6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZW 27.11.2009 10:03

Re: Čím to je,

Kolik jste vy osobně na vědu daroval? Nebo obecněji: Kolik jste vy osobně věnoval peněz či svého volného času na obecně prospěšné účely? Ti "donátoři" nepadají z nebe, ale vyrůstají z příznivého společenského podhoubí. To dnešní je však, žel, silně nepřející.

Ze současných Romanů a Krejčířů noví Hlávkové nevyrostou.

Kolumbo 27.11.2009 9:46

Čím to je,

že dřív vědu podporovali "vzdělaní donátoři" a dnes jakoby se bez placení státem věda ani dělat nedala. Ve státu je ten problém - pokud vědu financovali "donátoři" nikdo ji netuneloval, protože to nešlo. Pokud ji financuje stát, stává se okamžitě terčem vykuků, kteří hledají způsoby jak přesměrovat tok státních peněz do svých kapes, ať jsou tito z řad vědců samotných nebo ne. Prostě, na co sáhne ruka státního ouřady jde k čertu.

Květoslav 27.11.2009 9:45

Re: vážený autore!

Zelené i žluté hrášky existují a žabičky rovněž, stejně tak elektřina. To není bádání odtržené od reality.

Jenomže věda nerovná se přírodní vědy. V AV je řada ústavů vysloveně nepraktických, jazykověda, kunshistorie, gender studie a podobné věci. Proč by měly takové ústavy existovat? Copak se tahle práce nedá udělat na nějaké vysoké škole?

Dále, způsob financování projektů, grantů a ústavů je otřesný. V některých případech se na ústavu drží parta důchodců, vzájemně se podrží, aby nikdo z nich nepřišel o velice slušný plat a pro mladé vědce pak zbydou jen drobné. Jakmile si někdo vymodlí grant, musí přidělené peníze utratit i když se práce zdrží nebo by potřeboval rok či dva počkat na výsledky partnerské laboratoře někde v Japonsku - ale to nelze, takže musí grant rozfrcat na blbosti.

A posledním problémem je neustálý nárůst nákladů na výzkum - je to jako ve zdravotnictví, možností je čím dál více, technologie čím dál lepší, ale taky čím dál dražší. ČR prostě nemůže platit všechno - stejně jako nemáme na vlastní raketoplány a vlastní proudové letouny, nemáme ani na vlastní výzkum ve všech oborech.

Guláš 27.11.2009 9:39

Re: vážený autore!

Možná, že byste si mohl přečíst něco o siru Flemingovi a jeho objevu.

Harry 27.11.2009 9:34

Re: vážený autore!

"Na praktickém příkladu? " E=m.c2. Stačí? Nebo cukání žabích stehýnek - Galvani, dnes výroba elektřiny.... Mendel počítal kolik hrášků je žlutých a kolik zelených...Skoro každý velký praktický objev začínal jako naprosto nepraktické bádání nad nesmrtelností chrousta.

hlava22 27.11.2009 9:30

Re: Asi si musíme vybrat.

mají, mají. Jenže aplikovaný výzkum ze státního podporuje kde kdo jako zvyšování konkurenceschopnosti vlastní ekonomiky a udržení pracovních míst, neb domácím se rukama moc dělat nechce. A výsledky se pak exportují do montoven a zisky montoven zas domů. A pokud tohle dělat nebudeme, tak možná získáme pověst státu s nejlepšími gender studiemi na světě a nejlepšími montovnami.

Juggernaut 27.11.2009 9:11

Re: Asi si musíme vybrat.

Není rolí státu přispívat na aplikovaný výzkum - to mají dělat firmy, které výsledky aplikovaného výzkumu potřebují. A kromě toho podpora apl. výzkumu stejně už probíhá - řada grantů preferuje účast "průmyslového" partnera na projektu.

hlava22 27.11.2009 8:42

Asi si musíme vybrat.

Pokud stát nebude přispívat na aplikovaný výzkum, tak jak se děje všude, tak nám zde zbudou akorát montovny + AV.

honzak 27.11.2009 7:52

Re: vážený autore!

"Ale věda je tak trochu vždy odtržená od reality, protože pak by nebyla vědou"

Mohl byste to prosím nějak osvětlit? Na praktickém příkladu?

V jedné z minulých diskusí se probíral výzkum tzv. "ženského čtení" kdesi na FF UK. Můžete mi sdělit, proč bych takovou kravinu měl platit ze svých nemalých daní?

Zen 27.11.2009 7:42

Re: Kde jsou výsledky práce AV?

Nepsal/a jste driv pod nickem L?

Ja jen, jestli se mame tesit na pochod na pracak ..., rozdojeni kozla, ... ;-D;-D;-D

Nicmene jedna rada zdarma: Pokud o necem vite kulove, mlcte. Ostatni si budou moci myslet, ze nejste pitomec.

Veselý 27.11.2009 7:28

Re: vážený autore!

Souhlasím s tím, že zmínka o University of ..  není vhodná. Ale věda je tak trochu vždy odtržená od reality, protože pak by nebyla vědou. To o čem Vy mluvíte je aplikovaný výzkum. Ten by si dle mne měly hradit firmy, možná se státním přispěním, ale ne samotný stát. Může se stát, že firma se přestěhuje a nám zbydou oči pro pláč.

Niky 27.11.2009 7:25

Kde jsou výsledky práce AV?

AV bych okamžitě zrušil a tisíce nemakačenků a jejich rodinných příslůšníků vyhodil na dlažbu!! Je to jako za komunistů,když komunisté neméli kam umístit stranické lehkoživky,tak zřídili výzkumný ústav pro výzkumné ústavy!:-/

xyz 27.11.2009 6:59

K čemu má budovu na Národní?

A "University of New York in Prague" říká vše.

honzak 27.11.2009 6:34

vážený autore!

zmínka o " University of New York in Prague " váš článek výrazně diskvalifikuje. Člověk pracující téměře v obor (výzkum a vývoj ve velké firmě) si nutně pod názvem "věda" v podání " University of New York in Prague " představí něco strašného, na úrovní gender studies a podobých hámotin.

Závěrem poznatek, podložený 35 roky práce v oboru. Věda, praktikovaná v totálním odtržení od reality všedního dne je k prdu. čÍMŽ NECHCI ŘÍCT, ŽE BY SE MĚLA AV LIKVIDOVAT.

zdeněk 27.11.2009 6:31

cílem našich vládců je sebrat všem a přidat lobbistům ze stavebnictví

viz otázky okolo příliš "vysoké" mateřské, otázky kolem Akademie věd a podobně.

Ovšem stavba dálnic, které stavíme nejdražší v EU je nedotknutelná. Na těchto projektech nelze šetřit! Vždyť pomůžeme těm co nás drží u moci...

:-/

Svatopluk 27.11.2009 6:08

3 mld nemohou být důvodem

Důvodem je likvidace akademie. Vysoké školy jsou takové, jaké jsou. Hlavně jich vzniklo tolik (a tak mizerných), že potřebují nové dotace, jen aby vracely stále horší úroveň absolventů. Blbé stádo je ovladatelnější.

eko_hunter 27.11.2009 5:42

Re: Slova slova slova

Ale samozrejme, ze ma co nabidnout, viz treba http://www.rozhlas.cz/leonardo/anonce/_zprava/662240

nebo nedavny uspech tymu prof. Strnada s prostredkem proti starnuti pleti, z jehoz dilny toho pochazi vice...

A takovych prikladu by se nasla urcite spousta...;-)

Kresinka 27.11.2009 4:30

Hm,

ono o  existující vědce asi moc nejde, většina by se uchytila leckde ve světě a taky to někteří z nich činí, asi jde o to, zda se vychovají nové generace. A to tedy nejspíš ne. Je to těžké dilema, ono z  prázdné kapsy se nedá dotovat ani věda a ta druhá, co v ní snad ještě něco zbylo je určena těm, kteří budou dotovat jen sami sebe

ranbow 27.11.2009 2:44

Re: Problem vzdelani

Ted jde ale o to, co rozumíte ono hodnotou. Předávané porozumění? Dost mlhavý pojem.Vědecké poznání? Pokračování ve výzkumu určitého jevu? To je lepší.

Jenže, aby měl výzkum smysl, musí (snad kromě některých zcela obecných jevů) stejně jednou přejít do fáze aplikovaného výzkumu a výroby. Jinak se dostáváme k takovým paradoxům, jako že  že Česká hlava udělí ocenění za vývoj českého "unikátního výrobku", ačkoliv zahraniční konkurence už rok prodává na náš  trh , podobný výrobek..

ranbow 27.11.2009 2:31

Re: Ale vzdyt o to jde!

Zajímavá úvaha. Jenže konkrétně, pokud hovoříme o české vědě, kolik českých vědců se angažuje v politice, hodlá kandidovat a zastupovat zájmy českých občanů v parlamentu a či místních orgánech státní správy a věci opravdu řešit??? Jistě chápete že izolované výkřiky typu pana Grygara nic neřeší.

Demosthenes 27.11.2009 1:54

Problem vzdelani

I kdybych byl ochoten pripustit, ze se z penez ukrojenych akademii ved bude financovat aplikovany vyzkum ve firmach, netesilo by me to. Rozumna firma si totiz chrani sve know-how a nerda se o nej deli. Velka cast hodnoty zakladniho vyzkumu (a to i takoveho, jehoz vysledky nikdy nebudou aplikovany) je vsak v tom, ze se diky jeho provadeni vytvori skupina lidi, ktera urcite problematice opravdu rozumi a toto porozumneni predava dal. Tuto hodnotu podnikovy vyzkum postrada.  

ranbow 27.11.2009 1:31

Re: Slova slova slova

To bychom se pak mohli ptát co jsou to české podniky, když většina těch velkých má cizí vlastníky. Ale i ty si nakoupí či dovezou know how ze zahraničí.

Čili, jinak, nabízené produkty (zboží, ale i informace,vědecké poznatky , know how, patenty..) mají cenu pouze pokud existuje poptávka. Má tedy česká věda co nabídnout???Českým podnikům, zahraničním podnikům, .???? Čím konkrétně může  pomoci odstranit ten stav, že ČR se stává pouhou výrobnou a závislou kolonií pokročilejšího světa? Venkoncem, ČR může být onou výrobnou, mít biliardový dluh, a současně mít, ze státního rozpočtu hrazený obecný vědecký výzkum bez větších efektů......

Zen 27.11.2009 0:55

Re: Slova slova slova

Odpovim protiotazkou: Stoji ceske podniky o vedecke know-how? A jsou ochotny za nej neco zaplatit? Vim jen o jednom takovem podniku - Elmarco ...

Zen 27.11.2009 0:52

Ale vzdyt o to jde!

Politici vsech stran nepotrebuji skutecne vzdelane obcany, ale stado ktere se necha stridat + lobbisty, kteri prihraji nejaky ten jidasuv gros.

ranbow 27.11.2009 0:50

Slova slova slova

Konkrétní  otázky a obecná řešení. Takže, je ČR pouhou výrobnou a závislou kolonií pokročilejšího světa? Odpověď je, téměř ano.

Dosahuje česká věda takových světových úspěchů, vytváří takové know how  pro české podniky, že může tento stav zvrátit???Nebo se stále bavíme jen obecně o nutnosti vědeckého podhoubí ??? Jaká je pravdivá odpověď na tuto otázku???