11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená faktomluva

Po celou dobu sledování různých čísel o dopadech současného celosvětového průšvihu postrádám jedno podstatné srovnání. Nevěřím, že jsem na tento zřejmý deficit přišel jen já sám. Ale rovnou k věci: Chybí mi srovnání vývoje aktuální celkové úmrtnosti v populaci s předchozími lety podle věkových skupin, a to bez ohledu na příčiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 20.10.2020 10:41

Jste vzdělán v píár? Jestli ne, tak neraďte, kde má kdo grafy promítat :-P.

R. Vacek 20.10.2020 6:02

Autor se pravděpodobně domnívá, že když se nechá vir pořádně rozjet a mrtvých bude plno, tak bude ekonomika poškozena méně. Když pracoval jako technik, tak se může podívat na druhý graf, kde je patrná právě opačná tendence - tedy méně mrtvých = méně poškozená ekonomika:

https://ourworldindata.org/covid-health-economy

R. Vacek 20.10.2020 5:52

No a u nás v rizikovém provozu utratili 20 miliónů korun na protipožární opatření a díky tomu u nás nehořelo, i když párkrát už to houkalo a museli jsme zasáhnout. Je vidět, ža majitelé byli stejní hlupáci, jako naše vláda a vynaložili těch 20 míčů zbytečně.:-)

I. Teren 20.10.2020 2:47

Najlepsi otrok je taky, co nevie, ze je otrokom.

https://www.youtube.com/watch?v=LF6yyuJGspM&feature=emb_logo

O. M. 20.10.2020 1:09

Když ona ta faktomluva jsou nejen čísla, ale hlavně interpretace v souvislostech.

Zaprvé: těch 500 miliard je nejen za "jarní vlničku", ale i za tu podzimní vlnu.

Zadruhé: na vývoj celkové úmrtnosti lze nahlížet dvěma způsoby:

I. Vždyť žádné umírání nepřišlo, jsou to všechno zbytečně vyhozené peníze.

II. Podařilo se nám zabránit zbytečnému umírání, je to dobrá investice.

Zatřetí: ty rychlopromořovací modely s aebou nesou excesivní úmrtnost. Z hlediska lidského genofondu je to dobře, z hlediska důchodového pojištění je to možná i výhodné, ale pak musí politici být schopní říci těm umírajícím a pozůstalým říci:"nějako se nám to rozjelo, neumíme (nezvládáme) vám pomoci, soryako". A musí na takovémto "řešení" být společenský konsensus.

P. Boublíková 20.10.2020 6:11

Vzhledem k tomu, že úmrtí na covid se i při rychlopromořování týká převážně osob, které už potomky mají a další mít nebudou (opravdu mladých do 30 let umírá málo), z hlediska kvality genofondu to velký význam nemá.

F. Kusák 20.10.2020 8:51

Tak to není. Ti mladí to chytnou také, jenže jejich imunitní systém se lépe brání, takže u nich mnohem méně ta nemoc propuká. Ale jak to ovlivňuje dlouhodobě imunitní systém a hlavně genetiku, to nikdo pořádně neví.

Mně je ovšem přímo odporná ta kategorizace lidí podle věku, podle pohlaví nebo předpokladu horší odolnosti (např. obezita, diabetes, kardiovaskulární choroby atd. atd). Stačí k tomu třeba přidat řasu nebo kádrové předpoklady a máme vymalováno.

P. Boublíková 20.10.2020 9:23

Drtivá většina mladých jsou bezpříznakoví a tak si myslím, že to na nich žádné dlouhodobé následky nezanechává. Na genetice zcela jistě ne. Koroňák se totiž nezačleňuje do lidské DNA jako jiné viry, které si pak člověk nosí s sebou celý život a mohou se po nějakém impulsu aktivovat. A taky je klika, že není teratogenní jako třeba zika. Je to ještě relativně hodný virusák. Ale i tak nadělá paseky víc než dost :-/

M. Boháček 20.10.2020 10:29

Pozitívny (nakazený) a súčasne bezpríznakový znamená, že si munitný systém jedinca poradil s infekciou tak efektívne, že organizmus neochorel.

Ale bunková imunita už si vírus samozrejmä pamätá.

Dokonca sa tvrdí, že 20-50% populácie má imunitu proti covidu bez toho, aby sa s ním stretlo, na základe prekonaných infekcií inými koronavírusmi, ktoré sú s covidom tak podobné, že imunitná odozva funguje aj na covid. Táto štúdia ešte nie je potvrdená, ale vysvetľovalo by to tie desiatky percent bezpríznakových.

Čím sa zas dostávame k otázke reálnej nebezpečnosti covid pandémie. Otázky:1) Ako je na tom s úmrtnosťou Bielorusko (ignorácia anticovid opatrení + desťtisícové demonštrácie pred mesiacom)? 2)Koľko ľudí zomrelo tento rok na chrípku?

P. Moravčík 20.10.2020 16:11

Pochybujem, pri takomto stretnutí s vírusom len na úrovni sliznice sotva vznikne bunková, resp. protilátková imunita. Tam si s tým poradia NK bunky, interferón, príp. IgA protilátky, ale neaktivuje sa kompletný imunitný systém.

Koronavírusy majú jeden spoločný antigén (druhovo nešpecifický), takže nejaká trochu menej špecifická imunitná pamäť by tu mohla zohrať určitú úlohu - PCR testy hľadajú primer pre tento antigén + 2 alebo 3 druhovo špecifické.

P. Moravčík 20.10.2020 15:35

Schopnosť množenia koronavírusu v spermiách nie je zanedbateľný detail (v dnešnej dobe, keď sú s tým už dlhšie problémy, tým skôr).

P. Moravčík 20.10.2020 15:44

Včlenenie vírusovej NK do nášho genómu nemusí byť vždy katastrofa. Máme v každej bunke, v našom genóme jeden kompletný reťazec prastarého vírusu, myslím ešte z doby dinosaurov, ktorý umožnil vznik Placentálií, pretože zabraňuje odvrhnutiu plodu s polovicou cudzej DNK z tela matky, aj keď ten vírus mal pôvodne úplne iné úmysly:-). No a ešte stále nevieme, či nám nevyvedie niečo ako herpetické vírusy. Na môj vkus pretrváva v organizme dosť dlho.

Z. Lapil 20.10.2020 10:47

Jenže když tyhle skupinové vlastnosti přehlídnete, snadno se vám může stát, že peníze za přednášku Jak se chrániti před znásilněním utratíte v důchoďáku a na přednášce na zdrávce vám nezbyde.

A to ještě není ideální příklad, protože v tom důchoďáku je osazenstvo také převážně dámské.

P. Boublíková 20.10.2020 15:57

Tak zpět. Právě jsem se dočetla, že covid je v mladších věkových kategoriích spouštěčem autoimunitních nemocí :-(

P. Vychodil 20.10.2020 17:29

prosím o odkaz...

P. Vychodil 20.10.2020 9:00

rychlopromořovací modely prokázaly statistickou zákonitost, a nevedly k excesivní úmrtnosti, Švédsko to prokázalo, Itálie, Španělsko, UK...naopak ČR prokázalo, že jarní lockdown byla strategická chyba...

pokud tedy připustíme italský model, tak máme 6 000 obětí. To je 6% z celkového počtu úmrtí/rok a je to tedy maximum, ve skutečnosti umře spousta lidí s kovidem, dle nařízení MZČR však budou zařazeni do kovid obětí, na konci roku uvidíme, jak z pohledu dlouhodobé celkové úmrtnosti kovid tuto křivku rozkývá - kéžby alespoň více, než chripková epidemie 1995/1996, aby "chripečkáři" nebyli nakonec vítězové - ty byl ftip:-)

M. Šejna 20.10.2020 0:32

Autor se ptá na věci, které by mu měly být jasné.

Zásadní je dlouhodobý průměrný počet úmrtí za jeden den. Ten se pohybuje okolo čísla 300.

Pokud do konce srpna umíralo na Covid19 denně max. 5 lidí, tak se to v té statistice úmrtnosti ztratilo. 300 nebo 305 je skoro to samé

Teď umírá denně na Covid19 okolo 60 lidí. To už je 20 procent z celkového průměrného denního počtu úmrtí. 300 nebo 360 je sakra rozdíl.

P. Vychodil 20.10.2020 1:05

soudruhu četaři, a o tom to právě je. dlouhodobě budou dení počty oscilovat kolem dlouhodobého průměru, který je cca 300. to za a/. a za b/, na něco umřít musíš, říkala už moje maminka. Jednou tu máme kovid, jindy chřipku...

viděl jsem grafy, ukazující dlouhodobou křivku úmrtnosti, na nich byla ukázána korelace míry úmrtnosti na kovid s celkovou úmrtností v minulých letech v různých zemích. Abych to zkrátil: tam, kde díky mírné loňské zimě umřelo méně lidí vzhledem k dlouhodobému trendu, tam na kovid zemřelo lidí více letos,,,no, ona ta smrtka se někdy i opozdí, ale přijde

O. M. 20.10.2020 1:15

Co myslíte tím "dlouhodobě"?

Takže ve výsledku nemá cenu léčit ani třeba infarkty, cukrovky, rakoviny, protože stejně nakonec bude úmrtnost kolem 300 lidí denně, to jste tím chtěl říct?

R. Langer 20.10.2020 5:43

Ze statistického hlediska je pochopitelně jedno.

K. Salajka 20.10.2020 7:26

Máte pravdu v tom, že v tomto týdnu počet úmrtí vykázaných na covid s covidem překročil 60 případů denně. Je ale také zřejmé, že řada lidí se do nemocnic nedostane, část proto, že se bojí, jiná část proto, že nejsou kapacity pro jejich ošetření. Vypovídací hodnotu by mělo pravidelné uvádění údajů o celkové každodenní úmrtnosti. Statistiku úmrtí na covid zkresluje skutečnost, že se neprovádějí pitvy.