25.6.2022 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

MIGRACE: Invazní druhy

Vědci odhadují, že počet nepůvodních invazních druhů se v Evropě za posledních 40 let zvýšil o více než tři čtvrtiny. Roční újma, kterou způsobuje jejich invaze na území Evropské unie, dosahuje až 12 miliard eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 11.8.2017 9:02

Vy jste to tedy vzal hákem. Jenže např. španělský slimák je invazní druh, na rozdíl od muslimáků, kteří jsou pouze invazní.

U obojího je správná míra tolerance nula, jinak přijdete o všechno, co jste vypěstoval nebo vybudoval.

M. Krátký 11.8.2017 10:53

Re: Podle autora

nemáte pravdu pane Hrbku, Češi i Maďaři jsou nedílnou součástí evropské kultury - to by do Evropy podle vás nepatřili ani většina ostatních národů.

H. Lukešová 11.8.2017 10:55

Re: Podle autora

Proč jsou podle Vás Češi a Maďaři invazivním druhem? My jsme zde v Evropě žili neustále. Nejste stižen nemocí zvaná oikofobie?

S. Netzer 11.8.2017 11:22

Re: Podle autora

"My jsme zde v Evropě žili neustále."

:-))))

P. Rada 11.8.2017 11:24

Re: Podle autora

Paní Lukešová dovolte trochu zobecnění a nadhledu.

Druhová rozmanitost i četnost se s průběhem času na planetě mění. Nejmarkantnější to bývá na rozhraní geologických epoch kdy část zcela vymírá a jiné druhy doznávají značné změny v četnosti i významu.

Druh homo s.s. ke kterému patříme je z hlediska geohistorického anomálně invazivní. S hloučku cca několika tisíc let který přežil před cca 70tis lety v dnešní Aftice se rozvinulo součastné více jak 7miliardové lidstvo. Navíc nárůst na 1 miliardu trval 90% tohoto času a právě dnes invazivnost vrcholí kdežto jiné druhy už zanikají více jak 1000x rychleji jak před Antropocénem který nastoluje další geologickou epochu rychlostí jež na planetě minimálně 55milionů let nebyla.

Proto jsme tedy i my češi ... fakticky invazivním druhem. Invaznost ale ještě zdaleka nekoreluje se schopností geologicky dlouhodobě se adaptovat v prostředí a bývá spíše jen výrazem momentální nestability některých prvků v metabolickém systému života planety.

J. Lepka 11.8.2017 13:41

Re: Podle autora

Podle nedávných nálezů jsou nejstarší důkazy nalezené v současném Bulharsku. To by spíš odpovídalo Atice než Africe ( abych nenuceně poukázal na fakt, že po sobě ani nekontrolujete překlepy).

S. Netzer 11.8.2017 13:48

Re: Podle autora

Mýlíte se, milá lebko.

"Oldest Fossils of Homo Sapiens Found in Morocco, Altering History of Our Species"

https://www.nytimes.com/2017/06/07/science/human-fossils-morocco.html

J. Lepka 11.8.2017 13:55

Re: Podle autora

Milá Sybille, když hodláte někoho urazit, musíte se uchýlit k sofistkovanější metodě než používají žáčci cca třetí třídy.

P.S.Možná vám uniklo : http://vesmir.cz/2017/06/06/pochazeli-predci-cloveka-evropy/

S. Netzer 11.8.2017 14:06

Re: Podle autora

Milá lebko, pan Rada píše o homo sapiens, a ne o jeho předcích.

Graecopithecus freybegi je jedna z vyhynulých větví primátů.

https://en.wikipedia.org/wiki/Graecopithecus

J. Lepka 11.8.2017 14:24

Re: Podle autora

Milá Sybille, pan Rada především píše ideologický škvár a s argumenty žongluje, jak se to zrovna hodí do krámu, zhruba jako vy. Co se týká vzniku a rozšíření člověka, jakožto živočišného druhu, je tak trochu věštění z křišťálové koule, jak říkával jeden můj kantor: Mlha na blatech. Je jistě pravda, že dlouho se tradoval jeden názor, leč doporučuji vaší pozornosti např:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Člověk_moudrý

a v neposlední řadě:

http://casopis.vesmir.cz/clanek/prepisovani-evolucni-historie-lidskeho-rodu

S. Netzer 11.8.2017 14:31

Re: Podle autora

Napište rovnou, že mému odkazu nerozumíte.

Tady je to v češtině http://zpravy.idnes.cz/clovek-stary-300-tisic-let-senzacni-objev-maroko-flm-/zahranicni.aspx?c=A170607_211608_zahranicni_hro

P. Rada 11.8.2017 15:42

Re: Podle autora

Pane Lepko to, že uvádíte vedle afektivních výroků o mě alespon i odkazy je dobře už proto, že je z nich vidět jak moc si nerozumíme. Zkusím to vysvětlit.

Já jsem psal výše na téma invaznosti druhu homo s.s. a nikoli jen druhu homo či homo s. a mezi těmito právě tkví zásadní rozdíl v chování vůči okolí. Pro předky bylo podstatnější jak byli houževnatí - ale pro následníky ke kterým už paříme je podstatné jak dokážeme být chytří, lstivý, vynalézavý a pod.

Za podstatné rysy pro možnost chovat se velmi expanzivně totiž považuji nikoli rozdíly anatomické ale zejména zásadní změny v intencionalitě. Právě až před cca 70tis let - a nikoliv dříve - dokázal člověk náhle rozvinout intencionalitu na vyšší úroven. To mu umožnilo jak kreslit, tak hrát ...(dokládají to nástěnné malby i píštaly v hrobech...). Pro náhle nabytou nevšední představivost však také dokázal vystrašit celá stáda jinak daleko silnějších zvířat a vehnat je do předem připravených pastí.... Homo s. s. se totiž na rozdíl od svých předků ke kterým dáváte odkazy dokázal zachovat daleko rafinovaněji a to mu zřejmě umožnilo i velmi dynamický rozvoj. Ten bylo možné geneticky zafixovat jen pokud nastal náhle v malém hloučku. Toto nevylučuje další křížení třeba i s neandrtálci atd.

Zkuste si dohledat nikoliv jen místa nálezů - ale zejména jejich četnost. Pro růst té četnosti bylo totiž klíčové objevit doposud nedostupné metody/technologie a náhle tak těžit s dříve naakumulovaného - např maso zvířat - ve prospěch druhu. V té době jakéhosi prozření - v biblických textech se to nazývá pojedením s jablka poznání - došlo na dynamický rozvoj a proto následovalo náhlé osídlení světa které expanduje osvojováním dalších technologií až do situace podmanění planety. Přesto tento druh nemá zajištěnu trvalou životaschopnost - získal jen klíč k expanzivitě ale planeta se mu stala fakticky jen uzavřeným prostorem který dnes pod jeho vlivem už ztrácí svou bývalou stabilitu.

https://www.kosmas.cz/knihy/146217/pribeh-rodu-homo/

S. Netzer 11.8.2017 14:14

Re: Podle autora

Asi vám, sofistikovaná lebko, ušlo, že sám autor článku, na který poukazujete, píše: "Ke vzniku druhu Homo sapiens došlo před asi 200 tisíci lety

v Africe, pár set tisíc let poté, co se jeho linie odštěpila od

společného předka člověka a neandrtálce."

Dzp.

A. Hrbek 11.8.2017 15:26

Re: Podle autora

Paní Lukešová, Vaše neznalosti jsou skutečně roztomilé. Češi jakožto indoevropané migrovali a migrovali ze středoasijských stepí, až je praotec Čech dovedl do Čech. Nebo, podle Vás, žili v Čechách "neustále" od stvoření světa Vašim Jehovou?

A o příchodu ugrofinských Maďarů z chazarské říše máme dokonce spolehlivé historické prameny.

H. Lukešová 11.8.2017 15:29

Re: Podle autora

Jakýmpak "mým Jehovou". Nepatřím k Svědkům Jehovovým a jestli narážíte na Židy, tak Vás musím zklamat, nejsem židovského původu ani židovské víry.

Stejně absurdní by bylo, kdybych Vám předhodila, že jste muslim, když stojíte na straně muslimů a Palestinců.

A. Hrbek 11.8.2017 16:45

Re: Podle autora

Takže Bůh Starého zákona není Bohem Nového zákona? Nějak jsem to v Bibli nepozoroval.

Jehova je podle Bible pravý Bůh a stvořitel všeho. (Zjevení 4:11) Uctívali ho proroci Abraham a Mojžíš a také Ježíš Kristus. (1. Mojžíšova 24:27; 2. Mojžíšova 15:1, 2; Jan 20:17) Není to Bůh jen jednoho národa, ale je Bohem „nad celou zemí“ (Žalm 47:2).

Pokud byste skutečně znala bibli, tak byste věděla, že sv. Pavel napsal v Římanům v části 10:12 a 1O:13 "Není totiž rozdíl mezi Židem a Řekem, neboť nadevšemi je týž Pán, bohatý ke všem, kteří ho vzývají. Každý kdo vzývá Jehovovo jméno bude zachráněn."

H. Lukešová 11.8.2017 16:51

Re: Podle autora

Ano je. Omlouvám se, nepochopila jsem Vaši výtku. Máte pravdu. Mám Bibli na stole, ale každý den ji nečtu a neznám ji celou zpaměti. Kaju se.

A. Hrbek 11.8.2017 17:21

Re: Podle autora

Vážená kopretino, kaju se i já pro někdy poněkud silnější tón mých připomínek, ve kterých se snažím o věcnou správnost.

Třebaže nejsem náboženský fanatik jakéhokoliv zaměření, pokládám Bibli za jednu z nejvýznačnějších knih. Škoda, že její základní znalost není předmětem školské výuky.

S pozdravem

H. Lukešová 11.8.2017 17:25

Re: Podle autora

No je to škoda, pane Hrbku, chodím jednou týdně do katolického kostela, jsem křtěná u Katolické církve, považuji se za katoličku, alespoň nominální, přiznávám, že musím zlepšit své znalosti Bible. To mi však nebrání milovat Stát Izrael a židovský národ.

H. Lukešová 11.8.2017 18:41

Re: Podle autora

Když jsem byla v Izraeli, koupila jsem si jeruzalémský kříž, jeruzalémskou hvězdu, pozlacenou menoru, mesiánsko-židovský přívěšek na klíče, až se do Izraele vydám, koupím si mesiánsko-židovskou menoru...

S. Netzer 11.8.2017 16:58

Re: Podle autora

"My jsme zde v Evropě žili neustále" znamená asi podle sl. Lukešové, že Bůh stvořil Adama a Evu na území Evropy.

Byli Adam a Eva první migranti, když je Bůh vyhnal potom, co se dopustili prvotního hříchu?

H. Lukešová 11.8.2017 17:15

Re: Podle autora

Ale jsem filosemitského zaměření. A mé názory na Izrael a Židy znáte. Netanjahu řekl o křesťanských přátelích Izraele, "Vy nejste naši přátelé, vy jste jediní naši přátelé".

J. Jurax 11.8.2017 15:47

Re: Podle autora

Hubí se ŠKODLIVÉ invazní druhy, tedy nikoliv třeba brambory.

Mimochodem, jsou po Vašem soudu i Moravané typickým invazním národem?

H. Lukešová 11.8.2017 16:37

Re: Podle autora

No ať jsem Moravanka a žiji na Moravě, myšlenky moravského nacionalismu nesdílí. Cítím se Češkou, občankou České republiky a při sčítání obyvatelstva se hlásím k české národnosti.

J. Jurax 11.8.2017 20:37

Re: Podle autora

No, to už je Váš problém.

P. Rada 11.8.2017 7:46

Invazivnost a stabilita prostředí.

Autor zmínil jako příklad invazivnosti umělé zavlečení bolševníku člověkem který dotyčný druh vědomě přenesl do nové oblasti kde je vitálnější jak okolí. Dále už se ale mezidruhovými vztahy mnoho nezabývá a ani nepopisuje co si představuje pod pojmen původní. Zato příliv lidských migrantů s chutí komentuje. Nedivím se - jde o celospolečensky citlivé a aktuální téma. naproti tomu původnost vázaná na celá tisíciletí se jeví leckomu nezáživnou.

Obecnější pohled pak říká, že za "původní" lze pokládat to složení které se bez vlivu člověka v oblasti ustálilo po odeznění teplotních výkyvů doby ledové. Ve vazbě na změnu klimatu tedy zřejmě spočívá i klíč k hodnocení původnosti.

Příznačná pro původnost je tedy míra ustálenosti podnebí. V celém posledním interglaciálu se přitom průměrná globální teplota schlazená na 30ti leté období pohybovala v mezích jen +- 0.5C a těmto mezím a strmodti cca 1C/tisíciletí odpovídají meze toho co nazýváme "původní". V součastné době se ale klima planety mění už se strmostí 0.17C/dekádu což je hodnota cca 200x vyšší strmosti změny a za takového stavu jsou už úvahy o původnosti druhů zcela mimo "původní" smysl pro vše živé na planetě včetně migrace lidských etnik.

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

R. Langer 11.8.2017 8:48

Re: Invazivnost a stabilita prostředí.

Bla bla bla klima bla bla bla. To je děs! :-D

P. Rada 11.8.2017 9:03

Re: Invazivnost a stabilita prostředí.

Souhlas - je až děsné co vše komentijete a jak málo informací z Vás přitom vypadne.

P. Vaňura 11.8.2017 11:19

Zapomněl jste, podobně jako všichni "oteplovači" na

"malou dobu ledovou," (1300 - 1850 s vrcholem v 17 století, ochlazení, které bylo největší za 2000 let) která měla ZÁSADNÍ vliv na rozvoj evropské civilizace. Dokázala ve své ochlazovací fázi vyrušit veškeré důsledky pokroku, kterého bylo během tohoto období dosaženo v zemědělství. V té době zamrzaly v zimě všechny řeky západní Evropy. Např. Vltava byla pravidelně pokryta ledem tlustým několik desítek centimetrů. Zamrzalo Baltské moře i Calaiská úžina mezi Francií a Anglií.

Dále je tu erupce sopky Laki na Islandu r. 1783 (s následným několikaletým ochlazením na celém kontinentu), která byla možná jedním z faktorů, které spustily Velkou francouzskou revoluci.

Už chladné období na počátku 14 století vyvolalo hladomor a nemoci. Oslabení obyvatelstva bývá někdy označováno za příčinu, proč následný Velký mor měl tak katastrofální rozsah (toto pokládám za nejisté).

Je pozoruhodné, že "oteplovači" berou za ideální počáteční bod období, které ještě stále spadá právě do malé doby ledové.

Z výše uvedeného dále vyplývá, že pohromu přinášelo v Evropě vždy ochlazování, nikoliv oteplování!!!!

P. Rada 11.8.2017 11:29

Re: Zapomněl jste, podobně jako všichni "oteplovači" na

Nezapoměl jsem na "Malou dobu ledovou" - jen nepřecenuji její význam a proto jsem dokonce uvedl paleoklimatické rekonstrukce a nejen s evropské části ale s celého světa ktré pro Vás opakuji:

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg