19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 31.7.2007 10:32

Kacíři! Heretici!

Útočí nám na Víru Svatou Globálního Oteplení!

Dovolují si, Satanem jsouce poňoukáni, s pravdou v Paříži zjevenou předním verozvěstům našim!

Nechať inkvizice a strážci čistoty Víry jediné, neboť zjevené, neprodleně zasáhnou a metlou železnou vymetou prašivé ovce ze stádce našeho, aby nevědomé stádce toto učením bludným, zjevně kacířským, nakaženo nebylo!

K tomu nám dopomáhej Nejvyšší teplý, budiž Jeho jméno velebeno, a jeho prorok Al Gore!

Jura Jurax 31.7.2007 10:33

Re: Kacíři! Heretici!

Dovolují si, Satanem jsouce poňoukáni, s pravdou v Paříži zjevenou předním verozvěstům našim nesouhlasit!

Jakub 31.7.2007 10:45

Re: Re: Kacíři! Heretici!

nesouhlasit samozřejmě můžete, škoda jen že se začínáte chovat naprosto stejně jako ti které kritizujete.

jm0 31.7.2007 10:57

Re: Re: Re: Kacíři! Heretici!

pobírá granty a staví si za ně na zahrádce svoje vlastní ekonomické perpetuum mobile? a ještě vám kvůli tomu nařizuje extra daně? mizera!

www racek 31.7.2007 9:56

no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

a vono ne. zrovna včera se ochladilo, takže začala doba ledová. alespoň týden, prý.

nemůžete mi někdo říci, proč tají ledovce všude na zeměkouli a severní pól je už občas bez ledu? to fakt nevypadá na dobu ledovou.

Tokamak 31.7.2007 10:12

Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Protože se od roku 1890 otepluje, v rozhovoru je to snad uvedeno. A všude také není přesné, v Antarktidě ledu spíše přibývá

I.L. 31.7.2007 10:21

Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Racku, ledovce vsude netaji, ty velke v Gronsku a v Antarktide naopak spis celkove narustaji. Ze se v poslednich desetiletich otepluje nikdo moc nezpochybnuje ale

proc? Proc se v  miliontem stoleti pred Kristem oteplovalo a v miliontem prvnim

naopak ochlazovalo - to vi jen panbuh (tedy Svaty  Petr)  a pak jeste  IPCC . Normalni smrtelnik nema takovehle ambice :-)

www racek 31.7.2007 10:38

Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

no, koncidence s nárůstem obsahu oxidu uhličitého mě spíše znepokojuje. grónsko se otepluje, zrovna nedávno jsem kolem toho cosi četl. a antarktida? taky jsem četl cosi o obnažování dříve zaledněné půdy a nálezech zkamenělin (jo, asi ve vesmíru, tuším)... ono zvýšení objemu ledovců souvisí taky se srážkami, na vysoce podchlazeném ledu vyšší srážky jsou jasné, co způsovbí.

ostatně, nemyslím si, že oteplení nebezpečné není. je. a to velmi.

Tokamak 31.7.2007 10:45

Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Greenland, tj. zelená země dostala název v době, kdy tam Vikingové mohli několik století bez problémů žít, pak se ochladilo a zima a ledovec je vyhnaly

LM 31.7.2007 10:46

Re: Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

... a v té době byl jeden blízký ostrov pojmenován Snow-Land a o něco později přejmenovánn na Ice-Land...

gill 31.7.2007 10:55

Re: Re: Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Jenže tenkrát se ochlazovalo dlouhá destiletí, zatímco teď klima trochu nabírá švunky.

A vubec, jak u blbejch v domečku: jedná se o globální ZMĚNY klimatu, k---a, NE oteplování ! ;-€

A měření prokázaly růst teploty oceánů, což je neokacetelný fakt, a taky je statisticky doložen dvojnásobný výskyt uragánů v posledním desetiletí.. 

pbla4024 31.7.2007 10:59

Re: Re: Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Ovšem Island dostal jméno asi tak 250 let před kolonizací Grónska. Neoteplilo se v té době výrazně?

Jura Jurax 31.7.2007 11:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Oteplilo - ale kde se vzaly tehdy ty skleníkové plyny, co by za to mohly ...  ale od té doby se v tom Gronelandu - druhdy Zelené zemi - jaksi fest ochladilo. Asi tam neprodukovali dost skleníkových plynů ... :-D

balthasar 31.7.2007 11:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no, už jsem měl strach, že je tady to globální oteplení

Nebo vám prostě jenom Golfskej proud zahnul s nějakou jinou Sněžnou vílou.

I.L. 31.7.2007 9:55

Odchody ledu na Labi

Velmi instruktivnim udajem jsou napriklad data  odchodu ledu na rekach, a  takovychto jevu si nasi predkove vsimali vzdy velmi podrobne a presne. Vzdy mne napriklad

fascinoval rok 1785 (ci 84, ted nevim presne) kdy ledy v  Roudnici n L odesly az

kolem 25 dubna (!!!),  v Praze asi o den dva drive. Je nekde podrobnejsi soupis

takovychto jevu? Videl jsem to pred lety ve velmi pekne  knizce "Historicke povodne

na Vltave a dolnim Labi" vydane tusim v Decine, jmeno autora si momentalne nemohu vzpomenout

balthasar 31.7.2007 12:13

Re: Odchody ledu na Labi

A co nám stav ledu v Polabí vypovídá o zbytku zeměkoule, žáku Plho?

I.L. 31.7.2007 12:31

Re: Re: Odchody ledu na Labi

Stare kroniky psaly o mistnim pocasi, ne o trendech pro zemekouli  ci projekcich pro dalsi staleti.  Proto stoji za cteni i dnes -  na rozdil od "vedeckych" traktatu  IPCC :-P

LM 31.7.2007 12:35

Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

No právě. takže informace, že jeden rok na jedné řece odešel led později, vypováídá jen o tom jednom roce a o té jedné řece. To je klimatologicky samo o sobě docela nezajímavé.

Takhle kdybyste měl informace, kdy odešel led na více (středo)evropských řekách a kdybyste měl takové záznamy rok po roce třeba za pár desítek let, to by byla jiná...

I.L. 31.7.2007 12:45

Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Z toho, ze led na Labi v Roudnici odesel roku 1785 az 25 dubna (coz je fascinujicne  pozdni datum z hlediska "normalu") plyne, ze konec zimy 1785 byl mimoradne chladny. Nejen v Roudnici, asi i v  Petrohrade a Benatkach. Pohled do klementinskeho archivu ukazuje tez  nebyvalou  "rekordni" vyjimecnost brezna/dubna 1785. Ten jediny udaj  z Roudnice v sobe tedy zahrnuje informaci  o (nebo aspon durazne upozorneni na moznost) naprosto mimoradne chladnem konci stredoevropske zimy zmineneho roku. Anomalie toho roku je ale  dobre  znama a souvisi tusim  s nejakou sopecnou erupci

balthasar 31.7.2007 12:49

Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

A jakpak tehdy bylo na Seychelách?8-o

I.L. 31.7.2007 12:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

koukam, ze se ridite heslem "vzdy neco dodat, i kdyby to mela byt hloupost" ;-P

balthasar 31.7.2007 13:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

No hloupost to je, ale vaše -- snažim se tudíž používat odpovídající jednoduché pomůcky. Stav v Polabí bude v daném roce totiž ovlivněn jako obvykle nejspíš stabilitou nějaké cyklony nad severnim mořem a o globální teplotě planety nám nepoví zhola nic. ;-P

LM 31.7.2007 13:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Zajímalo by mě, kdyby neexistovala přímá měření a někdo si za pár století našel někde v kronikách, že v zimě 2006/2007 bylo nezvykle málo sněhu, čemu by to přičítali. Tomu, že ta zima byla výjimečně teplá? Nebo že to nevypovídá nic o teplotě, že v té zimě bylo jen velice málo srážek? Jak by to kdo zdůvodňoval? Příčinou malé sněhové pokrývky mohou být jak vysoké teploty, tak i nízké srážky...

I.L. 31.7.2007 13:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Aby to dotycny rozlisil, stacilo by vzit mnozstvi snehu v nekolika stanicich ruzne

nadmorske vysky, ne? I kdyz chudak ten, co bude koukat za udaje o 4 metrech

snehu na Lomnickem stite tuto zimu a bude nad tim (opravnene) kroutit hlavou

LM 31.7.2007 13:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Co když nemáte množství sněhu, jen jakousi informaci, že sněhu bylo "nezvykle málo" (ale kolik je "nezvykle" a kolik je "málo", že?) a navíc třeba jen z jediné kroniky. Co z toho vyčetete? Bylo to teplotami nebo srážkami?

Vojta 31.7.2007 13:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Přečtěte si Seyschelskou kroniku.

LM 31.7.2007 12:52

Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

"... asi i v Petrohradě a Benátkách..." A můžete to nějak doložit?

I.L. 31.7.2007 12:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Dolozit to nemohu, k prislusnym archivum pristup nemam. Rikam to na zaklade

znalosti, ze  mimoradne chladny vzduch v breznu ve stredni Evrope uz  nevznika

sam o sobe jako nejaka roudnicka anomalie, ze.  Klidne  se s vami ja - jako laik  s profesionalem klimatologem -  vsadim, ze konec unora  a brezen v 1785 byl

v Petrohradu  mimoradne mrazivy :-D

LM 31.7.2007 13:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Lze si ovšem představit i situaci, kdy u nás bude mrznout a v Petrohradě bude relativně teplo, že?

I.L. 31.7.2007 13:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Odchody ledu na Labi

Lze, ale daleko pravdepodobnejsi je situace typu roku 1929  1985 apod. tedy prilivu studeneho vzduchu "pres Petrohrad a Roudnici az do Benatek" po jihovychodni strane prislusne anticyklony...coz asi  vite, ale citite  potrebu oponovat za kazdou cenu

 ;-P