29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

VĚDA: Curiosity potvrdila minulý život

Analýza hornin v Galeově kráteru americkou sondou Curiosity potvrdila, že na Marsu v dávné minulosti existoval mikrobiální život. Nabrané vzorky totiž v palubní laboratoři ukázaly, že obsahují síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, což jsou prvky klíčové pro vznik života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 18.3.2013 7:54

Re: musim autora vyvest z omylu

Pokud chce člověk kolonizovat jiná vesmírná tělesa, tak k té "kontaminaci" nevihnutně dojde. Jestliže je Mars mrtvý, pak otázka kontaminace postrádá smysl. A pokud tam je nejaký primitivní bakteriální život, určitě stojí za prozkoumání, ale určitě nestojí za to, udělat kvůli němu z Marsu chráněnou rezervaci se zákazem vstupu.

J. Brunner 18.3.2013 2:10

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Oni i největší realisté se sakra často mýlí.

P. Sulc 18.3.2013 0:27

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

S tim uvazovanim zacal uz davno pred Isabelou princ Jindrich Plavec, jen tak mimochodem. Jinak mi pripada ze uslo vasi ctene pozornosti jeden fakt: stacilo vystoupi z lodi, postavit chatrc, zabit nejake to zvire k obedu a dalo se tam zit. Jen priblbli fantastove veri, ze se jednou bude obyvat Mesic. Par lidi tam docastne mozna bude, neco jako hlidaci na majaku, ale to je vsechno. Zajistovat zivot statisicum nepujde a udelat jim prislusnou gravitaci uz vubec ne. Tak nevim proc mi to takhle blbe predhazujete. Jak se zda, coz opet uslo vasi pozornosti, nejsem sam s timhle nazorem, NASA nic nepodnika, a proc? Robot nepotrebuje ani kyslik, ani vodu a nema ani odpad ze zazivaciho traktu. A k cemu by Mesic byl? Dolovat kovy, ci hledat diamanty? To leda kdyby se daly sebrat po putynkach, aby se to vyplatilo. Ja jsem dost starej na to, abych se na zivot dival realisticky, nesedim cely zivot na zadeli doma a nectu fantasticke romany.o tom jak to bude nadherne az raketa s vedci proleti cernou dirou a vrati se na Zem drive nez odstartovala.

J. Jurax 17.3.2013 23:40

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Jojo, pane Sulc, kdyby takhle uvažovala Isabela Kastilská, tak Kolumbus nikdy nevyplul a nelze vyloučit, že by dnes to na americkém kontinentu vypadalo dost jinak než dnes ...

J. Jurax 17.3.2013 23:32

Re: Myslet si, že člověk nepřistane na Marsu,

 za 100 let se lidi budou divit, že se vůbec kdy do vesmíru létalo.... inu, možná, pokud bude víc takových jako Vy ... nebo pokud nás zelení zaženou zpátky na stromy ... nebo pokud se nám povede spustit třetí světovou ... nebo pokud zajde technické vzdělání na úbytě, protože je to náročné a je tam matika - právníci, environmentální ekologové a sociologové, jakož i pfilozófové nejsou schopni vymyslet ani trakař ...

Tak mne napadá, že kdyby jako Vy uvažovala Isabela Kastilská, tak ten Kolumbus nikdy nevyplul ...

B. Uhlich 17.3.2013 20:35

Re: Myslet si, že člověk nepřistane na Marsu,

Myslím, že tu soudnost tady hlavně ztrácíte Vy, ono totiž pokud bude trvat dnešní vývoj, tak se může stát , ža za 100 let se lidi budou divit, že se vůbec kdy do vesmíru létalo....

Myslím, že Váš hlavní problém je v tom , že hojně diskutujete a poměrně málo přemýšlíte....kdybyste disponoval něčím co se nazývá kritické myšlení, tak byste možná pochopil , že jsou tady určité limity, které jsou naší civilizaci dané a mimo jiné je to i ta limita, která asi ..bohužel.. jednoznačně člověka uzemňuje na této planetě. Prostě létání do vesmíru pro lidstvo nebude nikdy jednoduché a je potřeba to nějak pochopit.... Tak to prostě je a nikdo s tím nic nenadělá...tedy Váš výkřik, že šlověk MUSÍ opustit zemi je v podstatě jen výkřikem...protože je na nejvýš pravděpodobné, že člověk tuto planetu nikdy neopustí...na obhajobu mého tvrzení Vám mohu snést dostatečnou kupu argumentů, ale soudě podle Vašich názorů by to bylo asi zbytečné....mimochodem ten váš poslední odstavec je taky pěkná perla...zjevně jste asi ten polední člověk, který něčemu takovému ještě věří...ono je to totiž poměrně hodně jinak....  ale koukám to by asi těžko šlo zrovná vám vysvětlit...  Ana totiž ta návratnost investic je spíš takové zaříkadlo, které má obhájit investice do kosmického průmyslu...realita je jiná, kosmický výzkum využívá převážně výsledků vojenského výzkumu..to je dáno tím, kdo převážnou většinu "kosmických" zakázek nakonec dostává. Jinak nevěřte tomu, co se všude tak přihlouple píše- teflon, suchý zip,keramické obklady a pod..a pod...nejsou žádným vynálezem NASA...tyto vynálezy byly spíš použitím v kosmickém průmyslu je zpopularizovány.. Rovněž je naprostým nesmyslem, že se investice do kosmického výzkumu vrací....nevrací, ale to je jedno. Jen jedna nepatrná část kosmonautiky jakž takž vydělává...vše ostatní je jen záležitost do které se prostě investuje jako do každého základního výzkumu.... tedy létání do vesmíru bude a věřte tomu, že opravdu bude..vždy jen ztrátové...  bohužel..  :-((((

P. Skřivan 17.3.2013 18:52

Myslet si, že člověk nepřistane na Marsu,

to bych řekl je výrok hodný tesání do kamene: Za sto let nikdo nebude věřit, že někdo mohl být takové pako, že tohle řekl.

Pan Pacner asi ztrácí soudnost. Asi nepochopil, že člověk MUSÍ opustit Zemi a vydat se do vesmíru. Proč ? Protože jinak nepřežije. Čím dříve to udělá, tím lépe pro něj. Automaty s problémem sebrat šutr jsou sice levné, ale s užitkem podle toho.

Paradoxně to asi, kromě investic, ani nic stát nebude. ... protože kosmické technologie se dobře využijí i na Zemi, jako se to stalo už mnohokrát. Takže ten poměr cen je opravdu hodně relativní ... .

B. Rybák 17.3.2013 16:58

Kouzelný šém

Osobně se netěším na žádné "setkání 3. druhu" a v hloubi své ustrašené dušičky doufám, že k němu nikdy nedojde a ani dojít nemůže.

Slova "mimozemský život" ale působí jako "kouzelný šém", který z penízků občanů vykouzlí granty na podporu čehokoliv, k čemu se připlácne.

Spíše než beznadějným zkoumáním mimozemského života bychom se měli zabývat přeměnou našeho života na život mimozemský. Tento zázrak je v podstatě v naší moci. Jenom k němu naše demoralizovaná civilizace nemá dost odvahy (odpovědnosti a víry).

J. Brunner 17.3.2013 10:31

Re: Poslouchejte, Brunner,

Nikde nic takového netvrdím, máte bohatou fantazii.

B. Uhlich 17.3.2013 0:31

Re: Dlouhodobá perspektiva

No právě...dokud tu bude asi tenhle model hospodaření...tak se asi nedá moc uvažovat o tom, že by si tu někdo kladl nějaké dlouhodobé cíle...navíc takto smělé cíle....  Já jsem opravdu v tomto směru skeptický...lidstvo se bohužel vydalo spíš cestou stagnace a defétismu a situace je dnes taková, že spíš řešíme jen pozemské problémy a to ještě převážně ty - co si sami způsobíme. Věda současnosti se převážně zabývá jen zakázkami ze strany průmyslu a na nějaký základní výzkum už nikdo moc peněz nedává...  a to se týká i peněz na létání do vesmíru..... já si vždy musím vzpomenout na kouzelnou pasáž ze Douglasova Stopařova průvodce...kde se Vogoni chystají zbourat naší planetu a lidem se to nelíbí a z oblohy se ozve. "..proboha lidstvo, přestaňte k nám vysílat vaše protestní nóty, o tom , že má být vaše planeta demolována jste se mohli dozvědět na vašem nejbližším stavebího úřadě na Alfa Centauri..leží to tam už asi nějakých 50 pozemských let...že se nehodláte zabývat ani místními záležitostmi je váš problém... :-))))    Tak si vždy na tohle vzpomenu, když si tak člověk pomocí kalkulačky počítá..jak dlouho bychom za současných technických možností letěli někam..jen pár světelných let daleko a tak si člověk najednou začne klást otázku, zda nám není tato planeta souzena a když už jsme tu vznikli tak tu taky asi jednou zanikneme...  Je to sice poněkud smutná představa, ale ať dělám co dělám ..nějak okolo sebe nevidím nic, co by to mohlo změnit..... :-(

J. Brunner 16.3.2013 23:40

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Nechci se hádat a také takové postupy nedoporučuji, jen jsem reagoval na argument v podobném stylu.

J. Vyhnalík 16.3.2013 19:37

Dlouhodobá perspektiva

Mars je nejblíž a kdyby se ho podařilo osídlit, byla by šance, že za pár set let na něm bude soběstačná lidská kolonie. To by se hodilo v případě nějaké velké pozemské katastrofy, by byla šance, že lidstvo přežije. Ovšem je jasné, že s plánem na pojistku proti vyhynutí, která by mohla fungovat tak za tisíc let, žádný politik volby nevyhraje.

P. Sulc 16.3.2013 18:38

Re: Jako laik se ptám:

Ten druhy je ten pravej, jenze v mem veku uz pamet tak dobre nefunguje, i ty koky jsem popletl, no, ale oba vime o co jde a hlavne, kam by se mely ladovat penize, misto nejakych marsovskych jezditek, co se rejou v hline a hledaji Martany. A dalsi dira pro penize by byla diabeticka neuropathy, trpi tim vice ci mene pres 60 % cukrovkaru. Ja vice.

B. Uhlich 16.3.2013 17:35

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Mohl bych Vás poprosit..zda byste náhodou nemohl Vaší třeskutou poznámku nějak rozvést...je to na moje chápání nějak moc sofistikované.... :-))))

B. Uhlich 16.3.2013 17:28

Re: musim autora vyvest z omylu

Povinnost desinfikovat kosmické meziplanetární sondy tady byla už v šedesátých letech...dohodly se na tom tehdy všechny tehdy velké kosmické agentury... myslím, že v té době se s environmentalismem zas až tak neblblo...má to své poměrně logické důvody. My opravdu nemusíme hned vše okolo sebe kontaminovat jak špindírové....

B. Uhlich 16.3.2013 17:25

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

To se už řeší minimálně půl století....kdyby se nedávaly peníze tam..mohli být onde.... bohužel nikdo z těch lidí, který tohle vyslovuje - nějak není ochoten pochopit, že přesměrovat peníze z kosmetiky (či jiných oborů) směrem ke kosmonautice nelze...tedy ne v civilizované společnosti určitě ne....Ale irčitě "velký Kim" se podobnou filozofií řídí....tam to určitě platí, pokud obyvatelstvo nemá co žrát a o mýdle se mu jen zdá..tam se určitě daří dobře financovat kosmický výzkum...  :-))))))

L. Krajicek 16.3.2013 16:16

Re: Poslouchejte, Brunner,

fakt jste přesvědčený o tom, že přeprava osob a nákladů na Mars bude něco jako dálnice? Zešílel jste až teď nebo už to trvá delší dobu? Třetí varianta u běžné populace by byla, že ještě dostanete rozum, ale tuto variantu u vás předem zavrhuji.

A. Richter 16.3.2013 15:10

Re: Proč vymýšlet nějaká "auta" . . .

Budu. Budu vědět s kým co za čest.

.... *8-D

R. Gramblička 16.3.2013 12:20

Re: Už i Vy pane Pacnere?!

ma pravdu! Zaujmout, neřku-li šokovat ctenare je pro mnohe z nich alfou a omegou

R. Gramblička 16.3.2013 12:18

musim autora vyvest z omylu

vyskyt biogennich prvku neznamena, ze tam zivot byl, ale ze tam byly vhodne podminky pro jeho vznik.

Mimochodem, nazor nekterych vedcu, ze na mars bychom letet nemeli jen kvuli nejake kontaminaci mi silne zavani environmentalistickou ideologii

J. Brunner 16.3.2013 12:17

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

No, za šminky proti vráskám se prý vydá více peněz než na kosmonauty. Tady by se dalo také ušetřit, zvláště když ty krémy stejně vráskám nezabrání. Argumentace ve Vašem stylu, ale neberte ji osobně.

Z. Bílý 16.3.2013 12:02

Re: Jako laik se ptám:

Díky za upřesnění informací, že už jsou i vankomycin rezistentní mrchy jsem tušil, ale jenom mlhavě...

P. Moravčík 16.3.2013 11:58

Re: Jako laik se ptám:

MRSA sa označuje aj ako meticilín/oxacilín rezistentný, je to v podstate to isté. Asi ste mali na mysli VRE - vankomycín rezistentné enterokoky, ktoré Američanom robia ťažkú hlavu, aj keď z ich vzniku vinia Európu s jej dotovaním krmív pre ošípané antibiotikami. Ďalšia príšera, na ktorú naozaj prakticky nič nezaberá, je kmeň Klebsiella pneumoniae, pomerne bežného druhu v črevnom trakte ľudí. Tento kmeň bol údajne prenesený via cestovný ruch z Indie a je vybavený súborom enzýmov, štiepiacich aktívnu časť molekuly antibiotík, hlavne skupinou metalo-betalaktamáz. V nemocniciach je to postrach a v súčasnosti je najobávanejšou nozokomiálnou nákazou. Ak to príde aj k nám v takom rozsahu ako v USA, tak ma na lôžko do nemocnice len ťažko dostanú.

J. Aspirin 16.3.2013 10:39

Re: Jako laik se ptám:

Mea culpa - existuje poučka, že u observačních věd nelze podat negativní důkaz...

Pokud budeme exaktní - nenapsal jsem, že BYL podán negativní důkaz, pouze, že to byl krůček k němu. A k té poučce - ještě nebyl nalezen postup jak negativní důkaz podat (to je argumentace, co?! :=))

Ale nejsem právník tak ty předcházející dvě věty berte jako slohové cvičení - s Vaším příspěvkem samozřejmě souhlasím.

J. Brunner 16.3.2013 10:06

Re: Proč vymýšlet nějaká "auta" . . .

U těch volů zůstáváte v podstatě Vy.

Z. Bílý 16.3.2013 10:05

Re: Jako laik se ptám:

Jeden z nich je MRSA - Methicilin Resistentní Staphylococcus Aureus - nemocniční zrůda, která vede v závodu vývoj nových antibiotik / mutace bakteriálního genomu. Ten druhý by mohl být Oxacilin rezistentní, teď přesně nevim... na netu lze dohledat různé mapky, kde je barevně vyznačeno, jak jsou na tom jednotlivé země s rezistencí jednotlivých mikrobů proti ATB, jsou vypracovány celkem sofistikované systémy rotace antibiotik atd., ale ne vždycky se to dodržuje a resistentních šmejdů pomalu ale jistě přibývá. ČR je na tom celkem dobře.

J. Brunner 16.3.2013 10:03

Re: . . . lidstvo zdegenerovalo.

Určitě nezdegeneruje proto, že nepoletí na Mars, kde jste to četl? Ani není jisté, že zdegeneruje. Kdo tam poletí nemohu vědět.

K. Kužel 16.3.2013 9:06

Re: Jako laik se ptám:

Vyvrácení možnosti života mimo Zemi?! Jak by se vůbec mohlo uskutečnit? K potvrzení stačí jakýkoli nález mimozemského života, ale VYVRÁTIT tuto možnost rozhodně nejde tím, že mimozemský život nenajdeme nikde v blízkém či dalekém okolí sluneční soustavy. I kdybychom stoprocentně zjistili, že v celé naší Galaxii není mimo Zemi ani pidižvíka, tak to NEZNAMENÁ, že mimozemský život není možný.

J. Aspirin 16.3.2013 8:12

Re: Jako laik se ptám:

Víte, věda nepracuje s výroky typu "já jsem to říkal už dávno", v observační vědě se tvrzení dokazují experimentem (jinak by to nebyla věda ale víra)... teď to má význam minimálně ten, že jsme na dalším schůdku na cestě k dokázání nebo vyrácení tvrzení "na Marsu byl/je/bude život" - tedy k potvrzení či vyvrácení možnosti života mimo Zemi.

Poro zodpovězení otázky jestli má smysl do těchto výzkumů vrážet peníze je dobré podívat se do minulosti a trochu extrapolovat. Např. pro průměrného obyvatele Nové Lhoty ve středověku neměla skutečnost jestli je Země placatá nebo kulatá, jestli sebou žabí stehýnka na zábradlí cukají a proč, jestli dokážeme současně určit polohu a rychlost částice nebo ne - význam nemělo (buřty levnější nebyly a nemoci řádily stále stejně). No ale vemte si dnešního obyvatele Nové Lhoty - pokud ve škole dával pozor tak velmi dobře ví, že řetěz objevů navazujících na zodpovězení těch otázek mu velmi významě život změnil  (zda k lepšímu nebo horšímu nehodnotím).

Takže zda náš potomek za sto let si řekne - ty moji dědové byli prďáci, zjistili, že na Marsu nůžou být mikroorganismy, další zjistili, že mohou vyrábět kyslík a já tam teď pojedu s Jitkou (takto svojí přítelkyní) na dovolenou ... kdo ví?

J. Aspirin 16.3.2013 7:43

Už i Vy pane Pacnere?!

"Curiosity potvrdila minulý život" - nepotvrdila, což potom v článku také stydlivě uvádíte. Proč tedy ten titulek?

Nemá nakonec p. Zeman s těmi novináři pravdu?