28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Nedivme se, že je sucho

Historické civilizace vyschly, archeologové je nacházejí pod nánosy písku. Nejstarší velká civilizace byla v Mezopotámii na území dnešní Sýrie mezi řekami Eufrat a Tigris.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 30.6.2017 10:28

Autor má i nemá pravdu

Například plocha lesů se za posledních 100 let v Česku výrazně rozrostla, takže není pravda, že lesy mizí ve úprospěch polí a dalších lidských výtvorů. Autor ale má pravdu, že například v Česku se intenzivně prováděly meliorace.

Zásadní chybou českého zemědělství a českého hospodaření s vodou je minimální používání umělých závlah polí. Zemědělci jsou pak odkázáni jen na to, co naprší. S tím je spojen i nedostatek vodních rezervoárů. Když už se dělají meliorace, měla by se voda odvádět do vodních nádrží a nikoli do řek. A ty vodní nádrže je pořeba vybudovat a nikoli za výrazné podpory meloun-fašistů jejich stavbu znemožňovat.

A. Alda 30.6.2017 11:03

Od začátku do konce

s Vaším příspěvkem souhlasím.

S. Donát 30.6.2017 11:50

Re: Od začátku do konce

Já si s dovolením též s chutí zasouhlasím.

J. Jelínek 30.6.2017 13:08

Re: Autor má i nemá pravdu

Svět se v p,del obrací! Jsem na stejné "straně barikády" s panem Aldou!

P. Rada 30.6.2017 13:19

Re: Autor má i nemá pravdu

Pane Šejno data o výše globální teploty často udáváte velice precizně a jsem v tomto s Vámi zajedno.

Výrok "podpory meloun-fašistů" naopak uvádíte velice vágně s ostychem jmenovat konkrétnosti. Možná máte na mysli našeho presidenta který se zasazuje o kanál přes Vysočinu pro který ale po většinu roku není v oblasti dost vody a a nechcete zde hlavu státu urazit.

Konkrétnost víc jak lineárního růstu velikosti odparu na teplotě ale doufám nezpochybnujete. To dává naději, že si dokážete víc představit vliv změny průměrné teploty o několik stupnů na rozlehlou krajinu, na změnu vzdušného proudění a rozložení chodu a typu srážek. Kdo nemá takovou představivost či chut počítat - může si zkusit zacestovat.

Tvrdím, že vodní díla mohou zajistit zejména zásobu pitné vody pro lidskou populaci, mohou i místně zabezpečit zavlažování ale jak to už poznali lidé po neúspěchu megalomantských projektů zavlažování bavlníku v Kazachstánu - načež tam vyschlo Aralské jezero - ukazuje se, že kompenzovat jen vodními díly důsledky zásadní změny odparu na velkých plochách prakticky nelze. Pro nás snad mohou být inspirativním přikladem národa Izraelci kteří se s nedostatkem vody perou u dlouho a s nemalým všestrannám úsilím - zatímco my např. na "meloun- fašisty" údajně bránící spásným superprojektům sočíme - ale vsadím se - že také doma přitom doposud splachujete pitnou vodou.

https://www.artforum.sk/katalog/99558/budiz-voda-izraelska-inspirace-pro-svet-ohrozeny-nedostatkem-vody

M. Šejna 30.6.2017 14:28

pane Rado

jedna z nejpotřebnějších přehrad, kterou střední Čechy potřebují, je přehrada na Berounce. Toto vodní dílo je pro melouny nestravitelné a díky nim se ani nezačalo stavět.

Další akcí melounů je boj proti zdymadlům na Labi. Každé zdymadlo zadržuje v krajině vodu, takže by mělo význam nejen pro vodní dopravu, ale i pro stav spodních vod. A to nemluvím o tom, že melouni sice oprávněně preferují vodní dopravu, ale o úpravách vodních toků pro lodě nechtějí ani slyšet.

Na nadměrný odpar vody z vodních děl si musíme zvyknout, protože to bude jeden z průvodních jevů globálního oteplování. Ale to neznamená, že ta vodní díla nebudeme budovat. Právě ta vodní díla (přehrady) jsou jednou z forem adaptace lidstva na globální oteplování.

P. Vaňura 30.6.2017 16:41

Uvědomte si např., že jako pitná voda se u nás často používá

povrchová voda, viz vodní dílo Želivka. A upravit vodu ze Želivky na kvalitu "pitná voda" není o moc dražší, než ji upravit na úroveň "technická voda." Takže instalovat dvojí potrubí místo jednoho, abyste mohl využít výhod technické vody se většinou nevyplatí.

Mimochodem, v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice, se tak, jako v každé parní elektrárně, používá pro napájení parogenerátorů a i primáru reaktoru deionizovaná voda. To je v podstatě superčistá voda, jakou nakupujete v drogérii v kanistrech. A protože tu vodu získávají ve velkém a levně, používají ji například v závodní prádelně k praní prádla. Je ideální, měkká, ale normálněby se to nevyplatilo.

P. Maleček 30.6.2017 10:13

Copak CO2 - mnohem horší je Babiš.

Globální klima s jeho cykly, danými třeba úhlem osy země k její oběžné dráze kolem slunce a mnohým dalším člověkem neovlivnitelným, lidstvo byť přemnožené a čmoudící těžko zásadně změní. Co může zásadně ovlivnit je regionální klima. A o tom autor píše. Ano v honbě za ziskem sotva 1% entity z krajiny vyháníme vodu. U nás v tom nejvíc jede agrárně-politický lůzr Babiš.

Ve snaze maximalizovat své zisk ze svého agrokomplexu a energoplodin osévá obří plochy ornici poškozujícími plodinami, do které místo vracení humusu cpe své průmyslová hnojiva, která dál půdu a i vodu kontaminují. Ke všemu půdu hutní obřími zemědělskými stroji. No a po něm se opičí řada dalších agrovyžírků ochotných pro rychlý zisk zničut půdu i zemědělskou krajinu. To ke všemu podporováno jím ministrestvem zemědělství uplacenými Lidovci.

Tato destrukce orné půdy i zemědělské krajiny by za normálních okolností vyvolala odpor eko-spolků a odborníků na min. ŽP. Tam však Babiš má svého letitého poskoka Brabce, který vymyslel ďábelský plán uplacení eko-spolků Šumavou, kde jim a všemožným dojičům ekodotací umožňuje realizovat přeměnu obřích ploch hospodářských smrkových monokultur jedním bezzásahovým vrzem na prý původní šumavskou divočinu.

Což neskončí jinak než že tam místo vodozeleně šťavnaté Šumavy vznikne suchá a jen sem tam roštím porostlá kamenitá, balkánská krajina, neschoná podržet vodu z jarních tání sněhu a vydatných dešťů. Tím vzniklé prudké záplavy dál poškodí usycající krajinu, dřive průběžně zavlažovanou šumavským lesem.

Čímž ve své nenažranosti a Babiš a ti jej kopírující dorazí jakž tak fungující vodní režim ČR krajiny. Tím dřív, čím bude mít větší politickou moc. Tudíž volba Babiše je jako volba Hitlera. Ti co jej volí brzy skončí v bídě a zvěrstvech války. Jen ne tentokrát nacionální, ale války o vodu a zbytky plodící půdy.

M. Šejna 30.6.2017 10:21

pane "astronome" Malečku

pochlubte se nám tu, prosím, s novinkami z oboru astornomie a klimatologie.

Strašně by mě zajímalo, jak se za posledních 150 let změnil úhel osy Země k její oběžné dráze. Také by mě zajímalo který klimatický cyklus, lidstvem neovlivnitelný, nám v posledních 150 letech nastal.

J. Tachovský 30.6.2017 12:21

Re: pane "astronome" Malečku

Klimaticke cykly jsou zpusobene vzustem a poklesem aktivity Slunce. A to clovek fakt neovlivni.

M. Šejna 30.6.2017 14:52

tak jo, pane Tachovský

zde je graf aktivity Slunce:

https://i2.wp.com/www.leif.org/research/SN-1700-2015.png

Téměř 70.let už sluneční aktivita klesá. Jak je tedy možné, že po dobu těchto 70 let globální teploty rostou?

M. Valenta 30.6.2017 9:48

Realistický a zároveň chmurný popis

situace. Otázkou je, kdy se naši zákonodárci konečně přestanou zabývat nesmysly a začnou konat. Zde se nabízí obrovské téma, které bychom mohli, i na EU úrovni, začít s daleko větší intenzitou prosazovat neboť nám v Čechách a na Moravě v této oblasti voda do bot "teče" asi nejvíc ze všech.

P. Rada 30.6.2017 10:11

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Chmurná je realita s vodou v naší krajině - to ano. Viz např http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho

Realistický popis mikroklimatu je ale něco jiného jak celkový klimatický vývoj globálu kterému POUZE mikroklimatickým plánováním nelze zabránit. V tomto smyslu má článek k realitě značně daleko a chmurné je , že si to autor zřejmě neuvědomuje.

Vzrosteli totiž celková průměrná teplota v našich podmínkách o 1C znamená to nárůst odparu o 100mm ročně. Při ročních srážkách které zde pravděpodobně zůstanou úhrnem ustálené a na úrovni cca 500mm v nížinaté krajině, proto už celoročně chybí 20% vláhy.

Výhled oteplení v konci století je s největší pravděpodobností víc jak 4C (průměrně 60 dnů s teplotami nad 30C) a tento vývoj nutně vysuší krajinu na podobnou té, kterou dnes můžeme pozorovat na balkánu či ve Španělsku.

I kdyby se např v oblasti Hřenska zbudovala fantazijní supepřehrada bez odtoku, tak její jezero by za takovéto situace celoročně vysychalo! Pokud by dnes někdo přehradil Giblartar - vyschlo by Středozemní moře a ta pomyslná hranice kdy je vyšší odpar nad srážkami se k našemu území bude od jihu neúprosně přibližovat i kdyby autor uzavřel veškerý odtok vody s našeho území.

M. Valenta 30.6.2017 10:31

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Já nic o superpřehradách nepíšu. Pro začátek by stačilo "zpřírodnit" krajinu, přizpůsobit zemědělství a nebetonovat.

A. Alda 30.6.2017 11:06

Když ekoterorista promluví, lže.

Jste horší než byli komunisti a nacisti dohromady. Ti se občas spletli a řekli pravdu. To vy ekoteroristi nikdy.

P. Rada 30.6.2017 13:21

Re: Když ekoterorista promluví, lže.

Tak se nestydte a uvedte zde pravdu - tedy něco nezávisle ověřitelného. Prosím neplést s vlastním přesvětčením či vírou.

J. Ko var 30.6.2017 11:59

Re: Realistický a zároveň chmurný popis ?

Článek je výborný, dává nový pohled na věc. Ukazuje praktické možnosti, jak situaci u nás zlepšit. A to je naší povinností.

Pro začátek musíme řešit to, co můžeme ovlivnit: tedy naši krajinu a musíme to chtít po našich politicích.

Kritika ve stylu to "globální (GW) je mnohem důležitější" a proto je "článek je značně daleko od reality" je poněkud nepraktická.

Co z toho má plynout? Máme zkoušet zastavit produkci CO2 v USA a Číně? Není lepší se starat o stavbu nových supermarketů a parkovišť, např. kolem Prahy ? Nebo máme dovážet vodu z oceánu, odsolovat a ukládat do ní přebytek CO2 nebo kterékoli další látky se kterou je problém? Není lepší spíš hospodařit lépe alespoň s tím, co nám sem spadne?

K. Frauknecht 30.6.2017 9:11

Díky

za článek!

Hospodaření v krajině (nejen s vodou) je nabouráno od doby bolševika (poručíme větru dešti) až po dnešek (ekoaktivisté, kteří jediní "znají pravdu"). Soudruzi, trochu pokory by to chtělo :-)).

Na druhou stranu: všechno už tady bylo - kruté zimy, povodně, suchá léta... Hezká rešerše historických klimatických "dat": http://casobeh.blogspot.cz/2009/07/vyuziti-historicke-klimatologie-v_11.html

P. Rada 30.6.2017 9:38

Re: Díky

Omyl - dnešní typ klimatické změny navozené sycením atmosféty uhlíkem zde už velmi pravděpodobně byl - ale již před 55miliony let v období PETM. Dokládají to poznatky paleoklimatologie.

I tehdy ale do atmosráry přibývalo zhruba jen 1.7 petagram C ročně s celkovou odezvou na teplotě +7C.

Dnes to činí už 25petagram C ročně a tak tehdejší přirodní proces hrubě zaostává za možnostmi lidstva, oteplit planetu o tu samou hodnotu ale jen za jedno století a nikoliv za dlouhých dvacet tisíc let.

Je to prostě tím, že rafinovaní a extrémě chtiví lidé na rozdíl od přírodních procesů dokázali otevřít fosilní konzervy podstatně rychleji a prakticky v celém zemském plášti najednou.

Přírodní procesy jim dnes zatím jen nevýznamě pomáhají v podobě uvolnování uhlíku s vysychající půdy a tajícího permafrostu. Tím ale netvrdím, že nemůže nadejít doba, kdy na lidech zas přestane záležet.

A. Samková 30.6.2017 10:16

Re: Díky

Myslím, že všechno tu nebylo :-). Jsou tu přinejmenším dva podstatné rozdíly oproti minulosti: počet obyvatel planety a civilizační rozvoj - betonování, automobilismus, letecká doprava atd. Historická klimatologie je podle mě docela alibismus.

K. Frauknecht 30.6.2017 10:49

Re: Díky

Budu oponovat.

To je právě o té namyšlenosti a výjimečnosti lidského druhu. Sorry jako :-)).

Co třeba známý graf, kde úroveň CO2 v minulosti několikrát atakovala hranici 300 ppm? Je např. i tady, včetně mnohem populárnějšího "hokejkového" grafu IPCC :-)))): http://www.tzb-info.cz/6123-emise-co2-v-souvislostech

Zajímavý je i graf přepočtu CO2 na obyvatele. Zlý Číňan má poloviční produkci nežli zelený bezjaderný Němec. Zaostalej Rus produkuje skoro stejně jako Němec, což je málo přes polovinu produkce Amíka nebo Australana.

K. Křivan 30.6.2017 8:31

Všechny problémy světa,

až na takové prkotiny jako jsou sopky a zemětřesení, mají původ v obrovském přelidnění světa. Evropu vyčistit od cizí nepřátelské náplavy. Nemusíme živit Afriku, a jiné neschopné země, nemusíme tolik na našich polích produkovat. Můžeme místo toho začít obnovovat lesy, rybníky, splavy na malých řekách.

Svět je (podle Club of Rome) 17 x přelidněn !!!!

T. Kočí 30.6.2017 9:46

Re: Všechny problémy světa,

vy jste na to kápl

P. Rada 30.6.2017 8:06

Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Je dobře, že autor vliv člověka na krajinu popisuje ale pokud nebilancuje celkově mohou mu vyjít zásadně nesprávné a hrubě zavádějící výsledky.

Nekorektně autor např uvádí jen úhrny dopadajícího záření ve dne a docela opomíjí bilancovat celé spektrum přes celou planetu a po celý den. Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce - tedy psát na téma vysušování krajiny jako by ale skleníkový efekt neexistoval a jeho míra se neměnila.

Voda v krajině rozhodně pomáhá upravit/vyrovnávat výkyvy místního mikroklimatu ale globální změny nejsou naopak dominantně způsobené odlesnováním jen části kontinentů a narovnáváním vodních toků člověkem. Pojem albedo autor také nereflektuje i když je to pro teplotu povrchu zásadní parametr.

To co ale jednoznačně hovoří o autorově mylném prosazování vodního paradigmatu jsou bilance naakumulované energie na planetě a rozložení změny teploty na jejím globu.

95% narostlého planetárního tepla jehož projevem je GW totiž doposud akumulují perfektně zavlažované OCEÁNY a nejvíce se v průměru oteplují polární oblasti - zejména ARKTIDA.

P. Zinga 30.6.2017 8:30

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Pane Rado, skleníkový efekt existuje pouze v hlavách věřících nového náboženství, zvaného Antropogenní klimakatastrofa.

S tím skleníkovým efektem je to jako s Bohem: nikdo neprokázal jeho existenci a vliv, přesto ovládá (a zatemňuje)mysl miliard.

P. Rada 30.6.2017 8:50

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Pane Zingo tvrzení můžete udělat jakékoliv. Vědění je o tom, umět takové tvrzení opakovaně a nezávisle testovat - dokázat. Zkuste si projít fyziku záření černého tělesa známou už od počátku devatenáctého století.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planck%C5%AFv_vyza%C5%99ovac%C3%AD_z%C3%A1kon

Ze znalosti intenzity ozáření a albeda se relativně snadno spočítat i to, jakou by planeta Země měla mít teplotu pokud by skleníkový efekt neexistoval. Napovím Vám, že by tato planeta záhy upadla do věčného spánku zmrzlé sněhové koule. To se dokonce v její historii už stalo a právě skleníkové plyny - hlavně při běžných teplotách nevymrzající CO2 ji s takového stavu osvobodilo.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_sn%C4%9Bhov%C3%A9_koule

P. Zinga 30.6.2017 9:16

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Je vidět, odkud čerpáte své rozumy: Vikipedie není žádný autorizovaný pramen vědeckého poznání.

Skleníkový efekt není nic jiného, než pokus o vysvětlení Vámi zmiňovaného uplatnění Stefan-Boltzmanovy rovnice. Problém je v tom, je-li vůbec možné tuto rovnici uplatnit v nestabilním a komplexním prostředí, jakým Zeměkoule a její atmosféra je.

Když Einstein vyslovil svou teorii relativity, nebyla vědou uznána, dokud nebyla (Britskou akademií věd) prakticky prokázána. Což se v případě skleníkového efektu doposud nikomu nepovedlo. Jako v případě Boha, ačkoli jeho skutečná existence by vysvětlovala pěknou hromádku věcí.

P. Rada 30.6.2017 9:51

Re: Autor přecenuje vliv vody v krajině.

Pane Zingo zpochybnovat můžete co chcete. Dělá to tak právě i ta věda jejímž obrazem jsou odkazy výše uvedené.

Na rozdíl od Vás jsou tam popsány ověřitelné zákony a zákonitosti jako vysvětlení pozorovaného a navíc lze na základě nich udělat potenciálně velmi cenné předpovědi v podobě pravděpodobnostního popisu vývoje světa.

Můžete ale udělat i jiný popis a předložit jej k diskusi, ověřování.... Už jste s tím nakonec začal. Tak se ptám jaká je Vaše klimatická prognoza? Zkuste ji porovnat s výsledky Clarka +col 2016 ke které se doposud přikláním.

http://www.nature.com/nclimate/journal/v6/n4/full/nclimate2923.html

M. Prokop 30.6.2017 8:56

"Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce ..."

Typický ekologista. :-P

P. Rada 30.6.2017 9:20

Re: "Pak mu ale pochopitelně vychází třeba to co chce ..."

Pokud slovem "ekologista" nazýváte ty, kteří se při vysvětlování světa snaží držet nezávisle na jednotlivcích ověřitelného - pak se k tomu pojmu hlásím.

Nebylo by ale dopředu praktičtější ujednotit si slovníky?