4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Česká věda v tísni

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 4.8.2009 21:57

Machi,

nikoliv, pan Gabal se snažil naznačit, že někteří věřili socialismu, a po převratu ho zavrhli. A tak to nebylo.

Ivan Nový 4.8.2009 21:52

Juraxi,

Ale Thomas Seebeck zkoumal to, na co mu stačila jaho vlastní kapsa.

Jura Jurax 4.8.2009 21:46

Re: Marate, jak kteří.

Nejnovější ideologický superpodvod podvod se nazývá "politická korektnost." R^R^R^

Jura Jurax 4.8.2009 21:44

Re: Bez výzkumu lidstvo dlouhodobě nepřežije, a pokud

Přesně! R^R^

Nicméně nutno přiznat, že základní výzkum nemůže být bez hranic, musí být nějak financován. A stanovení těch hranic je předmětem diskuse. Nicméně budiž zdůrazněno, že chtít po základním výzkumu návratnost vložených prostředků může chtít jen blb. Ta návratnost je velice nepřímá a prakticky nevyčíslitelná - nicméně nesporně existuje. Aplikovaný výzkum staví na základním a oraxe pak na aplikovaném.

Cituji z Wikipedie:

V roce 1821 odhalil Thomas Seebeck polovodičové vlastnosti síranu olovnatého. V roce 1833 referoval Michael Faraday o teplotní závislosti polovodičů a v roce 1873 objevil citlivost polovodiče selenu na světlo, což využil Werner von Siemens při vynálezu selenového fotometru. V roce 1876 již byly známy usměrňovací schopnosti selenu. Polovodičové zařízení bylo známo již na počátku 20. století, kdy se používala hrotová elektroda (anglicky cat's-whisker), která sloužila jako základ krystalky (rádio). Cílená výroba polovodičových (germaniových) diod byla uskutečněna až po velkém úsilí v roce 1940. Výrazným mezníkem v historii elektroniky byl vynález tranzistoru v Bellových laboratořích v roce 1947. Integrovaný obvod vyrobil v roce 1958 Jack Kilby. Obsahoval v jednom pouzdře čtyři tranzistory a byl dalším zlomem v rozvoji elektroniky.

Tak mne napadá, kdyby v roce 1821 chtěli po Seebeckovi návratnost výzkumu, tak máme dnes mechanické sčoty místo počítačů ....

Jura Jurax 4.8.2009 21:30

Re: Velmi dlouhý článek

Matematika věda je. ;-)

Jiri Hovorka 4.8.2009 21:19

Re: nekonkretni zvaneni

...a já si naivně myslel, že stupnice hovadnosti je zprava omezená...;-(

Jiri Hovorka 4.8.2009 21:16

Re: Gabal má pravdu - když předstírat "společnskou vědu", tak za své.

Koukám, že suterénně ovládáte cizí termity:-)  Měl/a jste na mysli asi "added value".

Něž začnete někoho denunciovat za lehkoživky, naučte se sám/a mluvit.

Pavel 4.8.2009 17:01

Re: Bez výzkumu lidstvo dlouhodobě nepřežije, a pokud

Nojo. Nevím, co je děsivější, zda článek, postoj vlády, či většina příspěvků v diskusi. Všechno je hlavně o tom, že většina lidí absolutně nechápe k čemu ten základní výzkum vlastně je a proč je ho třeba mít. Prostě ta komunistická hloupá a nemožná cesta: výzkum, vývoj, výroba je stále živá. Jak se zdá, tak nikdo nechápe, že základní výzkum produkuje pouze znalosti, ne výrobky. ... ale že bez základního výzkumu nebude ani ten aplikovaný a že bez něj budem jen montovna cizích produktů.

Z výše uvedeného vyplývá, že chtít po základním výzkumu návratnost vložených prostředků či šetření, tak to může chtít jen blb. ... a klidně to může být i profesí statistik.

Pavel 4.8.2009 16:50

Re: No nevím,

To jste trefil přesně. Vědec přidělené peníze "prošustruje", tzn. chtít po něm šetřit je nesmysl. Prostě mu dáte méně peněz na prošustrování.

Pravda, občas ten vědec na něco přijde a někdy je to i zajímavý objev. Hi tech výrobky, ale většinou neprodukují státy, které nemají vědeckou základnu. Tam totiž chybí zázemí pro jejich vývoj a výrobu. No co, můžete pak vyrábět, co vymysleli jinde. Třeba skleněné obrazovky ve Philipsu, které už nikdo nechce.

Glosator 4.8.2009 16:17

Nevím, co jste zažil Vy, ale socialističtí akademici

mohli získat ty citace pouze tak, že si přivlastňovali výsledky práce svých podřízených ale někteří z nich byli dokonce opravdu dobří (kupodivu spíše v SSSR, než u nás). Opačným křiklavým případem byla ovšem "odbornice na chemii polymerů" soudružka Ceausescová.

Ono Vám to asi nedošlo, ale dnešní páni akademici chtějí, aby se mohli hodnotit systémem já na na bráchu, brácha na mě, bez JAKÝCHKOLIV objektivních kritérií, jako jsou publikace, patenty a citace.

Ono zase není nikterak snadné zařídit, aby Vaši práci citovali vědci v Německu, USA či Japonsku. Podotýkám, že v době uvolnění, těsně před pádem komunismu, si jeden ze zasvěcených troufnul napsat, že v dobách normalizace dostávali titul "DrSc." i takoví, kteří měli jen několik málo citací (nevím jak u nás, ale na Slovensku se dnes požaduje 60 až 80 citací v mezinárodních časopisech, přičemž vlastní citace se vylučují, průnik množin autorů citivané a citující práce musí být množina prázdná).

Glosator 4.8.2009 15:52

máte dost zcestné představy

Dnešní vědci (ačkoliv ve velice rozdílné míře) něco užitečného produkují a jejich příjmy nejsou nikterak závratné. Dnešní věda ovšem často vyžaduje nákládné vybavení.

To jim ještě nejspíš zaplatí armáda...

Glosator 4.8.2009 15:48

Marate, jak kteří.

Společenské vědy mají tu smůlu, že mají blíže k ideologii, než vědy přírodní, jejichž představitelé nicméně také měli problémy s politickou mocí.

Nejnovější ideologický superpodvod podvod se nazývá "politická korektnost."

Glosator 4.8.2009 15:42

Bez výzkumu lidstvo dlouhodobě nepřežije, a pokud

ano, tak za cenu genocidy obludných rozměrů. Protože ta ekonomika také říká, že může přežít jen tolik lidí, kolik jich ekonomika, resp. produkce potravin, dokáže uživit.

Protože se spotřebovávají neobnovitelné zdroje (dokonce i naši předkové nakonec získávali pazourek dolováním, to, co našli na povrchu nestačilo), je třeba nalézat kvalitativně nové technologie a to už dnes bez základního výzkumu nejde.

Podotýkám, že bez hnojiv a energií nás ani zemědělství neuživí, spotřebuje 4x více energie, než je v produkovaných potravinách, takže by např. bylo třeba velikých zdrojů krmiva pro koně, kdyby měli nahradit traktory.

 

 

kirast 4.8.2009 15:05

Velmi dlouhý článek

ale jen proto, že se snaží složitě řešit to, co ta opovrhovaná "ekonomie" dávno a jednoduše vyřešila. Nakonec to autor sám přiznává - jestliže o nějaký výzkum není zájem, to znamená, že nejsou peníze, prostě se musí zkoumat to, na co peníze jsou. A základní výzkum může být jen tak rozsáhlý, na kolik daňoví poplatníci vydělají a jsou ještě ochotni zaplatit. Takže ekonomie možná není věda, ale dává mnohdy užitečnější nástroje než leckterá opravdová věda. (Mimochodem: a co třeba matematika, to je věda?)

sup 4.8.2009 13:35

Re: Gabal má pravdu - když předstírat "společnskou vědu", tak za své.

Prvni Akademie vznikla uz ve starych Athenach, u nas prvni byla tusim za cisare Leopolda (z bozi milosti cisare... a krale ceskeho....) po ni byla Masarykova akademie.... cili Nejedly nic nezalozil, akorat prejmenoval. Jisteze CSAV mela na zacatku silne rudy nater, ale pod nim postupne zbelala a naopak to byl asyl vselikaych politicky nespolehlivych individui.

Minutus 4.8.2009 13:35

Mimochodem

co se týče sociologie, jsou tady témata vyzdvižená možná poněkud provokativně, dr. Bakalářem. Oficiální zaprděnci z akademických židlí jej raději ignorují, než by se pokusili o tématech diskutovat. Proč? nejsou politicky korektní.

Minutus 4.8.2009 13:32

Není to chyba vědců

Bohužel, vědci v základním výzkumu u nás nejsou finančně nezávislí. Pro bandu zkorumpovaných grázlů, ze kterých si pravidelně sestavujeme vládu je příliš intelektuálně náročné dát si dohromady, co základní výzkum přináší stejně jako pro většinu obyvatelstva. Potřebujeme mecenáše, kteří by z idealistických pohnutek podporovali výzkum v "tabu" oblastech, protože od státu reprezentovaného účetnickými nýmandy se ztěží něčeho rozumného dočkáme. Ano, věda by mohla být efektivnější, ale řídit by ji museli osvícení lidé. A v tom je ten problém. Ti osvícení většinou nemají v rukou peníze ze státních rozpočtů. Kariéra vědce končí většinou jako kariéra úředníka, který vědu "řídí". Takto vydělá více, než vědou. Tituly a počtem publikací se nenechme mást.

sclerotic 4.8.2009 12:53

Re: Ročně zmizí v kapsách skorumpovaných úředníků 200 miliard kč

Nebyl to Kalousek, který povolil hrací terminály bez regulace a jen pro Sazku, teď to bude v kloubouku TOP a škrabošce Schwarz. napravovat. Ale mezitím ještě zaplatíme arbitráž, kterou na nás míří ti, kterým to nepovolil, aby udržel monopol Sazky ... proč to dělal? Je třeba se hozeptat!;-)

vasekpav 4.8.2009 12:30

Re: CHUDOBA

Kdo není chtivý ?8-o8-o8-o:-/

vasekpav 4.8.2009 12:28

Re: No nevím,

máte pravdu?Možná je lepší to nechat prošustrovat vědce , jaksi na vyšší úrovni !:-)8-o:-(;-D:-P>-

vasekpav 4.8.2009 12:22

Re: Především je nutno zcela oddělit přírodovědecké disciplíny od humanitních.

Vono je to tak trochu jako Werich v císařově pekaři , Koupí i 13tý obraz Mony Lízy jeden z nich je možná ten pravý ?!:-/>-

Machi 4.8.2009 12:22

Re: nekonkretni zvaneni

Exkomunikovaný zednář žid tz, konkrétně žvaní aby sjednotil Evropu pod jedinou pravou vírou.

tz 4.8.2009 12:14

Re: nekonkretni zvaneni

Židovský pan Gabal s jeho židovskou manželkou Hybáškovou mají hlavní obor:

"izrael nade vše!" a "multikulti rozklad Evropy".

To jsou ti praví "vědátoři" z židozednářských lóží.

Machi 4.8.2009 12:10

Re: CHUDOBA

Myslím, že tyhle vlastnosti můžete zpátky v čase přiřadit skoro ke komukoliv.

vasekpav 4.8.2009 12:09

Ročně zmizí v kapsách skorumpovaných úředníků 200 miliard kč

Co to je ZA ministerstvo?!?Které dereguluje prostředí hazardních her ?Jako u všech úředníků !Budto jsou podplaceni , a nebo tomu nerozumí ,Obě varianty jim nedávají důvod pracovat pro stát a danové poplatníky!!!8-o;-O>-

Marat 4.8.2009 12:09

Méně socioologu by bylo lépe.

Nemyslím, že lidské společnosti jsou k dobru statisícová stáda sociologu. Beze všech teorií sociologu se lidská spiolečnost náramně obejde. Dělají sociologové vůbec něco užitečného tím, že vyměšují teorie na věci které se už staly a to bez sociologu? Nejsou ti sociologové jen žvanivý trubci?

Jenda 4.8.2009 11:46

Re: CHUDOBA

Aha. Jasne. Zato k vam urcite nikdy nepatrilo ani jedno z toho.

D.M. 4.8.2009 11:32

CHUDOBA

K vedcum vzdy patrila skromnost. pokora a chudoba. Nejak se nam zmenili - nic neprodukuji, ale jsou penez chtiviRv

REX 4.8.2009 11:24

Souhlas.

A k té ekonomii. Dnes je již jasné, že ekonomie patří do jedné řady s astrologií, léčitelstvím apod. A titul Ing., to je opravdový výsměch. Ostatně je používán snad jen u nás.

gerontusinza 4.8.2009 11:23

inu mám také jiný názor a vymývačie mozků potřebují jen lidé neschopní vlastního úsudku a postavit se realitě......Re: jo, to bolševici říkali taky

je to totiž na úrovní pámbíček dal a pámbíček vzal........  no nic, nechci to zesměšňovat, jsme každý jiný, ale když to někdo potřebuje aťsi to zaplatí ale sám, ať ode mě  v těchto případech nic nechce..... proto propaguji odluku církví od státu a to jednou provždy....... ať je živí ti co je potřebují....... a o tom to je. ...... taky ovšem  nechci platit advokáty  zločincům a platím jako mourovatý......