2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VĚDA: Jedenáct statečných bojuje s Covid-19

Část plošných opatření, kterými vláda reagovala na pandemii, se již začíná míjet svým účinkem. Jako když se ukázalo, že je třeba co nejrychleji obnovit běžnou lékařskou péči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Paculová 25.4.2020 17:45

S. Kubů 25.4.2020 16:04 - Nenapsal jsem, že "vakcína nemá smysl".

S. Kubů 25.4.2020 7:42 - Očkování není a v dohledné době nebude, ostatně různí "odborníci" nám podsouvají, že stejně asi nebude mít význam ("protilátky se netvoří").

K. Wágner 25.4.2020 11:22

Možná Vám pomůže publikace, kterou připravila Česká vakcinologická společnost, ČLS JEP, jejímž cílem a smyslem je jednoduchým způsobem vysvětlit podstatu a principy očkování, což je stále jednou z nejúspěšnějších a ekonomicky nejvýhodnějších metod ovlivnění zdraví jedince i celé populace. Mezi autory publikace je i prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD. a celou tuto publikaci si můžete stáhnout zde: https://www.vakcinace.eu/data/files/brozura_ockovani_aifp.pdf

S. Kubů 25.4.2020 16:10

Principy očkování jsou mi jasné.

Pokud navrhujete, aby současný nenormální stav polokarantény-polobuzerace, ničící nás jak zdravotně, tak ekonomicky, trval až do chvíle, nežli bude bezpečné očkování proti covid19 k dispozici (tj. třeba i několik let), proč to nenapíšete rovnou ?

H. Paculová 25.4.2020 18:13

Tak pokud je mi známo, plošná opatření se již začala u nás rozvolňovat, ale to Vám asi uniklo. Nikdy jsem nenavrhoval, aby nenormální stav "ničící nás jak zdravotně, tak ekonomicky, trval až do chvíle, nežli bude bezpečné očkování proti covid19 k dispozici (tj. třeba i několik let).“ A dokonce ani nevím o nikom, kdo by takovou hloupost navrhl. Něco jiného je zpomalení průběhu pandemie. Ale už na samém úvodu článku ze 16.4.2020 zde na NP píšu toto: „O uvolnění nejrůznějších omezujících nařízení a opatření nerozhodují jen politici a zdravotní experti, ale svým chováním i každý z nás.“

Nyní však zjišťuji, že dál s Vámi diskutovat nemá smysl. A tak Vám přeji hodně sil do diskusí s jinými diskutéry, pevné zdraví a pohodu.

H. Paculová 25.4.2020 18:16

To Vám vzkazuje náš soused pan Wágner, který toto poslal a odešel od klávesnice.

Je to prý jeho poslední příspěvek.

S. Kubů 25.4.2020 18:47

No to jsem rád, že jsme se nakonec pochopili a shodli:

Vakcína proti covid19 by sice byla dobrá, ale t.č. není k dispozici a ještě dlouho nebude. To, co nám zbývá, je získání kolektivní imunity přirozeným způsobem, přičemž snahou OPATŘENÍ v počátku epidemie bylo oploštit úvodní "peak" tak, aby nedošlo k zahlcení zdravotnictví. Tuto fázi máme již zhruba měsíc za sebou.

Skoro totéž se praví v "prohlášení jedenácti".

H. Paculová 25.4.2020 19:56

Pokud to berete takto,že dokud nebude vakcína, je třeba vir pomalu a kontrolovaně pouštět do populace, tak máte samozřejmě pane Kubů pravdu. Nic jiného než přirozená, postupná imunizace (i kdyby byla jen na rok) nám nezbývá, nelze donekonečna držet všechna plošná opatření.Proto se také některá z nich již rozvolnila, postupně bude další uvolnění.

Ale nesmíme klesat na mysli, podle řady odborníků to vypadá, že za mimořádného stavu přijdou mimořádná řešení a vakcína bude na podzim, nejpozději v zimě, kdy se očekává (některými odborníky) druhá vlna.

P. Moravčík 25.4.2020 14:49

Vakcína je skvelá v tom, že si po jej aplikácii vytvoríte zásobu pamäťových B-lymfocytov, pripravených pri opätovnom stretnutí s antigénom rýchlo sa namnožiť a spustiť tvorbu špecifických protilátok. Vyhnete sa strate týždňa aj viac, kým váš organizmus musí reagovať na vírusovú infekciu nešpecificky a teda menej efektívne, kým sa nezačne tvoriť špecifická ochrana. A máte to síce s nepríjemným pichnutím, ale bez horúčky, zabitých minimálne dvoch týždňov v posteli, možných vedľajších následkov na pľúcach, mozgu. Je o skrátka najracionálnejší spôsob ako sa vyhnúť možno osudovému ataku nemoci.

P. Moravčík 25.4.2020 15:01

Pardon, patrilo to pod príspevok pána Kubu (nemôžem nájsť u s krúžkom).

S. Kubů 25.4.2020 16:21

Máte-li tu skvělou vakcínu proti covid19 - sem s ní.

P. Moravčík 25.4.2020 16:52

Zajtra Vám ju donesiem - vlastne hranice sú zatvorené:-). Samozrejme, že nie je, zmienil som sa len o výhode vakcíny (umelej imunizácie)pred premorením (prírodnou, divou imunizáciou). Ak som Vás zle pochopil, tak je to moja chyba, sorrrrrry.

P. Moravčík 25.4.2020 16:53

Dodatok - keď otvoria hranice donesiem ju aj s vývrtkou na zátky :-))).

F. Houžňák 25.4.2020 17:15

Umělá a "divoká" imunizace jedno jsou. Umělá má ovšem tu výhodu, že při víceméně stejné produkci "paměti organismu" nezatěžuje organismus tolik jako "divoká", používá totiž - zhruba řečeno - virů/bakterií nebo jejich částí tak oslabených, že vyvolají nemoc pouze s velmi slabými příznaky.

P. Moravčík 25.4.2020 21:06

Nie je to celkom jedno, pán Houžňák. Divoká imunizácia je vlastne ochorenie, umelá len stimulácia tvorby špecifických protilátok. Teda kompletný vírus z prostredia napr. chrípka versus čiastočný, nekompletný antigén, napr. z geneticky upravených kvasiniek (hepatitída B).

F. Houžňák 25.4.2020 21:14

Já neříkám, že je to jedno, já říkám, že je to ve výsledku to samé, tedy pokud "divokou imunizaci" přežijete. Asi jsem neměl použít českou frázi "jedno jsou = je to to samé", tím jsem vás spletl.

F. Houžňák 25.4.2020 21:18

Jak píšete nahoře, jste klinický mikrobiolog. Já jsem taky mikrobiolog, ale technický. Tak to bych se vás zeptal: mám pravdu, že imunita po prodělané nemoci je kvalitativně stejná jako po očkování, nebo ne? Já jsem se vždycky domníval, že ano, ale třeba to tak není. Děkuji předem.

P. Moravčík 25.4.2020 22:10

Kvalitatívne zhruba rovnaká. Rozdiel je v tom, že po prekonaní nemoci máte súbor B-lymfocytov schopných produkovať protilátky po strete s kompletným antigénom, pri očkovaní máte imunitnú odpoveď len na typický, zvyčajne najsilnejší antigén. S trvaním imunity v obidvoch prípadoch je to vachrlaté - viď "spalničky". Ja som ih v detstve prekonal, ale neviem, či som na tom nie rovnako ako očkovaní, u ktorých sa ukazuje, že po 20 rokoch už nemusia byť chránení. Musel by som si nechať vyšetriť protilátky, ale nemám rád injekcie. Takže som Vám v pomerne dlhom príspevku v podstate povedal, že neviem. Asi prípad od prípadu. Ale predsa len - v liečbe pacienta v kritickom stave, sa používa tzv. hyperimúnne sérum od inak zdravých ľudí, ktorí danú nemoc prekonali. Takže malo by to byť o čosi kvalitnejšie. Ako viem toto sérum sa nerobí z krvi ľudí len očkovaných.

F. Houžňák 25.4.2020 22:13

Ano, děkuji. Má to logiku.

P. Moravčík 25.4.2020 22:22

Aj tak som sa asi dopustil nepresnosti. Očkovanie má vlastne navodiť rovnaký stav ako po prekonaní nemoci - v tele má ostať malá skupina B-lymfocytov, naprogramovaná na roky čakania, kým sa opäť stretneme so známym antigénom. Ja som sa rozpísal o kvantite protilátok, prepáčte, ale starnem a už asi trpím zabiehavým myslením.

F. Houžňák 26.4.2020 11:42

Ale ano, já jsem to pochopil správně, (zpravidla) jeden (hlavní) antigen při očkování, všechny při nemoci, vyrobí čekající paměťové B-lymfocyty. Protilátky jsou jenom těsně po nemoci, evtl. (nejspíš i) těsně po očkování. I my, mikrobiologové techničtí, si tu a tam něco pamatujeme. Mějte se a děkuji.

P. Moravčík 26.4.2020 12:04

A ja Vás pozdravujem a prajem pekný zvyšok víkendu.

H. Paculová 25.4.2020 20:11

Máte naprostou pravdu, pane Moravčíku, napsal jste to dosti výstižně. Jde jen o to, aby to někteří pochopili...

A. Jaroš 25.4.2020 10:36

Pane Moreavčíku, ta smečka zdivočelých epidemiol... v sr dělá věci velmi podobné jak v čr, rak a d, možná jen s určitými "slov. špecifikámi" , jako jsou četné a kumulované cig. osady a pod. Zkuste si představit ten mazec, když by se tomu dala volná ruka. To byste ječel. Zkuste se odoosobnit od toho kdysi "poloblázna z TT", dnes premiéra a hodnoťte věci rozumně, vždyť i ten náš milovaný Babiš se trefil s určením doby pro nákup pro seniory až na třetí krát a v sr to sfoukli hned na podruhé!

P. Moravčík 25.4.2020 14:55

Presne to som mal na mysli, len som nechcel písať elaborát, kde by som to všetko pospomínal :-). Problém je v tom, že hygienici mali dvojtýždňový náskok, keď videli, čo sa stalo s 10 DSS v Česku a ani ich nenapadlo, že by sa na to mali pripraviť. A jedna z prvých poznámok medzi "bežným ľudom", keď som sa vrátil na Slovensko bola: To som zvedavý/á, čo bude v cigánskych osadách. A ak sa podívate na predvčerajšie správy ako geniálne hlavný hygienik riešil definitívne otváracie hodiny pre seniorov (na štvrtý raz), prestanete frflať na Babišovu vládu - v tomto ohľade, myslím. Včera večer po značnom pobúrení politikov a verejnosti, to zase musel upraviť. A Igorko sa len usmieva ako priblblý a stále tvrdí, že o opatreniach rozhoduje výlučne hl. hygienik. WTF!!!

H. Paculová 25.4.2020 20:27

Tak že se do romských osad vraceli ti z Velké Británie, věděl každý, o tom si i u nás štěbetali, jak se říká, vrabci na střeše. Ale jak to bylo s italskou lyžovačkou? Údajně mělo v Itálii lyžovat v době vypuknutí epidemie až 30 000 Slováků, z toho 10 000 tisíc z Bratislavy. Nikdo z nich do karantény nešel. A prvních cca 14 dní po jejich návratu Slovensko stále uvádělo - 0 lidí nakažených koronavirem...Víte něco o tom?

P. Moravčík 25.4.2020 21:00

álo, vtedy som bol ešte u priateľky v ČR. Viem, že bol problém s testovaním (chýbajúce sety - preto tá nula), dosť chaotický postup, podobne ako u vás sa ešte len pripravovali opatrenia a tak táto veľká skupina nepozorovane na poslednú chvíľu (tak ako aj u vás), sa prešmykla bez podchytenia. Je však pravda, že nakazených bolo menej, pretože Slováci chodia skôr do Rakúska. Dolomity sú menej obľúbené, 10 000 ich tam údajne nebolo. Veľká časť s ľahkými prípadmi sa s najväčšou pravdepodobnosťou ani nehlásila. Až keď sa začali objavovať prví chorí, začalo sa načalstvo škrabať za ušami. Dovolím si tvrdiť, že epidemiológovia na Slovensku totálne zlyhali, SR síce uzavrela čiastočne hranice pár dní skôr ako ČR, ale škoda sa už stala. Ďalšie opatrenia ste zvládli skôr, u nás sa skôr prezentovali postupom: síce neskôr, ale o to tvrdšie (v niektorých prípadoch ako napr. štátna karanténa) aj blbšie. To som už niekde tu pred pár dňami písal.

F. Houžňák 25.4.2020 21:27

Mí dva známí si přivezli vira z lyžovačky v Rakousku.

P. Moravčík 25.4.2020 22:12

No, pravda je, že u vás sa za deň v tých časoch testovalo 5000 vzoriek, u nás necelých 800. To už hodí dobrý rozdiel.

S. Kubů 25.4.2020 8:53

Ještě dvě věci:

V té čtvrteční tsunami dobrých zpráv mi chybělo sdělení, že se děti vrátí do školy co nejdříve. Chápu, že za nimi nestojí tak vlivná lobby jako za majiteli velkoobchodů nebo psích salónů ani zde nehrozí žádné žaloby za ušlý zisk. Pro soudruhy bylo taky vždycky jedno, jestli školní výuka probíhá nebo jsou studenti někde na chmelu nebo bramborách. Jsme holt národ Komenského.

A za druhé: Je v pořádku retroaktivita vládního usnesení, která "OPATŘENÍ" zpětně převedla pod křídla zákona krizového ?

J. Jurax 25.4.2020 13:11

Je-li to v pořádku? Inu, dejte to k soudu ...