16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
para 18.1.2010 21:00

Re: A zase se objevil jeden sprostak, nejaky libienski,

Jo tak už alespon vím kdo je u Vás muelere sprosták... Je to prosté - ten co Vám prostě sprostě neleze do pr.... a má vlastní názor, který se nebojí konfrontovat s realitou a to Vám není po chuti - co?

mueller 18.1.2010 21:17

Jeste jsem si nevsiml,

ze by mi nekdo tam, co rikate, lezl, vy uz jste nekoho zazil ? Uz jste se doucil tu mikracku ?

para 18.1.2010 21:25

Re: Jeste jsem si nevsiml,

Doučuji se průběžně ale o tom, že by Slunce bylo dominantním hybatelem změn na planetě jsem četl jen spekulace bez vyčíslení a pokud,  tak to byly desetiny W/m2 kdežto Milankovič dokáže i několik W/m2 - ale až sa celá tisíciletí kdežto skleníkový efekt 2.3W od antropogeního vlivu gnes. Jeli to jinak  - jsem "jedno ucho".

mueller 18.1.2010 23:20

Ale páro,

mikracka = mikrobiologie, to vy, takovy renesancni vzdelanec, nevite ? Uz jste se ji doucil ?

para 19.1.2010 0:24

Re: Ale páro,

Máte na mysli biotechnologie? Medicínu...Zbraně... Mutace a genové manipulace...? Nebo něco lepšího? Je pravdou, že je to také obor bezbřehý a příroda sama je vněm dosud vzorem. Zatím ale nevím jak a co podstatného pro homo přinese. Celé se to jistě nenaučím ale dám si rád napovědět kterýže oběv by mohl klima a další výrazně pozitivně ovlivnit?

Jo renesančním vzdělancem - jak to dnes už jen málokdo zmákne bych rád byl - což o přání těch by bylo.... :)))

Kremlik 18.1.2010 20:19

Nic proti ochrane prirody.

Nevim proc si nekdo mysli, ze jsem proti ochrane prirody. Ale nevim jak lhani o astronomii a atmosfere pomuze pri ochrane prirody.

para 18.1.2010 20:22

Re: Nic proti ochrane prirody.

Tak proč ale to lhaní o vlivu kosmickém - jako dominantním - zde praktikujete, pane Kremlík?

mueller 18.1.2010 20:25

Jenom nedovzdelanec jako pára

si muze myslet, ze Slunce nehraje naprosto dominantni roli v osudech planet. Uz jste se doucil tu mikracku ?

para 18.1.2010 20:51

Re: Jenom nedovzdelanec jako pára

Slunce je dominantní ale velice stabilní zdroj energie jež vydává energii s přesností zhruba desetiny procenta.. Je v něm soustředěna většina hmoty celé soustavy. Naopak v planetách je soustředěn moment hybnosti soustavy a ten ovlivnuje zas ty zmíněné sluneční cykly vychylováním gravicentra. Planety samy ale obíhají po drahách eliptických navíc s proměným sklonem svých os rotace a tak se od tohoto dominantního zdroje energie v systému méně či více opékají. U Země to dělá až několik procent v průběhu 100 tis let Milankovič už o tomto uvažoval dávno a následníci mu dali zapravdu. Ty planety co se chtěji opéci hodně si vybudovali silný skleníkový efekt - jako Venuše. Mars zas naopak nic moc s dodaného nepoddrží pod peřinou... Jupiter si zas sám přitápí víc jak dostává... Každému co je mu libo.... jen nevím co libo muellerovi. Demagogie nebo astronomie?

Pete Brich 18.1.2010 21:30

Takže Země tím, že obíhá Slunce po eliptické dráze a kývá se při tom kolem své osy, opéká se nestejnoměrně, což má samozřejmě vliv jak na počasí, tak na dynamiku klimatických změn.

Ovšem před tím, co na nás při erupcích chrlí, strkají hlavu do písku jen pštrosi.

PB

para 18.1.2010 21:44

Re: Takže Země tím, že obíhá Slunce po eliptické dráze a kývá se při tom kolem své osy, opéká se nestejnoměrně, což má samozřejmě vliv jak na počasí, tak na dynamiku klimatických změn.

Nevím jak pštrosi ale já jakmile se dovím o erupcích tak sleduji předpovědi výskytu polárních září a otáčím hlavo k nočnímu nebi... Jednu už jsem viděl i v Čechách. Aby byla vůbec vidět musí totiž být jasný severní obzor a Země se musí právě trefit do dráhy Slunečního plasmoidu //v mag poli zamrzlé plasma//... Je to tedy náhodička a krásná podívaná ale ve dne by sotva kdo co viděl nebot intenzity jsou víc jak tisíckrát slabší jak běžný sluneční osvit a navíc ve výškách cca stovky kilomětrů nad troposférou.

libienski 18.1.2010 20:46

Re: Nic proti ochrane prirody.

Lhaní nepomohlo a nepomůže ničemu. Shodneme-li se na tom, že zásoby nerostného bohatství planety nejsou neomezené, pak jsme schopni jistě pracovat na tom, abychom s těmito zásobami přežili co nejdéle nebo jsme dostali naši civilizaci na takovou úroveň, že tyto suroviny nebude třeba vyčerpat nikdy a udržíme tak svůj  rozvoj pod vlastní (lidskou) kontrolou. Mechanismus, který na to současná politika vyvinula jistě není dokonalý, stejně jako všechny nástroje, které využívá. Některé se evidentně přežily už při jejich náběhu, některé nástroje se nepodařilo vhodně parametricky nastavit (solární energie v ČR), nicméně pevně věřím, že je správné, že lidstvo s novým tisíciletím pochopilo, že k udržení relativního blahobytu bude muset dojít k významným změnám v chování lidí prostřednictvím účinných politických a hlavně ekonomických nástrojů.

Karlos 18.1.2010 21:03

Prosím Vás,

pane libienski, už to tady píši pro různé malthusovské sýčky asi popadesáté - neexistuje jeden jediný zdroj, který by lidstvu došel; neexistuje jeden jediný zdroj, který bychom nenahradili lepší alternativou; technologie vždy byla a bude rychlejší než to Vaše Vámi deklarované vyčerpání zásob, protože lidé se nechovají jako kameny; centrálně plánovat a distribuovat energii je totální nesmysl, který nikdy nefungoval - nebo jsme snad začali používat uhlí místo dřeva, protože to nějaký středověký Bursík naplánoval? Přešli jsme z kamene na lepší zdroj, protože to ministr Kopčem naplánoval? A přečtěte si toto http://www.libinst.cz/etexts/urbanova_fme_dodatek.pdf  A také knihu "Největší bohatství", v anglickém originále to máte zde http://juliansimon.org/writings/Ultimate_Resource/

libienski 18.1.2010 21:09

Re: Prosím Vás,

Jistě, i čekání na spásu v podobě nějakého zázračného vývoje, při kterém nám  někdy v budoucnu spadne do klína nějaký zázračný recept, jak s omezenými přírodními zdroji vytvořit neomezenou a stále se rozvíjející globální prosperitu, je možná také relevantní. Já, ale dávám přednost odpovědnosti.

paštun višnu 18.1.2010 21:55

Re: Prosím Vás,

Technologický vývoj není zázrak, libienski, anobrž naprostá samozřejmost, provázející lidstvo co svět světem stojí. Žasnu, o jaké pitomosti jste ochoten své ekopřesvědčení opřít.

libienski 18.1.2010 22:00

Re: Prosím Vás,

Zákon o zachování energie je holt neúprosný, ale těším se až jej s "naprostou samozřejmostí" překonáme:-)

paštun višnu 18.1.2010 22:12

Re: Prosím Vás,

Máte dojem, že je třeba jej překonávat? Tak schválně, Vy mudrci, kolik energie je na Zemi k disposici s přihlédnutím k budoucím technologickým možnostem jejího využití a kdy bude vyčerpána? Abych věděl, kdy musíme začít překonávat ten zákon zachování energie...

libienski 18.1.2010 22:24

Re: Prosím Vás,

Tak cusz tu niegra! Všichni chtějí "nekonečnou" a neomezenou budoucí prosperitu, ale její zdroje omezené evidentně jsou nebo se domníváte, že nejsou?

paštun višnu 18.1.2010 22:37

Re: Prosím Vás,

Nejsou. A mimochodem, položil jsem Vám konkrétní otázku.

libienski 19.1.2010 7:50

Re: Prosím Vás,

Jenomže nejste major Zeman, abych Vám musel odpovídat na Vaše otázky:-)

Petr 18.1.2010 21:10

Re: Prosím Vás,

příklad jedné společnosti, které její "ultimátní zdroj" došel, kupodivu si náhradu nevynalezla:

http://fasulis.blog.idnes.cz/c/114183/Kolaps-Velikonocniho-ostrova-memento.html

mueller 18.1.2010 21:19

Velikonocni ostrov zkolaboval,

protoze se obyvatele v pomeru ke zdrojum moc namnozili a sezrali se navzajem.

Petr 18.1.2010 21:37

Re: Velikonocni ostrov zkolaboval,

ani to nečetl, že? v "poměru ke zdrojům", tedy vykácení všech stromů by tam nesměl být skoro nikdo.

libienski 18.1.2010 21:58

Re: Velikonocni ostrov zkolaboval,

To je možná ten jediný řád, který může na zemi nastolit všeobecný mír a prosperitu:-/

mueller 18.1.2010 23:24

Ale jo, cetl,

to jsou vsecko takove zvasty, ktere se porad opakuji doleva doprava a ktere davno znam. Co myslite, odkud prisli dlouhousi ?

paštun višnu 18.1.2010 22:27

Re: Prosím Vás,

Tak u falusise máte opravdu jedinečný zdroj té nejstupidnější ekopropagandy. Takovým jako Vy šité na míru. I když tenhle jeho článek není z těch jeho úplně nejhorších, čekal jsem spíš paralelu s omezenými zdroji na způsob "vyžrali spižírnu a pak umřeli hlady".

Petr 18.1.2010 23:57

Re: Prosím Vás,

mno já to četl přímo od Diamonda, Kolaps (ale to vám asi nic neříká). Nicméně ten autor to popsal v blogu celkem dobře a čtivě.

para 18.1.2010 21:18

Re: Prosím Vás,

Karlosi lžeš! Žádný zdroj skutečně nikdy nedojde ale všechny se mohou stát šasem většině nedostupné = pro většinu fakticky dojdou.. To prostě proto, že lidí přibývá ale není zákonité, že jejich apetitu musí odpovídat rychlost technologického pokroku. V posledních desetiletích se sice velmi rozvíjí informatika ale prakticky už 30 let stagnuje fyzika na jejihž oběvech se právě dlouho stavěly energetické technologie. Právě všechny dominantní energetické zdroje už polovinu století ztrácejí svou efektivitu a to je závažný důvod k obavám. Neplést s masivností těžby - ta opravdu roste - ale masivnost podminuje populaci kdežto efektivita její životní úroven. I v jakémkoli biologickém metabolismu totiž platí termodynamické zákony.

mueller 18.1.2010 21:20

Ze vy uz zase

chlastáte ?

para 18.1.2010 21:28

Re: Ze vy uz zase

Že Vy opět dobré nápady ignorujete:

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich