2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zephir 9.10.2006 19:29

Vlnová teorie éteru

Podle vlnové teorie éteru je vesmír tvořenej rekurzívním řešením vlnový rovnice

http://superstruny.aspweb.cz/?s=introducing%20point

diskuse zde http://forum.physorg.com/index.php?showtopic=8535&view=getlastpost

nebo zde http://www.mageo.cz/.chatroom/81345 (v češtině) R^

Ima 4.9.2006 7:36

Máte správnou představu o hmotě?

..........Lze namítnout, že nějaký dokonalý software, do kterého je zakódována znalost všeho, by mohl to, co pozorujeme, vytvořit. Tento předpoklad je však v podstatě úplně stejný jako představa, že za vším stojí dokonalý Bůh. Obě tyto hypotézy jsou však dokonale neplodné, neboť vysvětlí vše a nepředpoví nic. .........To co nevidíme neznamená, že neexistuje,  a to co vidíme neznamená že je. Co s tím lze udělat? Problém je , že vše moc pitváme.Pokud budeme schopni příjmout dokonalost, pochopíme to co nás dnes rozčiluje, a sice, že jsme omezeni v rozhledu a schopnostech.A tato arogance nám zalepuje oči, uši a všechny věmy.Člověk dokonalý pán tvorstva, kdopak ho ním udělal?

EQUUS MINIMUS 17.8.2006 12:50

Hmota, božstvo a lidské mudrování

    Děkuji prof. Vašíčkovi za to, že svým článkem vyprovokoval diskusi o představě hmoty.   Oceňuji i většinu diskutérů, že nesáhli po nechutnostech.

   Základní problém vidím v tom, že naše představy o hmotě nedokážou najednou respektovat její mnohovrstevnatost, mnohorozprostraněnost, její přetržitost i nepřetržitost, její předčasovost, časovou minulost, přítomnost a budoucnost a postčasovost, její pohybovost na všech úrovních existence, z nichž každý pohyb je pohybem hmoty v jiném "světě": mechanickém, biologickém, psychickém, kosmologickém, společenském, ...., a jenom některé z těch druhů pohybu se dají vyjádřit formou matematických vzorců, výrazivo mnohých věd buď používá matematiku jako berličku (statistiku, "kupecké počty") nebo ji k vyjádření svých paradigmat (téměř) vůbec nepotřebuje.

   Přirozenost člověka, jako praktické bytosti, hledá za každým jevem nějakou transcendentální příčinu. Vše, co člověka přesahuje obvykle vede k představě, že čemu "jeho dokonalý rozum" nerozumí musí mít zcela nutně svůj původ v "činnosti člověka nekonečně přesahujícího, ale jemu se podobajícího božstva", které je prakticky  (např. matematicky) neuchopitelné. A tím se dostáváme k paradigmatu lidských mudrlantů, kteří se na hmotu dívají prostřednictvím teorému typu: "co bylo první: vejce nebo slepice".

     Lidstvo zásluhou vědců, za posledních 10 000 let  období 4,5 miliardy let existence naší sluneční soustavy (a ta vznikla až nejméně ve druhé generaci hvězd od "velkého třesku")  postupně z té nejobtížnější pozice tj. "zevnitř" nahlíží, prohlíží, studuje, analyzuje, syntetizuje svá zjištění, zkrátka získává stále novější, oproti minulosti dokonalejší pohled na hmotu, o kterém vědci vědí, že se v budoucnosti několika desítek let bude jevit naivní. Získává a bude získávat stále nové, nejenom matematické nástroje na její poznávání o hmotě.

   Otázka: jak a čím  vně a nad hmotou existující pokusy hledající, kterého transcendentna je hmota  výronem,  přispěly k lidskému poznání?

Martin 19.8.2006 4:50

Re: Hmota, božstvo a lidské mudrování

8-oJestli je pan vasicek profesor, reknete mi proboha kde? Ja si pamatuju taky jednoho profesora. Taky mudroval o fuzice a tak. Jmenoval se KAHUDA. Taky top byla docela sranda.

M

EQUUS MINIMUS 22.8.2006 13:24

Re: Re: Hmota, božstvo a lidské mudrování

Pokud se týče pedagogické hodnosti "profesor", došlo z mé strany k trapnému omylu. Profesora Kahudu také znám, i slogan, který na jeho adresu používali studenti. Škoda, že zbývající text, který jsem spolu s oním omylem publikoval Vám nestál za zmínku.

Srdečně zdravím a nečekám na odpověď. 

stašek 20.8.2006 19:28

Re: Hmota, božstvo a lidské mudrování

Pan Vašíček ve svém článku podsouvá jakoby vědecký poznatek, že elementární částice, které tvoří hmotu jsou v podstatě složeny z ničeho. Neznám jediný experiment, při kterém by došlo k úplnému zániku hmoty. I při tzv.anihilaci částic a antičástic zase vznikají jiné formy - fotony,mezony,neutrina... tedy jsou to jenom přeměny. Až se experimentálně prokáže, že hmota vzniká nebo končí z ničeho, tak uvěřím, že nad hmotou je něco nehmotného. Zatím jste mě nepřesvědčili. Jinak problém atheismu je v tom, že alespoň něco málo pochopit o světě dnes vyžaduje desítky let studia. Komu se to chce podniknout? Mnohem jednodušší je přijmout názor, že všechno je dáno shora. Čím je věda dále a čím je obtížnější ji chápat, tím více přibývá věřících. (Paradox vědeckého pokroku).

Ivo Vašíček 20.8.2006 22:18

informace není nic

to že je hmota informace nijak neiplukuje, že hmota není. Kvantová fyzika dokázala poznat elemetární částice o kterých lze říci (zjednodušeně Heisenbergův princip neurčitosti) že v nějakém stavu jsou nebo nejsou. Budete-li však předpokládat, že elementární částice je z něčeho vytvořena, tak to něco bude muset mít nějakou strukturu (například to budou další částice). Ovšem když začnete zkoumat tyto "menší částice" budou muset být zase z "něčeho". Takhle by se to muselo zpodrobňovat donekonečna, což je nesmysl, protože už dnes známe stav, který buď je nebo není. To znamená, že jsme u elementární informace. Bohužel, však většina lidí si nedokáže představit hmotu jako informační strukturu. Je to dáno tím, že si lidé informace představují pouze lineárně, tak jak je používají počítače. Skutečná hmota a prostor jsou však multidimenzionální matice informací, které jsou ve vzájemných vztazích a podléhají složitým zákonitostem vzájemného ovlivňování. To pak pozorujeme v jednoduším případě jako částici pohybující se v elektromagnetickém poli, ve složitějším jako nůž krájející chleba. To, že ty informace nelze nezávisle měnit je ta hmota a to není nic, ty informační vztahy nemohou zaniknout, ani se nikam ztratit. Dalo by se s nadsázkou říci, že všechny zákony zachování jsou v podstatě variantou zákona zachování souhrnu informací.

stašek 22.8.2006 13:56

Re: informace není nic

Informace je především nehmotná, např. ocel se skládá z železa a uhlíku. Tato informace umožňuje vyrobit ocel, ale je k tomu zapotřebí ta hmota-železo a uhlík. Bez nich ocel asi nevyrobíte. Podle mě pojem informace používáte nesprávně anebo jste idealista, myslíte si, že myšlenka byla před hmotou, kterou stvořila. Složení částic není tak podstatné, důležité je, že existují a jsou nezničitelné - mohou se přeměňovat, ale nemizí. Chápu, že to v současné době není bezpečně prokázáno, ovšem opak nebyl prokázán ani náhodou.

Ivo Vašíček 22.8.2006 14:30

problém je definice pojmů hmoty a informace

Co je podle vás ta hmota? Něco záhadného? Ne hmota je ve svém důsledku tvořena částicemi, které už nelze dále dělit. Chybná je představa, že informace není nic. Informace se projevuje jako hmota teprve tehdy, když je součástí systému informací z kterého ji nelze vyjmout. Uvědomte si, že celý vesmír je propojen dvěma druhy informací, které nelze bez následků měnit. Je to gravitace a setrvačnost - bez setrvačnosti by vše bylo v jediném bodu a elektrické a magnetické pole bez nichž bychom neznali prostor.  To vše jsou informace, ovšem ne tak jednoduché informace s lineární vazbou jako ve vašem počítači, kterou mužete snadno měnit. Chápu, že tato abstrakce je obtížnější, ale pro pochopení podstaty hmoty dle mého názoru nutná. Není to žádný idealismus či filosofie, myšlenka je sice také informace, ale neprodukuje hmotu, je to naopak. Takže hmota je v důsledku druh informace, ale tento druh informace má zcela jiné vlastnosti než myšlenky či čísla. Dalo by se to přirovnat k tomu, že hmota je operační systém a myšlenky jsou digitální fotografie. Pomocí digitálních fotografií operační systém neovlivníte.Proto když působíme na částici - informaci nechová se libovolně, ale zákonitě. Když vypočítáváme její dráhu, vypočítáváme její budoucí informační hodnoty

Ima 4.9.2006 7:48

Re: problém je definice pojmů hmoty a informace

......Informace se projevuje jako hmota teprve tehdy, když je součástí systému informací z kterého ji nelze vyjmout. ..........Máte moje sympatie...............Není to žádný idealismus či filosofie, myšlenka je sice také informace, ale neprodukuje hmotu, je to naopak.........Myšlenka je informace, která vyprovokuje energie, a ty dají prostor pro vznik hmoty.Je důležité jak moc intenzivní tato myšlenka jeR^

Ima 11.9.2006 7:15

Re: problém je definice pojmů hmoty a informace

.......Není to žádný idealismus či filosofie, myšlenka je sice také informace, ale neprodukuje hmotu, je to naopak......jestli neprodukuje myšlenka hmotu, nemůže produkovat hmota myšlenku, pouze prostřednictvým hmoty, ale jestli jí nevytvořila myšlenka kde se vzala?Co je to vlastně myšlenka?

Ima 4.9.2006 8:25

Re: informace není nic

Pane Vašíček, možná, pokud použujete slovník, kterému rozumí i poslední materialista budou vás méně napádat.Lidi hodně štve, že někdo ví, to ale produkuje odpor a z toho je hmota.Jaký je úmysl vašeho konání?

Ivo Vašíček 4.9.2006 9:09

osvěta

Lepší vyjádření pozorovaných skutečností a jejich komplexnější chápání vytváří předpoklady k rozvoji myšlení a konání. Dokud si lidé mysleli, že země je nekonečná placka, nikdo si nedokázal představit druhou cestu do Indie do které se jaksi připletla Amerika. Pozn. vůbec mne při psaní nenapadal koncept idealismus versus materialismus. Oba tyto koncepty totiž vznikaly v době, kdy byla představa hmoty absolutní. Na základě následných diskusí jsem si uvědomil, že i současná definice hmoty je nepřesná a zavádějící. Do filosofických diskusí by tedy lépe nahradit materialismus slovem racionalismus a pro idealismus mě nenapadá slovo. I když i slovo materialismus má dnes také jiný význam než za Platona.

Ima 4.9.2006 15:07

Re: osvěta

Chvály hodné, máte mou podporu;-)

EQUUS MINIMUS 29.8.2006 14:37

Re: Re: Hmota, božstvo a lidské mudrování

Vážený pane, rád jsem si přečetl Vaše řádky. Dnes se k materializmu a ateizmu otevřeně hlásí málo lidí. A pokud se k nim hlásí, tak se alespoň zamaskují nějakým dobovým modernějším názvem. Nereagoval jsem bezprostředně, protože jsem v prostředí, kdy mám k internetu jenom sporadický přístup. Tak se spožděním: plně podepisuji Vaše slova.

gajda 17.8.2006 2:59

krasa

Nejsem fyzik ani vedec ale myslet hlavou je ta nejhezci vec na svete.Aje jedno jestli o hmote nebo o tvaru ci dokonce jen tak si vymyslet

Tolték 18.7.2006 2:31

Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Materialisticky založení vědci mi připadají jako děti počítající zrnka písku, hašteřící se, kdo jich napočítal víc. Ten kdo jich napočítá víc než ostatní je přesvědčen o tom, že je chytřejší, zkušenější, neřkuli moudřejší než ti ostatní. Tato činnost ale nevede k pochopení ale jen k inventarizaci. Všechny vysokoškolské diplomy jsou v tomto smyslu jen oceněním za rafinované rozvedení naší nevědomosti. Materialistická věda je postavena na hliněných nohou přijetím axiomu, že nám naše smysly poskytují informace o "reálném" na našem vědomí nezávisle existujícím světě. Tento axiom je jen hlubokou vírou podloženou pouze důkazy podporujícími se vzájemně v kruhu. Tato víra je v podstatě na úrovni víry katolického dogmatizmu. Většinou se stává to, že čím více toho člověk na klasických vysokých školách vystuduje, tím více se nekriticky ztotožňuje s tímto axiomem a stává se skutečnému poznání nepřístupnějším. Princip verifikace vědeckých poznatků je deformován jeho využíváním na úrovni zúženého vědomí, které vede ke zcela špatnému užívání rozumu. Výsledkem špatně užívaného rozumu je všeobecně přijímaná hierarchie hodnot, na jejímž vrcholu stojí všestranně rozbujelé ego. Právě zbytnělé ego nás udržuje na tak nízké hladině vědomí, která nám zpřístupňuje vnímání pouze prostřednictvím našich pěti smyslů. Princip verifikace poznání vlastní zkušeností je na cestě poznání zcela zásadní. Pokud na této cestě člověk dosáhne vyšší hladiny vědomí, jsou mu pak přístupné rozšířené možnosti vnímání, které souvisí s rozšířeným vědomím.  Na těchto vyšších hladinách vědomí je již člověk otevřený "přímému" poznání, které by se dalo velmi zjednodušeně popsat jako přímý vstup komplexních informací do našeho vědomí. Teprve tyto zkušenosti, které v té nejjednodušší podobě známe ve formě intuice, nám přináší pochopení a poznání, které není lineárně užívaným rozumem dosažitelné :-).        

miki 7.8.2006 13:37

Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Hlavně, že nás ty hliněné nohy docela slušně uživí. Jakto, že nejvyspělejší zemí světa není ibet, kde mají s přímým poznáním největší zkušenosti ? Doufám, že intuitivně převrátíte svět.

kamil 7.8.2006 14:48

Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

To se to odsuzuje, když jsem obklopen materiálními věcmi, s plnou lednicí a počítačem na stole. Až divoši někde na Tichomořském ostrově intuitivně vyvinou superpočítač, pak Vám uvěřím. Ukažte mi jediný výsledek "přímého poznámí".

Ima 4.9.2006 8:00

Re: Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Paradoxem je, že ten počítač otřebujeme hlavně proto, že jsme stratili schopnost využívat svých možností.Obávám se, že žádný důkaz nebude dostačující, protože se jedná pouze o subjektivní prožitky.Dokažte, že vás má někdo rád, nebo že vás nenávidí.To, že vám dá máti po prdelce může znamenat něco jiného, než si myslíte.

Eric 10.8.2006 23:38

Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Bla bla bla...

Blábol...

Martin 19.8.2006 5:24

Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

"......Většinou se stává to, že čím více toho člověk na klasických vysokých školách vystuduje, tím více se nekriticky ztotožňuje s tímto axiomem a stává se skutečnému poznání nepřístupnějším. ...."

Kdyz jsem si to precetl, tak se mi ulevilo.  Cervenej diplom v nedohlednu. Opakovana statnice. No a jsem plne otevrej poznani. Jake  je to nadherne poznani.

Ima 4.9.2006 8:01

Re: Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Že jo;-D

O. Štěpánek 1.9.2006 17:03

Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

nuž, jakožto zastánce vědy nemohu souhlasit s vaší větou: "Materialistická věda je postavena na hliněných nohou přijetím axiomu,

že nám naše smysly poskytují informace o "reálném" na našem vědomí

nezávisle existujícím světě." Žádný vědec, dle mého názoru, se nemůže ztotožnit s axiomem, který toto tvrdí. Samozřejmě, že okolní reálný svět je ZÁVISLÝ na našem vědomí! Z kvantové mechyniky (ač nejsem  jejím velkým znalcem) je přeci známo, že  pozorováním systému dojde ke změně jeho stavu (musí interagovat s fotonem, abychom jej mohli pozorovat). Proto si myslím, že Váš příspěvek nedává smysl - navíc citovaná věta jediná,  která obsahuje jistou informaci. Z ostatních jsem nebyl příliš moudrý, abych pravdu řekl...

Tolték 3.9.2006 19:46

Re: Re: Materialistická věda stojí na hliněných nohou.

Podle mých zkušeností se s tímto axiomem materialističtí vědci ztotožňují. Z jejich hlediska je ten, který systém pozoruje součástí systému. Zjednodušeně řečeno, foton dopadá na sítnici oka a jím vyvolaný nervový vzruch je zpracován CNS. Tělo pozorujícího člověka je logicky součástí systému, který je pozorován.  Vědomí však považují v protikladu k tomuto systému za funkci mozku. Odtud dualita hmota a vědomí. Kdybyste tuto dualitu chtěl zrušit, musel byste  buď vědomí považovat též za hmotu nebo naopak hmotu za vědomí (za jeho projev). Musel byste přijmout totožnost toho, co se skrývá za těmito pojmy. Ostatní věty, ze kterých píšete, že jste nebyl moudrý, by oslovili někoho, kdo má osobní zkušenosti s tím, co materialistická věda popírá. Něco o tom věděl např. Carl Gustav Jung.  

* 8.7.2006 0:01

A z jake hmoty je Buh?

S casticemi nemam problem - vsechny maji (meritelnou) hmotu. Problem mam s otazkou, z jake hmoty by mel byt Buh - myslim, ze je povazovan za nehmotneho (coz je v souhlase s tim, ze mel byt driv nez hmota).

moebius 8.7.2006 10:51

Re: A z jake hmoty je Buh?

jak se říká, na blbou otázku je jen blbá odpověď. Klasickou špatně položenou otázkou je třeba "Věříš v Boha?" a většina lidí zná jen dvě odpovědi. Ano nebo Ne. A opět mé oblíbené téma paradigmatu, které omezuje naše chápání světa. Pravdivá odpověď je totiž "kráva seroucí na poli", čili taková, která nedává tázajícímu naprosto žádný smysl, je mimo jeho vnímání a chápání, při takové odpovědi si možná dokonce bude myslet, že odpovídající buď nepochopil otázku nebo je blázen. - Takže to krátce k obtížím, které mám, když ti chci odpovědět.

Bůh je hmota. Proto je otázka z jaké hmoty je tvořen Bůh nesmyslná. Náboženské paradigma považuje Boha za nehmotného nebo za někoho, kdo hmotu vytvořil, ale samotnou hmotou není. Materialistické paradigma pak nemá pro Boha místo, je to maximálně představa v mozku organismů (chemická reakce) na určitém stupni evoluce. Nové paradigma má k Bohu odlišný přístup, což se projeví např. prohlášením "Bůh je hmota", ale Bůh je taky spousta jiných věcí nebo jevů (Bůh je Život, Bůh je Pravda nebo jen prosté BŮH JE).

Tohle vše lze říct o Bohu na úrovni fyzikální reality (časoprostoru). Materialistické paradigma se zabývá jen fyzikální realitou a když vynechá Boha, dokáže fungovat i bez něho. Nové paradigma si ovšem uvědomuje i existenci dalších realit, kde se Bůh projevuje odlišně, např. jako záměr, smysl nebo láska.

Nic z toho ovšem není ničím, co nás od Boha odděluje. Bůh je taky vědomí, to je to, co máme v hlavě, čili i obráceně, to, co máme v hlavě, je Bůh. A v konečném důsledku právě tohle vědomí je Bohem, a tohle vědomí se manifestuje do fyzické reality jako hmota nebo energie, je časem i prostorem.

Takže z čeho je Bůh? nebo vše je z Boha?

stefan 8.8.2006 9:11

Re: Re: A z jake hmoty je Buh?

Řekl bych, že Bůh je hlavně prostředek k lepšímu ovládání lidí. Z původního tvořitele přírodních jevů (bouřky..) se vyvinula virtuální realita docela dobře sloužící k obživě řady lidí, hlavně církví. Žádná spojitost s hmotou. Je zajímavé, jak si leckdo myslí, že on ví co Bůh chce apod.

Ima 4.9.2006 8:43

Re: Re: Re: A z jake hmoty je Buh?

Kam by jste se hnul pokud by směrovka ukazovala v pravo = seminář o bohu, nebo v levo = setkání s bohem? Bůh rozhodně nic nechce, to je pouze představa člověka, že něco chce.Jestlipak ví co potřebuje?:-P

Ima 4.9.2006 8:07

Re: Re: A z jake hmoty je Buh?

Víte co je dokonalost? Až na to příjdete, poznáte boha.Bůh je přání, přání je energie a energie se může shlukovat , toto shlukování tvoří hmotu, odpor je hybnou sílou, způsobuje ochlazování, tuhnutí. Ano, bůh prostě je a vy tomu pouze můžete, nebo nemusíte věřit;-P