3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
toogood 5.8.2009 11:11

Re: Co je skleníkový efekt?

Atmosféra opradu nemá strop, který by zastavil stoupání teplého vzduchu, ale to není podstatné a není to ani principem skleníkového efektu. Princip skleníku spočívá v tom, že teplo snadno přijímá, ale hůře vydává (skleněné stěny brání výměně vzduchu s okolím), teplota v něm je tak vyšší než okolo něj. Zemská atmosféra teplo také zadržuje, ale současně vyzařuje a je tak v teplotní rovnováze. Některé plyny, jako CO2, metan nebo vodní páry ale mají tu vlastnost, že tepelné záření pohlcují více. Zvyšováním jejich obsahu v atmosféře dochází logicky k hromadění tepla, které se projevuje zvýšením teploty. Je ale otázka, zda k oteplování dochází a je ještě větší otázka, jestli za to může zvýšený obsah těchto plynů. Největší otázka potom je, jestli to zvýšení obsahu způsobuje člověk.

bm2 5.8.2009 12:25

Re: Co je skleníkový efekt?

"Je ale otázka, zda k oteplování dochází a je ještě větší otázka, jestli

za to může zvýšený obsah těchto plynů. Největší otázka potom je, jestli

to zvýšení obsahu způsobuje člověk."

Ale to je otazka viery. A o viere sa nerozumuje.

http://www.csfd.cz/film/24868-posledna-bosorka/

Pepa 5.8.2009 18:52

Re: Co je skleníkový efekt?

Máte zcela pravdu: "skleněné stěny brání výměně vzduchu s okolím", tedy proudění vzduchu jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru. Tzv. "skleníkové plyny" tuto vlastnost nemají a proto nazývat jejich působení (při jejich nepatrné koncentraci - mimo vodní páry) "skleníkovým efektem" je chybné od samého počátku. A konstrukce postavená na počáteční chybě je vždy velice chatrná. Ale s Vašimi posledními větami zcela souhlasím.

para 5.8.2009 21:17

Re: Co je skleníkový efekt?

Atmosféra Toogood-e naopak má strop který zastavuje stoupání teplého vzduchu - v tom se velice mýlíš. Tím stropem pro konvekci je výška troposféry která v polárních oblastech dosahuje cca 10km a nad rovníkem cca 20km v závislosti na roční době. Pokud si projdeš zálady fyziky - zejména absorpční charakteristiky radiačně aktivních plynů + Planckův a související zákony pak by Ti mělo být jasné, že k oteplení vlivem skleníkového efektu musí docházet. Meziročně je to zatím cca 0.02C. Pokud by skleníkové plyny včetně vodní páry v atmosféře chyběli byla by teplota o cca 33C nižší/ hypoteticky/. To, že za to může člověk je jisté s 90% s tím, že antropogení faktor je min 50%. Zatím zdánlivě o moc nejde - je to jak skrytá rakovina plyc o které se taky prakticky nikdo nedoví před 3 stádiem - ale až se o tom doví běžný občan budou i profesionálové podobně bezmocní jak u těch plicních karcinomů které pravidelně končí fatálně s pravděpodobností vyší jak 99%. ;-(

O. M. 5.8.2009 22:03

Re: Co je skleníkový efekt?

Mě by kromě podílu člověka na růstu koncentrace CO2 v atmosféře zajímal vliv činnosti člověka na energetickou bilanci v atmosféře (nebo vůbec na Zemi, jak chcete). Vezmeme-li v úvahu, že spalováním fosilních paliv člověk v geologicky velmi krátkém časovém období uvolňuje sluneční energii, která se v těch palivech hromadila ticíce let... Celkem snadno by se to dalo najít pro elektřinu (produkce el. en. za nějaké období je známá), stačí vynásobit zhruba 3 (účinnost výroby a přenosu je někde kolem 30 %) a hned víme, kolik tepelné energie se ve výsledku vyprodukovalo (neb jak fyzika praví, veškeré druhy energie se nakonec přemění na teplo). K tomu přidejme topení plynem, uhlím, naftou (mazutem), dopravní prostředky. Vážně by mě zajímal poměr teplo vyrobené člověkem / teplo dodané sluncem.

i.h. 5.8.2009 9:56

Takovej tapír

by nebyl spatnej, mohl by pobihat i u nas v severnim Nemecku ?

REX 5.8.2009 9:56

Na jednu drobnost jste zapoměl.

A to, že všechny dřívější klimatické změny probíhali  daleko nenápadněji v dlouhých časových intervalech.

rv 5.8.2009 9:59

Re: Na jednu drobnost jste zapoměl.

No některé výzkumy ukazují, že tyto změny byly celkem rychlé - pár let

http://www.osel.cz/index.php?clanek=4517

čtenář zdrojů 5.8.2009 10:09

REXi

to vůbec není pravda. Přečtěte si například něco o epizodě zvané Mladší Dryas před asi 12 tisíci lety. Tehdy v Evropě klesly průměrné roční teploty během pouhých 50 let o 5°C. Připomínám, že v současném oteplování stouply teploty v Evropě za 100 let o asi 1°C. Po skončení doby ledové stoupala mořská hladina o 5 metrů za sto let. V minulém století stoupla jen o 30 cm. Současné oteplování je sice jednoznačné, ale rozhodně ne nezvykle rychlé.

Niky 5.8.2009 10:13

Re: Na jednu drobnost jste zapoměl.

Rexi upaluj,schání tě Moser.

vita 5.8.2009 10:22

Re: Na jednu drobnost jste zapoměl.

Ve 2. a 3. čtvrtině 16. století se v Polabí pěstovaly melouny. Načež se během velmi krátké doby ochladilo - a ochlazování pokračovalo až do Malé doby ledové.

Vy mluvíte o desetinách stupně za století - tady jde o řádově větší změnu během (několika) desetiletí. Proč řádově větší? Protože takové bagately jako méně než stupeň si tenkrát nikdo nemohl ani všimnout!

čtenář zdrojů 5.8.2009 11:14

Re: Na jednu drobnost jste zapoměl.

v polovině 16. století převládalo v Česku kontinentální klima se studenými zimami a horkým létem. To melounům vyhovuje víc, než klima oceánické, které tu zažíváme v posledních desetiletích (teplejší vlhké zimy a vlhká léta). Průměrné roční teploty byly ale tehdy stejné, nebo spíš nižší než dnes.

bm2 5.8.2009 12:19

Re: Na jednu drobnost jste zapoměl.

"Průměrné roční teploty byly ale tehdy stejné, nebo spíš nižší než dnes."

Ak boli stejne, sudruh Gore dostal Nobelovku omylom a IPCC by malo vratit skolne.

i.h. 5.8.2009 10:31

Neprobihaly,

byly casto velmi rychle, v prubehu par let nebo desitek let. Podivejte se treba na nastup male doby ledove. A pise se "zapomněl" a "neprobíhaly".

Erasmus 5.8.2009 9:54

mafie

Mafie oteplováků se snaží vytřískat kapitál na lidské blbosti! Občané, nedejme se!

Niky 5.8.2009 10:11

Re: mafie

Bohužel,většina lidí na planetě spolkne všechno čím je grázlové postraší a je jedno jestli to je čert,čarodejnice,nebo globální oteplování.

kirast 5.8.2009 10:24

Re: mafie

Domnívám se, že všechna novodobá náboženství byla založena ze zištných důvodů na základě skutečnosti, že většina obyvatelstva od přírody nemá schopnost se intelektuálně bránit a raději se přizpůsobuje a (hlavně) platí. Mezi taková náboženství patří i komunismus, ten je přímo ukázkový se svými dogmaty a propracovaným systémem "svatých". A hlavně je praktickou ukázkou, kolik peněz to lidstvo stálo (když neukazuji i na lidské oběti). A proto se bude nová zelená ideologie šířit dál a má pořád naději na vítězství. Zastavit ji asi může jen nějaké dosavadní silné náboženství (ovšem, pokud se s ní naopak nespojí).

JaS 5.8.2009 12:20

Re: mafie

souhlasím s Kirastem, jen bych dodal že novodobá náboženství se to naučila od těch starodobých - ta vznikala ze stejných pohnutek a taky proto, že většina obyvatelstva neměla schopnost se intelektuálně bránit. Lhaní a manipulace ze zištných důvodů jsou patrně průvodní vlastnosti lidské populace.

bm2 5.8.2009 9:31

aj klima-vestci evoluju

Pan Olser sudruhovia zo spolku za stastne zajtrajsky a proti diablovmu psouku CO2 uz pochopili, ze termin GW je kontrolovatelny aj bez akademickeho vzdelania, preto v ramci svojho newspeeku dorazne opravuju mantru globalne OTEPLENIE na globalne ZMENY.

Je velmi teplo = globalne zmeny, je velka zima = globalne zmeny, neprsi ? = globalne zmeny, povodne = globalne zmeny, nic zvlastne sa nedeje = lokalna anomalia dokazujuca globalne zmeny.

Takze Vas vypocet ochladeni v ociach uzitocnych idiotov tvoriacich zakladnu roznych duhovych spolkov je len dalsim dokazom bezohladneho drancovania matky Gaie premnozenym parazitom homo neecologikus, ktoreho stavy by radi zredukovali hoc aj chemickymi postrekmi.

Signifikantne na socialistoch od cervenej cez hnedu az k zelenej je to, ze vsetci nas bezvercov chcu dokopat do slubovaneho raja, aj keby nas mali vsetkych cestou postrielat ( za nase peniaze ).

Ťůťa 5.8.2009 9:47

Re: aj klima-vestci evoluju

A nehovor ..? Za naše, lebo za Eura ..?

Ťůťa 5.8.2009 9:51

Re: aj klima-vestci evoluju

Pochopitelně, že za Slovenské Eura, aby sa pán Slota s Ficom nepourážali .., že? 

Ťůťa 5.8.2009 9:29

No a..?

Letošní počasí sice vypadá hůř než masakr v americké posilovně, ale buďme rádi, že máme alespoň nějaké. Představte si tu hrůzu, kdybychom neměli žádné .. 8-o

čtenář zdrojů 5.8.2009 9:24

Pan Olšer kecá

Ta údajně krutá zima v Česku byla letos zcela průměrná. Výjdeme-li z průměrných teplot z let 1961 až 1990, pak letošní leden měl odchylku -1,2°C a únor +0,1°C. Loňský prosinec měl odchylku +1,7°C. Celkově tedy byla zima 2008/09 +0,3°C nad průměrem. Takže to byla zima standardní.

Letošní další měsíce měly zatím tyto odchy\lky od průměru: březen +0,7°C, duben +4,7°C (!!!), květen +1,0°C, červen -0,6°C, červenec +0,9°C. Celkově má letošní rok zatím odchylku +0,8°C. Lońský rok měl odchylku +1,4°C a předloni to bylo +1,6°C.

Takže poslední roky jsou v Česku teplotně nadprůměrné. Poslední rok, kdy byla průměrná teplota podnormální, byl rok 1996. Naopak nejteplejšími roky od dob, kdy se v Česku měří pravidelně teploty, byly roky 2007, 2000 a 2008.

bm2 5.8.2009 9:41

takze pravdepodobnost hovori ze -

takze pravdepodobnost hovori ze - aky ze to bude teda august podla klimatickych modelov pana Metelku & his boys?

Som skromny, zaujima ma august 2009, nie 2129. Podla Metelkovych slov klesa presnost prognozy s dlzou casu, takze august 2009 musi sediet ako gluteus maximus na nadobe pod postelou.

čtenář zdrojů 5.8.2009 9:48

Re: takze pravdepodobnost hovori ze -

srpen má být podle meteorologů teplotně nadprůměrný.

bm2 5.8.2009 10:03

Re: takze pravdepodobnost hovori ze -

vy ste ma nepochopil, neberte do uvahy tak sofistikovany proces ako je pocasie, na ktory citujuc pana Metelku pochopitelne nemame tak dobry model ako na klimu, mna zaujimala predpoved podla klimatickeho modelu, o ktoreho neomylnosti boli na tychto strankach popisane cele traktaty.

čtenář zdrojů 5.8.2009 10:12

Re: takze pravdepodobnost hovori ze -

klimatologové nepředpovídají teploty na měsíc dopředu. Klimatologově modelu na desetiletí s určitou mírou pravděpodobnosti.

bm2 5.8.2009 10:29

Re: takze pravdepodobnost hovori ze -

Mate nejake ine zdroje, chcete povedat ze matematicky model funguje o 50 rokov, ale nie o mesiac dopredu ?

Hovorim o matematickom modeli, nie o naucno - poznavacich clankoch niektorych klima - vestcov pre bulvar, kde sa naucili, ze nemozno predpovedat nieco, co sa da o nejaky cas overit.

Inak beriem aj predpoved s urcitou mierou pravdepodobnosti. Takze august 2009 severna pologula priemerna teplota bude xx,x ?

Bob 5.8.2009 10:57

Re: takze pravdepodobnost hovori ze -

Vy ste nejaký chytrý, videl ste už niekedy ako funguje synoptický predpovedný model (predpoveď počasia) a ako klimatický model.

Pri predpovedi počasia ide o prognózu okamžitého stavu na danom mieste a v danom čase, klimatický model predpovedá, že ako sa zmenia priemery klimatických prvkov a ich variabilita za určité časové obdobie (dajme tomu 30 rokov) na väčšom území, napríklad v uzlových bodoch po 1° zemepisnej dĺžky a šírky.

Stručne, nevieme predpovedať počasie ani na mesiac dopredu, no zmenu klímy v období 2030-2060 vieme odhadnúť ako scenár, ak poznáme základné parametre ovplyvňujúce klímu (slnečné žiarenie, stav skleníkového efektu, zakalenie atmosféry, albedo....). Pretože niektoré parametre nemôžeme určiť jednoznačne (slnečné žiarenie, koncentrácia skleníkových plynov, sopečná činnosť...), zvolia sa určité možnosti (scenáre) a potom sa nechá bežať model vo viacerých variantoch. Z výsledkov sa môže odhadnúť charakter klímy v budúcnosti (ale nie počasie v jednotlivých rokoch a dňoch).