16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

VĚDA: Na Mars cesta daleká

Uplynulý rok přinesl fantastické záběry jádra komety, podivného povrchu malého Pluta a jeho měsíců, gejzírů na Saturnově měsíci Enceladus a dvou obřích planetek. Ohledně pilotovaných letů pokračovaly dál jen výměny posádek na Mezinárodní orbitální stanici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 13.1.2016 23:00

Re: Přistání na Měsíci bylo součástí studené války

Z hlediska etického, technického a vědeckého není rozhodně žádoucí, aby výzkum tak důležitý a významný byl spojován s někým tak obskurním jako jsou různí psychopati, exentrici a zločinci... proto jsem docela rád, že třeba mediální hovadina MARS ONE konečně ustupuje z mediálního světa a je konečně klid. Samozřejmě, že je možné, že v daleké budoucnosti se může z některých planetárních základen stát trestanecká kolonie, ale asi je to spíš klišé sci-fi filmů. Myslím, že nesoučasnějším problémem kosmonautiky je spíš vyřešit dilema zda člověk ano či ne. Realita je taková, že inteligence a akceschopnost automatů je dnes taková, že se role člověka už nezdá tak důležitá. Navíc si přiznejme asi tu nejhorší pravdu, že člověk jako užitečné zatížení kosmické rakety je asi to nejpitomější co může být. Vždyť na 75% veškeré technologie pak slouží jen k tomu, aby ten člověk ve zdraví přežil, aby se cítil relativně v pohodě...takový stroj nemusí mít pokojovou teplotu, teplé večeře, čistou vodu, klid na spaní, nemusí se mýt, vyměšovat, komunikovat s manželkou..a pod... To je ohromná úspora,která ve výsledku není reprezentována jen miliardami dolarů ale třeba i tím, zda je takový projekt reálný, nebo ne...

M. Pivoda 13.1.2016 10:29

Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

Na Mars cesta daleká - aneb Proč tam už nejsme? Ve hře bylo více faktorů (to by bylo na celý článek, nikoliv jen diskusní příspěvek).

Asi bylo ale rozumnější položit si nejdřívě otázku, zda jsme na Měsíci (v 60. letech minulého století) nebyli příliš brzy. Určitě to nebyla ona vzývaná všemocná "nevididelná ruka trhu", která lidstvo předčasně na Měsíc dostala. Ve hře byly jiné vlivné faktory.

Š. Šafránek 13.1.2016 13:42

Re: Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

Myslím, že jste to vystihl naprosto přesně.

B. Uhlich 13.1.2016 22:09

Re: Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

myslím, že jsme se na Měsíc dostali právě včas...technologie to tehdy umožnila a politické klima taky. Dnes by se mohlo stát, že by se to třeba nelíbilo hnutí Greenpeace a letělo by se tak akorát do řiti. Spíš je problém v něčem jiném a to, že lidé tak nějak nechápou, že let na Měsíc byl třeba "level 100", ale let na Mars je "level 100000...nebo i více". Let na Mars je neskutečně technologicky náročnější po všech myslitelných stránkách, které opravdu dodnes nejsou vyřešeny... A nejsou to jen technologické záležitosti..zatímco let na Měsíc byl v podstatě selanka zvládnutelná v řádu desítek hodin...tak výlet na Mars bude trvat roky a rozhodně to žádná selanka nebude. Hlavním problémem je hlavně posádka u které se musí zajistit, aby se toho Marsu vůbec ve zdraví dočkala a když už tam relativně zdravá přiletí..tak aby tam vůbec mohla něco dělat. S tím je právě ten největší problém...vždyť to všichni vidíte sami...i po poměrně krátké době ve stavu beztíže je nutné kosmonauty po přistání nosit a teď si představte, že ty lidi budou půl roku ve stavu beztíže a najednou se po nich bude chtít, aby během krátké doby začali něco dělat..nosit, kopat, hrabat, vrtat...

No a neposlední řadě je samozřejmě asi nejdůležitější otázka...co z toho asi tak lidstvo bude mít..tedy kromě dobrého pocitu, několika hrdinů a krásných záběrů z Marsu a letu... já se obávám, že nic. I kdyby se na Marsu objevilo cokoliv co tu nemáme, tak to sem stejně nedostaneme i kdybychom se zbláznili...konec konců dnes nejsme schopni ani těžit na Měsíci... a i kdybychom byli...kolik by to tak asi stálo, že? V projektu Apollo bylo dovezeno na Zem asi 250...300kg kamenů...každý gram stál milióny dolarů...

V. Vaclavik 14.1.2016 0:43

Re: Nebylo lidstvo na Měsíci vlastně příliš brzy?

Mars je vyhledove jedina mozna dalsi destinace pro lidskou posadku, pokud mluvime o planetach a mesicich. Myslim ze Merkur asi neprichazi v uvahu, i kdyz nevim... ale Mars je planeta, ktera mozna byla v minulosti i obyvana, anebo aspon obyvatelna, muze ji na obloze videt kazdy kdo se podiva v noci na oblohu, kdezto Merkur vidi zpravidla jen opilci potacejici se nad ranem z putyk domu.

Clovek by tam mel letet aby ukazal, ze je toho schopny, ale jestli tam nejake akce bude schopny, jako ze si myslim, ze ano, pak to bude jen plus, ale kvuli tomu tam nepoleti. Poleti tam jen a hlavne proto, aby jsme jako lidstvo ziskali pocit, ze to clovek dokaze.

A. Alda 13.1.2016 8:00

Je to vážně stěží uvěřitelné,

že Rusové vozí Američany na oběžnou dráhu. Že to jejich vesmírné závodění dopadne nakonec takto, to by nečekali ani Chruščov s Kenedym, ani Nixon s Břežněvem.

B. Uhlich 13.1.2016 23:39

Re: Je to vážně stěží uvěřitelné,

Tak v podstatě jde jen o peníze.. Ty náklady, které Rusové požadují jsou sice značné (60M USD), ale stále je to poměrně málo s tím, kolik by stálo vypouštění vlastními silami. Pokud vím, tak ty soukromé firmy v USA slibují letenku někdo mezi 15...20 M USD. jenže i pak může nastat zajímavý stav, kdy se rusové nechali slyšet, že i 10M by stačilo... :-)))) Tedy i ty soukromé firmy v USA nemají nic jisté... protože pokud zvládnou nakonec homologaci i Číňané a třeba Indové...může nastat ve světové kosmonautice dost zajímavá cenová válka... :-)