29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Udělejme Čechy znovu zelené

Sucho. Téma, které hýbe Českem. Ale oxid uhličitý za to primárně vážně nemůže. Narušili jsme koloběh vody v přírodě. Ozeleňme krajinu, chraňme lesy a půdu, pak bude více vody a můžeme klidně jíst hovězí a jezdit naftovými auty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 11.5.2020 8:57

Podívejte se na mapu , kde je anglie a kde čechy. Anglie je obklopená mořem a přecházejí přes ní frontální vzdušné víry. My jsme uprostřed kontinentu . Ten samozřejmě v zimě více prochládá a vypařená voda na něm v zimě kondenzuje a tedy u nás prší . V létě je to naopak . Země se více prohřívá a teplý vzduch pohlcuje vlhkost a voda nespadne . Jak se říká na suchém poli nezaprší . Proto je pro nás zásadní udržet zimní srážky a zadržet vodu v krajině , která se přes léto odpařuje a odtíká od nás do moří . A největším zadržovatelem vody je les . Nejen že voda je obrovský akumulant co vyrovnává teploty ( v lese je chladno) , ale jak bylo v článku popsáno stále se z lesa odpařuje a z mraku zase spadne opodál.

P. Rada 11.5.2020 9:23

To co popisujete se týká pojmu malý vodní cyklus. Ten opravdu může trochu pomoci vyrovnávat vláhovou bilanci ale zejména vyrovnávat míru vzdušné vlhkosti.

Množství vláhy v něm je ale podmíněno dálkovým transportem vláhy do kontinentálního prostoru který zapřičinuje rotace planety a rozložení gradientů teplot.

S klimatickým odtáváním polární čepičky, změnou albeda a tedy násobně rychlejším ohříváním polárních oblastí však klesá teplotní gradient a s ním pravděpodobnost a rovnoměrnost dostatečně vydatného přenosu vláhy do centrální Evropy. Častější takové výše u nás jsou místním projevem klim. změn navozujících jiné jak tradiční rozložení tlakových polí na planetě. Naopak severské země jsou vodnatější... Viz proměnlivost Jet- streamu v zimním a letním období a v důsledku změn klimatu.

Obecně zde: .... https://cs.wikipedia.org/wiki/Tryskov%C3%A9_proud%C4%9Bn%C3%AD

Aktuálně zde: ... https://climatereanalyzer.org/

V. Petr 11.5.2020 11:00

Severní polární čepička měla už dávno zmizet, alespoň podle Al Gora...

B. Pešek 11.5.2020 13:04

Však se toho dozijete, žádné strachy.

L. Novák 11.5.2020 17:18

Jo! A když ne, tak se alespoň podíváme na fantasy film Vodní svět / Waterworld s Kevinem Costnerem v hlavní roli, Tam to je! :-P

J. Nevrkla 11.5.2020 7:53

Jsem rád, že autor nebojuje proti uhlíku, ale stejně sype lidem popel na hlavu. Zastavěné plochy nepředstavuji ani 2% rozlohy Česka. Lesnatost naší země byla v roce 1790 25%, v roce 1910 28%, v roce 1990 30% a v roce2018 34%. Stromy usychaji, kurovec je ničí, ale příčinou sucha jsou prirodni jevy, které nemůžeme ovlivnit, můžeme se pouze adaptovat. A nebyl bych si tak jíst, že bude sucho pokračovat, stejně jako oteplování.

P. Rada 11.5.2020 8:48

Lesnatost podle výkazu katastrálního růst může - ale zároven - což se právě děje - mohou takto evidované oblasti vykazovat podstatně sníženou retenční schopnost. Konkrétněji mohou být holinami s půdou degradovanou vodní i vzdušnou erozí která prakticky ztrácí retenční schopnost.

Toto vše ale ovlivnuje zejména malý vodní cyklus.

Sotva už transpotr vody s oceánů do těchto oblastí - tedy velký vodní cyklus jehož narušení a růst teplot jsou zásadními příčinami sucha u nás a povodní jinde.

L. Novák 11.5.2020 8:57

Magore zelený, utíkej se nechat vyšetřit k MUDr. Chocholouškovi!

J. Nevrkla 11.5.2020 8:58

Mám kus kurovcoveho lesa, kácet už nebudu, náklady na těžbu jsou vyšší než výnosy z dřeva, zalesnovat taky ne, nenavratna a riskantní investice, nikdo mě k tomu nemůže nutit. A na zelené aktivisty nelze spolehnout, ty budou maximálně sázet stromy někde na náměstí nebo kolem silnic, aby se o ně někdo mohl zabít a aby se mohli ukazovat.

V. Braun 11.5.2020 9:55

Tak myslím, že existuje nějaký lesní zákon který stanovuje i povinnost řádné péče. Takže vás nikdo nemůže nutit, ale pokutu za to že nepečujete můžete, teoreticky, dostat. Ale proč ne, za pár set let podobné péče může být na vašem pozemku zajímavý biotop.

Jinak nevím co dělají "zelení aktivisté" nyní, ale za našich mladých let jsme jezdili na lesní práce do Jeseníků, mimo jiné sázet ty smrky, které tam nyní vzal kůrovec. Pokud jsme se někdy zdržovali ve městě a okolí tak to spíše bylo odklízení černých skládek, vzpomínám třeba na víkend v Jenerálce a co všechno se tam naházené našlo, dnes to tam naštěstí vypadá lépe.

J. Nevrkla 11.5.2020 10:09

Já jsem se osobně setkal se zelenými aktivisty tak před dvaceti lety na Šumavě, kde se privazovali ke kurovcovym stromům, skutečně se jim podařilo kurovce zachránit. Pak ještě odstraňovali za účasti televize kurovcove lapace, protože příroda si pomůže nejlépe.

Vypestovanijednoho hektaru lesa přijde na ca 250 tisíc korun, s rizikem, že se to při současném suchu nepodaří. A možná z toho prapravnoucata budou něco málo mít, nebo ne, jako já. Vy byste do toho šel?

V. Braun 11.5.2020 10:41

Po pravdě, nevím co bych konkrétně dělal. Ale protože jsem "z chalupy u lesa" a i teď co mě po těch 40 a více letech co tam nebydlím stále vadí, že v tom lese jsou suché stromy, co tam brácha nebo sousedi nechávají, tak bych s tím asi něco dělal. Ale jak píšu hned na začátku, těžko říci, nejsem ve vaší situaci.

P.s. Ke stromům na Šumavě jsem se nepřivazoval, to je pro mě trochu moc okázalý aktivismus a v té době jsem už měl rodinu a byl přece jen starší, ale se zřízením bezzásahových zón souhlasím.

J. Nevrkla 11.5.2020 10:46

Tak zkuste bráchovi pomoci, třeba aspoň finančně, náklady na vytežení jednoho kubiku jsou tak 400-500 korun, zalesneni jsem už popsal. Alespoň se uvidí, že vám to vadí více než jemu či sousedům. Nebo můžete u mě, les jako les, ne? Jde přece o blaho všech.

V. Braun 11.5.2020 11:01

Bráchovi nabízím pomoc přímo fyzickou. Motorové pily má dvě, včetně traktoru na odvezení dřeva, ale nějak se mu do toho nechce :-)

V. Petr 11.5.2020 11:23

Kubík dřeva se i dnes prodává za více, než 500 Kč!

J. Nevrkla 11.5.2020 12:15

Jak který a jak kde. U nás kurovcove dřevo tak 300-400.

A. Samková 11.5.2020 16:11

Aha, takže můžeme betonovat dál, protože je tu stále dost nezastavěné plochy, lesy nám přibývají, přírodní jevy způsobující sucho ovlivnit nemůžeme a až nám voda z kohoutku začne jen odkapávat, tak se prostě budeme adaptovat? No jó, dyť vono to sucho ani pokračovat nemusí, říkali kluci v hospodě.

J. Nevrkla 11.5.2020 17:31

Proč tolik demagogie. Souvislost mezi stavenim a suchem je nicotna, lesu od roku 1990 do roku 2015 u nás přibylo jak nikdy v historii, přesto prší méně. Můžeme rozbourat postavené, modlit se, obětovat či samansky tancovat, déšť tím neprivolame. Nikdo v historii ho neprivolali, a že těch porucniku větru a dešti, teď i teplotě, už bylo. Nejsme v poušti, voda poteče, pokud méně, bude s ní muset lépe hospodařit, jako v mnoha jiných zemích. Ale podle sledování z družic NASA se plochy zeleně na Zemi rozšiřují, v souvislosti s oteplováním. Je dost možné, že přijde deštivé či chladné období, nikdo neví.

P. Jášek 11.5.2020 7:39

A dokud budou největší "sedláci" sedět v Praze, stejně se nic nezmění.

A dva z největších agropodnikatelů dokonce ve vládě...

L. Novák 11.5.2020 8:28

Oba dva komouši...

P. Jášek 11.5.2020 7:37

Tak vody asi neubývá ale zelených puberťáků přibývá a někteří došli do let volitelnosti.

P. Rada 11.5.2020 9:02

S těmi "pubertáky" máte kus pravdy. Porovnejte si přitom dotyčnou barevnost autora s jeho "pubertálními" postoji k suchu. Opírá se totiž pomateně o učebnice základních škol, kde se podstata přenosu vláhy s oceánů nad kontinenty nevyučuje. Pubertálně ale o tom poučuje zdejší plénum.

Např vliv Coriolisovy síly která rozhodujícím způsobem formuje tvar synoptických útvarů se pravidelně probírá až na VŠ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriolisova_s%C3%ADla).

Vznikem Jet- streamu který je ale dominantně odpovědný za přenos vláhy do mírných šířek se hlouběji zabývají dokonce jen profesionálové modelující klimatický planetární systém.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tryskov%C3%A9_proud%C4%9Bn%C3%AD

I. Polák 11.5.2020 7:30

V těchto diskusích už chybí jediné: Za všechno může Babiš.

L. Novák 11.5.2020 13:08

Babiš vydělává na zpracování a distribuci řepkového oleje a MEŘO. Když šlo povinné přidávání zrušit, byla jeho vláda i on proti.

P. Victorin 11.5.2020 6:29

Toto sebepropagační, rádoby "vědecky odborné", nevkusné rozsáhlé žvanění, jsem nebyl schopen dočíst...

L. Harvánek 11.5.2020 6:42

A díky takovým ignorantům jsme tam, kde jsme. Co si tak trošku namáhat mozek a zapřemýšlet nad smyslem popsaného? Ale to bych chtěl patrně moc, myšlení bolí.

P. Rada 11.5.2020 8:39

Na tom nadneseném "namáhání mozku" něco je. Zkuste si např sám porovnat autorůvy vývody s texty učebnicovými a realitou která je potvrzuje:

https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/01-uvod.html

https://www.intersucho.cz/userfiles/file/ZemedelskeSucho.pdf?fbclid=IwAR0qs1Q62W-fTIiUq5lOcJrlokW4AeBN1QF6nZ3KwBrjbxdJQpThkmnEzgE

J. Mucha 11.5.2020 7:03

Zajímalo by mě, jestli jste se dostal aspoň ke kapitole o vzdušném proudění z učebnice pro základní školy.

Ještě více zestručněno to je v tomto starém pořekadle, to byste snad už mohl pochopit: "Na suchou půdu neprší."

R. Tichý 11.5.2020 7:43

Znamena to, ze jste nezvladl ani tu 6. tridu??

R. Lávička 11.5.2020 8:15

Vy jste ale tydýt