17.5.2022 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

POLEMIKA: Poslední lži o NP Šumava?

V NP vyšla 27.02.2017 reakce emeritního mluvčího blokády na Šumavě v roce 2011 RNDr. Mojmíra Vlašína, českého zoologa, ekologa a politika, na článek prof. Mrkvy tamtéž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Říha 2.3.2017 20:13

Re: Idea NPŠ je snad jasná.

Emeritní mluvčí blokády na Šumavě v roce 2011 RNDr. Mojmír Vlašín argumentoval přirozenými biotopy, což není přesně totéž, co les, ať už přírodní, přirozený či přírodě blízký. To jen na vysvětlenou.

V. Klepetko 1.3.2017 23:27

"Vítr věje k jihu a stáčí se na sever,

...vítr stále krouží, a znovu obnovuje svůj běh..."

Povznášející diskuse... Jako naprostý laik jsem konečně pochopil podstatu sporu o Šumavu... Zeleni fundamentalisté usilují o nerušený průběh přírodních dějů a obnovu původních lesů na značné části území Šumavy - o vznik "nové divočiny". It's a Long Way to Tipperary... Nejdříve vypěstujeme rozsáhlé monokulturní lesy. Ale potom je necháme bezzásahově požrat kůrovcem. Načež v důsledku půdní eroze vzniknou rozsáhlé pustiny, štěrkové morény, sucho a zmar, flóra a fauna přežije v své původní rozmanitosti jen v blízkosti lidských osad, měsíční krajinu Nové Šumavy osídlí nějací vzácní štíři! Ale časem přijde další doba ledová, a vítr z východních stepí navane nové vrstvy spraše, půda se obnoví a za nějakých 100000 let tu máme přírodní les v celé své kráse... A proto musíme mít ten nový zákon... :-))))

Z. Čábelka 1.3.2017 22:47

Re: Z průmyslového jednodruhového

Kde jste se tu vzal a proč?

Z. Čábelka 1.3.2017 22:45

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

:o) Kdyby se to netýkalo Šumavy, tak se směji vaši neochotě pochopit, co za průser sami sobě jste si zavařili. Průser je, že se to týká všech, kteří to tam mají rádi. Vy si budete dalších deset hrát na vědce, kteří aplikují své teorie. Ale až definitivně zničíte tzv. první zónu v plném rozsahu, rozpustíte se jak pára nad hrncem. Jste stejné děvky jako bolševické vedení ČSSR. Vy o té prasárně taky prohlásíte, že za nic nemůžete, že jste o tom nevěděli.

Ještě jednou, pro vás:"Prales vám na vámi "vypěstovaném" štěrku už nikdy nevyroste! Jednou s tím poznáním už jen umřete, protože na tom nic nezměníte. Jste nafoukaní ubožáci bez nejmenší pokory k přírodě, kterou programově ničíte.

Odpovědět jednoduše na přímo vám položené otázky prostě neumíte! Jste ubohý M. Stropnického Zelený profesionální diletant! je mi z vás šoufl!

Z. Čábelka 1.3.2017 22:06

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Když vidím zářez trati u Chocně místo původního tunelu, vzpomenu si na Korintský průplav. Jsou věci neuvěřitelné, které člověk dokázal i s otázkou, proč :o).

P. Urban 1.3.2017 22:01

Zvláštní logika

Přírodní vzniká zcela samovolně. Ale na Šumavě zřejmě platí, že když k existenci "přírodního" je třeba ochrana lesa. Jinak se lokalita stává "přirozenou". Nebo je to tak, že těžba v kůrovcem zasaženém lese je zcela samovolná, kulturně nepodmíněná?

Pokud MoVl argumentuje zkušenostmi z Bavorska, pak by se měly tyto argumenty potvrzovat či vyvracet popisem situace v Bavorsku a ne v Yellowstonu. Nevím, jak to v tom Bavorsku skutečně vypadá. Ale skutečnost, že o tamější situaci píši pouze ochranáři v barvách vody znečistěné ropnými produkty a nikoli stoupenci faktické seriózní diskuse nebudí zrovna důvěru.

A. Trick 1.3.2017 21:51

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Tunel byl navržen aby se mohlo prohlásit, že to nejde protože SD chtěly trať zrušit aby to nemusely financovat.

Jenže nakonec se do toho tunelu natlačily samy.

P.S. Ve hře bylo více variant. Bez hlubokých zářezů.

V. Kotas 1.3.2017 21:20

Re: Za to, že diskuze o národních parcích se stala hádkau

1*

Z. Čábelka 1.3.2017 20:04

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

V bludech nežiji. :o) Nikde jsem netvrdil, že podloží je stejné! Soudně vzato, zával rozhodně nic levného není i bez mrtvol :o). Že údolí Vltavy je mnohem složitější než v místě zavalené dálnice i díky sedimentům je veřejným tajemstvím.

A ten železniční tunel se zhroutil do vzdálenosti tak sto metrů od vstupního portálu tunelu s minimální výškou "stropu". Troufám si tvrdit, že od samého začátku projektu bylo jasně levnější řešit delší zásek a zeminu odtěžit :o). Považuji to za ostudné zločinné spolčení od části geologického průzkumu, projektu až po realizaci :o). Podobné řešení ale s klenutím s vrchu v otevřeném výkopu s délkou cca 200m má i Lochkovský tunel v obou tubusech. Ten drží už deset let :o)

R. Sorge 1.3.2017 19:51

Divočina na Šumavě jako nástroj totality

Pěkný názor (článek) z dnešních tištěných LN na rudozelené svazáky ...

http://www.pressreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20170301/281702614495171

J. Ráž 1.3.2017 18:40

Za to, že diskuze o národních parcích se stala hádkau

mohou ekologističtí fanatici. Ekologisté všechny argumenty studovaných ekologů a starostů obcí smetou hned ze stolu a demagogicky naprosto neústupně trvají na svých, mnohdy velmi mylných a dávno vyvrácených tvrzeních.

A tak místo smysluplné diskuze o tom, jak sladit individuální i kolektivní zájem obyvatel žijících na hranicích i uvnitř národních parků (nejde jen o Šumavu, ale i o Krkonoše a Jeseníky) s potřebami ochrany přírody, se vedou urputně z obou stran vedené hádky, kdy jeden druhému už dávno přestali naslouchat. A tak jak se ve veřejnosti probírají argumenty demagogů z Hnutí Duha a stejného demagoga starosty z Modravy, naprosto zanikají názory těch, kteří rozumnými argumenty hledají pro obě strany přijatelné kompromisy.

Neochota vyhledávat schůdná řešení ze strany ekologistů způsobilo, že spolky původně složené z lidí mající opravdový zájem o přírodu, se staly všeobecně nenáviděné zpolitizované organizace, někdy zcela po právu nazývané ekoteroristickými. Týká se to i Hnutí Duha.

P. Khail 1.3.2017 18:15

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

Mimoně obohatit nelze, má jen své utkvělé představy jako třeba "vzrostlý prales ve štěrkovém řečišti". Potřetí a naposledy pro vás - není vám pomoci.

V. Pavelka 1.3.2017 18:15

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

Kamkoliv Bakala a jemu podobní ukážou , naivo !§

V. Pavelka 1.3.2017 18:06

Re: Z průmyslového jednodruhového

Prezident je ochoten podrazit i šumavu, když mu to pomůže zničit Sobotku ,tenhle umanutej fachidiot by potřeboval nafackovat !

A. Trick 1.3.2017 17:39

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Zavalenej tunel zase tak veliký problém není. Tak se "odvalí". Při stavbě nejdelšího železničního tunelu v ČŔ (asi 1600 metrů) též došlo k zavalení. Ale už se tam deset let bez problémů jezdí.

Žijete v bludech. Geologické podloží ve Stromovce a Středohoří není stejné.

Z. Čábelka 1.3.2017 16:49

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Ono ve stejném geologickém podloží zavalený tunel je taky pěkná sranda :o(. Viz Stromovka.

Z. Čábelka 1.3.2017 16:04

Re: Z průmyslového jednodruhového

Těm idiotům to nevysvětlíte. Oni se tím prostě živí stejně jak ten kůrovec a bez lýka by pošli hladem.

Z. Čábelka 1.3.2017 15:58

Re: Proč

To je ten, kam jste kůrovce ještě nedofoukali?

Z. Čábelka 1.3.2017 15:56

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

Zase jenom žvatláte jako svazák :o)

Z. Čábelka 1.3.2017 15:54

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

Pavlíku, koukám, že máte paměť jak plastová lžička z NDR :o) Tak čí mne dnes obohatíte, ekologu? Zodpovězením oněch otázek asi těžko :o). Nebo se stane zázrak typu vzrostlý prales ve štěrkovém řečišti již ve druhé Zelené pětiletce?

I. Schlägel 1.3.2017 15:50

Z průmyslového jednodruhového

porostu divočinu neuděláte tím, že ten průmyslový porost necháte prostě necháte jen tak ležet ladem. Na to prostě zapomeňte. Těch pár nových smrčků tu ekologickou pustinu nezachrání.

P. Khail 1.3.2017 14:42

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

Koukám, že držet se faktů je nad vaše síly.

V. Kopta 1.3.2017 14:32

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

koukám že to bez osobních útoků neumíte...

V. Kopta 1.3.2017 14:32

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

i ekoterorista se občas sekne, i když se podle jejich keců nezdá...

A. Trick 1.3.2017 14:08

Re: Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Já jsem naposled "ekoteroristu" slyšel "lhát", když tvrdil, že trasa D8 nad Prackovicemi je problematická a D8 má vést tunelem Kubačka.

Jak to s D8 nad Prackovicemi dopadlo víte jistě sám.

I. Mertl 1.3.2017 14:07

Pozdě

M. Valenta 1.3.2017 14:04

Re: Proč

Z kousku pane Vondráček. Jenom z kousku.

P. Khail 1.3.2017 13:58

Re: Lze lehce dokázat, kdo má pravdu

A proč bych, soudruhu tajemníku, se k tomu měl vyjadřovat? Já psal o něčem jiném, víme? Zkuste sledovat vlákno diskuze. A já zase vyzývám vás - napište něco o Červené Karkulce a vlkovi, abych se měl čeho chytit.

A. Alda 1.3.2017 13:56

Jak se pozná, že ekoterorista lže?

Hýbe pusou.

K. Novák 1.3.2017 13:40

Re: Učil jsem, že Boubín je původní "prales".

Pro pana Zingu: přirozený les, jak jsem psal níže, lze rozdělit na a) původní (prales), b) přírodní, c) přírodě blízký. Až potom je kulturní krajina s hospodářskými lesy.

Vracet se nikdo nikam nechce. Ani konečný stav vegetace (klimax) není stálý a časem se mění, jak se mění klima. Proto nemá smysl mluvit o tom, jaký les na Šumavě chceme. Smysl má mluvit o přirozeném lese a ponechat mu možnost vývoje bez lidských zásahů. Tím samozřejmě nemíním nepřístupnost pro turisty, ta je zbytečná a nic neřešící.

Do Boubínského pralesa, ani do Milešického poblíž, ale ani třeba do Žofínského pralesa jelen nemůže. Jsou oplocené mj. právě kvůli jelenům.