17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete Brich 18.1.2010 21:42

Lysohlávky v množství větším než malém, páro?

PB

para 18.1.2010 21:47

Re: Lysohlávky v množství větším než malém, páro?

Jednou jsem se skutečně nějakou houbou přiotrávil... zajímavá zkušenost. Ale ted v zimě se sotva dá zopakovat. Už je nenakláddám :))) A co PB kal ten chodí na inspiraci?

Jirka 18.1.2010 19:30

po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Popírači globálního oteplování mi připdají jako hloupí sobci a špindírové vyznávající filosofii "po ná potopa". Sobectví se projevuje třba tím, že fosilní paliva - uhlí, ropa....jsou cenné chemické suroviny a je přímo zločinem je tupě spálit a nepřenechat je k lepšímu zhodnocení budoucím generacím. Navíc je známo, že při produkci 1GW el. enegie se uvolní do ovzduší až 3,5 tuny radioaktivních materiálů. Ty pak dýcháme a ničíme si zdraví. O tom by mohli vyprávět Ševeročeši, jak si zdravě žili za komunistů při inverzích a jak se to podepsalo na jejich zdravotním stavu.  Čili tady si někdo mastí kapsy na úkor zdraví jiných a titíž jsou ještě horlivými zastánci placení za léčení na dřevo. Hloupost  spočívá v neschopnosti naslouchat skutečným odborníkům v dané problematice, jejichž  argumenty upozorňují na nebezpečí. Hlupáci opět věří hlupákům a koupeným propagandistům. A hlupák také nemyslí na budoucnost a princip předběžní opatrnosti mu nic neříká, A to špindírství spočívá v tom, že  mu nevadí odpad, který ničí jeho zdraví a ničí přírodu. Jejich myšlení je patrně ovlivněno bolševickou výchovou, kde kouřící komín byl symbolem pokroku. A také ustrnuli myšlenkově na úroveňi primitivnějších lidí, kteří také bojovali s přírodou. Jenže rozumný člověk nemusí mít ani pět obecných, aby viděl, že příroda prohrává a s ní prohraje i sám člověk. A to je tutovka.

libienski 18.1.2010 19:39

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Sám to Vlkovské nálepkování nemám rád, ale je fakt stejné jako s Paroubkem a českým veřejným dluhem. Vždycky je fůra těch, kteří se na koni vezou a na budoucnost myslí v horizontu ročních prémií (v lepším případě) nebo na konec hypotéky (v tom horším:-) a s neklamnou představou, že bych měl urvat co se dá, dokud žiju...co na tom, že zničím zbytek severních Čech, dám tím ještě jedné půlgeneraci práci, než je pak v 50 odepíšu, spolu s posledními zbytky uhlí. Krédem těchto lidí je problém neřešit, ale odsunout a užívat si, nakonec problém vyřeší někdo po mě.

Breeder 18.1.2010 19:56

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Pane Jirko, mohl byste prosím trochu lépe definovat koho že myslíte těmi "skutečnými odborníky" a koho těmi "koupenými propagandisty", resp. jak je možno tyto dvě skupiny od sebe rozeznat. Přiznám se, že mi tyto dvě kategorie velmi často trochu splývají. Děkuji.

libienski 18.1.2010 20:13

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Pokud bych se měl držet ustáleného úzu, pak skutečný a respektovaný odborník je rozeznatelný dle publikační činnosti, citací atd. Od různých bakalářů a pavědců označující se za "skutečné odborníky" je lze takto relativně bezpečně rozeznat.

mueller 18.1.2010 20:24

A v cem ma mit dotycny odbornik

tu publikacni cinnost, prosim ?

libienski 18.1.2010 20:29

Re: A v cem ma mit dotycny odbornik

Čí?

mueller 18.1.2010 20:31

No, tenhle odbornik,

co  nem pisete: "Pokud bych se měl držet ustáleného úzu, pak skutečný a respektovaný

odborník je rozeznatelný dle publikační činnosti, citací atd." - v cem a o cem ma mit ty publikace, co po nich volate ? Pokud neumite abstrahovat, muzete uvest i priklad.

libienski 18.1.2010 20:50

Re: No, tenhle odbornik,

Abstrahuji právě ve fázi, kdy hovořím o znacích vědce, či odborníka. V příspěvku na který jsem reagoval se někdo ptal, jak toho skutečného pozná....tak jsem to napsal.

Breeder 18.1.2010 20:38

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

O.K.  A co když se respektovaný odborník, rozeznatelný dle publikační činnosti a citací v intencích jen toho jediného správného názoru na daný problém se malinko přetranformoval na placeného propagandistu. Jako mimikry to není špatný nápad. Je mi vcelku jedno, jaká stanoviska zaujmou Vámi respektovaní odborníci, ale jen do chvíle, kdy se mi na základě jejich, v reálném časovém horizontu neověřitelných prognóz, nezačne někdo hrabat zelenou prackou ve šrajtofli.

libienski 18.1.2010 21:04

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

No ve šrajtofli se Vám, obrazně řečeno, hrabe každou chvíli kde kdo  (z politiků) a vězte, že mnohem hlouběji než zelení. Ty v reálném časovém horizontu neověřitelné prognózy jsou totiž tím kamenem úrazu. Na tom, že jednou fosilní paliva dojdou (jejich zásoba je konečná) se (možná) shodneme. Pak jde jen o to, kdy to bude. Můžeme reagovat tak jak zatím lidstvo reagovala vždy, tedy zatím máme dost a co bude potom, na to nemyslíme. Není to stejná mentalita, jako Paroubkovo zadlužování státu? Zatím máme dost, navíc si můžeme půjčit, ale co bude potom - na to nikdo nemyslí. Všichni přitom ví, že suroviny jednou dojdou a dluhy se budou muset zaplatit. Není pak v zájmu všech, aby se na takové výzvy (v českém měřítku třeba zadlužování) v globálním kontextu na problém omezenosti světových zásob surovin a tím i potenciálu rozvoje reagovalo dříve než dojdou? Já netvdím, že současný  vývoj je jediný možný a správný, ale lidstvo vůbec poprvé bere významně na vědomí, že chce-li udržet či rozvinout svou prosperitu, pak jedině technologiemi a mentalitou zajišťující udržení této prosperity.

Pete Brich 18.1.2010 21:22

S tím docházením surovin to je jako s koncem světa. Prorokován už byl mnohokrát.

Souhlasím s vámi ale, že v 21. století pálit chemické suroviny jako je ropa a uhlí je čistým barbarstvím. Na energetickou spotřebu by stačily jaderné elektrárny. Budovat je nám brání zelený Khmer.

PB

libienski 18.1.2010 21:29

Re: S tím docházením surovin to je jako s koncem světa. Prorokován už byl mnohokrát.

Že jsem si toho nevšiml:-) Ostatně zrovna vypisujeme tendry na celkem 2 + 2 bloky, že? Jedna věc je, že někdo proti ve skutečnosti a v dnešním kontextu od toho upouštějí i sami zelení (čeští). Druhou věcí je, že jaderné zdroje energie posouvají tento problém zase o něco dále  zase za další horizont. Ale tady nejde jen o energie, ale o celé přirodní bohatství, které je konečné. Není to jen ropa, plyn, uhlí a smolinec, ale také zásoby kovů, nerostů...atd. Je to mnohem hlubší výzva pro lidstvo jak založit svou prosperitu poprvé jinak, než primárně na růstu spotřeby surovin.

Pete Brich 18.1.2010 21:35

Re: S tím docházením surovin to je jako s koncem světa. Prorokován už byl mnohokrát.

A teď si představte ten průšvih, že jednou nám i Slunce zhasne, abychom neviděli na tu spoušť, co jsme po sobě zanechali.

Mesiášů tato planeta nosila už také dost. A jejich zblblí slouhové se mezi sebou mydlí hlava nehlava.

PB

libienski 18.1.2010 21:44

Re: S tím docházením surovin to je jako s koncem světa. Prorokován už byl mnohokrát.

Úvahy o tom až zhasne slunce patří o hodně horizontů dále, než tato debata původně zamýšlela:-) To je už opravdu tenký led.

Breeder 18.1.2010 21:45

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Ano, shodneme se na tom, že zásoba fosilních paliv jednou, ale vůbec nevíme kdy, dojdou. Není tedy vhodná doba přejít na jedernou energii? Slepé uličky, typu OZE, používané v jiném, než lokálním měřítku, to zcela zřejmě nezachrání. Byl jsem začátkem devadesátých let ve Francii jako host firmy Cogema, která provozuje jaderné elektrárny ale zejména jaderné teplárny, které místo chladicích věží používají odpadní teplo na vytápění bytů, skleníků atd.. Umíte si představit, že by greens v česku něco takového připustili ? Já tedy ne. A pokud se týče hrabání ve šrajtofli, tak máte pravdu, hrabou se mi v  ní politici ale zelení nebo zelenými inspirovaní politici ( biopaliva, příspěvek na OZE a ekologická daň v platbě za elektriku, Barroso po mně chce 3 EUR/týden na záchranu zeměkoule, v auťáku mám zabudovaný a zaplacený GER atd.).

libienski 18.1.2010 21:57

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

btw:-) GER si zaslepte, je to jen poruchový ojeb automobilek, aby na úkor spolehlivosti (zákazníků) opticky emise ještě trošku snížily:-)Nicméně v něm máte jistě i rádio, airbagy a ABS, které každé dražší než EGR ventil:-)  Zdá se, že vliv greens, v roce 2006 6% silně přeceňujete, zvlášť v kontextu výstavby dalších 4 bloků v ČR. Já jsem samozřejmě také proti tomu, abychom obecně, jedno z jakého zdroje, vyráběli v ČR energii na export, což zde zatím 15 let spolehlivě fungovalo.... ČEZ a odborníci postrašili nedostatkem energie (1992-3) a dostavoval se Temelín....Stálo to nakonec 50 miliard nad plán a skončilo neustále se odsouvajícími termíny dokončení. Ve výsledku se pak produkce vyvezla v konečném důsledku jako export našeho životního prostředí v severních Čechách. Ohledně hrabání si v peněžence srovnejte náklady na biopaliva + spotřební daně a DPH s uhlíkatých paliv  s náklady, které Vám např. české zadlužování přinese za 20 let v úrocích Vaší hypotéky.....

Breeder 18.1.2010 22:36

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Jakej ventil proboha, mně tam nenarvali externí GER ale interní, pokud vite o čem mluvím. A emise C02 je to poslední na co se u auťáku nekoukám :o). A hypotéku nemám, jsem něco jako rentiér, páč jsem na tom dvacet let tvrdě makal.

P.S. pozdravujte Piňose, pokud to nejste přímo Vy 

Bob 29.1.2010 10:52

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Co Lomborg? Ten má ostruhy z odborný činnosti větší než polovina slavnýho "panelu", ale má holt tu smůlu, že se nedá politicky využít, jako různý katastrofisti.

Oteplovač 18.1.2010 20:57

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

"Hloupost spočívá v neschopnosti naslouchat skutečným odborníkům..." A kdo určí, kteří to jsou, ti "skuteční". Je to těch 15-20 odborníků z oboru klimatologie z IPCC, nebo těchto 150 jiných odborníků z oboru klimatologie: http://www.copenhagenclimatechallenge.org/. Poraďte.

para 18.1.2010 21:06

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Historie určuje ... Pan Parkinson podle Cílka tvrdil, že na každého odborníka se najde protiodborník....

Vstupte (11. 4. 2008, ČRo Leonardo)

Oteplovač 18.1.2010 21:16

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Vážně ? Opravdu jste potkal odborníka, který zpochybňoval třeba Avogadrův zákon ?

para 18.1.2010 21:33

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Čtete prosím pozorně psal jsem co tvrdí pan Cílek o panu Parkinsonovi .... né koho jsem osobně potkal. Cílka ano.

Oteplovač 18.1.2010 21:56

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Nechcete mi odpovědět. No asi máte nějaký důvod. Kteří ti odborníci jsou ti "správní"?

Pete Brich 18.1.2010 21:16

Jirko, ve vlastivědě se už budete brzy učit o uranu.

PB

huhu 18.1.2010 19:19

jeden výbuch sopky - mnohonásobně více skleníkových plynů nežli kdy vyprodukovalo lidstvo

http://veda-technika.blogspot.com/2008/09/sopky-jejich-vliv-na-klima.html 

Při výbuchu Svaté Heleny (1980) přišel vulkán celkem o 2,8 miliardy m3 materiálu.Za jediný den sopka do atmosféry vychrlila 520 miliónů tun popílku, což znamená, že erupce do atmosféry uvolnila mnohonásobně větší množství skleníkových plynů než vyprodukovalo lidstvo svojí činností za celou dobu své existence!

libienski 18.1.2010 19:25

Re: jeden výbuch sopky - mnohonásobně více skleníkových plynů nežli kdy vyprodukovalo lidstvo

Popílek je skleníkový plyn?:-)

Petr 18.1.2010 19:34

Re: jeden výbuch sopky - mnohonásobně více skleníkových plynů nežli kdy vyprodukovalo lidstvo

pro čtenáře NP asi jo :)

para 18.1.2010 20:20

Re: jeden výbuch sopky - mnohonásobně více???

Jo sopka lecos může vyprodukovat... ale musela by to být Supersopka co se vyskytuje jednou za 600 tis let.Taková ale působí hlavně prachem a pak sírou... skutečně pak značně převýší imise lidstva ale i taková nikoli v uvolnování CO2. lidstvo za 200 let 2000 GtC. Běžná sopečná činost toho v průměru uvolní ani né setinu co ta antropogení. Navíc vliv sopky tak velké co se vyskytuje cca za desetiletí pravidelně odeznívá za několik let. Je fakt, že už tak zhruba to desetiletí je ted klid před bouřkou. A zrovna tak už cca 600 tis let se neprobudil žádný supervulkán.