30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená faktomluva

Po celou dobu sledování různých čísel o dopadech současného celosvětového průšvihu postrádám jedno podstatné srovnání. Nevěřím, že jsem na tento zřejmý deficit přišel jen já sám. Ale rovnou k věci: Chybí mi srovnání vývoje aktuální celkové úmrtnosti v populaci s předchozími lety podle věkových skupin, a to bez ohledu na příčiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 20.10.2020 9:01

Když už se opravujou, Kusák, tak si to slovo najdou ve slovníku. Správně je to s tvrdým Y. Hysterický. Jednak je to slovo z řečtiny, ale i kdybyste to nevěděl, pak máme v češtině nějaké tvrdé souhlásky, pamatujete? Hy-chy-ky-ry-dy-ty-ny.....

P. Vychodil 20.10.2020 9:00

rychlopromořovací modely prokázaly statistickou zákonitost, a nevedly k excesivní úmrtnosti, Švédsko to prokázalo, Itálie, Španělsko, UK...naopak ČR prokázalo, že jarní lockdown byla strategická chyba...

pokud tedy připustíme italský model, tak máme 6 000 obětí. To je 6% z celkového počtu úmrtí/rok a je to tedy maximum, ve skutečnosti umře spousta lidí s kovidem, dle nařízení MZČR však budou zařazeni do kovid obětí, na konci roku uvidíme, jak z pohledu dlouhodobé celkové úmrtnosti kovid tuto křivku rozkývá - kéžby alespoň více, než chripková epidemie 1995/1996, aby "chripečkáři" nebyli nakonec vítězové - ty byl ftip:-)

J. Jirát 20.10.2020 9:00

Data z ČSÚ končí 34. týdnem, nemají dnes žádnou cenu. Připomínám, že růst infekce má prudce exponenciální charakter. Soudy doporučuji odložit na prosinec.[>-]

Š. Hašek 20.10.2020 8:58

Perfektní článek!

Také mám rád faktomluvu! Bohužel momentálně posiluje pocitomluva, myslomluva. A sledování faktů do delší minulosti nahradilo mnohdy trapné "sledování rekordů" těmi manekýnami z televize, za čas týdne.

A hodnocení situace je přenecháno výrobcům čehokoliv, kteří žijí z toho, že neustále odstraňují "situace". A sledují pouze proplacení faktur, dopředu.

Čekám ostatně, že nám začnou dělat stěry a určí, kdy jsem si naposled umyl ruce. Něco podobného se nyní děje s tím pozadím na sliznicích nosu. Za halasného potlesku! Některých.

F. Kusák 20.10.2020 8:51

Tak to není. Ti mladí to chytnou také, jenže jejich imunitní systém se lépe brání, takže u nich mnohem méně ta nemoc propuká. Ale jak to ovlivňuje dlouhodobě imunitní systém a hlavně genetiku, to nikdo pořádně neví.

Mně je ovšem přímo odporná ta kategorizace lidí podle věku, podle pohlaví nebo předpokladu horší odolnosti (např. obezita, diabetes, kardiovaskulární choroby atd. atd). Stačí k tomu třeba přidat řasu nebo kádrové předpoklady a máme vymalováno.

V. Wagner 20.10.2020 8:49

Pane Němec, když už jste se díval do statistik, tak jste se měl podívat do statistik mrtvých ve státech, které na rozdíl od nás první vlnu nezvládli (například té Velké Británie, jejíž cestu, kterou zvolila, než jí epidemie nemocných a kolaps zdravotnictví přinutil ji opustit, opěvujete). Stačí se podívat třeba na Euromono: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps .

Na nich je jasně vidět dramatické navýšení mrtvých v době krize epidemie. A to i v situaci dost dramatických opatření. Jsou tam také vidět předchozí léta a vliv chřipkového období. Ze srovnání je vidět, proč je rozdíl mezi chřipkou a COVID-19 tak dramatický a proč opravdu nelze nechat průběh epidemie bez opatření. Také je tam rozdělení podle věku. A je vidět, že pěkný pík nadbytečných úmrtí je i v kategorii padesátníků.

https://www.osel.cz/11383-chripeckari-dosahli-sveho-cesko-se-nekontrolovane-promoruje.html

Víte, mě fascinují lidé, kteří sice o faktech mluví, ale i přes jejich existenci (viděli jsme jasně, a ne pouze na těch grafech Euromono, jak dopadnou státy, co tomu nechají volný průběh) dokáží stále volat po volném průběhu promořování a bojují proti epidemiologickým opatřením. Vždycky jsem si říkal, jak mohou existovat lidé, kteří vidí, že se kolega spálil sáhnutím na kamna, ale přesto budou stále tvrdit, že jsou kamna studená, a musí si na ně sáhnout. Právě kvůli takovým jako Vy, kterým nestačí zkušenost jiných, prožíváme tak tvrdou druhou vlnu. Doufám, že budete mít radost, až ve statistice z podzimu a zimy u nás uvidíte v datech českého statistického úřadu velký pík. A ten už je jasný, protože už teď jsme na denních počtech mrtvých okolo 80 a zjištěný počet infikovaných jasně říká, že za dva až tři týdny to bude vysoce přes stovku.

Ony sice testy mají své nejistoty (viz třeba zde: https://www.osel.cz/11392-jak-to-je-s-falesnou-pozitivitou-testu-na-koronavirus-sars-cov-2.html

), ale pokud jí berete v úvahu, tak jsou velice dobrým zdrojem informací a mohou pomoci hlídat vývoj epidemie

J. Svoboda 20.10.2020 8:39

Bezpříznakový pozitivní je nemocný a navíc bez karantény šíří infekci. A váš článek je rázem v rozvratu.

Pěkný den.

F. Kusák 20.10.2020 8:38

histerický

F. Kusák 20.10.2020 8:37

Vždy mně byla protivná demagogie a vy jste jejím propagátorem. Můžete mi vysvětlit, jaký smysl má ten váš historický výkřik. Běžte to také křičet do Británie, Španělska, Francie atd.

M. Kanda 20.10.2020 8:18

Nemáme tu žádnou druhou vlnu. Máme tu pořád vlnu první, kterou jsme za 500000000000Kč přesunuli z jara na podzim.

D. Stirsky 20.10.2020 8:13

Je autor epidemiolog? Pokud ne, pak může své grafy promítat na JIP, kde jsou lidé s COVIDem.

K. Salajka 20.10.2020 7:26

Máte pravdu v tom, že v tomto týdnu počet úmrtí vykázaných na covid s covidem překročil 60 případů denně. Je ale také zřejmé, že řada lidí se do nemocnic nedostane, část proto, že se bojí, jiná část proto, že nejsou kapacity pro jejich ošetření. Vypovídací hodnotu by mělo pravidelné uvádění údajů o celkové každodenní úmrtnosti. Statistiku úmrtí na covid zkresluje skutečnost, že se neprovádějí pitvy.

P. Boublíková 20.10.2020 6:11

Vzhledem k tomu, že úmrtí na covid se i při rychlopromořování týká převážně osob, které už potomky mají a další mít nebudou (opravdu mladých do 30 let umírá málo), z hlediska kvality genofondu to velký význam nemá.

R. Vacek 20.10.2020 6:02

Autor se pravděpodobně domnívá, že když se nechá vir pořádně rozjet a mrtvých bude plno, tak bude ekonomika poškozena méně. Když pracoval jako technik, tak se může podívat na druhý graf, kde je patrná právě opačná tendence - tedy méně mrtvých = méně poškozená ekonomika:

https://ourworldindata.org/covid-health-economy

R. Vacek 20.10.2020 5:52

No a u nás v rizikovém provozu utratili 20 miliónů korun na protipožární opatření a díky tomu u nás nehořelo, i když párkrát už to houkalo a museli jsme zasáhnout. Je vidět, ža majitelé byli stejní hlupáci, jako naše vláda a vynaložili těch 20 míčů zbytečně.:-)

R. Langer 20.10.2020 5:43

Ze statistického hlediska je pochopitelně jedno.

I. Teren 20.10.2020 2:47

Najlepsi otrok je taky, co nevie, ze je otrokom.

https://www.youtube.com/watch?v=LF6yyuJGspM&feature=emb_logo

O. M. 20.10.2020 1:15

Co myslíte tím "dlouhodobě"?

Takže ve výsledku nemá cenu léčit ani třeba infarkty, cukrovky, rakoviny, protože stejně nakonec bude úmrtnost kolem 300 lidí denně, to jste tím chtěl říct?

O. M. 20.10.2020 1:09

Když ona ta faktomluva jsou nejen čísla, ale hlavně interpretace v souvislostech.

Zaprvé: těch 500 miliard je nejen za "jarní vlničku", ale i za tu podzimní vlnu.

Zadruhé: na vývoj celkové úmrtnosti lze nahlížet dvěma způsoby:

I. Vždyť žádné umírání nepřišlo, jsou to všechno zbytečně vyhozené peníze.

II. Podařilo se nám zabránit zbytečnému umírání, je to dobrá investice.

Zatřetí: ty rychlopromořovací modely s aebou nesou excesivní úmrtnost. Z hlediska lidského genofondu je to dobře, z hlediska důchodového pojištění je to možná i výhodné, ale pak musí politici být schopní říci těm umírajícím a pozůstalým říci:"nějako se nám to rozjelo, neumíme (nezvládáme) vám pomoci, soryako". A musí na takovémto "řešení" být společenský konsensus.

P. Vychodil 20.10.2020 1:05

soudruhu četaři, a o tom to právě je. dlouhodobě budou dení počty oscilovat kolem dlouhodobého průměru, který je cca 300. to za a/. a za b/, na něco umřít musíš, říkala už moje maminka. Jednou tu máme kovid, jindy chřipku...

viděl jsem grafy, ukazující dlouhodobou křivku úmrtnosti, na nich byla ukázána korelace míry úmrtnosti na kovid s celkovou úmrtností v minulých letech v různých zemích. Abych to zkrátil: tam, kde díky mírné loňské zimě umřelo méně lidí vzhledem k dlouhodobému trendu, tam na kovid zemřelo lidí více letos,,,no, ona ta smrtka se někdy i opozdí, ale přijde

M. Šejna 20.10.2020 0:32

Autor se ptá na věci, které by mu měly být jasné.

Zásadní je dlouhodobý průměrný počet úmrtí za jeden den. Ten se pohybuje okolo čísla 300.

Pokud do konce srpna umíralo na Covid19 denně max. 5 lidí, tak se to v té statistice úmrtnosti ztratilo. 300 nebo 305 je skoro to samé

Teď umírá denně na Covid19 okolo 60 lidí. To už je 20 procent z celkového průměrného denního počtu úmrtí. 300 nebo 360 je sakra rozdíl.