1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ČÍNA: Toto není chřipka

Je to trochu déja vu, jak už mi taky napsalo pár čtenářů. Současný vývoj v čínském městě Wuhan poněkud připomíná hned dvě kapitoly z mých knížek: Variola vera! (Zapomenuté příběhy) a Bledý jezdec, bledý kůň (Zapomenuté příběhy 2). Jen holt v reálném světě a bez výhody zpětného pohledu, ve kterém je leccos jasnější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Walter 28.1.2020 8:10

Přdevším,skutečný počet nakažených k dnešnímu dni se dozvíme za 14 dní. Protože tak dlouho trvá inkubace. Nyní sčítáme lidi co se nakazili v půlce ledna. Také nevíme kolim lidí v číně leží vysílených doma a vůbec se nedostali do nemocnice. Spousta číňanů z čech odletěla na oslavy domů a nyní se bude vracet. Ano je to chřipka,ale přenáší se i během inkubační doby kdy se cítíte zdavě. Neumírá na ni víc lidí jen proto, že není tolik rozšířená jako běžná chřipka. Kdyby se to stalo bylo by to velice špatné. Není vůbec radno to podceňovat. V dnešním propojeném světě kde hranice jsou už jen čarou na mapě,je to klidně možné.

J. Kalíšek 28.1.2020 7:15

Bangladéš? Uf, docela jsem se osypal. Po jedné krátké návštěvě toho nepředstavitelného lidského mraveniště si jen těžko umím představit, jak tam by se to zastavovalo.

Mimochodem, nesouvisí to s tím, že prozatím všechny známé případy jsou z poměrně rozvinutých zemí? Indie, Bangladéš, Afrika nic. Skutečně....?

P. Dvořák 28.1.2020 8:35

Myslíte, že tam někdo zkoumá příčinu úmrtí sto mrtvých nebo tisíc mrtvých . . . ?

J. Dvořák 28.1.2020 8:44

Nevím co je myšleno tím "zastavovat". Dle mého by bylo potřeba izolovat takové oblasti (včetně ptáků, zvěře, ...). Což v dnešní době není možné. Dovedu si představit různá "doporučení" OSN.

J. Cimbálník 28.1.2020 6:10

V Číně jse byl před deseti lety,, všude, kde jsem cestoval, byl ve vzduchu oxid siřičitý, který poškozuje plíce, a Číňani chrchlají a plivou na zem.. Už tehdy mně přišlo, že tato kombinace zadělává na průser..

R. Langer 28.1.2020 10:58

A v Ostravě za komančů jste byl? ;-)

P. Boublíková 28.1.2020 3:48

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Včera hlásila Čína 2700 potvrzených nákaz, dnes 4400. Je tedy evidentně schopna otestovat daleko víc než 1000 osob denně (všichni testovaní nemuseli být nakažení).[>-]

Z. Lapil 28.1.2020 8:27

Existují i jiná vysvětlení, viz statistika, kterou jsem si sám zfalšoval.

1/ Těch prvních 2700 bylo jen z nějaké menší oblasti a do zpráv se to prostě nedostalo. Klidně na způsob včerejší fotky ekologických nadšenkyň, ze které vypadla černoška; když na ty fotky koukám, vidím nejméně tři poctivě mimorasistické důvody, proč editor(?) ty nůžky použil.

2/ První číslo z ranního hlášení, druhé z večerního. To máte v extrémním případě bez jedné minuty 48 hodin. Někde jsem zahlédl, že Čína praktikuje jedno časové pásmo. Nevím, jak to tam praktikují, ale jestli je provoz "od slunka do slunka", tak se ty svodky mohly minout ve vší poctivosti.

3/ A nebo tu statistiku opravdu někdo zfalšuje. V takové hromadě lidí je určitě víc než jedno pracoviště a stačí pár zaokrouhlení o dvě tři desítky - prvně dolů, aby mě nezatkli za šíření paniky a podruhé nahoru, aby mě nezatkli za zatajování údajů, a hned statistika skočí o několik (málo) stovek.

4/ Ta tisícovka testů denně taky nemusí být úplně přesná, zvlášť jestli zaškolili novou partu a najeli na noční práci. Nebo to nejsou dvě tisícová pracoviště a kapacita nabíhá postupně.

P. Boublíková 28.1.2020 8:39

Uvidíme zítra, pozítří.... Jakmile se exponenciála promění v lineární závislost, bude jasné, že v Číně došla kapacita testování :-)[>-]

F. Kusák 28.1.2020 10:09

Základní pravidlo statistiky zní:"statistika ještě neznamená kauzalitu"

Z. Lapil 28.1.2020 11:53

Tak.

Je prací novin zjednodušují a dramatizují, je prací státu (každého) zároveň uklidňovat a zároveň dramatizovat varování, je prací úředníka dělat, že se nic neděje, jinak by musel přijímat mimořádná opatření, a když k tomu přičteme jaksi geneticky danou tajemnost Říše Středu a naučenou tajemnost komunismu, tak přesnost čísel +-50% není nic, co by nás mělo překvapit.

Za sebe jsem jen rád, že tomu nemusím šéfovat :-).

S. Pavuk 28.1.2020 0:49

Neviem či Čínu postihla vtáčia chrípka, no vznikol tam SARS, teraz toto. Afrika a Čína sú nejaké liahne nových chorôb. Hm.

J. Jurax 28.1.2020 12:42

No, nedivme se. Vysoká koncentrace obyvatel byť i lokální, nízká úroveň hygieny, podvýživa, nevzdělanost, nízká úroveň lékařské péče snad s výjimkou Číny etc.

Ono i v Evropě (ve středověku a raném novověku) byly epidemie moru vylidnivší celé kraje. Tedy spíš "moru", nešlo vždy o mor způsobovaný bakterií Yersinia pestis, ale i o pravé neštovice a jiné choroby.