18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HISTORIE: Pravdivý příběh žárovky

Žárovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidentský kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“ dodal hořce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 19.9.2020 14:08

Jo furt chodit na alzu s novýma objednávkama, to by se člověk zbláznil.

P. Princ 19.9.2020 10:39

Technická poznámka :

Edisonův "kompletní osvětlovací systém počínaje elektrárnou přes vedení..." využíval stejnosměrný proud a proto neobstál v konkurenci se střídavým proudem (George Westinghouse), jehož výhody výrazně převyšují nevýhody.

Stejnosměrný proud je v rozvodech velmi ztrátový. V New Yorku kolovaly anekdoty o koních, kteří chodili ulicemi kolem Edisonovy Pearl Street Station (6 x 1,1 MW) tanečním krokem, s ohony a ušima vztyčenými k nebi.

M. Pivoda 19.9.2020 10:45

Aby podnikatel Edison prodloužil životnost technologie stejnosměrného proudu, varoval názorně americké občany ohledně nebezpečnosti konkurenčního střídavého proudu (aplikovaného Nikolou Teslou). Jak? Na veřejnosti nechal střídavým proudem zabít vysloužilého cirkusového slona. Big show!

P. Princ 19.9.2020 10:52

překlep : 1,1 kW

P. Princ 19.9.2020 11:26

zase blbě : 6 x 175 HP = 6 x 130 kW

Ufff!

V. Kolman 19.9.2020 12:38

Dovoluji si s vámi pane Princi mírně nesouhlasit - spíše slovíčkařit:

Přenos střídavým proudem není méně ztrátovým, nežli přenos stejnosměrným proudem. Tedy, pokud by se porovnávaly ztráty při přenosu NÍZKÝM! napětím 120-240V.

Jádro pudla je v tom, že v době Edisona / Tesly tehdejší stav vědy neumožňoval "transformovat" stejnosměrný proud. V současnosti už "transformace" stejnosměrného proudu na vysoké napětí je díky vynálezu polovodičů možná, ale problémem zůstává, co si potom počít na straně spotřeby se stejnosměrnými megavolty??? Jsou známy pokusy s přenosem velmi vysokým stejnosměrným napětím s menšími ztrátami na vedení, nežli při přenosu střídavým proudem.

K tomu by mohli více říci silnoproudaři, kteří se tímto problémem zabývají profesně.

R. Polášek 19.9.2020 14:01

Umožňoval už tehdy transformovat stejnosměrný proud, ale s velmi vysokými ztrátami mechanickým nebo elektromagnetickým přerušovačem. Rozhodně to nebylo pro běžnou energetiku, jen pro speciální věci. Využitelné to bylo maximálně snad u vojáků, kde ztráty nehrají roli.

Další možnost transformace stejnosměrného elektrického proudu se objevila s používáním elektronek, zejména když bylo vynalezeno dvojčinné zapojení zesilovače push-pull, ale to bylo jen pro speciální případy. a spíš malé výkony.

I u polovodičů trvalo 30 - 50 let, než byly vyvinuty dostatečně dobře použitelné součástky pro nějakou výkonnější energetiku. Dnešní stejnosměrná vedení, například megawatty výkonu z větrníků v moři podmořským kabelem na pevninu nebo dálková vedení velmi vysokého napětí 600 - 800 kV a víc jsou technické záležitosti relativně nové,. záležitost posledních 5 - 10 let.

V. Církva 19.9.2020 14:35

Tak třeba pro trakci měl určité výhody, díky snadnější regulaci stejnosměrných motorů, proud stejnosměrný. Proto máme dodnes na některých vlakových trasách stejnosměrnou napájecí soustavu. V ČR máme dokonce obojí (navíc střídavé s různým napětím) a dnešní lokomotivy většinou umí přepnout na obě možnosti.

V. Petr 19.9.2020 14:56

Stejnosměrné MV se na strane spotřeby převádějí na střídavé a transformují dolů.

Blíže třeba: https://oenergetice.cz/technologie/hvdc-stejnosmerny-prenos-elektricke-energie

Z. Lapil 20.9.2020 10:21

Pokud nevíte: chystá se velká akce - předělání stejnosměrných vlaků (zhruba: Kralupy/Beroun/Benešov - Ostravsko) na střídavé. Důvod: větší rychlosti = výkonnější lokomotivy, a stejnosměrný proud přestává ve stávajících drátech stačit. Střídavý proud přenese větší výkon.

M. Koutný 19.9.2020 9:35

Doporučuji podívat se na film Sexmise. Tam to všechno je.

V. Petr 19.9.2020 11:47

R^R^R^

V. Kolman 19.9.2020 9:34

Dobrý článek pane Kohoute. Jenom u toho transformátoru (jsem líný to vyhledávat) si nemyslím, že by ho měl na "svědomí" Tomáš Edison, zavilý a zarputilý nepřítel střídavého proudu.

P. Han 19.9.2020 11:07

Máte pravdu. Edison používal stejnosměrný proud, tam by transformátor nefungoval. Westinghouse propagoval střídavý, ale zase nebyl autorem všech částí komplexního řešení, jako Edison. Transformátor neobjevil (použitelný transformátor vznikl v Maďarsku), ale dokázal všechny komponenty propojit do rozvodné soustavy od elektrárny s alternátory přes transformátory až k té Edisonově žárovce a Teslovu asynchronnímu motoru.

M. Pivoda 19.9.2020 9:26

Pravdivý český příběh, nikoliv jen příběh žárovky.

Pro inovace (vývoj i implementaci) je důležitý je celý ekosystém, nikoliv jen přítomnost silného kapitálu.

Křemíkové údolí, velmi silný ekosystém pro inovace, zplodil jeden místní rektor univerzity, který přirozeně soupeřící místní firmy přiměl/přemluvil i ke spolupráci.

Na to ale čeští Pepíci zatím nemají. Příběh k poučení z české historie dodám, až se posune vpřed tzv. česká demokracie.

P. Han 19.9.2020 10:49

Ta vaše obsese českými Pepíky je už únavná.

I. Lyčka 19.9.2020 11:22

Taky si říkám. Ale pan Pivoda je vynálezce umělé inteligence a toaletního papíru, tak nám nezbývá než hluboce smeknout.

M. Pivoda 19.9.2020 11:45

Dva roky svého života jsem prožil v zahraničí. To mi umožňuje se dívat na minulé a současné Česko zvenku.

J. Jurax 19.9.2020 13:57

Celé dva roky? Podle Vašich mouder zde publikovaných jsem to tipoval na několik desetiletí ... :-)

I. Lyčka 19.9.2020 19:24

Jen dva roky? Kdyby dvacet, tak by to mohlo něco znamenat. Ale ani to vám nedává právo se tady povyšovat a ohrnovat nos nad Čechy (a Moravany a Slezany atd.). Měl jsem kdysi na výšce profesora, který měl na dveřích nalepen černý čtvereček a pod ním nápis "Ano, toto kolečko je žluté." Jestli jste stejný případ, tak lituji studety.

M. Pivoda 19.9.2020 21:25

Máte skutečně dojem o povyšování se?

Já zde jen prezentuji své názory, tak jak jsem je získal pozorováním okolního prostředí.

Ostatní:

Na VUT Brno jsem pracoval jako výzkumný pracovník, nikoliv jako učitel. Učil jsem tam jen okrajově. Tehdy mi šlo především o ambiciózní projekt české AI, který mohl zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky. Ten projekt AI byl duševním dítkem doc. Václava Poláka. Já jsem jen pracoval na byznys aplikaci té české AI.

Já si zde za sebe nestěžuji, já jen informuji o tom, o co Česko tehdy přišlo. Ve zpětném pohledu, kupodivu, to mé vyhození (ač nedůstojné) přišlo ve správný čas, ten projekt byl v daném českém prostředí totiž nerealizovatelný.

Jako pamětník mám ale stále co sdělit.

Z. Lapil 20.9.2020 10:26

Opravdu se povyšujete. Často dost arogantně.

M. Pivoda 20.9.2020 11:15

Mně se to jeví tak, že čeští Pepíci, kteří nemaji páru o probíhajícím technologickém pokroku (někde i exponenciáním tempem), se raději specializují na psychonalytiky.

Česko je teď národ psychoanalytiků, kteří vidí do hlavy ostatním lépe, než oni sami. Hm.

Z. Lapil 20.9.2020 12:49

Uvědomujete si, že to perfektně sedí (i) na vás?

Z. Lapil 20.9.2020 10:24

Pepíků (přesněji Josefů) je v ČR něco přes 211 000. Svádět na ně cokoliv v demokratické zemi mi přijde nesmyslné.

J. Pokoutný 19.9.2020 9:16

Vážně by mne zajímalo, co vynalezli obyvatelé "Černé Afriky" poté, co zvládli zapalování (a udržování) ohně a kamennou industrii. Byl to sice hit, ale před statisíci lety. Z doby nedávnější mají sice jorubské bronzy, nejsem si ale jist, zda v těch nemají prsty obyvatelé Středomoří. Ale ta historie, po níž volá Biden, se už samozřejmě vyučuje - na Youtube je slavný filmeček, kde soudružka Afroameričanka vysvětluje zaměstnancům čínské čajovny, že se vůči Afričanům dopustili "cultural appropriation" (krádeže kulturního prvku?), protože čaj přece vynalezli Afričané! Tady si nejspíš plete čaj s kávou, ale i tak - bydlel jsem kdysi na koleji s Etiopem a pro toho bylo snad nejhorší urážkou být označen za "černocha" (a hned nato za impotenta).

V. Kolman 19.9.2020 9:48

Pokračování urážky Etiopana:

Ten Etiopan si "urážku" vzal k srdci a od té doby všem "bílým" celého světa dokazuje, že:

1.) - Není impotentní!

Počet "černých" obyvatel zeměkoule od té doby "utěšeně" vzrůstá a "černí" expandují i mimo Afriku

J. Prečuch 19.9.2020 12:05

Nebyl to Etiop ale Amhara, mluvící amharštinou.

F. Navrátil 19.9.2020 8:57

Edison byl rasista, protože jeho žárovka vydává bílé světlo. Je třeba propagovat žárovky s černým světlem. S velkým Č.

J. Jurax 19.9.2020 14:03

No, spíš nažloutlé. Viděl bych v tom prsty Asiatů, zejména pak Číny.