4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Co když žádný Big Bang nebyl?

Pochybovat o tzv. „Velkém třesku“, kterým údajně vznikl vesmír, si dnes patrně nedovolí žádný renomovaný odborník na astronomii nebo kosmologii, který chce být ve své branži brán vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mareš 14.9.2016 21:13

Re: tak už nejenom fotbal, ale fyzika

Zrovna tak rozpínání vesmíru není jediným možným vysvětlením galaktického spektrálního posuvu. O de Sitterově kosmologii jste nejspíš nikdy neslyšel? Rudý posuv žádné rozpínání nepotvrzuje, protože může mít příčiny docela jiné, nejen onu uvedenou gravitaci zdroje, ale např. i srážky světla s částicemi v mezihvězdném prostoru, jak spočítal dr. Zwicky z Pasadeny.

B. Rameš 14.9.2016 13:36

Může za to aether,

tato podivuhodná substance vymyšlená předky. A navíc, jako éter se to dá i čuchat!

Abych nebyl namyšlený - co si za sto padesát let budou myslet o naší temné hmotě, neřkuli energii, to bych taky rád slyšel.

B. Volarik 12.9.2016 23:42

Re: No a už se ví,

Ten jediný, singulární....pardon, trojjediný.

B. Volarik 12.9.2016 23:39

Re: Mno ..

Tak, pane Holík, on se pámbu vlastně příjmením jmenuje Bumbác?

B. Volarik 12.9.2016 23:33

Re: ano, pane Volariku

Pane Šejna, získáváte kladné body. Pokud jde o oteplovací teorie, tak s vámi většinou zásadně nesouhlasím, nicméně, už několikrát jste v jiných souvislostech prokázal smysl pro humor a zdravý rozum. Vaše podotknutí k mému postesknutí o kalamitě oceňuji. Zato ale pan Rada, to je jiný kabrňák...mrkněte, jak zepsul nebohého autora článku.

K. Keinkopf 12.9.2016 22:59

No a už se ví,

kdo a proč tady tu počáteční singularitu nechal? :-D

Z. Frys 12.9.2016 21:37

Teorie

velkého třesku je standardní fyzikální teorií, která má oporu v několika experimentálních faktech: Hubbleově zákonu - Dopplerovský rudý posun (nedá se vysvětlit gravitačním posunem), zastoupení výskytu prvků ve vesmíru a hlavně existence reliktního záření (Pensias, Wilson). Samozřejmě nikdo netvrdí, že tato teorie je úplná a dokonalá. Stále se měří a zpřesňuje, a nakonec může být vše trochu jinak. Jak níže správně poznamenává pan Houžňák, inflace je do teorie zavedna v podstatě ad hoc, aby seděly výpočty (Alan Guth). Proč došlo k inflaci zatím není jasné, je několik hypotéz (fázový přechod interakcí - tedy oddělení elektroslabé a silné interakce, vliv replulzní síly volné energie vakua - temné energie), ovšem žádná hypotéza, vysvětlující inflaci, zatím nebyla potvrzena ani vyvrácena.

Z měření reliktního zaření sond COBE a daleko přesnějších měření sondy Wilkinson lze usoudit, že vesmír je s největší pravděpodobností plochý a bude se rozpínat pořád. Analýzy fluktuací reliktního záření ze sondy Planck naznačují, že je velká pravěpodonost inflačního vývoje ranného vesmíru, ovšem tyto měření nedávají odpověď na otázku proč.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wilkinson_Microwave_Anisotropy_Probe

https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_(spacecraft)

J. Schwarz 12.9.2016 21:00

On by asi

posuv frekvence vlivem gravitace samotné hvězdy bylo snadné spočítat a zdaleka by nevysvětlil pozorovaná data. Mimochodem, foton vyslaný k zemi má zese vyšší frekvenci jak v gravitačním poli "padá". Takže váš foton vyslaný vzdálenou galaxií by na druhé straně "padal" na galaxii naši což by jakýkoli posun vynulovalo a dokonce pokud by zdrojová galaxie byla méně hmotná nežli naše měli bychom zaznamenat posun "modrý".

J. Hanzlík 12.9.2016 20:35

Re: Kontroverze

Kreacionisté si už žádnou polívčičku přihřívat nemusejí! Jednak BB spíše podporuje "stvoření" a neudržitelný evolučně-ideologický blud o samovolné proměně genomu a vzniku nových druhů půjde nutně do šrotu, stejně jako mnoho minulých teoretických pokusů vyložit nejenom vznik vesmíru, ale i fenomén života na Zemi. Tím ovšem netvrdím, že shora uvedení mají do písmene pravdu.

A. Holík 12.9.2016 18:24

Mno ..

Zminky jsou i v bibli .. na pocatku bylo slovo, a to slovo bylo BUCH ..

V. Kobetič 12.9.2016 16:48

Co když žádný Big Bang nebyl?

je logicky postavená otázka nadpisu Vašeho příspěvku – ale pak jste v textu cuknul k rudému posuvu jako důkazu... Proč tedy ne gravitační rudý posuv - nám hezky podal pan V.Václavík, viz (7.45). Přitom rudý posuv není důkaz jediný, jak již řečeno níže.

Existuje totiž i celá řada dalších hypotéz, alternativ k BB – Oscilující vesmír (opakující se BB), Hypotetická inflace (části vesmíru mohly existovat před BB), 3D pozorovatelný vesmír na povrchu 4D koule, a další... Lze konstatovat, že dnes oblíbený Velký třesk je hypotéza nejvíce podpořena důkazy - mnoho toho však ještě na vysvětlení čeká (ale kolik toho vlastně známe - na hyperbole poznání?).

Co všechno však seriózní fyzika zvládne - např. i „zajímavý“ oblouk zpět, který přestavuje objev(?) kanadských fyziků z r. 2015, jímž je nekonečné stáří našeho vesmíru. Tedy vlastně k tomu, co nám předkládala teorie "dialektického materializmu“ v 60-tých letech minulého století (to to letí :o)) - tedy: hmota jako objektivní realita, věčná, nekonečná, která tu existovala a bude existovat vždy a mění pouze svoji formu... A jaké to pak mělo souvislosti? Příklady jsou již mimo rámec této diskuse.

M. Pernický 12.9.2016 16:42

Možna.

Takových Vesmírů je nekonečné množství a v našem došlo k BIG-BENGU

A. Alda 12.9.2016 16:23

Hlavním důkazem "velkého třesku" není Dopplerův posun,

ale energie (vakuová fluktuace) vznikající při rozpínání. Ta energie by se dokonce i dala čerpat (a tím zpomalovat rozpínání), ale bylo by to žel velmi velmi neefektivní.

Z. Lapil 12.9.2016 15:05

Re: Copak rudý posuv a Big Bang,

Znám. Díky za připomenutí.

Neměl-li jste v ruce: Peter Zamarovský: Proč je v noci tma. "Příběh kosmologie"; někomu může připadat až příliš populární. Dobře se to čte a, věřte nevěřte, jsou tam "životopisy" všelijakých Koperníků, Galileů a vůbec lidí pro obor zajímavých.

Z. Lapil 12.9.2016 14:58

Re: Copak rudý posuv a Big Bang,

Což o to, nápadů by bylo, ale přeci jen Velký třesk je takový... nejpopulárnější.

Rozdíl mezi kosmology a klimatology je ten, že na kosmologii se zatím(?) nedají vydělat peníze. Nejspíš proto, že Gore a spol. zatím nezjistili, že není tak úplně jisté, jestli se Vesmír rozprchne donekonečna nebo skončí Velkým křachem, takže nemají touhu v rámci předběžné opatrnosti cojávím zakazovat výrobky z těžkých kovů, protože ty mají větší gravitační účinky a možnost Velkého křachu tak zvyšují.

Jestli Vám ta idea se zákazem těžkých kovů přijde pitomá, tak vězte, že jsem to tak chtěl :-).

V. Čermák 12.9.2016 13:59

Re: Copak rudý posuv a Big Bang,

pardon, Elegantní vesmír

V. Čermák 12.9.2016 13:58

Re: Copak rudý posuv a Big Bang,

Jiných verzí vzniku vesmíru je povícero. Brian Green je férově uvádí ve své knize elegantníé vesmír, přestože sám servilně pochlebuje teorii Velkého třesku. Já bych se spíše rád dožil toho, že se proflákne fakt, že kosmologové a klimatologové jsou "VĚDCI" podobného ražení.

Z. Lapil 12.9.2016 13:05

Re: Copak rudý posuv a Big Bang,

Taky tiše doufám, že bych se mohl dožít nějaké nové verze vzniku vesmíru; a nějakého Grygara, který by mi umožnil ji jakž takž pochopit. Protože jakmile nějaká teorie obsahuje nějaký nevysvětlitelný nebo dokonce evidentně nesmyslný předpoklad, je zaděláno na sadu nobelovek.

A. Alda 12.9.2016 12:58

Ano.

Tentokrát výjimečně.

R. Gramblička 12.9.2016 12:47

Re: Co autorovi uniklo a proč?

nebuďte tak závistlivej pane Lepko, toto právo (nebo spíš možnost) máme my všichni. A Radův příspěvek je fakticky v pořádku

K. Tejkal 12.9.2016 12:45

Kontroverze

Vcelku nechápu, proč Aston tento článek na NP propaguje. Možná jen zkouší naši odolnost či se snaží vyvolat kontroverzní diskusi.

Je všeobecně známo, že popírání velkého třesku je také doménou kreacionistů mladé Země, kteří si zde budou moci přihřívat svoji již 200 let stydnoucí polívčičku.

R. Gramblička 12.9.2016 12:44

Re: přesně tak, pane Grambličko

pouze relativně a přibližně. Na absolutní měření vzdáleností slouží cefeidy pro kratší a supernovy Ia pro delší vzdálenosti

F. Houžňák 12.9.2016 12:33

Copak rudý posuv a Big Bang,

nejkrásnější na celé fyzice raného vesmíru je inflace. Prostě se všecko najednou nafouklo a vzdálilo a hned výpočty sedí. Nikdo neví proč, ale je to tak nějak fakt. Může to zde někdo z přítomných vzdělanců-fyziků přístupně vysvětlit? I pan Rada si může přiložit polínko, ať se zasmějem.

T. Kočí 12.9.2016 10:46

Spravně!

M. Krutý 12.9.2016 10:35

tak už nejenom fotbal, ale fyzika

je oblastí, kde co Čech, to expert :-). Rudý posuv není zdaleka jediným jevem, který teorii velkého třesku a rozpínání vesmíru potvrzuje. Těch jevů existuje celá řada (složení hvězd, rozložení hmoty ve vesmíru, reliktní záření a mnohé další daleko průkaznější než rudý posuv) a rozhodně moderní věda a obzvláště fyzika není tak povrchní, aby si takto závažné aspekty neuvědomovala.

Celý článek naprosto tedy vychází z naprosto mylné premisy, že rudý posuv je jediným nebo hlavním důkazem teorie velkého třesku.

J. Tachovský 12.9.2016 10:34

Re: přesně tak, pane Grambličko

Ne nutne. Vzdalenost se meri rudym posuvem.

J. Lepka 12.9.2016 9:59

Re: Co autorovi uniklo a proč?

Koukám, pane Rado, že jediný polyhistor s právem do všeho kecat jste vy.

J. Tachovský 12.9.2016 9:39

Ta uvaha asi nebude dobre

Pokud pricinu rudeho posuvu, rychlost vzdalovani, nahradime vetsi hmotnosti, tak ta nejvice rude posunuta telesa budou ta nejtezsi, ze. No a co se stane s temi nejtezsimi telesy ? Zkolabuji do cerne diry a pritahuji vse z okoli. No a jestli nebyl zadny velky tresk, tak se toto deje uz hodne, az nekonecne, dlouho. Takze ve vesmiru by, podle teto teorie, mela byt uz jen jedna cerna dira.

M. Marek 12.9.2016 8:28

Třesk

je jen teorie, kterou momentálně všichni akceptují.

R. Gramblička 12.9.2016 8:14

Re: ano, pane Volariku

možná tam žijou emzáci, co vyvinuli antigravitační techniku...