15.8.2022 | Svátek má Hana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Klian 27.8.2008 8:56

Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

S. Čmejrková, Osudy zvratného posesivního zájmena svůj,  Naše řeč 86, 2003, s. 181–205.

Kanuk 27.8.2008 9:24

Re: Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

No, jestli dotyčná madame píše, že nemám pravdu, tak bych byl nucen prohlásit, že současní, resp. nedávní češtinotepci jsou, no nechci bejt sprostej. Podle nich (Pravidla českého pravopisu, 2000) se "s" a "z" rozlišují podle pádu. Zatím co S se pojí s pádem 7.(nic proti tomu), s pádem 2. se pojí Z, takže není rozdíl mezi se stolu a ze stolu, ale jenom ze stolu. No, pěkně děkuju. Jeden češtinotepec také obhajoval oslovení typu "heletyvole" nebo "volevole" vývojem českého jazyka (bylo to v časopise Přítomnost).

Rudolph 27.8.2008 21:30

Zpomal, frajere :)

Čmejrková je poměrně kánon a já mám už dost těch boháčů, kteří sem tahají ty móresy z angličtiny, kde spelling je záležitost snobů. Tak kurňa buďto ty pravidla máme, nebo se na ně vyééreme. Ale musíme to říct jasně. A byl jste to Vy, Kanuku, kdo ho napadl (a seknul jste se). Tak nepomlouvejte český pravopis. Vřelé díky.

Pišta 27.8.2008 6:22

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Jenže oni došli k závěru, že kulturistovi se narodí svalnaté děti! A to je ta blbost. Loveckým psům se po staletí usekávaly ocasy. jedna generace u psů je asi pět let. A přesto se všechna štěňata jak na potvoru, rodila zas a zas s ocasy.

Kanuk 27.8.2008 8:59

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Pár poznámek:

Kdysi kdesi jsem četl, že nějací vědcové někde vyvinuli nějaký druh rýže, který dává podstatně vyšší výnosy, a že v důsledku toho Indie přestala být závislou na dovozu rýže. Jak to udělali nevím, ale mluvil jsem s jedním Čechem z Australie, který vypěstoval datle s vyšším obsahem cukru, což je dost důležité pro nějaký průmysl, asi co dělají z datlí chlast. Takže ono i na tom Lysenkovi něco může být. Nehádám se.

Je tak trochu známo, že na Galapagách žijí chameleoni, nebo takové nějaké potvory, jejichž příbuzenstvo na pevnině leze po stromech, zatím co ti ostrovní se živí lovem ve vodě, k čemuž mají snad i plovací blány.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:03

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

není komár jako komár.

cb 27.8.2008 11:51

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Kanuku, vy uz dneska nepiste, mate dost.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 8:45

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

barva očí je determinována jen geneticky, mateřštině se dá jen naučit.  Uprostřed těchto vyhraněností determinací vývoje je naprostá většina toho, co je nějak geneticky připraveno a vlivem prostředí se nějak projeví.

Problém Lysenka a Lepešinské je problémem přístupu k vědě a jejímu smyslu. Ani jeden z nich není vědcem, ale zneuživatelem vědy k vlastnímu prosazení uvnitř diktatury. Žádný politický systém nezneužil vědu tolik, co budování komunismu. Mnohá náboženská uskupení zneužívala a potírala vědu podle toho, jak se dotýkala jejich ideových doktrín.

Dnes je všude kolem bezpočet příkladů zneužití vědy, zejuména jako nálepky k bláznivým nápadům, které jsou jako vědecké poznatky označeny. Reklama jako obor v tom vyniká  a ohlupuje lidi stejně, jako ten Lysenko a Lepešinská. Přesto je tu jistý rozdíl - postavit se reklamě je možné každému, kdežto postavit se těm dvěma, to bylo hodně nebezpečné.

Podobně je to se statistikou. Lid chce být klamán a v davu se mu to nejvíce daří. Masy a kolektivy nežádají pravdu, nejsou jí ani hodny, ani potřebny.

 

Kanuk 27.8.2008 9:08

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

 ...mateřštině se dá jen naučit....Jste si tím tak jist? Kdysi kdesi jsem četl, že jazyková znalost se dědí. Pravděpodobně na to přišel nějaký Američan.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:22

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

:-))) jojo, tuto pseudohypothesu měli dávno v Číně. Dokonce uskutečnili pokus - zavřeli do nepřístupného kláštětra několik novorozeňat s eunuchy, kterým vyřezali jazyky. Po šestiletech s hrlůzou tzjistili, že děti vydávají pouze skřeky.

Kanuk 27.8.2008 9:29

Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská blbost. Autora snad nemusím udávat.

Kyselý Sven 27.8.2008 11:21

Re: Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

... a u toho vesmíru si tím nejsem tak úplně jist. :-D

Kanuk 27.8.2008 19:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Správně, ale nechtěl jsem to roztahovat.

mol 27.8.2008 13:34

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Prostředí ovlivňuje vývoj jednotlivce. Ale tyto vlastnosti získané z prostředí se nedědí, opakuji nedědí. Pouze funguje darwinistická selekce.

Kanuk 27.8.2008 20:08

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

No, možná že máte pravdu, možná že ne, Protože tomu nerozumím, tak se nehádám. Ale určitě jste mne nepřesvědčil. Klidně můžete napsat, že proto jsem blbej. Ale z důvodu výše uvedeného mi to bude šuma fuk.

Rudolph 27.8.2008 21:43

Ale proč nadávat?

Ale proč nadávat? Jak vás znám, třeba by vás to zajímalo. Zkuste se prokousat Lorenzem. Je těžkej a jestli mi to hodíte na hlavu, nebudu vám to mít, přísahám, zazlé :-) Ale jestli jste přemýšlivej ... uvidíte. (Pro místní antisemity: Lorenz byl Rakušák jak poleno, strávil velmi nepříjemnou část  života v ruském zajetí jako vojenský psychiatr ;-)

Originál: Vergleichende Verhaltensforschung: Grunlanden der Ethologie. Vydal to Springer 1978 a myslím, že to vyšlo i v anglické mutaci. V češtině ISBN 80-200-0477-7.

Přeji vám pane Kanuku pěkné počtení. ;-) I mean it .

Jenda 27.8.2008 1:42

Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Oni do klimatologie poblitici a natlakove skupiny kecaji uz delsi dobu.

A ono nemusi jit vzdycky o fyzickou likvidaci. "Mas vysledky ktere se nam hodi, mas grant. Vyslo ti neco co se nam ke straseni plebsu nehodi, nemas grant, nemas pristroje, nemas plat..."

Jura Jurax 27.8.2008 10:26

Re: Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Jojo - ale na rozdíl od SSSR v době Lysenka a Lepešinské se za nevhodné vědecké názory, nebo dokonce vyvrácení vhodných vědeckých názorů už nepopravuje. Rovněž kolektivy pracujících již jednohlasně a rozhořčeně neodsuzují odpůrce třeba globálního teplení jako reakcionáře, co patří převychovat do dolů.

R 27.8.2008 11:12

Re: Re: Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Přesně tak.R^R^

Pokus trestat za nevhodné vědecké názory se ale objevují stále. 

EW 6.9.2008 23:06

Re: Re: Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Kolektivy ne, ale jednotlivci ano, a to dokonce v mainstreamovych mediich. Jako ze popirani cloveciho vlivu na otepleni by se melo trestati jako popirani holocausty. Nebudte az takovy optimista, Juro...

jeste lepsi bonmot 27.8.2008 1:27

... A Zahradnik je Micurin

Micurin byl zahradnik ...

... A Zahradnik je Micurin:

http://members.tripod.com/gamma_photon/

(ale sranda to fakt moc neni).

nosál 27.8.2008 1:01

Lysenko byl první

a odhlasovali to, bolševici. Noa dneska " Panel OSN " odhlasoval že je celoplanetární oteplení. Podobnost čistě náhodná?

Pišta 27.8.2008 6:32

Re: Lysenko byl první

Jenomže autor zapoměl, že když se v Rusku začaly dělat pokusy s jarovizací, tehdejší předseda Akademie věd si dovolil po jejich skončení konstatovat, že je to blbost a byl za to popraven, Předsedou Akademie se po něm stal -hádejte kdo? No přece geniální soudruh Trofim Denisovič Lysenko , původním povoláním agronom v jednom kolchozu. Jarovizace se prováděla i u nás po druhé světové a ještě po letech ji zase vytáhl na světlo kukuruznik Nikita Sergějevič  Chruščov. V JZD na jarovizaci měli speciální formuláře, na kterých podávali na okres hlášení o výnocech. Přesto, že to nikdy nefungovalo , na papíře byly výnosy pokaždé ohromující. Nikdo se totiž neodvážil napsat pravdu, aby nebyl obviněn ze sabotáže.

cb 27.8.2008 7:55

Re: Re: Lysenko byl první

A neobjevil se nahodou u naseho celniho zeleneho politika nazor, ze jakekoliv zpochybnovani globalniho oteplovani by melo byt postaveno mimo zakon?

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:04

Re: Re: Re: Lysenko byl první

to nebylo náhodou

Puk 27.8.2008 0:43

To je mi tě líto

Nebude nikdy - nikdy - nikdy nasvětě věda nezávislá.  Ti hoši nevydělávají dost na své experimenty  (mluvíme o miliardách či bilionech ne korun - ale dolarů;  moc peněz . . . .

Tudíž: VĚDA BUDE VŽDYCKY ZÁVISLÁ NA POLITICE , matce živné.

Buďto se s tím smiř, nebo dělej něco s politikou.                 P

 

Jarda 27.8.2008 8:44

Re: To je mi tě líto

To asi ne ale přece jen je dost podstatný rozdíl jestli, když když tvrdíš něco co není v souladu s očekáváním politiků,máš problém se sháněním peněz a nebo jestli tě za to zavřou nebo rovnou popraví (a to na západě bylo možno sehnat i soukromé zdroje nezávislé na politice, a v komunistickém Sovětském svazu se ta očekávání mohla změnit o 180° jedním usnesením ÚV KSSS)