16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

VĚDA: Curiosity potvrdila minulý život

Analýza hornin v Galeově kráteru americkou sondou Curiosity potvrdila, že na Marsu v dávné minulosti existoval mikrobiální život. Nabrané vzorky totiž v palubní laboratoři ukázaly, že obsahují síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, což jsou prvky klíčové pro vznik života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Krajicek 16.3.2013 7:01

Re: Proč vymýšlet nějaká "auta" . . .

Zřejmě bystře uvažujete a ještě vtipněji glosujete a máte na mysli, že lety na Mars budou mít masové využití jako přeprava lidí i nákladů "auty".

Víte vy co? Raději se držte těch volů.

M. Smidova 16.3.2013 6:48

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Na zadku zůstat nemusí a ani by neměli. Avšak energii a peníze je potřebnější cílit obrovským "zemským" problémům jako je především přelidnění, pitná voda, surovinové zdroje, znečištění planety atd., nikoliv letům k Marsu s lidskou posádkou.

A. Richter 16.3.2013 6:30

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Jasně. Proč vymýšlet nějaká "auta", když máme tolik ras koní, vyšlechtěných pro víceméně jakékoli použití.

Pokud by nestačili koně, jsou tu i voli.

.... *8-D

P. Sulc 16.3.2013 3:11

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Zatim se ani trochu neuvazuje o letech na Mesic, a ty prestaly pred 40 lety. A k cemu taky by to bylo dobre?

P. Sulc 16.3.2013 3:01

Re: Jako laik se ptám:

Jako laik si myslim, ze naprosto zadny ! A jen tak mimochodem, nedavno jsem cetl, ze zde, v americkych nemocnicich radi dva druhy bakterii, nejaky streptokokus, s dosti velkou umrtnosti, ale v poslednich par letech se pridal dalsi, s umrtnosti 50 %. Jak se jmenuje, to uz nevim, ale spitalum to dela tezkou hlavu, antibiotika vubec nezabiraji, ani trochu. Problem to bude delat u transplantaci, jsou to lide se snizenou imunitou. A tento vyzkum nepotrebuje ani raketu, ani nejaky automaticky vozajcek, ktery jezdi sam a reje se v hline. Ovsem penize, ty jsou zapotrebi, jenze nejsou.

V. Dolnik 16.3.2013 2:12

NASA pouze oznamila, ze Mars mohl kdysi podporovat zivot.

Na Marsu kdysi existovaly podminky pro existenci zivota, ale to neznamena, ze tam zivot byl. (http://www.npr.org/2013/03/13/174174581/nasa-says-ancient-mars-could-have-supported-life). Zprava nepravi, v jake forme se nalezene prvky nachazeji. I kdyby to byly aminokyseliny a nukleove kyseliny, tak to neni dukaz zivota. Tyhle latky vznikaji i bez pritomnosti zivota a byly nalezeny v meteoritech (http://science.kqed.org/quest/2013/03/08/comets-may-have-delivered-lifes-early-building-blocks/). Rich Mathies z UC Berkeley vyvinul miniaturni analyzator aminokyslin (http://astrobiology.berkeley.edu/PDFs_present/RMBoulder.pdf), testoval ho v chilske pousti, ale u NASA zrejme neuspel. Zda se vsak, ze zarizeni posle na Mars European Space Agency (http://www.geology.wisc.edu/~astrobio/docs/Bada_et_al_2008_Space_Sci_Rev.pdf).

L. Krajicek 16.3.2013 2:04

Re: . . . lidstvo zdegenerovalo.

Já si myslím, že lidstvo (z)degeneruje z úplně jiných příčin než proto, že nepoletí na Mars.

P.S. Předpokládáte, že tam poletí jenom obyvatelstvo EU a USA nebo tam poletí i všichni Číňané?

L. Krajicek 16.3.2013 1:59

Jako laik se ptám:

jaký přínos pro vědu a lidstvo má konstatování, že na Marsu v jakési příšerné minulosti MOŽNÁ byly nějaké bacily?

J. Brunner 16.3.2013 1:52

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Netvrdím, že to musí být hned, ale člověk tam jednou bude a když ne, bude to znamenat, že lidstvo zdegenerovalo.

L. Krajicek 16.3.2013 1:50

Re: N

Souhlasím!

V. Dolnik 16.3.2013 1:36

N

B. Uhlich 16.3.2013 1:30

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

To nikdo netvrdí.... ale občas stojí za úvahu zda náhodou se nedají věci řešit jinak.... člověk je prostě až moc zranitelný a udržet ho při životě v prostředí s životem neslučitelným je holt drahé a neefektivní...  takovej automat, nemusí mít teplo, vodu, jídlo, vzduch, postel , záchod..atd... atd.  ..uvědomte si, jaké zásoby a technologie by sebou vlekla posádka 4lidí, aby mohla absolvovat let 2..3 roky dlouhý...dostanete se k nereálným číslům až desítky tun na osobu... to je opravdu k ničemu....

Prostě se s tím smiřte..pokud nevymyslíme jak létat do vesmíru jinak a prakticky zadarmo....o nějakých kosmických korábech ani nepřemýšlejte....je to za dnešních podmínek nereálné....technicky a hlavně ekonomicky...

J. Brunner 16.3.2013 1:00

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Dovolím si nesouhlasit. Lidi nemají zůstat sedět na zadku.

J. Podhradsky 16.3.2013 0:46

Re: Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

Presne tak, to blouzneni o letani lidi do vesmiru zamlcuje obrovske bariery a jak vidime na pripadu Marsu, neblizsi a " nejhostinejsi planety" je velice nakladne namahave a o Marsu uz toho vime dost a pokud se podari dopravit na zem vzorky hornin, neni duvod tam letet a prostredky venovat na jiny vyzkum kosmickeho prostoru.

B. Uhlich 16.3.2013 0:33

Spousta seriozních vědců něco podobného tvrdí ...

..už léta. Let na Mars je zatím neuskutečnitelný a to ze dvou důvodů..za 1) díky určité nepředvídatelnosti sluneční aktivity... kdyby se výprava dostala do výronu sluneční energie asi by to posádka zdravotně neustála  (mimochodem i měsíční výpravy Apollo se mohly uskutečnit jedině tehdy, kdy astronomové velmi bedlivě hlídali sluneční aktivitu...)

a za 2) právě biologické riziko bylo pokládáno za další zásadní důvod proč pilotovaný let na Mars nebude...konec konců máme tady problémy s různými Ebolami, AIDSy a jinými dost..tak proč si ještě komplikovat život dalším rizikem....

Pak je tady ještě důvod třetí a to je neuvěřitelný vývoj v technologiích, které asi velmi brzy umožní nahradit člověka...sice ne na 100%, ale vzhledem k velkým úsporám ..vzniklým tím, že člověk nepoletí, je to asi jediné řešení. Je nutné si uvědomit, že prakticky 75% technologie kosmické lodi slouží jen k zachování životních podmínek posádky a to je věru velmi neefektivní záležitost. Sice chápu, že to asi fandy sci-fi literatury a milovníky kosmonautiky bude mrzet, ale holt...člověk je asi to nezbytečnější co může do vesmíru letět.....