27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kodl 12.8.2009 23:33

Re: V roce 2045 bude na Zemi více hladovějících

Nebo v roce 1989.

Oteplovač 12.8.2009 8:30

Pomoc

Děsím se lidí, kteří vymýšlejí jak mě nebo mým potomkům pomoci. Ti by měli být zavřeni do rezervací.

toogood 12.8.2009 11:39

Re: Pomoc

Right!!!R^

Mephisto 12.8.2009 7:55

Hloupost

Exponenciální trend se zpomalil zjevně už dnes, např. u rychlosti CPU: před 5 lety frčely Athlony XP na 2.6 - 3 GHz... a světe div se, ani dnes nemá ten nejrychlejší procesor od Intelu frekvenci výrazně vyšší, než 3 GHz! Jasně, má čtyři jádra místo jednoho, je technologicky mnohem dál, ... ale frekvence už pěknou řádku let stagnuje. Narazili jsme totiž na fyzikální limity současné technologie.

Je možné že za relativně krátkou dobu se technologie změní, čímž vznikne prostor k dalšímu růstu - ale extrapolovat exponenciální trend 40 let dopředu je podle mě úplný nesmysl. Jasně, MOŽNÉ to je, že se ta předpověď naplní, ale ta pravděpodobnost je podle mého názoru dost malá...

Patron Divný 12.8.2009 8:36

Re: Hloupost

Přesně tak. Extrapolace se vůbec musí používat hrozně opatrně. A extrapolovat něco, co momentálně vypadá jako exponenciála, to je blbost jak dělo.

A to, čemu se říká "umělá inteligence", to ve skutečnosti vůbec žádná inteligence není. Dodnes počítače nedokážou uspokojivě rozeznávat řeč nebo rukopis, což se dokáže naučit většina malých dětí. Různé vývojové týmy nám slibují, že to už už bude, jenže to slibují už poměrně dlouho.

A koneckonců ani nic takového nepotřebujeme. Já osobně bych považoval za velký pokrok, kdyby počítač udělal vždycky přesně to, co od něj chci. A to s ním pracuji prakticky pořád.

Conseil 12.8.2009 10:46

Re: Hloupost

Mám doma krásnu knihu z roku 1956, kedy sme "poroučeli větru dešti." Volá sa "Svet v roku 2000." Pre autorov myšlienky, že v roku 2045 nás nahradí umelá inteligencia povinné čítanie.

Dnešné počítače nie sú schponé rozpoznať ani TLAČENÝ text, nie to ešte rukopis. Iste už každý z vás zadával niekedy do nejakého internetového formulára nezmyselný reťazec znakov opísaný z obrázka a premýšľal o tom, prečo tak musí učiniť (deje sa tak napríklad pri pokuse o vytvorenie nového účtu na Gmaili). No je to preto, aby bolo možné odlíšiť človeka od počítača, ktorý tieto väčšinou iba natočené, mierne zdeformované, prípadne nejakou šrafou podložené texty prečítať nedokáže.

Vyplýva to zo základného obmedzenia dnešných zostáv typu HW-SW - totiž čo nenaprogramujete, to počítač nedokáže.

O tom, že sa toto obmedzenie dnešnej kncepcie HW-SW niekedy podarí odstániť pochyboval už Stanislaw Lem v niekoľkých svojich dielach - vrelo odporúčam.

ZaZu 12.8.2009 10:58

Re: Hloupost

Správně, už Lenin říkal, že mozek je vysoce organizovaná hmota. Vydím, že ty hodiny marxizmu leninizmu přeci jen k něčemu sloužily. Ale, aby to bylo vyvážené, zkuste si také občas přečíst Starý zákon.

Conseil 12.8.2009 11:48

Re: Hloupost

Á, zase jeden, čo má problém porozumieť písanému textu. Celkom ako tie počítače.

Patron Divný 12.8.2009 11:06

Re: Hloupost

Souhlas. Jen bych ještě dodal, že uvažovat o skutečné umělé inteligenci nemá smysl, dokud někdo nepřijde na to, jak funguje intuice. Čím to je, že lidé dostávají nápady a že chytří lidé dostávají většinou dobré nápady. Jistě, nějaký supergénius na to může přijít zítra, ale osobně to považuji za velmi málo pravděpodobné. Každopádně počítat nějaké exponenciály je blbost.

Miroslav Pivoda 12.8.2009 8:59

Poslechněte si co o exponenciálním vývoji říká Ray Kurzweil

http://www.ted.com/talks/ray_kurzweil_announces_singularity_university.html

Dr.Sid 12.8.2009 9:42

Re: Poslechněte si co o exponenciálním vývoji říká Ray Kurzweil

Problem je ze pocitac s lidskou inteligenci uz dnes existuje. Je to lidsky mozek. Jenom ho nedokazeme jeste vyrobit, ani napodobit, ani vylepsit. Exponencialne nerostou jen silikonove pocitace, ale i biotechnologie a geneticka manipulace. Neni jasne jestli to prijde zleva nebo zprava, ale prijit to musi.

Lidi kumuluji dovednosti a vedomosti a diky tomu jsou cim dal mocnejsi. Ale nejsou ani trochu chytrejsi, osobni inteligence se nekumuluje. To nutne povede k tomu ze drive nebo pozdeji nekdo stiskem tlacitka znici celou zemekouli.

lucinapes 12.8.2009 10:02

Re: Poslechněte si co o exponenciálním vývoji říká Ray Kurzweil

stačilo by mozky víc využívat v širším měřítku. Pokud naše vlast je schopna produkovat Paroubkovy voliče v takhle masovém měřítku, nemáme šanci nejen proti umělé, ale ani normální inteligenci (viz studijní výsledky vietnamských dětí u nás).

toogood 12.8.2009 11:42

Re: Poslechněte si co o exponenciálním vývoji říká Ray Kurzweil

Good point!

těchňik 12.8.2009 15:44

Re: Poslechněte si co o exponenciálním vývoji říká Ray Kurzweil

Jestli taky třeba nebude problém v nějakém zásadním rozdílu mezi normálním mozkem a sexy mozkem. Ale protože sexy mozek nemám, nemůžu to nijak komparačně posoudit. Můžu jen pozorovat veřejně vyhlášené sexy mozky jako černou skříňku, a podle jejich vnějších projevů se snažit dovodit či odhadnout, co to jako je. ;-)

lesov 12.8.2009 7:47

Od pazourku k nanotechnologiím a zpět

Lidskou inteligenci se nikdy nepodaří překonat, neb nemůžete překonat něco, co neexistuje (zjistilo se to na základě výsledků jistého počítačového programu z pozice vesmírného pozorovatele). ;-D

Zatím máme problém se šrotovným a "dluhy". Další problémy (s vodou, energií a hladem), se brzy vyřeší pomocí nových, inteligentních zbraní (které ani nebudou vidět) a očkování. R^

J.G. Pašek 12.8.2009 6:31

Podle podobných jasnovidců, jsme měli v r. 2000 létat do práce helikoptérou . .

a řadu dalších podobných pitomostí . . . 

JaKo 12.8.2009 2:47

Snadné odpovědi

Dosáhnout toho, aby umělá inteligence předčila lidskou lze dvěmi způsoby. 1. Věnovat peníze i úsilí na rozvoj počítačové techniky a doufat, že se to podaří. 2. Pomocí komunikačních technologií, především televize, blbnout lidi tak, že jejich inteligence upadne hluboce pod úroveň nějakého toho moderního počítače. Ta druhá možnost zdá se mi mnohem pravděpodobnější. již se tak totiž děje.

Také odpověď na Fermiho otázku je celkem snadná. Inteligentní civilizace ve vesmíru se s námi nesnaží navázat kontakt právě proto, že jsou inteligentní a tedy vědí kdo a co jsme zač.

Miroslav Pivoda 12.8.2009 1:23

Volné pokračování zítra

Slíbený článek o doc. Václavu Polákovi vyjde zítra.