16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I.L. 3.4.2007 9:14

Re: primitivni mysleni

Aha, chce rict ze ti oteplovaci maji komplexni nazory, proti trojclenkovemu myslenkovemu obzoru jejich protivniku?  Komplexni cislo ale, jak znamo, ma cast realnou (ta je zde velmi mala) a imaginarni

Ivan Nový 3.4.2007 12:06

I.L.

no ano a ta imaginarní část je v naší kapse :-)))))

KTE 3.4.2007 10:34

Re: primitivni mysleni

Jen poznámka. Všimněte si někdy, co dokáže "pokročilé protestantské myšlení" v Americe provádět například s evoluční biologií... A omezit množství generovaných skleníkových plynů? Proč ne, jenže bych to řešil jadernou energetikou nikoli snížením produkce energie vůbec. Kdo si nedá dohromady A a B, ten to s námi nemyslí dobře...

Adi 3.4.2007 9:02

čistý vzduch

Ahojky,

Klima se na zemi mění kontinuálně, nehledě na člověka. Takhle: Před časem jsem četl studii vývoje klimatu v Africe, moc dobré. Jde o to, že snad již od římských dob, podle některých badatelů ještě dříve - tedy prakticky od konce doby ledové se rozšířují africké pouště, mizí vodní zdroje,např jezero Čad drasticky vysychá,  zkrátka dochází k vysušování kontinentu. Totéž v podstatě probíhá ve střední Asii. Aralské jezero mizí a u Kaspického moře záliv Kara-bogaz-kol je prakticky vysušen. Jistě u všech vyjmenovaných oblastí lze vysledovat i vliv člověka, který pouším a celkovému vysušování "pomáhal", avšak jsem přesvědčený o tom, že k těmto jevům by došlo i bez jeho "pomoci"

Boj proti CO2 pomíjí mnohé další a horší škodliviny, je strašlivě zjednodušující. V neposlední řadě na poctivou "ekologii"  nezbývá prostor, peníze ani čas a diskredituje poctivé snahy o zlepšení životního prostředí. Bydlím na Karvinsku, v současné době z hlediska čistoty ovzduší nejzamořenější oblasti naší republiky.  Je lepší bojovat proti chimerickému CO2 a ve skutečnosti neudělat pro zlepšení životních podmínek lidí., kteří musí dýchat smrady vůbec nic.;-€ Proto vidím global warming jako zástupný problém. !!Vzduch se zde opět drasticky zhoršuje, průmyslová produkce roste, lidé opět topí kde čím a šachty rabují i ten zbytek bohactví, co zde zbyl. Vidím to černě.;-€

Adam Gamrot, Orlová

Ps. Podle jiných zdrojů v posledních 60 létech došlo ke zvýšení zářivosti slunce, další 11-tiletý cyklus aktivity slunce má být poměrně výrazný.  Podle ruských vědců se naopak okolo roku 2015 sluneční aktivita sníží, na velmi nízké minimum, což v podstatě sedí, v té době začne minimum dalšího cyklu. A teď babo raď.

I.L. 3.4.2007 9:11

Re: čistý vzduch

Co se Kaspiku , Aralu a Kara bogaz golu tyce pletete ruzne veci. Kaspik v poslednich 2 desetiletich stoupal, jak je to prave ted nevim,  zanik Aralskeho jezera

ma na svedomi intensivni zavlazovani   a hrdlo  zalivu Kara bogaz gol  bylo

zastavovano prehradou i za ucelem tezky soli.  Doklad vlivu cloveka

na mensi vodni plochy, na  velike Kaspicke jezero byl i bolsevik kratky, dela si (ten Kaspik)  co chce,  vetsinou proti predpovedim  klimatologu.

vita 3.4.2007 9:50

Kaspické moře/jezero kolísá

v souvislosti s tím, kudy postupují vlhké vzduchové masy. Souvislost mezi posunem větrů, kolísáním hladiny Kaspiku a osidlováním Velké stepi (a příležitostnými výpady Hunů, Avarů, Polovců, Maďarů a Mongolů) krásně ukázal gumiljov v Hledání vymyšlené říše a Objevení země Chazarů.

V současné době Kaspik ohrožuje stavby a co horšího - i skládky vybudované nedávno spolehlivě nad hladinou.

Johny 3.4.2007 11:57

Re: čistý vzduch

Naprosto souhlasím. Globální oteplování je zástupný problém a omluva proč neřešit aktuální a mnohem nebezpečnější ekologické problémy. Naprostá většina lidí trpí znečistěným prostředím a to zejména prachem a zplodinami z lokálních topišť.

Jinak je napováženou, že vůdcem antioteplovací kampaně v EU je Německo, které - jak bylo zjištěno - vypouští o 40% více CO2 než Francie a to právě z důvodu idoilogickofanatického útlumu jaderné energetiky. Tedy jednoduchými slovy, nejvíce vždy volá "chyťte zloděje" právě zloděj.

Džejkej 3.4.2007 13:39

Re: čistý vzduch

Zdravím do Orlové!

Vidím to podobně. Ve střední Evropě i na celém světě podle mého názoru existují činnosti člověka, které ohrožují přírodu v mnohem větší míře, než klimatické změny. Třeba v okolí Prahy je to nekontrolované rozrůstání města do okolní krajiny. Tisíce let obhospodařovaná úrodná půda mizí pod asfaltem dálnic, krychlemi velkoskladů a "satelitními městy". Na místě remízku, kde dřív odpočívali zajíci a koroptve, je parkoviště a plot s nápisem "soukromý pozemek". To se mi vůbec nelíbí.

Nebo jiný příklad zásahu lidí, který nepříznivě ovlivnil stav rozsáhlých ekosystémů na desítky nebo možná stovky let: kolektivizace zemědělství, tzv. meliorace, úpravy, napřimování a betonování vodních toků.

V celosvětovém měřítku vidím jako jeden z největších problémů kácení tropických pralesů a degradace půdy. Ve "vyspělých" zemích je půda ohrožena zástavbou, v "rozvojových" zemích je velkou hrozbou odlesňování a zrychlená eroze.

Tím neříkám, že klimatické změny a globální oteplování neexistují. Globální oteplování existuje, ale jsou tu i další hrozby, které mohou mít horší dopady na stav české krajiny i přírody na celém světě.

68 3.4.2007 23:24

Re: Re: čistý vzduch

Takže těch katastrof vlastně existuje mnohem víc, než prostý lid vůbec tuší. Musí se to vše tedy vzít ostřeji do ruky.

čtenář 3.4.2007 8:52

Souhlas s autorem. Včera se

zřejmě ozval i náš přední klimatolog p. Metelka a za účelem rehabilitace "hokejky" uvedl odkaz na 70stránkový(!) článek, kde na konci je uvedeno pár jakoby nových "hokejkových" grafů. Měl by si ale uvědomit, že ani odborníci z blízkých oborů nemají čas na to číst tak dlouhou práci, aby prohlédli nějaké statistické kejkle. Měl by raději několika větami napsat, v čem sám vidí podstatu věci. Pro normální čtenáře je určitě nejpádnějším protihokejkovým argumentem to, že "hokejka" se nevyskytuje už ani v samotné letošní nejnovější zprávě IPCC. Jelikož se ale celá diskuze přenesla na úroveň politické hádanice, je vůbec otázka, zdali má v tomto stádiu vůbec smysl přinášet jemné vědecké argumenty pro či proti. Proto se mi zdá, že k porozumění je užitečnější se s autorem ptát na původní motivace obou stran. Za stranou odpůrců, kteří se s tím celkem netají, je jasně US uhelná lobby. Horší je prokouknout stranu obhájců. Klaus tvrdí, že je to jen intelektuálská vzpupnost zelených ideologů snažících se manipulovat naše životy, ale je mohla by to být i jaderná lobby nebo ještě pravděpodobněji lobby potenciálních dodavatelů těch nesmyslných větrníkú a jiných tzv. alternativních technologií, kteří číhají na státní peníze, o vědeckých týmech majících spadeno na snadno přístupné granty v klimatologii už vůbec nemluvě. Jenže ono to taky může dopadnout jinak. Pokud tato surrealistická diskuze o globálním oteplování vyústí v převod světové energetiky na atomovou energii, což je možné logické vyústění, tak by to bylo vlastně dobře. Gasprom a Kuchtová ale jistě nebudou souhlasit.

xyz 3.4.2007 8:29

Kdo si ještě vzpomene na Římský klub

a jeho katastrofických předpovědích publikovaných ve "Zprávách ...".

ascari 3.4.2007 8:08

nejsem odborník

ale má laická jednoduchá mysl mi vnukla otázku do jaké míry za globální oteplování může člověk jako jedinec svou existencí.pokud si pamatuji ze školy,prostým dýcháním vypouštíme do ovzduší CO2.Na konci 18 století nás bylo cca 500 milionů o 200 let později 12x tolik.Tedy teoteticky z tohoto důvodu vzrostla produkce CO2 12x.Nezpůsobí to globální oteplování? A jak se to bude řešit?Neměli bychom mít z toho řešení trochu obavy?

Bob 3.4.2007 8:38

Re: nejsem odborník

Tato naivna otazka sa opakuje pomerne casto. Clovek vydychuje iba CO2, ktore vzniklo zo zjedenych  potravin a tie vznikli z biomasy, ktora vznikla pred niekolkymi dnami az rokmi. Ide teda o recyklaciu uhlika v prirode, co vobec neprispieva k rastu CO2 v atmosfere. Inym problemom je produkcia metanu prezuvavacami (trochu aj ludmi), metan je ovela silnejsi sklenikovy plyn ako CO2.

jarda 3.4.2007 8:52

Re: Re: nejsem odborník

Jo jenze uhlik v obili neni rozptylen v atmosfere. Koneckoncu z hlediska bilance CO2 je jedno, jestli obili snime nebio spalime.

vita 3.4.2007 9:54

Re: Re: Re: nejsem odborník

Uhlík v obilí bude sněden, spálen nebo shnije - tedy velmi rychle se dostane do atmosféry zpátky. Nemůžeme sníst/spálit/nechat shnít jiný uhlík, než ten, který byl v nedávné době (pomineme-li sekvoje) vychytán z atmosféry a uložen fotosyntézou.

Spor se skutečně nevede o uhlík, který je součástí současného výživového cyklu a proto taky gríni tak propagují biomasu. Současnou biomasu - fosilní biomasa je fujfuj.

Rpuť 3.4.2007 7:45

Vzhledem k tomu, že vzápětí po zprávě z Paříže následuje katastrofická "vědecká" vize toho, co nás s globálním oteplením čeká, je záměr jasný:

Vyvolat strach a zlomit odpor - ono se to pak velmi snadno vládne:-/

Anděla 3.4.2007 7:32

Ehm

"Lidská činnost může pouze mírně zesílit nebo zeslabit rozsah velkých

klimatickch změn, typických pro kvartér, nebo, což je také

pravděpodobné, člověk může svou činností rychlost změn nepatrně změnit."

Proč je v té větě to "nebo"? A na základě čeho bylo zrovna k tomuto závěru dospěno?

honzak 3.4.2007 8:08

Re: Ehm

Odpověď je velmi jednoduchá - dohodl se na tom panel vědců v Hrochově Týnci (abych použil argumentaci zastánců vědeckého oteplismu)

jarka 3.4.2007 5:25

Pane Kutílku

souhlasím s Vámi a zároveň se divím, že Vás matka Kuchtová dosud nevykopla z portálu. Asi ani netuší, že něco takového na ministerstvu je.

68 3.4.2007 3:07

Dovolím si přispět ještě jednou, abych neurazil.

Že se média ujala úkolu propagovat katastrofické předpovědi o vývoji podnebí snad ani není divu. Media prosperují z katastrof. Katastrofy zvyšují náklady. To by ještě nemuselo zanechat velké následky. Jenže ekologie dnes také nabízí jistým lidem to, po čem už dlouho touží. A to je jakákoliv bezpečná, racionální a hlavně nenásilná cesta k předělání společnosti a vytvoření pevného centrálního státu. (EU ?) A právě třeba takové “globání oteplování” může velmi dobře posloužit jako jakýsi morální ekvivalent pro válku. Teprve takový, téměř válečný, krizový stav, dá politikům do rukou moc provádět opatření, jaká by si nikdy nemohli dovolit bez existence “Krize”. Takový Gore svou knihou a “dílem” zřejmě ani tolik nezamýšlí skutečně řešit problém oteplování, jako se spíš snaží změnit “attitude” lidí. U mnoha to nebude velký problém ani pro něj, jak je znát i z komentářů zde, na Pejskovi.

Sowfiw 3.4.2007 1:50

Tohle se Nametenemu asi libit nebude.

mirek 3.4.2007 1:00

Co takhle se s tím naučit žít

Sleduji tyto debaty již dlouho a toto je celkem rozumný pohled na věc. Měli bychom se prostě naučit žít s tím, že během pár set let bude někde tepleji a jinde více zima. Lidstvo je rozlezlé a umí dneska fungovat a přispůsobit se celkem bez problémů. Základní otázka je dostatek energie. Pokud energie bude nedostatkové zboží, pak se budou naplňovat šílené vize, za které ale nebudou moci lidé ale zelení šílenci.

František 3.4.2007 16:46

Re: Co takhle se s tím naučit žít

Již naši předkové říkávali: "Čert houby ví, co Pán Bůh dá." Pokud jde o prognózy zařídím se tak, jak je pro mne , za danné situace optimální. Budu topit a svít dle potřeby a šlapat na plyn podle dopravní situace. Budu jezdit autem co nejvíce, protože na výrobu bot je třeba hodně energie a při jízdě na biku bych vydechoval moc skleníkových plynů.

lucina 10.4.2007 12:27

Re: Re: Co takhle se s tím naučit žít

stejně nic jiného nezbývá, občas si představuju, jak se takhle dohadují dva brontosauři a počítají a vyčítají si jeden flatus za druhým. NB Alpy určitě měly občas ledovce menší, jinak by tam Ötzi nebloumal a mohutně nezamrzl.