26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Papouch 20.9.2007 11:47

Re: O Aktické cesatě toho moc nevíme

vime jak vypadal driv, zhruba 400 let nepouzitelna

http://en.wikipedia.org/wiki/Northwest_Passage

http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Frobisher

http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Hudson

R 20.9.2007 15:53

Re: Re: O Aktické cestě toho moc nevíme

Přiznám, že jsem to nečetl  a nejen proto, že anglický překlad by mi trval hodinu stránku.  Tihleti badatelé prošli tu cestu vždy jednou za odhadem několik desítek let, když tam zrovna nebyli, mohlo se tam dít leccos.  Aby bylo spolehlivě určeno, že ten a ten rok na jeden nebo půl měsíce okolo září byl led v arktické cestě rozlámán na kry, mezi kterými se dalo proplout, musel by tam být řetězec trvalých pozorovacích stanic.  Sice společnosti vykupující kožešiny zakládaly na kanadském severu jakési trvalé stanice, ty ale stav ledu moc nezajímal a záznamy o ledu tam nejspíš nevedli a asi jich bylo na sledování celé arktické cesty málo.

vita 20.9.2007 12:04

Re: O Aktické cesatě toho moc nevíme

Víme, že podél celého pobřeží Sibiře jsou pozůstatky kamenné kultury, která budovala (snad kvůli kultu) bludiště. Jak jsou stará, se moc neví, pořádné výzkumy  teprve začínají, ale něco ty tisíce kilometrů muselo spojovat. To "něco" mohla být jedině námořní a říční doprava, protože pozemní komunikace tam nejsou a ještě dlouho nebudou.

Doba zkoumání Arktidy spadá prakticky celá do období Malé doby ledové.

VLK 20.9.2007 12:45

Re: Re: O Aktické cesatě toho moc nevíme

To je logické. Bludiště měli na trénink blouděni mezi krama.

R 20.9.2007 15:42

Re: Re: O Aktické cesatě toho moc nevíme

Pozemní komunikace tam nejsou pro dnešního civilizovaného člověka, který se neumí přepravovat jinak než vsedě v autě nebo autobuse.  Pravěci lidé, kteří i v těch mrazech tam žili v chatrčích nebo v iglú dokázali dozajista hlavně v zimě, kdy bažiny a vodní plochy zamrzly, putovat pěkně daleko.  Přece i dnešní sice zvlášť trénovaní lidé, dokázalali ujít tisíce kilometrů jen vlastní silou po ledu a dosáhli pólu a přežili to.  Je ale fakt, že kamenná kultura předpokládá v létě dostatečně teplo, aby ty bludiště udělali a hlavně ještě více teplo, aby se ti lidé naučili s tím kamenem dělat.  V žádném případě to nemohlo být tak, že jednou za 10 let sníh stál a na měsíc se objevil kámen, muselo to být prakticky každý rok.

Ludva 20.9.2007 8:59

Třetí řešení

Nějak se nemluví o třetím řešení - všichni jsme v rukou Božích (alespoň se o to opírá naše civilizace), takže nás snad nenechá Bůh usmažit a sníží sluneční aktivitu. Chovejme se slušně a zbožně, ono to nějak dopadne.

Byg 20.9.2007 14:06

Re: Třetí řešení

Ačkoli nevěřím, že by někde seděl nějaký Bůh, který nás "nenechá usmažit", tak zcela souhlasím. Podle mě bychom se měli hlavně snažit vytvořit si co nejlepší prostředí pro sebe, chovat se k sobě lépe a snažit se rozvíjet naše přirozené kvality a dělat to co máme před nosem. Země už byla mnohem teplejší i chladnější než teď a taky bude. A mám podezření, že lidé na zemi taky ještě pár milionů let vydrží. A až skončí země a potažmo celý tento vesmír, tak zase někde vznikne jiný ;-).

Ludva 21.9.2007 7:40

Re: Re: Třetí řešení

Dík, tak jsem to myslel. Také nevěřím, ale zdá se mi podivné, když je všude tolik věřících, že se motlitby neubírají směrem k ochlazení. Anebo si snad máme myslet, že Bůh jen trestá a nepomáhá ?

Kotec 20.9.2007 8:50

Ještě tam ovšem chybí 2d

a to jsou, bohužel neodhatnutelné, náklady na nutnost čelit zvýšení četnosti extrémních klimatických jevů (sucha, povodně, hurikány, větrné smrště...). Problém je v tom, že především nevíme, o kolik se ta četnost opravdu zvýší a jaké škody by to mohlo způsobit. Zde existuje několik scénářů podle toho, jestli lidé budou ochotni přizpůsobit se ve svém jednání jaksi preventivně - viz stále pokračující výstavba v zátopových územích, vedoucí k nutnosti mnohem nákladnějších protipovodňových opatření, než která by musela vznikat, pokud by se tam nestavělo (nebo pokud se opatření nezavedou, tak k vyšším povodňovým škodám).

honzak 20.9.2007 9:45

Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

S těmmi povodněmi/suchem souhlas, delší zmíněné klimatické jevy NEMŮŽE ČLOVĚK OVLIVNIT!!!! Až nějakého melounistu napadne propagovat bydlení pod zemí, aby se lidstvo bránilo hurikánům, tak půjdu osobně nakopat do brusele!

L.Metelka 20.9.2007 10:02

Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

Zbývá maličkost: dokažte nějak své tvrzení, že  "delší zmíněné klimatické jevy nemůže člověk ovlivnit"

I.L. 20.9.2007 10:24

Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

A Vy dokazte, ze muze ! (tedy chtenym zpusobem, nezanedbatelnost  prirodniho

jevu zvaneho "rust lidske civilizace" niko nepopira)

L.Metelka 20.9.2007 10:37

Re: Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

To už tady bylo. Dříve třeba freony a ozon, dnes - vyšší koncentrace CO2 už z fyzikálních důvodů musejí znamenat vyšší teplotu a je dost poměrně silných indicií, že ten "nadbytečný" CO2 pochází ze spalování fosilních paliv...

hufv 20.9.2007 11:05

freony jsou člověkem produkované, CO2 v podstatě ne.

A když už mluvíme o ovlivnění jevů, které způsobují dlouhodobé výkyvy, prosím popište mi, jak ovlivníte míru sluneční aktivity, precesy zemské osy, pohyb sluneční soustavy v kosmickém prostoru apod.

L.Metelka 20.9.2007 11:07

Re: freony jsou člověkem produkované, CO2 v podstatě ne.

Proč bychom to měli ovlivňovat?

Jinak myslíte si, že těch několik desítek miliard tun CO2 ročně, co produkuje lidstvo, není nic?

I.L. 20.9.2007 14:48

Re: Re: freony jsou člověkem produkované, CO2 v podstatě ne.

Tyhle argumenty fakt miluju:

"A tech 10 miliard pozivacnych lidskych stvoreni neni nic ?!?"

"Je nevyhnutelne treba/ dejte mi tu moc/ si tim neco delat"

portwyn 20.9.2007 12:18

Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

A tak to já bych zas dům zapuštěný do země bral. Ta úspora za topení a v létě chládek... Jenže je to drahý :-(

Papouch 20.9.2007 17:36

Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

kupodivu to neni drahy, staci vykutat ve skale, v lete to nema chybu (v Anatolii je sucho a horko)

prakticka ukazka mesta pod zemi (7 pater, 10-20 tisic obyvatel) je k videni v Kappadokii (Turecko) - Kaymakli a Derinkuyu

http://en.wikipedia.org/wiki/Kaymakl%C4%B1_Underground_City

http://en.wikipedia.org/wiki/Derinkuyu_Underground_City

Harry 20.9.2007 12:29

Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

No dum zapusteny pod zem by byl mnohem snaze temperovatelny na obe strany. Metr pod zemi je cca 0, nahore od +40 do -40, skoro 100 o rozdil. Svetlo by se dalo privadet centralnim svetlikem atd. Jen by musl byt dokonale izolovany proti vode. Nekde v Cine takove domy, spise male podzemni vesnicky maji a libuji si. I ta vysmivana zemljanka byla asi nejlepsim resenim te doby pro bydleni na Sibiri, kde jsou velke rozdily v teplote v lete a v zime.

honzak 20.9.2007 13:08

Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

DALŠÍ TEORETIK!!! Koukni se do norem, ověř si pojem nezámrzná hloubka a pak něco piš! A ta perla "Jen by musl byt dokonale izolovany proti vode". To jako sám od sebe? Zkoušel jsi někdy izolovat senkrovnu?

kat Mydlář 20.9.2007 13:21

Re: Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

Chceš li vidět domy "zapuštěné v zemi", tak si zajeď do Zlína-Prštného.:-)

Papouch 20.9.2007 17:37

Re: Re: Re: Ještě tam ovšem chybí 2d

zpatky ke korenum - tradicni obydli Slovanu byla polozemnice ;)

Kočkodlakus 20.9.2007 6:40

Globální oteplování?

:-D A cokdyž se zase ochladí, a hodně rychle, až na hranici doby ledové? To se docela dobře může stát! Samozřejmě se to taky stát nemusí, ale co když? Co vy na to pane Rous? Teď mluvte, nebo kakejte písmenka!:-/

rdu 20.9.2007 8:46

Re: Globální oteplování?

Nevím, co na to pan Rous. Ale mě se zdá jeho návrh relevantní i v tomto případě. Nebudeme se fantasmagoricky zavazovat ke splnění nesplnitelného a ovlivnění neovlivnitelného, ale budeme se pragmaticky snažit přizpůsobit změněné situaci.

Šumavák 20.9.2007 9:34

Když se ochladí, tak, přesně víme , kdo za to může: Al Gore s Bursíkem a jejich ochlazovači!!

No a pak přiložíme do kamen uhlí, a budeme oteplovat!

RomanL 20.9.2007 12:45

Re: Globální oteplování?

Začneme pálit zelené v peci a tím zvyšovat obsah CO2 v atmosféře, aby se zase oteplilo... ;-)

Tino 20.9.2007 5:06

Člověk přežije.

 Člověk - živočišný druh - jistě přežije. Otázka je, v jakém množství a v jakých lokalitách. Než však dojde k nejhoršímu, tak si sám připraví peklo. Namísto přípravy na budoucí potíže si utáhne řádně opasek, co vydělá, tak odevzdá těm, co mají moc, civilizační pohodlí vymění za víru v nepraktické nepohodlí a přitom to bude přírodě fuk!

 Jestli si tady někdo myslí, že nějaká daň něco vyřeší, tak je na sakramentském omylu. Půjde zase jen o dotační zisk jinak nerentabilních firem, které by se normálně ke kšeftu nedostaly. To patřičně naruší ekonomiku na způsob socialistického plánování a výsledek nebude nula, ale mínus!!

 Závistivé dušičky jistě zajásají, pokud se majetnější budou muset uskrovnit. Nepočítají ale, že na podporu chudobných už nebude. Takže příjde na řadu pracovní povinnost, plná zaměstnanost a všechno to, co už jsme poznali před lety. Kdo nebude hodný, ten pozná, zač je toho loket. Prostě totalita, jak vyšitá. Myslíte, že snad ne? Jsou však jen dvě možnosti. Buď direktivní plánování, nebo svobodný trh. Buď totalita, nebo svoboda a demokracie! Mezi tím je jen snaha o jedno nebo druhé. Třetí způsob NENÍ!!!

portwyn 20.9.2007 12:34

Člověk PRAVDĚPODOBNĚ přežije.

Nejsem biolog, ale jestli jsem biologům správně rozuměl, tak živočišný druh zpravidla "dojede" právě na ten rys, který ho vynesl nahoru - u nás je tím rysem mj. nenažranost a expanzívnost. No, nejspíš ale člověk ještě chvíli vydrží.

Otázka je, jestli to taky vydrží tak, že západní civilizace je nahoře. Změna klimatu často přináší změnu globální rovnováhy mezi národy. Přiznám se, že nejsem takový altruista, abych dobrovolně a s nadšením ustoupil dejme tomu Jakutům...

I.L. 20.9.2007 14:30

Re: Člověk PRAVDĚPODOBNĚ přežije.

Jakutu bych se nebal, ale oni to jsou v podstate Turci. (Kteri kdysi

davno dosli, mozna byli  i vytlaceny Mongoly apod. az do techto nehostinnych koncin.)

Co se Turku obecne tyce, tam by uz  nalezita opatrnost byla na miste

jiří s 20.9.2007 1:15

Co je přínos?

Je potřeba začít i s rozborem a hodnocením jevů, zda jsou přínosem nebo problémem. Např. to zmiňované roztátí Sibiře může být problém, protože podle některých geologů se dosud zmrzlá půda změní na bahno, v zásadě špatně prostupné, které oproti permafrostu nebude zadržovat plyny uložené ve vrstvách pod ním. Ty bez užitku uniknou (energetický zemní plyn) a některé z nich mohou zesilovat skleníkový efekt.

Klimatické změny ovlivní kromě rostlin (sucho, teplo) i zvířata a hmyz - obé užitečné i škodlivé.

Obávám se, že důsledky nelze opravdu přesně odhadnout. Zcela nevědecky si myslím, že je lepší změnám bránit, pokud tím nebude ohrožena duchovní svoboda (svoboda slova, studia a výzkumu atd.). Svoboda fyzická (např. automobilismus) asi dozná úhony.