1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 18.1.2010 9:03

Re: Korelace neznamena kauzalitu,

No ale pokud by se s tím mělo nějak dál pracovat, tak u korelací rozhodně zůstat nelze. Je třeba popsat mechanismus, který za tím je. Já jsem se souvislostí s magnetickým polem nepřišel, takže to zdůvodňování není na mně, ale na jiných. Právě na to jsem zvědav...

i.h. 18.1.2010 9:30

No tak nejake vedce sbubnujte

a tuhle hypotezu vyvratte nebo potvrdte, vy jste prece vedec, nebo ne ? Nebo je sbubnujte a reknete jim, já, Metelka z Hradce, jsem na to moc líný nebo hloupý, udelejte to za me, a ja to pak s váma prsknu do nejakeho Journalu. Pan Kremlik je - v teto souvislosti - jenom publicista. Jen do toho, nebojte se.

L.Metelka 18.1.2010 9:33

Re: No tak nejake vedce sbubnujte

Proč? Já si klidně počkám, až Svensmark udělá ty své experimenty KONEČNĚ i pro podmínky kondenzace vodní páry v reálné atmosféře.

Chris Kelvin 18.1.2010 9:35

Re: No tak nejake vedce sbubnujte

Vyvracet nepodloženou hypotézu nějakého.... on není publicista, ale blogger :-)))))

Až pan Kremlík vytvoří ucelenou TEORII (hypotéz je jak maku) s předpověditelnými důsledky, asi bude co vyvracet. Anebo ne, když bude správná.

i.h. 18.1.2010 9:44

To jste si popletl,

nesmite tolik davat na dojmy, zbytecne si soupete prsty. Ja vam napovim. Slovo "tuhle" nema s prispevkem pana Kremlika nic spolecneho.

i.h. 18.1.2010 8:58

Mimochodem, mohl byste nam tady uvest nejaky priklad,

nebo dva, kdy silna korelace neni zpusobena kauzalitou ?

Chris Kelvin 18.1.2010 9:17

Re: Mimochodem, mohl byste nam tady uvest nejaky priklad,

Dobrá, tak tedy příklad z praxe, ale chtěl jste to sám :-)

Závislost kouření a rakoviny plic byla objevena na základě silné korelace mezi kouřením a výskytem rakoviny. Tato statistická závislost byla podrobena mnoha rozborům, snažícím se vyloučit všechny vedlejší vlivy a dnes je v tomto směru pokládána přinejmenším v medicíně za jednu z nejspolehlivěji prověřených. Sám mechanismus je však popsán jen částečně a je velmi, velmi komplexní.

Před několika lety však napsal prezidentův.... tuším že tajemník... Hájek v Mladé frontě (to je ten, co nevěří, že by měl cokoli společného s opicemi), že vliv kouření na rakovinu není prokázán a že lidé, kteří to zkoumají, vůbec nebrali v potaz vliv vedlejších faktorů, jako je třeba sociální status kuřáka, jeho civilizační, stravovací nároky apod. Tudíž že celý boj proti kouření je humbuk a měli bychom ho okamžitě zanechat.

i.h. 18.1.2010 9:27

To je ale slabota, to, co pisete,

to myslite vazne ? Dotycny Hájek je nejak cinny ve vyzkumu rakoviny ? Ve statistice ? V nejakem jinem pribuznem, s tematem souvisejicim oboru ? Rekl bych, ze to asi bude nejaky blabol. Ja jsem to necetl, takze nevim presne, co tam stalo. Vy s dotycnym Hajkem souhlasite ? Proc ? Jinak bych konstatoval, ze jste prave potvrdil moje tvrzeni, ze za korelaci zhusta stoji kauzalita, jak sam pisete "Sám mechanismus je však popsán jen částečně a je velmi, velmi komplexní" - jinymi slovy, tvrdite, ze kauzalita tam je, ale neni bezezbytku objasnena. Tak co chcete ? Nemel byste nejaky jiny, lepsi priklad ?

Chris Kelvin 18.1.2010 9:42

Re: To je ale slabota, to, co pisete,

Dotyčný Hájek je osoba s poměrně velkým dopadem svých článků, navíc zhusta nenápadně interpretující názory Václava Klause, t.č. prezidenta ČR. Ne, opravdu není činný ve výzkumu rakoviny. Jeho názory považuji já osobně za nebezpečné. Článek si v MF najděte, doporučuji. Je opravdu těžce ostudný a v ničem si nezadá s jeho názory na vývojovou teorii.

Statistická korelace kouření - rakoviny byla na rozdíl od nepodložené hypotézy předkládané p. Kremlíkem podrobena velmi pečlivé oponentuře. Mmchdm. i proti zájmům obrovských nadnárodních koncernů. Částečně byl vysvětlen i mechanismus, ale zdaleka ještě ne úplně.

Až bude v článku zmíněná hypotéza podrobena podobně kvalitnímu zkoumání jak statistickému (na některách Kremlíkových grafech vidím na první pohled, že asi ne) tak exaktnímu (vysvětlení mechanismu), možná si o tom můžeme popvídat.

i.h. 18.1.2010 9:49

Uprimne receno

je mi nejaky Hájek se svymi blaboly lhostejny, co se s nim porad ohanite, neni on nejaky vas pribuzny ? Akorat jste sdelil, ze nemate rad Klause, ale to uz davno vime. Ja se s vami o te rakovine plic nehadam, to jste si nevsiml ? Ja jsem chtel priklad nejake silne korelace, za kterou NESTOJI kauzalita. Nemel byste nejaky takovy ? Pokud nevite, poradte se s Metelkou, on urcite nejaky zna. Ta vase plicni rakovina je pripad presne opacny, korelace, za kterou STOJI kauzalita, tak uz se na tom netocte. Pri reseni zadane ulohy jste prozatim bohuzel zklamal na cele care.

Mirek Šejna 18.1.2010 10:07

Re: Uprimne receno

Hájek coby nula ve výzkumu rakoviny je vám lhostejný, ale Kremlík coby nula ve výzkumu klimatu je pro vás vědeckou autoritou číslo jedna.

i.h. 18.1.2010 10:11

Jak jste prisel na to,

ze pan Kremlik je pro me vedeckou autoritou, to je vase tajemstvi. Nebo vam to nakukal Metelka ? Vy se taky vyznate v tom magnetickem poli Slunce ? Jaka je jeho aktualni intenzita ve vzdalenosti 2 AU od Slunce smerem k Jupiteru, vite ?

Mirek Šejna 18.1.2010 10:38

Re: Jak jste prisel na to,

V magnetickém poli slunce se nevyznám stejně jako se nevyzná Kremlík. Narozdíl od Kremlíka ale netrvrdím, že magnetická aktivita Slunce ovlivňuje teplotu zemského klimatu. V posledních letech magnetická aktivita výrazně klesla, teploty ale neklesly. Takže pokud Kremlík tvrdí, že silná magnetická aktivita planetu otepluje a slabá ochlazuje, pak problém s vysvětlením bude mít Kremlík a nikoli já. Kremlík se to tady snaží okecat tím, že klima prý reaguje na magnetickou aktivitu s desetiletým zpožděním. Ale ani toto tvrzení mu nějak nevychází.

i.h. 18.1.2010 11:31

No ale nejake vedecke dukazy

pro svoje tvrzeni nemate zjevne taky, Sejno, stejne jako pan Kremlik. Jenom tak blábolíte, hlavne hajit oteplovace, ze ano. A co je to, prosimvas, ta "teplota zemského klimatu", to oteplovaci vydali nove heslo k braneni ?

Chris Kelvin 18.1.2010 10:12

Re: Uprimne receno

Pokusím se Vám svá sdělení zjednodušit:

I mezi takovými poměrně jednoduchými a statisticky silně závislými jevy, jako je rakovina plic a kouření, neexistuje jednoznačná.... jak Vy říkáte kauzalita. A na zjištění mechanismů se pracovalo velmi dlouho, usilovně a zdaleka nejsme na konci.

A Vy byste chtěl u nějaké podobné, ne příliš statisticky podložené hypotézy, týkající se tak složitého systému, hned hledat (nebo dokonce vyvracet) mechanismy!

Zapomeňte na vše, co jsem napsal, i na to, co jste napsal Vy (chytat za slovíčka umím také). A jenom trošku popřemýšlejte. Nežijeme v jednoduchém a snadno pochopitelném světě.

i.h. 18.1.2010 11:26

Vy jste nejaky divny,

neodpovidate na nejake jine prispevky nez moje ? Ja jsem chtel puvodne od nekoho slyset priklad silne korelace, ktera NENI podlozena kauzalitou. Jako treba: koreluje jev A s jevem B, ale nemaji spolu pricinne vubec nic spolecneho. Je to dost jasne ? Znate nejaky takovy priklad ? Jinak se mi podsouva myslenka, chlastat hned po ranu je velmi nezdrave.

i.h. 18.1.2010 11:28

Jo, puvodne

jsem se ptal Dra Metelky, ale vy jste to vzal za nej, ale nejak divne. Stydte se, takove slavne jmeno ...

fuf 18.1.2010 9:50

spolecne koreny - Heartland Institute

Legracni je, ze Heartland Institute, ktery stal za kampani "koureni neskodi" v USA tedka sponzoruje vsemozne aktivity "klimatickych skeptiku".  Nevim jestli Hajek pro ne dela, spis je tak hloupy ze to basti - patrne schani duvod proc pokracovat s kourenim.

Lojza 18.1.2010 9:29

Re: Mimochodem, mohl byste nam tady uvest nejaky priklad,

Klasickým příklade je zvýšená hodnota počtu nově narozených dětí v oblastech s vyšším výskytem čápů. Sice tomu tak mnohdy je, ale jistě to není důkazem, že děti nosí čáp. :)

i.h. 18.1.2010 9:32

Tento bonmot jsem jiz mnohokrat slysel,

ale nikdy nebyl doprovazen prislusnymi merenimi resp. daty. Vy tahle data mate ? Muzete sem dat odkaz nebo primo ta cisla s udajem regionu ?

i.h. 18.1.2010 9:02

No, jak spravne rikate,

pan Kremlik neni vedec-klimatolog, takze co by vam povidal o mechanismech, kterym asi moc nerozumi. Vy taky nejspis nerozumite treba mechanismu vyroby GTP, abych vzal neco jednoducheho, ale znate korelaci, ze kdyz se mesic nenazerete, bude s vysokou pravdepodobnosti po vas. Tak asi za tim nejaky ten mechanismus bude. Pres mechanismy jste tu vy, vedci, ne ?

Mirek Šejna 18.1.2010 10:19

Re: No, jak spravne rikate,

mechanismům moc nerozumí, ale články o  údajných důkazech a kauzalitach a korelacích v klimatu mu tady vycházejí obden.

i.h. 18.1.2010 12:15

Zase si pletete

korelaci s kauzalitou, kolikrat vam to ma Metelka rikat ?

František I. 18.1.2010 9:14

Re: Pane Kremlíku, pozor na Brezinu...

Vážený p. Metelko, před časem se v Česku zastavil jakýsi F. Singer, pokud ho náhodou neznáte, který narozdíl od vašich fantazií a výplodků operoval se skutečnými údaji. Díky svému bývalému působišti si to mohl dovolit(údaje nemusel platit, jsou veřejně k dispozici, a tím pádem se nemusel vymlouvat tak, jako vaši zelení xindlíci, když švindlovali hokejku). Kupodivu jeho theorie a publikované údaje se velice podobají článku p. Kremlíka. On možná o mechanismech nic, ale není to lepší, než vaše neověřené a dobře vydělávající pohádky?

L.Metelka 18.1.2010 9:20

Re: Pane Kremlíku, pozor na Brezinu...

Jasně. Takže raději se v těch příčinách moc nehrabat, abychom náhodou nezjistili něco, co je proti Vaší ideologii? Děkuju, nechci.

i.h. 18.1.2010 9:35

No tak se v tom hrabejte,

jste prece vedec, ne ? Kdyz hypotezu o vlivu magneticke aktivity Slunce na pocasi a klima na Zemi vyvratite, budete slavnej. Mozna vas i Al Gore osobne políbí na ústa, jako vyraz obdivu. Tak jen do toho a nevymlouvejte se, ze jste na to moc línej nebo hloupej, nejste, jste nejchytrejsi klimatolog Ceske republiky, a to uz neco znamena.

L.Metelka 18.1.2010 9:41

Re: No tak se v tom hrabejte,

Blbnete. Já mám vyvracet něco, co zatím nikdo pořádně neformuloval? Kdykoli, když si někdo vymyslí nějakou pitomost? Až někdo přijde s tím, že za to můžou víly a vlkodlaci, mám to taky vyvracet?

i.h. 18.1.2010 9:52

No kdyz jste proti vlivu magneticke aktivity Slunce

vytahl do pole, tak byste mel bojovat, ne ? Vas jako vedce meteorologoklimatologa nezajima, jestli Slunicko svoji aktivitou ovlivnuje vase milovane pocasi a klima, to, co vas tak dobre ziví ?

fuf 18.1.2010 10:02

na klima ma vlic ledasco

Jak ovlivnuje Slunce klima se vi, da se to spocitat, strcit do modelu a overit. Pokud chce nekdo prijit s teorii ze magneticka pole maji vyznamny vlic, tak by to musel ukazat stejne dukladne, jako vsichni ostatni.

Psat splasene blogy a ukazovat na korelace neni metoda vedecke argumentace, a proto neni duvodu. aby L. Metalka nebo jakykoliv jiny vedec bral splasene bloggery vazne.

Nicmene je dulezite obor popularizovat, coz je duvodem proc se zapojovat do debaty a ukazovat lidem se zajmem se o veci neco doszvedet DUVERYHODNE popularni zdroje, a ctivou primarni literaturu. Prave pod clanky splasenych bloggeru jako pan Kremlik.

Vladimír 18.1.2010 11:36

Re: Pane Kremlíku, pozor na Brezinu...

Buďme důslední, vědče.  Když upustíte jablko, padá k zemi.  Kauzalita jako bič.  A teď, prosím, jestli byste nevysvětlil MECHANISMY, které za tím jsou.  A jestli je neznáte, doufám, že okamžitě přestanete gravitaci používat!