29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Arccos 9.10.2006 10:08

Re: Solidní výklad, pane Wagner.

Pochybuji, že pan Kinkor bude vůbec článek číst.

Borek@Exil 9.10.2006 21:46

Re: Re: Solidní výklad, pane Wagner.

A ja si stejne myslim, ze je Zemwkoule duta a my zijeme na te vnitrni strane. Takze se Australane pohodlne udrzi diky odstredive sile.Jinak by prece spadli.

kanuk 9.10.2006 5:46

pár poznámek

1) "V minulosti vesmíru nemusel být velký třesk, o čemž se snažím přesvědčit svoje kolegy". S. Hawking. Cituji z nevalné paměti, tedy ne zcela přesně. Bohužel, nemohu udat zdroj. S. Hawking vytýká teorii velkého třesku, že je založena na klasické fyzice, zahrnující sice teorii relativity, ale nezahrnující kvantovou teorii.

2) "An event is described by the place where it occured and the time when it occured.....It is frequently useful for reasons of presentation to use a fictitious four-dimensional space." Landau-Lifšic: The classical theory of fields (klasická ve shora uvedeném smyslu).

Takže to vypadá, jako že ono to všechno ve fyzice a astrofyzice není tak úplně jednoznačné, jak p. dr. Wagner předkládá.¨

3) Udělení této Nobelovy ceny za fysiku je dalším důkazem, že k jejímu získání je obvykle třeba dvou věcí, snad spíše tří: 1) Mít něco mezi ušima, 2) Být ve správný čas na správném místě 3) Mít k disposici dost velký balík peněz. A mám dojem, že podmínky jsou seřazeny dle stoupající důležitosti.

kanuk 9.10.2006 6:03

Re: pár poznámek

A ještě jedna poznámka, spíše dotaz. P. dr. Wagner uvádí, že "teplota reliktního záření" byla určena s přesností na stotisícinu K. Ovšem pro tento účel bylo nutno detektory okalibrovat, a dovolil bych si pochybovat o tom, že kalibrace mohla být provedena s takovou přesností, aby o naměřené hodnotě bylo možno prohlásit, že je "accurate" na stotisícinu K. (Termín "accurate" je používán pro shodu hodnoty naměřené s hodnotou skutečnou. Termín "precission" vyjadřuje opakovatelnost naměřené hodnoty.)

Vladimír Wagner 9.10.2006 7:01

Re: Re: pár poznámek

Pokusím se odpovědět na Vaše dotazy:

1) Hawking netvrdil, že nebyl velký třesk. Standardní teorie velkého třesku říká, že vesmír byl v minulosti velmi horký a hustý a od jisteho okamžiku (zlomky sekundy) jej lze popsat pomocí standardní teorie hmoty a interakcí a obecné teorie relativity. Pokud je mě známo, tak s tím se Hawking plně ztotožňuje. To, co tvrdí, je, že to co bylo před tím už nemůžeme popsat bez kvantové teorie gravitace a sjednocené teorie interakcí a ty ještě neznáme. A s tím se ztotožňuji i já. Všechny úvahy, které jdou za standardní model hmoty a interakcí a obecnou relativitu jsou zatím pouze hypotézy. Tedy i inflační model a existují i jiné varianty (třeba zmiňovaný model ekpyrotického vesmíru).

2) Ve svém příspěvku jsem sice psal, že na tu sta tisícinu stupně se měřily fluktuace, ale asi jsem měl ještě více zdůraznit, že šlo o relativní srovnání jednoho místa oblohy s druhým. Tedy o relativní a ne absolutní měření. V tomto případě odpadá většina problémů s kalibrací.

Klaun Parafin 9.10.2006 0:56

"šakal" už nám snad dá pokoj... (Antikinkorovci ví...)

Klaun Parafin 9.10.2006 0:55

Děkuji, pane Vladimíre Wágnere.

Děkuji za upřesnění důvodů udělení letošní Nobelovy ceny. Pozdravujte Vláďu Bízka.