30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená faktomluva

Po celou dobu sledování různých čísel o dopadech současného celosvětového průšvihu postrádám jedno podstatné srovnání. Nevěřím, že jsem na tento zřejmý deficit přišel jen já sám. Ale rovnou k věci: Chybí mi srovnání vývoje aktuální celkové úmrtnosti v populaci s předchozími lety podle věkových skupin, a to bez ohledu na příčiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 20.10.2020 13:11

Souhlas.

J. Ganaur 20.10.2020 13:02

A navíc, vakcinace je smlouva s ďáblem.Koronavirus (tento, je jeden z mnoha) tu bude stále.Je mi líto lidí, kterým zkrátí život, ale to jsou i jiné choroby (rakovina).Jen mě štve, že medicína neumí přiznat, že slibuje , co nedokáže splnit.A bere za to těžké prachy!

O. Uživatel 20.10.2020 12:34

Uživatel požádal o vymazání
J. Vintr 20.10.2020 12:34

Promořuje nás samotný virus a Prymulova idiotská opatření jsou mu u pr.... A na vakcínu spoléhají jen lidé, kteří neví o co jde.

O. Uživatel 20.10.2020 12:31

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 20.10.2020 12:30

Uživatel požádal o vymazání
J. Vintr 20.10.2020 12:09

Je naprostá pitomost předpokládat, že jakákoliv opatření dokážou vymýtit virus. Ten buď zmizí sám od sebe, nebo tady bude stále. V tom druhém případě se s ním dříve nebo později potká každý z nás (pokud se doživotně nezavřete do nejpřísnější izolace). Jaké bude mít pro každého setkání s virem následky, závisí v podstatě výhradně na individuální reakci jeho organismu. Podle současných výsledků je šance, že to člověku nijak neublíží, statisticky skoro stoprocentní. Rozhodně mnohonásobně vyšší než u mnoha jiných nebezpečí, které na nás v životě číhají na každém kroku nebo jsou skrytá v našem organismu. Takže pokud člověk použije zdravý rozum, není nejmenší důvod se děsit.

Jinak to čím nám vyhrožují, to jest zahlcení zdravotnictví, je v podstatě také planá hrozba. U virových onemocnění má lekarska věda docela malé možnosti léčení, takže v drtivé většině případů, kdy bude mít onemocnění pro člověka vážný průběh, bude zase záležet jen na tom, jak se s tím vypořádá jeho organismus a ne to, jestli se dostane do nemocnice.

M. Kanda 20.10.2020 12:08

Dokázal byste nějak blíže specifikovat, co je na mém příspěvku demagogického?

V. Wagner 20.10.2020 12:03

Bude zajímavé sledovat, kolik místních diskutérů, kteří popírají vážnost epidemie, ji bude popírat i za týden nebo čtrnáct dní. Ony sice už vlastnosti viru byly jasné od první vlny. Nastartování volného šíření už je viditelné od konce srpna a kalup v září a říjnu. Ale s naplňováním nemocnic i zvyšováním denního počtu mrtvých už před tím bude stále hůře možné zavírat oči. Podrobněji Jarda Flégr: https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/103519/flegr-za-mrtve-muze-babis-v-ulicich-uvidime-mrazaky-na-mrtvoly-moje-predpoved-se-plni-a-bude-daleko-hur.html

J. Svoboda 20.10.2020 11:52

Máte pocit, že to ten starý bolševický námořník vůbec chce slyšet?

Pěkný den.

M. Valenta 20.10.2020 11:19

Tabulky včetně té úmrtností aktualizuje většina statistických úřadů v Evropě , ČST nevyjímaje, čtvrtletně (březen/červen/září, prosinec). Jinak souhlas - upozornuji na to zde už půl roku.

V. Církva 20.10.2020 11:18

Tak exponenciální je to z logiky věci. Exponenciála s koeficientem 0 je konstanta, se záporným pak klesající tendence

Dle worldometers.info narůstá počet nakažených exponenciálně kdy průměr denního nárůstu na 2 násobek je asi 14 dní. Denní počty zemřelých Covid19 diagnostikovaných pak rostou ještě snad rychleji. Tento parametr myslím méně (i když taky) závisí na počtu testů.

Takže tolik o popisu té exponenciály. Teoreticky bychom se za 1 měsíc mohli dočkat ca 200 mrtvých denně, při zkolabování zdravotnictví i víc. Pravda ale je že s opatřeními se tak doufám nestane a myslím že i bez opatření by pak začala pomalu nastuovat stádní imunita takže se snad přes 10 tisíc mrtvých nedostaneme. Pan statistik tak bude pravděpodbně spokojeným. Myslím že nárůst mrtvých letos a příští rok bude pod 10%. Pokud o šem vir nezmutuje špatně.

Lidí s následky bude ale mnohem víc. V medicíně nic nového. Arteóza ani infarkt není vždy konečná, ale kvalitu života výrazně ovlivní.

V. Wagner 20.10.2020 11:11

Pane Zingo, pokud se podíváte na počty mrtvých ve Švédsku: https://twitter.com/mho1466/status/1318414510856822784/photo/1 , tak vidíme, že je to v tom období prvních 30 týdnů mezi 60 až 67 tisíc úmrtí. Podle statistik mají Švédové 6 tisíc mrtvých s COVID-19. Takže je to příspěvek v rozmezí, ve kterém celkový počet mrtvých fluktuuje. To je dáno tím, že i to Švédsko a spíše švédští obyvatelé sami zavedli poměrně dramatická opatření. Prostě se sami přestali stýkat. A jak už tu bylo zmíněno i v této diskusi, tak ekonomika Švédska byla i proto podobně jako státy, které měly lock down. Například Švédové měli celou dobu zákaz hromadných akcí. Takže to, že pík ze Švédska zaniká v datech z celého roku je dost přirozené. A vůbec to neznamená, že by umřeli lidé, kteří by stejně brzy zemřeli.

M. Boháček 20.10.2020 11:08

Ale počíta. Takisto, ako ich počíta pri chrípke.

Přesně před čtvrt stoletím udeřila na území České republiky historicky nejsilnější epidemie chřipky. Postihla zhruba 11 procent obyvatel. Šlo o přelom let 1995 a 1996. Dne 11. prosince na celém území České republiky vyhlášen stav epidemie. Chřipka začala rychle ochromovat běžný život. Divadla rušila představení proto, že jim ochořelo větší množství herců. Ze stejného důvodu se ve školách spojovaly třídy, aby byla při nižším počtu učitelů zachována výuka. První oběti chřipkové epidemie se objevily ve stejný den, kdy se uzavřely školy. Pacienti většinou umírali na zápal plic nebo infarkt, které způsobil právě virus chřipky. Některé nemocnice byly přeplněné a musely tak pacienty umisťovat na provizorní lehátka. Rozdílem oproti koronavirové epidemii spočíval v často vážném průběhu chřipky u dětí. U nich se v některých případech rozvinuly velmi závažné hnisavé záněty plic. Ty se přitom objevují zřídkakdy. Podle statistického modelu však přibylo více než 6000 mrtvých. Jen za zimní sezónu zemřelo tehdy čtyřikrát více lidí než obvykle. “Virus se explozivně šířil populací, způsobil rozsáhlou epidemii, prostoupil velkou částí populace a následně odezněl.

V. Církva 20.10.2020 10:50

Jinak je taková nepříjemnost, že fakta o zemřelýh lze najít až zemřou. Nelze je zjistit předem. Řešení pokus omyl ale není hodno inteligentního člověka. Ten si může zjistit fakta z některých měst z Itálie a poučit se z nich. No a pokud bychom řešili že i tak třeba 10tisíc mrtvých je málo, nemusíme ani operovat stdcee a léčit rakoviny. Prostě jen zemře o nějakých 5tisíc lidí víc. A mrzáky stejně jako ty u Covidu19 nikdo nepočítá.

Z. Lapil 20.10.2020 10:47

Jenže když tyhle skupinové vlastnosti přehlídnete, snadno se vám může stát, že peníze za přednášku Jak se chrániti před znásilněním utratíte v důchoďáku a na přednášce na zdrávce vám nezbyde.

A to ještě není ideální příklad, protože v tom důchoďáku je osazenstvo také převážně dámské.

P. Vychodil 20.10.2020 10:47

najděte si on line covid mapu na JHU, denní aktualizace. Bělorusko je zajímavé, něco tam dělají rozhodně jinak...

V. Církva 20.10.2020 10:44

Kecy v kleci. Mrknu kolem sebe a pobavím se se známými doktory. Na jaře ne, ale teď znám lidi s nepříjemným průběhem. Kamarád kamaráda ca 50 ročník v nemocnici. Známý doktor říká že JIP jsou vytížené a už i třeba 30 letou.

Statistika jasně říká že 90 procent mrtvých jsou nad 60 let. Zdá se ale že nějaká postižení či úmrtí mají i mladí lidé.

V Asii a dle logiky se osvědčila krátká razantní opatření která ale lidi dodržují. Pokud je neuděláme, stejně lidé přestanou cestovat chodit do shopingů, restaurace atd. Máme doma babičky a nemusíme zkoušet všechny infekční hrůzy. Vir pořád může i zmutovat k horšímu. Samozřejmě jsou lidé které to nezajímá. Nejsem si ale jist že zrovna ti by udrželi nákupy shopingy a restaurace v plusu. Zkušenosti nejen ze Švédska mluví o dobrovolném lockoutu. A Asie na rozdíl od USA Švédska i ČR koronakrize moc nepoznamenala. Teoretizování bylo moc. Koukněte na realitu a fungující příklady.

A proto jsem pro tvrdé krátkodobé opatření! Jenže s Pirky, Klausy a jinými popírači to nefunguje! Tak tu budeme mít kvůli Vám dlouhou vleklou krizi. Neděkujeme.

P. Vychodil 20.10.2020 10:44

pane doktore,

dopuštíte se jednoho omylu: u nás ještě nebyla žádná první vlna, v ní jsme teď. za 500 000 000 000Kč jsme odložili nevynutelné...přírodu neukecáte, ani smrt

on to Prymula věděl, že nás to nemine. Taky (opatrně) navrhoval promořování, a jistě pamatujete že AB to zatrhnul. Mohli jsme mít "opracováno", také jistě hodně ušetřeno. Teď je otázkou, zda to dopadne tak dobře jak by tomu bylo bývalo na jaře, ale chřipková sezona také startuje...

z jiného soudku: pokud autor nazve svůj článek "Chřipečkáři dosáhli svého..." tak a/předem zařazuje takovou publikaci na úroveň článků v Blesku b/uráží jinou názorovou skupinu t.j. skupinu jiných odborníků s jinými názory, než má autor c/autor je předpojatý, tedy nemůže být článek zcela objektivní d/zlovolně manipuluje míněním čtenářů s jasným cílem: za epidemii (která opakuji konečně je tady) budou viněni tzv "odpírači", "chřipečkářiů, dovolenkáři

BTW, jaké právo má autor, amater v této oblasti, právo urážet,dehonestovat ostatní a jejich názory? článek tak vytváří dojem, že autor má tak veliký chorobný strach z epidemie, že jeho schopnost uvažování, zpracování, často si protiřečících, informací a zdravého úsudku byla paralyzována, anebo článek psal na zakázku...(nehodící se škrtněte)

Z. Lapil 20.10.2020 10:41

Jste vzdělán v píár? Jestli ne, tak neraďte, kde má kdo grafy promítat :-P.

M. Boháček 20.10.2020 10:29

Pozitívny (nakazený) a súčasne bezpríznakový znamená, že si munitný systém jedinca poradil s infekciou tak efektívne, že organizmus neochorel.

Ale bunková imunita už si vírus samozrejmä pamätá.

Dokonca sa tvrdí, že 20-50% populácie má imunitu proti covidu bez toho, aby sa s ním stretlo, na základe prekonaných infekcií inými koronavírusmi, ktoré sú s covidom tak podobné, že imunitná odozva funguje aj na covid. Táto štúdia ešte nie je potvrdená, ale vysvetľovalo by to tie desiatky percent bezpríznakových.

Čím sa zas dostávame k otázke reálnej nebezpečnosti covid pandémie. Otázky:1) Ako je na tom s úmrtnosťou Bielorusko (ignorácia anticovid opatrení + desťtisícové demonštrácie pred mesiacom)? 2)Koľko ľudí zomrelo tento rok na chrípku?

S. Rádl 20.10.2020 10:12

Autor předvedl, jak nebezpečné jsou manipulace s čísly, pokud se jich dopouští člověk neznalý nebo omezenec. Nechci rozporovat příspěvek bod po bodu.

Jen namátkou, nelze srovnávat stav letošního jara s předchozími infekcemi respiračních onemocnění. Tak rozsáhlá a zpočátku i respektovaná omezení u nás nikdy nebyla.

Nelze srovnávat ani počet lidí v nemocnicích na jaře a nyní. Na jaře byly volné kapacity a o viru se nic nevědělo, takže se zpočátku hospitalizovali i lidé s mírným průběhem. Nyní je tomu zcela jinak. Mám v příbuzenstvu pána ve věku 89 let, který je již více než 10 dní s příznaky včetně horečky přes 39 °C doma s tím, že pokud se bude dusit, mají zavolat do nemocnice.

A co se týká strategií jednotlivých zemí, výsledky se ukáží tak do roka. A pokud si někdo myslí, že Švédsko ochránilo ekonomiku, tak ať si počká na celoroční data. V pololetí měli pokles HDP o 8,5 % (celoroční odhady jsoukolem 5 %) a injekce do ekonomiky budou zřejmě podstatně větší než těch našich 500 miliard Kč. Jen centrální banka dala do ekonomiky navíc 1.25 bilionů Kč. Příští rok chtějí nalít do ekonomiky 105 mld. švédských korun (asi 275 mld Kč).

M. Boháček 20.10.2020 9:54

Mňa by zaujímali dáta z Bieloruska. Má ich niekto?

Covid a opatrenia proti nemu úpne ignorovali, pred mesiacom tam mali po krajine desaťtisícové demonštrácie. Ako sú na tom s úmrtnosťou tam?

P.S.: Koľko ľudí zomrelo tento rok na chrípku? Vie to niekto?

P. Zinga 20.10.2020 9:37

"Prudce exponenciální růst" ? Doložte, prosím. Čísly. Fakty.

P. Zinga 20.10.2020 9:36

Pane Wágnere, s těmi "piky" máte sice pravdu, ale nejedná se z velké části o lidi, kteří by se stejně letos ocitly kolonce? Koukal jsem na Švédsko (10.10.2020), a to má úmrtnost v průměru minulých let.

P. Boublíková 20.10.2020 9:23

Drtivá většina mladých jsou bezpříznakoví a tak si myslím, že to na nich žádné dlouhodobé následky nezanechává. Na genetice zcela jistě ne. Koroňák se totiž nezačleňuje do lidské DNA jako jiné viry, které si pak člověk nosí s sebou celý život a mohou se po nějakém impulsu aktivovat. A taky je klika, že není teratogenní jako třeba zika. Je to ještě relativně hodný virusák. Ale i tak nadělá paseky víc než dost :-/

P. Chládek 20.10.2020 9:18

Pane Wágnere dekuji za Vaši odpověď všem těm nevěřícím Tomášům...

S. Ševeček 20.10.2020 9:12

"rozval ekonomiky" ?

/něch odpadně to čo je slabé.

P. Vychodil 20.10.2020 9:05

přesné, a teď někteří doufají, že ji ještě za další obolus posunou...jenže mají peška, vlna už dorazila, proběhne...

A. Pakosta 20.10.2020 9:01

Souhlas, pane Hašku!