6.12.2019 | Svátek má Mikuláš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
10.8.2009 15:16

Re: S výzkumem v AV i na VŠ není vše v pořádku

Čtete správně, pan L se již dříve doznal, že mu zamítli článek v nějakém českém periodiku, načež v cizině byl přijat (ten článek). Takže je zaujatý proti celé české vědě, kterou hodnotí podle svých zkušeností z 50.let (nelze mu vysvětlit, že dnes je vše jinak), a neustále zanáší diskuze ke stávajícímu problému svou ukřivděností. Brzy se tu jistě ozve se svým oblíbeným refrénem, že současní vědátoři se mají odebrat na pracák za zpěvu Pochodu padlých revolucionářů.

11.8.2009 12:41

Pochod padlych revolucionaru

To je presne ono. Moc Vas prosim, abyste si to nekde na internetu nasel a ten Pochod padlych revolucionaru si poslechl. Je to skvely zazitek. Je tam i Internacional a Pisen prace, ale to neni ono. Pochod padlych revolucionaru je proste spickova zabava. Proto ho take doporucuji.

10.8.2009 8:24

Autor křivdí Klausovi, že patří k těm, co si vyberou, co se jim hodí

Nepodezírám Klause z vypočítavosti. Souhlasím však s autorem, že Klaus se trochu mýlí. Vzít akademii a dát podnikům - proboha, tomuhle Klaus nefandí - do je socialismus přerozdělování. Myslím, že Klaus o tom bude ještě uvažovat !

10.8.2009 9:25

Re: Autor křivdí Klausovi, že patří k těm, co si vyberou, co se jim hodí?

Autor Klausovi nekřivdí naopak spíše naplno neříká vše. Klaus tvrdí ..."mám za zlé nejen

politikům, ale i mnoha vědeckým oborům...., že

razantně neupozorňovali na rizika bezhlavě a voluntaristicky

expandujících odvětví,...... nepodložených alarmismů (jako je například „bublina“ tzv.

globálního oteplování)".... Toto vše pak V.K. dává do souvislosti s ekonomickou krizí, O té se ale zprvu sám vyjádřil jako o .... chřipce co přejde sama...  a až později jako o ...prvé vážné... Navíc jako ekonom to měl být právě on kdo měl k oboru prognostiky relativně nejblíže a přitom paradoxně naprosto selhal on a zejména ultraliberální ekonomický postoj se kterým se ztotožnuje. Vědecká obec už od dob Římského Klubu //krerý V,K. zesměšnuje// naopak repělivě upozornovala na neudržitelnost expanzivního rozvoje ekonomik a omezenost celosvětových zásob surovin i energií. To právě naopak V.K. dlouhodobě bagatelizoval. Viz jeho publikační činost. Odkazy na neudržitelnost naší situace však nepřišly od V.K. ani klasických ultasliberálních ekonomů http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich   http://www.esf.edu/EFB/hall/    http://ac.blog.sme.sk/c/181117/Skutocne-priciny-financnej-krizy.html

10.8.2009 7:12

Nad dopisem prezidenta ČR

Klaus je třída.Jeho odpověď je výborná.

10.8.2009 7:24

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Právě jste dočetl výborný článek, který přesně vysvětluje Klausovo totální nepochopení reality. A vidno, že ani to vám nepomohlo.

10.8.2009 8:03

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Nebyl bych si tak jistý, že to lišák dočetl a i kdyby .... obávám se, že jeho reakci a hodnocení to nikterak neovlivnilo.

10.8.2009 8:19

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Já bych byl opatrný v hodnocení chování akademické obce Klausem. Po politicích se chce jednoznačný názor a tedy: buď jsem politik nebo vědec. První musí hledat kompromisy, druhý se zase co nejvíce přibližovat pravdě poznáním. Klaus chce být obojím - bohužel.

10.8.2009 9:56

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Klaus chce být předně sám co nejvíc vidět - a to za každou cenu - tam pracuje jeho inteligence naplno a velmi úspěšně. Realita okolního světa je k tomu jen kulisou a její ovlivnování není vlastním cílem Klaosovým.

10.8.2009 10:31

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

No je uplne trapne jak si v te odpovedi prihriva vlastni polivcicku.

10.8.2009 10:36

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Prostě napoleonský komplex umocněný narcisizmem. Každý prezident u nás je nějak postižený. Není asi z čeho vybírat.:-/

10.8.2009 11:01

Re: Nad dopisem prezidenta ČR

Ano presidentské povolání je v tomto ohledu vzlášt ryzikové. Né nadarmo je zastávání tohoto postu ze zákona časově limitovano a je dobře, že zákon na nebezpečí poškození zdraví u takto exponovaných lidí pamatuje.;-)

10.8.2009 6:19

Věda nemá reklamu

Věda je vážná práce, vážná věc. Málo se u ni mluví, jak je v závěru poznamenáno, že popularizace vědy zde není. Lidé daleko více sledují, jak Karel Gott anebo Eva Pilarová oslavují svých sedmdesát než co se nového odehrává ve vědě. To již ani Václava Klause nezajímá, on si raději zajede do Davosu a na to peníze se vždy najdou,

10.8.2009 8:56

Re: Věda nemá reklamu

Ono jde o to, jestli je o čem mluvit. Od Wichterleho kontaktních čoček, které mimochodem dokončil doma na stavebnici Merkur, už přece jenom uplynulo 50 let. Asi by se většina vědy měla dělat na VŠ nebo v podnicích. Myslíte, že třeba farmaceutické nebo biotechnologické firmy čekají na výsledky z Akademie věd ? A tzv. základní a aplikovaný výzkum by se neměl oddělovat. Pokud akademik přijde na něco využitelného, tak to přece nezahodí.

10.8.2009 10:05

Re: Věda nemá reklamu

Ludvo, držte se svých vidlí a mudrujte o věcech kterým rozumíte. Nicméně když si zajdete do veřejné knihovny, můžete začít s poznáváním toho, jak to ve vědě chodí. Přeji hodně vzrušujících překvapení :-)

10.8.2009 10:23

Re: Věda nemá reklamu

Český občan má zkreslený názor na vědu. Z doby totality zde existuje silové pojetí českého hrdiny. Hrdina je sportovec, který v krátkém čase vydělá velké peníze a jezdí v luxusním drahém voze. Vzdělaný člověk, vysokoškolský učitel tolik nevydělá a proto je to občan horší kategorie a nezaslouží si tolik pozornosti. Na západě vnímají proto Čechy jako velké silné muže, ne příliš chytré, ale někdy dosti bohaté. Do vědy investovat, ano, ale opatrně. Nedávno evropští vědci postavili LHS  a domnívají se, že to posune vědu o kus dál, ale kam to sami nevědí. Velice drahé zařízení a řekl bych vyhozené peníze. Ačkoliv se říká, že LHS objeví počátek Vesmíru, nevěřme tomu. Jeho výkon je příliš malý, aby mohl zkoumat opravdu počáteční stavy Vesmíru. Na to by musel mít výkon řádově trilionu watů a tuto energii zdaleka nemá. Proto to bude jen další drahá hračka pro přerostlé děti, které si chtějí s něčím hrát.  Většina  opravdových objevů v historii stála asi 10% všech investic. 90% investic bylo ztraceno na neúspěšných pokusech.

10.8.2009 11:41

Re: Věda nemá reklamu

1. Zařízení se jmenuje LHC.

2. Nazval bych to spíše, že rozšíří poznání vedoucí k pochopení počátku Vesmíru.

3. Výkon je práce za čas. Počítám, že výkon při srážce bude mnohem větší než trilióny Wattů. Proto se výkon urychlovače počítá pomocí energie částice v eV.

4. Nikdy nevíte, kterých 10% to je.5. Stavba náročného technického projektu vždy vede k inovacím, z nichž mnohé se dají využít v jiných oblastech.

To zvyšuje ekonomickou prospěšnost těchto megaprojektů.

10.8.2009 12:11

Nikdy nevite, kterych 10 procent

Nebudu se hadat, jestli je to mene nebo vice nez 10 procent. Casto ale vime, kam ty penize proste nedat. Casto se pozna, kdyz nekdo chce velke penize na blbiny. Jinak receno, chce penize a za ne nabizi blbiny. Za granty se pak kupuji nesmysly a tak dokola. Prikladem muze byt umelecky popelnik za 15 tisic korun, kdyz by jim uplne stacila sklenice od majonezy. Tak proc jim ty penize davat?

10.8.2009 12:46

Re: Nikdy nevite, kterych 10 procent

Protože kdybyste o vědě rozhodoval vy, zcela určitě byste Fermimu na jeho debilní hromadu grafitu nedal ani vindru. Ať si ty blbiny neužitečný platí sám! A neodvádějte pozornost popelníkama!

10.8.2009 10:37

Re: Věda nemá reklamu

No, souhlas. Docela rád bych dělal vědě reklamu, a znám pár nadšenců, kteří se taky snaží (třeba pan kolega Wagner, díky), ale považte, rozpočet akademického ústavu na PR je nula a musí být nula - nemůžete používat veřejné prostředky k reklamě. Je to tak sice správně, ale bohužel řada lidí, kteří jsou "proti" vědě nebo kteří chtějí její peníze, už prostředky na reklamu má...! Existuje z toho cesta ven - tak jako třeba v Japonsku dát firmám daňové úlevy za podporu vědy. Ovšem Češi se právě pokusili být originální a postavit to na hlavu, totiž dát firmám peníze daňových poplatníků na výzkum, ajaj.

10.8.2009 14:17

Re: Věda nemá reklamu

Nejde proboha o žádnou reklamu. Ta ať je na slušivé spodní prádlo. Tady jde o to, aby byl zájem otisknout popularizační články  třeba o jaderném výzkumu, o teorii superstrun, o směřování matematiky, fyziky, biologie, astronomie; prostě postihnout postupně všechny oblasti vědy. Musí se tedy najít někdo, kdo to umí a někdo, kdo to otiskne nebo natočí a zaplatí.  Nemusíme to vysvětlovat každému, stačí když to chytne středoškolsky vzdělaného občana. Dnes už to bude skoro většina našeho obyvatelstva.

10.8.2009 5:36

To se dalo čekat

a profesoři z Akademie nemuseli ztrácet čas nějakým apelem na tzv. profesora, jinak Ing. Klause. Svoje názory postuloval dávno před krizí: K čemu věda, když budeme bohatí, tak si ji koupíme!

10.8.2009 10:10

Re: To se dalo čekat

Ačkoliv se vám to nelíbí, přesně tak to ve světě funguje.

10.8.2009 10:41

Re: To se dalo čekat

Pepku, změn si jméno na Brouk pytlík. Já do světa za vědou jezdím a tak vím, že plácáš.

10.8.2009 11:44

Re: To se dalo čekat

To musí být ale chudáci ti američané a japonci, když dělají vědu;-)

10.8.2009 5:30

Jak bude kontrolovat a hodnotit politik Václav Klaus výsledky klimatologie v oblasti oteplování??

V oblasti ekonomie - kde jeho praxe byla žalostná (jen více takových Kožených!!) ?

10.8.2009 6:45

Re: Jak bude kontrolovat a hodnotit politik Václav Klaus výsledky klimatologie v oblasti oteplování??

ach jo, Nomene , že zrovna Vy ,který nejste schopen kontrolovat a hodnotit ani vlastní prdy , se vyjadřuje  k V.K. :-/

10.8.2009 8:06

Re: Jak bude kontrolovat a hodnotit politik Václav Klaus výsledky klimatologie v oblasti oteplování??

No čoklíku, styďte se ! Takový rádoby moudrý, vzdělaný a noblesní psík ... a cizí prdy ! Fuj je to !

10.8.2009 1:24

Prezident je racionální!

Prohlubování dluhu je katastrofální.A poslouchejte odpovědné -zravotní sestry přidat,věda nelze šetřit,divadelní dotace nelze krátit,samoživitelkám, invalidům,důchodcům ,lidem s více dětmi přidat,zvýšit výsluhy hasičům,vojákům a policistům atd. - vše valorizované mandatorní výdaje.O vyděračích z odborů ani nemluvě.Nemyslím si že  uvedené skupiny by na tom byli nějak extra - ale v kase není a tak si půjčíme.A ve výhledu není řešení,neboť která vláda by dosáhla rozpočtového přebytku nezbytného nejen ke splácení úroků ale i snížení státního dluhu?Ty restrikce by nepřežil ani svatý Petr.A Klaus je jeden z mála tvrdíc-šetřt všichni!

10.8.2009 2:17

Re: Prezident je racionální!

Nikoliv, prezident není racionální a co se týče státního rozpočtu nikdy nebyl. Klaus jako ministr financí, jako premiér a dnes jako prezident žádal vždy jedno - plošný restrikt. Výsledek byl vždy stejný - plošný nárůst. Ale tento výsledek Václava Klause nikdy nepoučil, z pochopitelného důvodu. Plošný restrikt je politicky méně riskantní než prosazovat úspry v rozpočtu podle úvahy, kde se šetřit vyplatí a kde je to buďto pitomost anebo nemorálnost.

Přitom český rozpočet vydává dlouhodobě na školství a vědu relativně méně (tedy přepočteno k příslušnému státnímu rozpočtu či tomu kterému HDP) než je průměr EU a ještě horší je to ve vztahu k OECD. Totéž platí o kultuře. Třeba by stálo za to, šetřit tam, kde naopak tento průměr překračujeme.