28.2.2024 | Svátek má Lumír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
yenda 9.1.2008 8:21

Re: děti

Přečti článek ještě jednou a zamýšlej se nad ním. V článku je hodně logických argumentů.

Kotec 9.1.2008 8:31

Re: Re: děti

V článku je sice možná hodně logických argumentů, ale bohužel je jejich logika značně omezována naprosto nelogickými souvislostmi, do nichž jsou řazeny.

honzak 9.1.2008 8:52

Re: Re: Re: děti

opravdu? Není chyba v tom, že jsou řazeny do nezelených logických souvislostí?

Těším se na ten odkaz o bursíkově motoru na řepkový olej. Opravdu se zájmem si ho přečtu.

Kotec 9.1.2008 9:08

Re: Re: Re: Re: děti

http://www.enviweb.cz/?env=obecne_archiv_fjafj/Auto_na_repkovy_olej_ma_standardni_jizdni_kvality.html

yton 9.1.2008 9:00

Re: Re: děti

Jo hlavně tygři v Brazilii!

Kolombo 9.1.2008 8:15

Celá akce s biopalivy

vypadá jako dobře promyšlený tah proti producentům ropy. Ti si dnes staví paláce, vodopády  a umělé lyžařské svahy někde na arabském poloostrově, eventuelně sponzorují terorismus a vývoz islámu a nikomu to nevadí, zatímco západ je dnes a denně obviňován z nedostatečného vcítění do osudů chudých z rozvojových zemí a nedostatečné pomoci. Takhle může západ říct ... prodávají nám draho paliva a utržené peníze rozhazují za luxus. My si musíme paliva vypěstovat , k tomu potřebujeme půdu. Nemůžeme tedy pěstovat levné potraviny a zdarma rozdávat do všech směrů. Ať pomáhají bohaté ropné státy - konečně tam vydrželo otrokářství déle než v Americe, Arabové vysílali víc výprav lovců otroků než evropané. Přoč mají pořád platit jenom bílí?

čtenář 9.1.2008 9:14

Re: Celá akce s biopalivy

Myslím, že máte pravdu. Dobře je to vidět na vztahu USA k Chavezovi. Pokud budou USA dovážet ve velkém motorový líh a sojový olej z Brazilie, bude kvůli tomu sice sama chudá Brazilie nucena dovézt 2x víc fozilní nafty, aby je vyrobila, ale Chavez by si jen těžko mohl dovolit ji začít vydírat, protože to by nikdy nevtěsnal do své polokomunistické ideologie a znemožnil by se před svými politickými souběžci jako Fidelem a dalšími. Takže za tuto cenu se USA tímto způsobem může bránit Chavezovu naftovému vydírání, i když to fakticky stojí větší spotřebu venezuelské nafty. Úplně ale nejhorší je to doprovodné téměř úplné vyhubení deštného pralesa na východě Brazilie, který by jinak automaticky odstraňoval z ovzduší celou polovinu CO2, které tam dodává člověk spalováním fozilních paliv. Je to všechno na hlavu, politika zelených je stejně iracionální jako třeba byla rasová teorie.

Fleischer 9.1.2008 13:47

Re: Re: Celá akce s biopalivy

Brazílie nemůže pohánět své výrobní kapacity na "motorový líh" právě tím "motorovým olejem"?

Ivan 9.1.2008 13:55

Re: Re: Celá akce s biopalivy

Vyjednávání co nejlepší ceny je vydíráním? Od kdy? USA by chtěly, aby jim všichni "prodávali zadarmo".

IvaA 9.1.2008 21:14

Re: Re: Celá akce s biopalivy

deštný prales je z hlediska cyklu CO2 neutrální. Nezůstává po něm ani dlouhodobě využitelná zemědělská půda. Příslušné studie si laskavě najděte, nebo požádejte strejdu Googla

Al 9.1.2008 8:10

BIOPALIVA r. 2008

BIOPALIVA r. 2008 jsou největší hrůza za posledních 50 let. Výroba paliv z "obnovitelného" obilí spotřebuje víc energie z ropy, uhlí atd. než využítí nafty. Proč? Z jedné energetické jednotky totiž "vyrobíme" sotva její polovinu!!

Al 9.1.2008 8:11

Re: BIOPALIVA r. 2008

Vedle vyšší spotřeby (a vyčerpání) to přinese:

- zvýšení ceny potravin hlad chudých ve třetích zemích

- chemizace a vyčerpání půdy, zvýšené poškození půdy, krajiny a přírodfy

- vyšší znečištění a vyšší produkce CO2, kancerogenních částic atd.

- kácení a ničení pralesů, ničení biotopů

Al 9.1.2008 8:12

Zastavme to šílenství!!!!

Zastavme to šílenství!!!!

dr Turnovský 9.1.2008 7:55

jo jo...biopaliva jsou super....

je to taková zvláštní věc, ale je to naprosto krytá "investice" dostanu peníze dvakrát, nejen za to, že něco vypěstuji, v podstatě s minimálníma nákladama a ještě dotace, no nekupte to. A půda ladem je nesmysl, pokud existuje něco jako dotace na "nepěstování" tak spoustu farmářů toho hnedle využije. Kvoty s tím nemají mnoho společného.  Pro farmáře a ekologistické etanology jsou biopaliva super záležitost, ale pro ostatní, je to strašně drahá legrace. A hlavně úplně zbytečná a neefektivné pitomina. Stejně jako spalování biomasy a dalších ptákovin.

Kotec 9.1.2008 9:13

Re: jo jo...biopaliva jsou super....

Co proti spalování biomasy? V lokálním měřítku je to velice prospěšná záležitost. Samozřejmě nemůže krýt energetické potřeby národa, ale energetické potřeby vesnice bez problémů.

Al 9.1.2008 9:49

Kde jsou ty vesnice????

Když je to taková "velice prospěšná záležitost", tak proč už proboha na každé vesnici po celém světě se takové potřeby nekryjí už 40 let???? Kde jsou ty vesnice????

Osdpvěď: protože se to nevyplatí. Energetické (nákladové)  VSTUPY do zemědělství jsou takové, že produkce prostě NENÍ efektivní. Pokud vyrobíte ze 2 litrů nafty 1 litr bio-nafty, tak totiž RYCHLE DOJEDETE! Když z pole, na které zasejete 2 tuny, sklidíte 2 tunu obilí (polovinu) tak do roka UMŘETE hlady!!!!!

Fleischer 9.1.2008 7:33

Biopaliva

Pan Brezina by však měl také uvést kolik orné půdy leží ladem a také to, že se přestává vyrábět cukr z řepy. Měl by se zeptat, jaký názor na pěstování energetických plodin mají zemědělci.

honzak 9.1.2008 7:42

Re: Biopaliva

Blbost! Zemědělec bude pěstovat cokoliv, na co dostane dotaci. Třeba datle (vím, že to je blbost, ale když EU dá dotaci...). A proč leží půda ladem? Tak děti, kdo odpoví? Maruška" protože v bruseli vymysleli kvóty".

Ladislav N. 9.1.2008 7:45

Re: vymysleli kvóty...

 ;-DR^

eTony 9.1.2008 7:54

Re: Re: Biopaliva

.... a dotace na neobdělávanou půdu, c bruseli se tomu říká krajinotvorba.

Fleischer 9.1.2008 8:26

Re: Re: Biopaliva

Nebo tím, že je nadbytek potravin. Naopak paliv je (a hlavně bude) nedostatek.

dr Turnovský 9.1.2008 7:57

Re: Biopaliva

půda ladem leží kvůli dotacím na nepěstování...na ní se nic pěstovat nemůže, i kdyby jste se postavil na hlavu, protože je vlastně vyjmuta ze zemědělského "fondu"

Ladislav N. 9.1.2008 8:03

Re: Re: Biopaliva

Dotace na "nepěstování" ale souvisí s kvótami. Ty byly přijaty kvůli nadprodukci, a proto jsou zemědělcům vypláceny "dávky" za to, že nepěstují na polích produkty, jichž (v určitém okamžiku) byl nadbytek. Je to sice absurdní a rozum se vzpírá, ale socialismus už takový je. ;-P

dr Turnovský 9.1.2008 8:05

Re: Re: Re: Biopaliva

je to jen a pouze administrativní rozhodnutí...nemá to s kvotami nic společného, i když se zdá logické, že ano. Prostě se rozhodli kolik v které zemi má být "umrtveno" půdy. Teď je ta samá situace  s vinicemi....

eTony 9.1.2008 8:10

Re: Re: Re: Re: Biopaliva

a tuším, že za "zmrtvením půdy" stojí něco jako záložní, či rezervní, půdní fond, alespoň takto to v bruseli nazývají.

dr Turnovský 9.1.2008 8:14

Re: Re: Re: Re: Re: Biopaliva

o ničem takovém nevím a to jsem farmář.......ale vím jen to, že dostat pastvinu, nebo louku do stavu, aby se dalo na ní něco pěstovat je práce na léta, nejde to jen zorat a zasít. Je to stejně dlouhodobí proces, jako zvýšení mléčných kvot a tak podobně. Je to běh na dlouhou trať.....u "soustruhu" je to fakt rychlé...u polí ne.

eTony 9.1.2008 8:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Biopaliva

ano, o tom není sporu, zúrodnit půdu je činnost na několik let, nejsem sice farmář, ale něco mi v hlavě uvízlo ze školních let. Jenže, pane Turnovský, znám několik konkrétních případů postupu opačného, kdy z půdy úrodné se stala dotační "pastvina nebo louka".

dr Turnovský 9.1.2008 8:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Biopaliva

ale to je přeci normální....každý se chová ekonomicky výhodně, ani farmáři nejsou charita.

Kolombo 9.1.2008 8:22

Re: Re: Re: Re: Biopaliva

Co kdyby se podobně jako zemědělci dohodli výrobci čehokoli jiného - několik velkých firem by si dohodlo ceny automobilů, praček, počítačů - rozdělili by si objemy výroby a už by jen dojili případné zákazníky. Vstup do oboru jiným by úspěšně zablokovali pomocí cechovních pravidel, jejich dodržování by posuzovali dosavadní členové. Co vy na to? Není "zemědělské politika" jen cenový kartel?

dr Turnovský 9.1.2008 8:24

Re: Re: Re: Re: Re: Biopaliva

to bohužel nemá se zemědělci nic společného...to se rozhodlo jinde. Kvoty farmáře poškozují, stejně jako spotřebitele. Totiž ty dotace nepokryjí ztráty objem výroby, kterou je slušný farmář schopen prodat. Ale to je na samostatný článek a ne příspěvek.