29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

VĚDA: Na Mars cesta daleká

Uplynulý rok přinesl fantastické záběry jádra komety, podivného povrchu malého Pluta a jeho měsíců, gejzírů na Saturnově měsíci Enceladus a dvou obřích planetek. Ohledně pilotovaných letů pokračovaly dál jen výměny posádek na Mezinárodní orbitální stanici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 13.1.2016 14:19

Re: Přistání na Měsíci bylo součástí studené války

Vypadlo me tam sluvko 'nekdo' a asi i par dalsich veci...

Jen bych dodal, ze reci jsou levne, zalezi na tom, co se stane, az by prislo na lamani chleba, jak se rika. Tedy jestli by adepti na tu cestu bez navratu necouvli.

Jak jsem napsal, Mars je lakavy, je to romanticke, ale jen kdyz ma clovek ruzove bryle a sni o tom, kdyz to clovek realisticky nedomysli. Pak je tu totiz faktor skutecnosti, ze povrch Marsu je v posledku asi tak romanticky, jako je nejaka vyprahla poust na zemi, kdyz tam v noci mrzne (a hur, ani dychat se tam neda a mraz je nesrovnatelne krutejsi, rovnez zar slunce je tam myslim i pri te vzdalenosti od Slunce krutejsi, az zabijacky) ...

A na cestu na Mars asi opravdu nelze poslat starsi lidi, rekneme sedesat, petasedesat let starych, kteri by si rekli, ze do toho prasknou a skonci to tim velkym dobrodruzstvim.

V. Vaclavik 13.1.2016 14:07

Re: Přistání na Měsíci bylo součástí studené války

"seznam lidí, kteří jsou ochotni se nechat "vystřelit" na Mars bez možnosti návratu zpět na Zemi..."

To nic neznamena, jen nejspis levne sebeupozorneni, osobni reklama... i kdyz muj osobni nazor je, ze lide na risk letu na Mars by se nejspis jiste nasli, stejne jako se najdou ruzni dobrodruzi na temer vsechno, co se vselijakych podniku na Zemi tyka. Ale bez moznosti navratu, nevim. Jestli by treba nekdo lezl na nejaky Mt Everest, nebo se vydal nekam ponorkou pod polarni ledovou pokryvku, nebo tak neco, kdyby vedel, ze most na cestu zpet je 'spaleny'.

Sice Mars je vetsi lakadlo, nez co muze byt podniknuto dnes na Zemi, ale i tak, nevim, nevim. Slo by pri takove akci i o to, aby takove dobrodruhy sebevrahy, na takovou cestu byl ochotny poslat. Zijeme prece v dobe, kdy jen malokde je napriklad povolena eutanazie, a je uplne jedno, jestli o to umirajici zada, zakony doktorum zakazuji ji vykonat. A poslat lidi na Mars bez moznost navratu a jiste smrti po jiste dobe pobytu tam... proste nevim, nevim. I kdyz sam osobne bych s tim mozna problem nemel.

V. Vaclavik 13.1.2016 13:47

Let na Mars

se stal obeti politky - te same politiky, tedy politika obracne mince, te ktera nas dostala na Mesic.

Svet, ten Zapadni, se uz v casech letu na Mesic zacal silne kolektivizovat a dojel na to program Appolo a pak logicky i ten let na Mars. V pocatcich kolektivizace se nejaky cas da 'jet na dluh', tedy s produkty doby minule, predkolektivizovane. Appolo program neposlali na Mesic kvetinove deti sedesatych let, ale konstrukteri a nadseni pro vec a to vsechno vzeslo z jeste zdravych let padesatych. Ty kvetinove deti pak kdyz dorostly, receno symbolicky, vse zabily.

Historie letu do vesmiru jen potvrzuje, ze spatna motivace v dlouhem behu nenese dobre ovoce. V tomto pripade mereni sil s diktatorskou casti sveta prineslo ovoce, ale strom, ktery to ovoce nesl, zakrnel, a ani tomu jinak byt nemohlo. Bohuzel motivaci letu na Mesic nebyla touha lidstva Zapadniho sveta po hrdinstvi, po poznani, ale touha ukazat to Rusku. Na tom nic nemeni fakt, ze konstrukteri tech letu meli zdravou motivaci a toho 'one-upmanship' vuci Rusku jen vyuzili ke svym zdravym lidskym touham.

Je ovsem pokrytecke zehrat na Ameriku, kdyz treba samotna Anglie by mohla mit minimalne ekvivalentni program obdoby NASA, kdyby jen presmerovala finance z nejakeho socialniho programu na podporu bydleni do vesmirneho vyzkumu... jak onehdy poukazal nekdo na odbornych webech, kdyz prisla diskuze na toto tema. Ale Anglicani radsi rozfrcaji penize na socialni program, nez na vesmirny vyzkum, priority stejne jako v Americe dnes maji proste jinde.

Dnes tedy budme radi aspon za to co mame, za ty automatizovane vesmirne sondy a to vsechno, protoze muze byt a jeste bude hure, mnohem hure.

Š. Šafránek 13.1.2016 13:42

Re: Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně.

L. Novák 13.1.2016 12:46

Přistání na Měsíci bylo součástí studené války

s komunistickým Ruskem (SSSR) a soutěže o to, kdo je technicky vyspělejší.

První člověk na oběžné dráze (viz ruský film Gagarin natočený zhruba před 3 roky, který se u nás zřejmě ještě nepromítal - kromě kopií z ruského BluRay cestujících po Internetu i s českými titulky :) byl vlastně vojenským kosmickým projektem a součástí propagandy úspěšnosti komunistické říše.

Po skončení studené války se vládní peníze pro kosmický výzkum získávají mnohem obtížněji, a tak je logické, že je část výzkumu a vývoje financována ze soukromých zdrojů, které nepodléhají politickým vlivům. Dokonce už existuje seznam lidí, kteří jsou ochotni se nechat "vystřelit" na Mars bez možnosti návratu zpět na Zemi...

M. Pivoda 13.1.2016 10:29

Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

Na Mars cesta daleká - aneb Proč tam už nejsme? Ve hře bylo více faktorů (to by bylo na celý článek, nikoliv jen diskusní příspěvek).

Asi bylo ale rozumnější položit si nejdřívě otázku, zda jsme na Měsíci (v 60. letech minulého století) nebyli příliš brzy. Určitě to nebyla ona vzývaná všemocná "nevididelná ruka trhu", která lidstvo předčasně na Měsíc dostala. Ve hře byly jiné vlivné faktory.

A. Alda 13.1.2016 8:00

Je to vážně stěží uvěřitelné,

že Rusové vozí Američany na oběžnou dráhu. Že to jejich vesmírné závodění dopadne nakonec takto, to by nečekali ani Chruščov s Kenedym, ani Nixon s Břežněvem.