11.5.2024 | Svátek má Svatava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Skepticus Maximus 22.11.2005 8:03

Jsem v klidu.

Některé "duševní" počítačové operace skončí minimálně neošetřenou vyjímkou. Programátoři jsou babralové jako všichni ostatní a hardware bude mít chybky navěky věků :-)
Mejla 22.11.2005 7:41

Překonání člověka počítači je jistě velmi módní a dobře prodejné téma, ale ještě

dlouho hrozit nebude. Je to asi jako s řízenou a udržitelnou jadernou fúzí, o které čteme už od 50. let, že je za dveřmi, ale je pořád téměř stejně daleko jako dřív. Takže napsat, že počítače za několik let překonají člověka v době, kdy dodnes část lidského mozku není prozkoumána, je dosti odvážné.
Netřeba 22.11.2005 7:03

Článek srozumitelný, obsah diskutabilní.

Ale proč je tam jakási hranice roku 2035?
Tu si někdo vymyslel nebo vypočítal jako vznik zeměkoule podle některých církevních pramenů? Myslím to prý bylo někdy kolem r. 4000 př.n.l. a pamatuji si, že to bylo úterý.
mike 22.11.2005 6:40

Re: Clanek trochu blaboli... ale...

Nebal bych se ani tak prizpusobovani, jako spis zavislosti. Timhle tempem po case dospejeme do bodu, kdy civilizace nebude bez vypocetni techniky schopna existence. No a pak zakonite prijde katastrofa; treba neco jako kaskadove zhrouceni elektricke site nedavno a bude po civilizaci. Ne ze bychom nebyli zavisli uz ted na elektrine, ale porad mame v rukou rizeni a jsme schopni improvizace. Obojiho se nejspis postupne vzdame. Z pohodlnosti.
kapitán 22.11.2005 6:31

Re: SOUHLAS - sami ze sebe děláme STROJE

takže se k té singularitě blížíme z druhé strany.
 
zalozak 22.11.2005 5:54

Clanek trochu blaboli... ale...

Pro dosazeni toho "bodu" ohrozeni neni vubec potreba aby pocitac "myslel" ve smyslu - inteligentni bytosti. Uplne by stacilo kdyby zarizeni ridici cinnosti klicove pro zivot cloveka na zaklade  nedomyslenych algoritmu vyhodnotilo ze dalsi udrzovani takovychto cinnosti nepotrebne. (k cemuz mozna dospejeme:-)
 
Ale to je zatim namet na sci-fi...  daleko aktualnejsi problem je to ze my prizpusobujeme svuj zivot tomu aby byl "snaze strojove zpracovatelny" ... coz nas vsechny vede do sveta sice technologicky vzrusujici ale chladne technicke totality a sedi...  ale to je zase jine tema.  
Petr Vileta, balík z Plzně :-) 22.11.2005 5:22

Definice vedomi

Otazka je, jak vlastne definovat vedomi. Je vedomi to, ze si uvedomuji, ze ziju, ze mam ruce, nohy, oci atd.? Pokud je vedomi tohle, pak i ten nejjednodussi pocitac muze mit vedomi. Napriklad pocitac na zabezpeceni objektu si musi "uvedomovat", ze vsechny jeho "udy" existuji a jsou funkcni, ze on sam je funkcni a zalozni zdorj napajeni je nabity pro pripad vypadku proudu nebo napadeni.
Tak co je to vlastne to vedomi? Existuje definice? Ja totiz nejsem "obet humanisticke blbosti", jak rikal pan Werich, ja jsem obet technologicke blbosti, tedy technik.
mike 22.11.2005 4:03

Re: Vy kecate, az to neni pravda

Mooruv zakon. Kdybyste cetl poradne, zjistil byste, ze autor pise v zasade to same, co vy. Akorat trochu srozumitelneji. To ovsem nic nemeni na tom, ze clanek neni nic moc. Autor (p)opsal teoreticky problem a v zapeti se ho snazil vyvratit. V zasade by stacilo napsat, ze vykon pocitacu sice neustale roste, ale hruba vypocetni sila neni totez, jako lidska inteligence nebo vedomi. Mozna. Zatim.
syntax 22.11.2005 3:03

Vy kecate, az to neni pravda

Singularita je pojem z matiky, bod nespojitosti ci nespojitosti derivace, predstavte si to jako bod zlomu zalomene primky nebo spicku cirkusoveho stanu. Rychlost vyvoje pocitacu geometricky neroste, ona je od sedesatych let konstantni, dokonce se ta rychlost po nekom jmenuje, ale jsem liny hledat po kom... Exponencialne rostou rychlost atd pri vicemene konstantni cene... Stanislaw Ulam byl matematik narozdil od autora sci-fi podobne znejiciho jmena Stanislaw Lem. Oba pochazeli ze Lvova (Matematik Ulam se narodil 1909, Spisovael Lem 1921, oba studovali Lvovskou polytechniku...) Dal jsem uz nemel silu to cist. Sebral jsem odvahu a docetl do konce. Uz dlouho jsem necetl takovy fenemenotechnokalypticky blabol. Pocitace dokazou ridit vyrobni procesy, ale napriklad neporazi v pingpongu ani prumerneho hrace. Rychlost zpracovani a zobecnovani informaci, prace s abstraktnimi pojmy... Metoda jak napsat clanek: Libil se vam Google, na internetu je spousta informaci a bude jich tam jeste vic... Tak jste si nejake nasel a zbyle ponekud nepresne vylovil z pameti. Michy, michy, michy... Lup! A je to! Ach jo.
wer 22.11.2005 0:31

Singularita

Singularita je pojem z matematiky, fyzika jej od ní převzala.