, ze si zdravy rozum nove genrace predstavujeme oba stejne. Ale takovato komunikace po internetu nedava moznost  k vzajemnemu pochopeni. Vy nevite nic o me a ja o vas. Ze dvou vet nemuzte si udelat usudek o druhem cloveku.

vzestupy a ustupy civilizace 30.4.2006 2:10

mazaci jsou OK, problem ale casem muze byt s dnesnimi bazanty

Bazanti proste vyuzivaji toho, co pro ne stari mazaci pripravili. Spis mam obavu, co tydle budouci mazaci pripravi pro jeste nenarozene budouci bazanty. Dost se obavam, ze to budou tak akorat volne pristupne drogy a rodiny davajici deti do adopce. It's legal to be a loser.

Patron Divný 30.4.2006 0:38

Re: to je nesmyslny povzdech

Nejde jen o pravopisnou chybu, i z logického hlediska je to prostě blábol. Většina lidí např. ví, že byly dvě světové války, i když nezažili buď žádnou z nich, nebo jen tu druhou.

Patron Divný 30.4.2006 0:32

Re: kruté ale pravdivé....

Stáří není dáno rodným listem, ale stavem mysli.

Můj otec nemá ani maturitu a celý život pracoval jako dělník. Své první PC si pořídil až jako důchodce. Dnes se na Internetu orientuje lépe než já, protože na to má víc času.

Je mi líto lidí, kteří mají ve 40 pocit, že jsou mimo - ale mohou si za to sami.

Patron Divný 29.4.2006 19:31

Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

Znám svůj věk, aktuální zdravotní stav a životosprávu. Tak dobře, není to jisté, ale jen velmi nepravděpodobné, že bych se dožil 94 let...

Omluvte mě, odcházím dopít whisky a dokouřit doutník.

dsben 29.4.2006 19:14

kruté ale pravdivé....

je mi 40, co dodat

ibn 29.4.2006 18:27

Re: Je to dobře, že se svět mění

Jak to vite, ze jste za polovinou?

ibn 29.4.2006 18:26

to je nesmyslny povzdech

"znají jenom jedno Německo, i když ve škole jim tvrdí, že byly dvě."

Mozna umi i cesky, protoze Nemecka byla dve, ne byly. 

Mirek od lesa 29.4.2006 18:17

Re: My staří mazáci

Omyl, já to spočítal přesně, je to už 55 let!

Mirek od lesa 29.4.2006 18:13

My staří mazáci

jsme před 40 lety z papírové trubky, kusu drátu odvinutého z dynama motoru Focke Wulf, s kouskem leštěnce olovnatého od našeho drogisty v Jihlavě vyvíjeli krystalku, s tou jsme si mohli poslechnout zprávu o soudním jednání s farářem v Číhošti.Bylo to pro nás totéž, jako dnes MP3 player, jenom ty zprávy měly větší dosah, dnes zústává vše jenom na povrchu věcí. Demagogie kvete, jako vždy, tehdy komunisté, dnes Zelení, pravdu si musí i ta dnešní generace hledat namáhavě sama. Pokud bude číst jenom Blesk nebo Haló Noviny, tak potěš pánbu!

joe 29.4.2006 17:55

Re: Re: I ti mladí si kupodivu připomínají zrození Ježíše Krista před 2000 lety

Přečti si Nový zákon, Lukáš, 16, 19-31, kdo bude nakonec cool.

divana 29.4.2006 17:16

Re: Re: Re: Je to dobře, že se svět mění

patrone, to jsem ráda. já si připadám, že jsem mimo. když po třídní schůzce své dcery jsem jednou po stěžování učitelky na žáky řekla, že si myslím, že my jsme zlobili mnohem víc, že naše děti k tomu nemají ani příležitost ani čas a celkově jsou hodnější, po překvapeném tichu všech přítomných mi učitelka řekla: ale to si myslíte jen proto, že vaše dcera je vyjímka.  a mám i (mladšího) syna a myslím si to stále. dělají průšvihy, zlobí, ale kam se na nás hrabou.

svět se vyvíjí a není to k horšímu. jen se vyvíjí.

dějuji vám.