19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

STATISTIKA: Zabijí nás covid-19, nebo restrikce?

Zveřejněná čísla Českého statistického úřadu ukazují, že od října roku 2020 došlo k rapidnímu nárůstu počtu zemřelých občanů v ČR (jak ukazuje graf).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. La 27.1.2021 15:14

R^R^

Ś. Svobodová 27.1.2021 10:54

Kardiologové v polovině roku upozorňovali, že počet odhalených infarktů klesnul až o 60%. Lidé s infarktem nezmizeli. Jen nevyhledávají pomoc a neléčeni postupně umírají.

J. Vintr 27.1.2021 10:30

Řekl bych, že se v nárůstu úmrtnosti projevil další efekt. Kromě lidí, kteří umírají "ve statisticky průměrném věku" dochází ke kumulaci úmrtí tím, že se dožívají hraničního věku a odcházejí lidé z předválečných a válečných generací, kteří se dožívají vysoce nadprůměrného věku. Tyto generace prošly poměrně tvrdou selekcí už v dětském věku, kdy kvůli nedostupnosti lékařské péče přežívali jen ti odolnější a dále se na jejich kondici mohla podepsat i střídmá životospráva v době nedostatku potravin. A třeba i to, že v té době ještě lidé nebyli obklopeni všudypřítomnou chemií jako pozdější generace.

P. Boublíková 27.1.2021 11:27

A že si vybrali zrovna těch pár týdnů koncem loňského roku...;-D

P. Brich 27.1.2021 14:27

Čekali, až si je s sebou vezme Ježíšek.:-P

J. Nevrkla 27.1.2021 10:12

Taky bych řekl, že více lidí zabíjí restrikce než covid, jinak se ta statistika snad nedá vysvětlit.

S. Kubů 27.1.2021 10:32

Tak jak to autor v článku nastínil: Stres působí imunosupresivně a desorganizace zdravotní péče, v kostce řečeno.

J. Nevrkla 27.1.2021 10:38

Souhlasím. Pak je třeba se podle toho chovat, aby negativa neprevazila pozitiva, což se podle mého názoru i té statistiky evidentně děje. A stále žádná diskuze, jen hloupá demagogie.

J. Sýkora 27.1.2021 13:14

Kdybych uvěřil tomuto tvrzení, že lidi zabíjí restrikce, tak mi bude vrtat v hlavě, proč skoro všichni, co leží na JIP a ARO mají diagnozu - virový zápal plic? Není to divné?

J. Kejkrt 27.1.2021 13:43

To jste v jiné části tabulky, pane.

J. Nevrkla 27.1.2021 13:55

Kolik lidí zemřelo na zápal plic na JIP a ARO a o kolik lidí více zemřelo celkově. Je tu velký nepoměr.

P. Moravčík 27.1.2021 15:42

Je to ťažké jednoznačne posúdiť. Na Slovensku doteraz zomrelo viac ako 10-násobne oproti úmrtiam na chrípku v roku 2018. U nás sa uvádzala táto príčina smrti na základe pitvy a PCR, ale v poslednej dobe sa asi tiež začína všetko hádzať do jedného vreca. Prvých, zhruba 2800, však bolo diagnostikovaných presne, potom už patológovia prestávali stačiť a ani sa bez súhlasu príbuzných nemôže urobiť pitva pri smrti mimo nemocnice (výnimka je súdna pitva). Nemocnice síce nápor zvládajú (so stovkami reprofilovaných lôžok), ale napr. v jednej DSS na východe Slovenska, kde zomieralo v mesiaci cca 5-6 klientov, sa to dnes pri náhlom epidemickom breaku dostalo na 60 v jednom mesiaci. Pri striktnom dodržiavaní predpisov a opatrení personálom aj klientami:-/. To asi nebude len tým, že by aj tak postupne zomreli.

S. Kubů 27.1.2021 9:29

Jsem toho názoru, že rizikové skupiny, t.j. ty věkové skupiny, jejichž příslušníci z velké části plní JIP, by měly být očkovány povinně a co nejrychleji.

A rovněž jsem toho názoru, že vláda by měla být volána k zodpovědnosti za to, jak očkování zajistila a speciálně jak zajistila odpovídající množství vakcíny. Není pravdou, že tak špatně jako ČR jsou v tomto směru i ostatní země EU.

R. Meišner 27.1.2021 9:15

odpověď na autorovu otázku: ti, kteří zemřeli na covid (a já sám jich znám osobně pár) by řekli-kdyby mohli- že je zabil covid. mladý zdravý člověk bude až do roztrhání těla tvrdit, že ho zabíjejí restrikce. takže asi tak. a otázka pro autora: žijeme ve společnosti, která má spolupracovat napříč všemi vrstvami, a nebo jsme pouze soubor sobeckých jedinců sledujících své vlastní zájmy? aha?

J. Jirka 27.1.2021 9:42

Kdybyste ještě vynechal interpunkci, mohl byste být považován za následníka Jacka Kerouaca nebo někoho jiného z bítnické generace.

Ś. Svobodová 27.1.2021 10:58

No. Že zemřela na covid by řekla i babička, které zemřela steskem a pán co nešel k lékaři s příznaky infarktu.

P. Boublíková 27.1.2021 11:30

Máte nějaké vysvětlení pro skutečnost, že se tato úmrtí nahromadila během několika týdnů, načež jejich vlna zase částečně opadla?

D. Zítko 27.1.2021 8:06

Zcela oprávněné pochybování, díky.

J. Fráňa 27.1.2021 8:02

Autor článku má pravdu. Celá nelogičnost spočívá v tom, že skupinu nejohroženějších vůbec nechráníme. Jděte dopoledne do supermarketu, je plný důchodců. Po povinné večerce ve 21:00 hodin vidíte z okna jenom důchodce se psi jak vesele mezi sebou diskutují. Když projíždím městem vidím opět starší generaci jak venčí psi, povídají si mezi sebou. Mladší lidé jedou autem do práce, rychle nakoupí a domů. Ostatně výsledky opatření vidíme každý den v TV, vůbec nefungují a jenom trpí ekonomika. Až dojdou peníze, pak nastane peklo a mnoho lidí zbytečně zemře.

I. Krahula 27.1.2021 8:06

Kristepane, venčí psy.

J. Fráňa 27.1.2021 8:57

Za psy se omlouvám, chodil jsem ještě do německé školy.

P. Dvořák 27.1.2021 8:14

Kde to bydlíte, když

"Po povinné večerce ve 21:00 hodin vidíte z okna jenom důchodce se psi (rozuměj - se psy) jak vesele mezi sebou diskutují." ?

"Když projíždím městem vidím opět starší generaci jak venčí psi (rozuměj - psy), povídají si mezi sebou." ?

Já když jdu nebo jedu přes Brno, tak sice možná "Mladší lidé jedou autem do práce . . . " ale rozhodně tedy v žádném případě nevidím vaše pokračování, t.j. že " . . . rychle nakoupí a domů."

J. Fráňa 27.1.2021 8:29

Asi v Brně nemají důchodci psy a asi u vás pejskaři nevykecávají. U nás v Ostrově u K.Varů to dělají od nepaměti.

P. Dvořák 27.1.2021 10:03

Psů je tady na sídlišti víc než dost. Ale po 21. hodině je venku pusto. A jestli se (ó hrůzo!!!!) dva lidé baví při setkání přes den na ulici . . . . kulomety do nich!!!

J. Fráňa 27.1.2021 8:53

Řekněte mi, vidíte, že by měla současná opatření nějaký velký efekt. Kromě zastavení práce ve firmách se již přitvrdit nedá. Tak co dál. Očkování, jak víme, ochrání očkovaného před těžkým průběhem či smrtí, ale nevyřeší okamžité zastavení šíření viru. Navíc očkování bude trvat řadu měsíců. K promořování dochází samovolně a v obrovském počtu lidí, to nejde zastavit. Opravdu si myslíte, že ochromení ekonomiky něčemu pomůže. Já si myslím opak. Bez peněz nebude na léčení lidí. Pojišťovnám dojdou peníze a odskáče to pacient i zdravotníci. O zanedbávání preventivní péče, odkladu operací atd. mluví snad každý lékař. Následky přijdou se zpožděním a budou tvrdé. Opět to odnesou pacienti a zdravotníci, kteří budou pod tlakem ještě mnoho měsíců. Proto mě napadá, jestli není lepší důsledně izolovat ohroženou skupinu lidí, kterou pomohou určit praktičtí lékaři, neb své pacienty znají nejlépe a ty ostatní nechat pracovat, aby to měl kdo zaplatit. Ti co pracují musí ovšem také utrácet, aby dali práci dalším a to jde v izolaci špatně. Aby se nepřetížil zdr.systém musíme ochránit tu skupinu lidí, kteří ty nemocnice plní, ne ty co nemocí projdou bez potíží. Můj názor, možná mi vysvětlíte, že je to blbost.

P. Boublíková 27.1.2021 9:27

Jak chcete důsledně izolovat ohroženou skupinu lidí, čítající cca 3 mio osob?

J. Jirka 27.1.2021 9:44

Jeden Němec to zvládl...

J. Fráňa 27.1.2021 10:13

Takže vláda izolujete 10 milionů, to má logiku. Kolik lidí v ohrožené skupině, kterým jejich lékař, kterému předpokládám věří, když ho navštěvují řadu let, odmítnou jeho radu, že se mají vyhýbat kontaktům s lidmi. A kolik lidí, kteří se cítí být neohroženi covidem uposlechne? Odpovězte si sama, co má větší šanci na úspěch.

P. Boublíková 27.1.2021 11:33

Já se ptám, jak konkrétně se má chránit třeba ohrožený člověk žijící se svou rodinou, vychovávající děti.

J. Fráňa 27.1.2021 10:19

Základ je, že oni samy musí chtít chránit svůj život. Jinak to s dodržováním pravidel dopadá tak, jak to všude kolem vidíme. Třeba roušky a respirátory ztrácí smysl, když je polovina národa nosí špatně. Tak to prostě je.