13.6.2024 | Svátek má Antonín


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
surfer 20.3.2007 18:12

Pro autorku i čtenáře zdrojů

Je to zajímavá kniha, také ji mám. Ovšem některé věci zastarávají, a postupně se objevují nové práce a další souvislosti. Teď mám na mysli citát z úvodu článku   … zatím poslední interglaciál, který by během několika tisíc let měl přejít do další doby ledové….

Není většího omylu. Dnes se už většina paleoklimatologů shoduje, že příčinou ledových dob jsou změny dráhy Země kolem Slunce, tzv. Milankovičova teorie. A ta tvrdí, že vznik ledových dob záleží na letním oslunění na 65° N , a výpočet nám říká, že nás čeká neobvykle dlouhý interglaciál, nejméně tak dlouhý, jako byla poslední doba ledová. Pro zájemce o podrobnosti znalé anglického jazyka uvádím : http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/milankovitch.html , kde na základě prací  A. Bergera a M. F. Loutrea  dovozují závěr: Astronomické výpočty ukazují, že letní oslunění na 65° N bude   s t o u p a t  nejméně dalších 25 000 let, a pokles oslunění, který by mohl nastartovat dobu ledovou, se nečeká nejméně 50000 až 100000 dalších let.

Jsme tedy na stoupající části  Milankovičovy křivky, a oteplovat se bude, i kdyby člověk úplně zastavil průmyslovou produkci CO2.

Z.Ch. 20.3.2007 19:03

Re: Pro autorku i čtenáře zdrojů

surfere, vřelé díky!

čtenář zdrojů 20.3.2007 20:24

surfere

poněkud se mýlíte. Je pravda, že Milankovičovy parametry zajišťují poměrně dlouhý interglaciál. Ovšem míra oslunění 65 rovnoběžky na severní polokouli postupně postupně klesá. Teoreticky by tedy měla na severní polokouli pomalu klesat teplota. Maximum oslunění v období Holocénu zažila severní polokoule před 9,5 tisíci lety.

surfer 21.3.2007 11:06

Milankovič

Máte pravdu v tom, že asi před 12 500 lety jsme měli lokální maximum v oslunění, které vlastně (ve stoupající fázi a vrcholu) pomohlo ukončit poslední dobu ledovou. Od této doby zhruba dodnes oslunění klesalo, a teď opět stoupá. Pokud se podíváte na můj odkaz na NOAA, tak sice odkaz na Bergera a M. F. Loutrea je pro Vás přístupný pouze v abstractu, ale další odkaz (Hollan 2000) Vám poskytne článek i s grafy.