3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Pohled exota (1)

To, co jsem se nyní rozhodl i napsat, mám v hlavě už dlouho. A podle toho, jak vláda zrovna právě povolí šrouby karanténních opatření či naopak hrozí jejich znovu-utažením (byť pravděpodobněji by tak nakonec neučinila), tak si říkám buď že už to psát netřeba, anebo že stále ještě ano.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 27.4.2020 9:22

Víte, takhle se chová řada virů, se kterými koexistujeme. A u tohohle se to vyskytuje taky jenom u některých případů, stejně jako u těch virů jiných. Ovšem u tohohle se prostě hledá všecko možné, a cokoliv se najde, namnoží se panickým a zhusta účelovým opakováním ve všech možných sdělovacích prostředcích. Jsou si odborníci jisti, že dotyčné popsané reakce jsou důsledkem infekce koronavirem? Myslím, že moc ne, ale proč to nepřipsat na konto, že ano. Medicína není exaktní věda jako fyzika, na to je biologický systém moc složitý, ale teď se tak prodává.

L. Kubeš 27.4.2020 12:34

Tak tak Houžňák, nechodil bych k doktorům, stejně nic nevědí, a se zubama raději ke kováři a s nádorem k zaříkávači. Alespoň se populace pročistí od podobných genetických úchylek !

F. Houžňák 27.4.2020 18:38

Vyjadřujete se jako hlupák a blb, který o problematice virů nemá sebemenší ánunk.

J. Jurax 27.4.2020 12:50

Možná by bylo lepší říct, že medicína je exaktní věda jako fyzika, ale biologický systém moc složitý a my toho ještě mnoho nevíme. Zato se nás medicína dotýká zpravidla blíž než stejně moc složitá teoretická fyzika.

F. Houžňák 27.4.2020 18:42

Medicína exaktní věda není a s tím ani vy nic nenaděláte. To vám řekne každý doktor.

J. Jurax 27.4.2020 20:00

No, víte, já mám to o exaktnosti medicíny, co jsem tu byl volně tlumočil, přímo od lékaře a MUDra ... vždy když jdu na kontrolu na kardio, tak vedeme intelektuální rozhovor ... :-)

P. Victorin 27.4.2020 7:09

Einstein mj. pravil, že mezi jeho ctižádosti patří, složité věci dokázat stručně a jednoduše vysvětlit.

Protože autor článku uvedenou zásadu opravdu chytrého člověka zřejmě neuznává, nebo možná nepochopil/?/, jeho rozsáhlé přemítání je mi "apriorně" podezřelé a nesympatické... Sorry.

J. Jirka 27.4.2020 8:30

Boëthius zas pravil: "Si tacuisses, philosophus mansisses."

P. Victorin 27.4.2020 8:41

Jirko, český překlad "kdybyste mlčeli, zůstali byste filosofem", pokládáte za zbytečný? Myslíte, že zde diskutující jsou převážně latiníci?

J. Jurax 27.4.2020 12:55

Latinský to líp vypadá a my plebejci máme gúgl ... :-)

J. Jirka 27.4.2020 13:02

Příspěvek byl určen výhradně vám a při výši IQ, kterou disponujete, jsem přesvědčen, že latinsky mluvíte plynně a bezchybně. I když váš překlad není zcela dokonalý...

P. Victorin 27.4.2020 16:27

Jirka! Jděte k lékaři! Pomůže vám.

P. Boublíková 27.4.2020 6:17

Realita chřipka vs. Covid-19 - jak kde https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/virus-skosil-vic-americanu-nez-chripka-40321931

D. Stirsky 27.4.2020 6:10

Proboha! Další COVIDový mudrlant! A to ještě dvoudílný! Nečíst, smazat, strčit hluboko do šuplíku...

R. Vacek 27.4.2020 5:19

Že se děje něco nevídaného vyplývá i ze statistiky. Nejedná se o nějaké spiknutí a ani se nejedná o něco, co se děje jednou za čas. A zatím se žádný stát neodhodlal k tomu nechat vir volně proběhnout populací, protože mu ti mrtví začali přerůstat přes hlavu. Někdy to odhodlání i bylo (Británie, Švédsko), ale nakonec se v průběhu úspěšného promořování cuklo. A ty promořenější země budou v karanténě déle a s horšími ekonomickými důsledky. Stačí si to porovnat s chudým Vietnamem - ten nepromořoval, ale zavedl důkladná opatření proti šíření viru. Zatím skončil s nulou mrtvých, spokojenými občany a otevírající se ekonomikou.

Na odkaze je vidět jak se přístup různých zemí projevuje na týdenní úmrtnosti (poslední sada grafů). A ten současný pokles u většiny z nich není proto, že by pandemie státy už prošla, ale proto, že se tam lidé začali chovat velmi opatrně.

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

K. Wágner 27.4.2020 7:20

Ta původní britská teorie byla jasná: dosáhneme ji tím, že necháme celý národ nakazit a po čase už virus nebude moci nakazit nikoho dalšího. Otázkou ale je, kolik lidí přitom umře a kolik mrtvých je ještě přijatelné číslo. Navíc dnes ani nevíme, jak dlouho je člověk po prodělaném onemocnění vůči další nákaze imunní.

J. Berger 27.4.2020 4:22

Obávám se, že je pravda zejména poslední, kursivou psaný, odstavec, zvláště část o zapomnění, z čehož celý "svobodomyslný a humanistický" (a dlouhý) článek vyplývá.

J. Bruner 27.4.2020 2:53

nevíte někdo, čím se živí tento virus, aby zůstal živý? A jak přežije, když nemá hostitele?

A. Holík 27.4.2020 4:53

Virus se typicky nepovazuje za zivy. Je to jen datove medium. Urcite vnejsi podminky vydrzi. Urcite ne. Vesmes viry diky sve jednoduchosti vydrzi mimo bunku velmi kratkou dobu, radove hodiny. Takze pro dlouhodobe prezivani virus potrebuje hostitele.

Uz dnes vime ze tento virus dokaze nakazit nekolik zvirat, minimalne kocky, nejspis stale netopyry, a kdo vi co jeste. Nelze tedy predpokladat, ze zmizi po vynalezeni vakciny.

Nektere viry jiny rezervoar nez lidi nemaji (napr. prave nestovice, obrna), a u techto je sance je vyhubit dokonale. U NCOV-SARS-2 a jinych znamych koronaviru ktere presly ze zvirat velmi cerstve nic takoveho ocekavat nelze.

J. Jančura 27.4.2020 9:19

Ono je jejich přirovnání k počítačovým virům velmi příhodné. Také bez počítače nepřežijí.

J. Bruner 27.4.2020 9:40

otázka byla návodná a souvisí s tím, že jsme dosud nepoznali onen základ vzniku života. Co nebo kdo vložil onu informaci do neživé hmoty, jakou myšlenku měl (zda vůbec) apod. Vím, že odpověď je zatím neznámá a jak řekl jeden filosof "svět je poznatelný, ale člověk svými smysly není schopen jej plně poznat".