17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan X. 13.2.2009 16:53

Re: ..pekne prosim Frantisku...

vodík je vůbec nejhojnější prvek v mezihvězdném prostoru.

Jan X. 13.2.2009 16:46

Re: ..pekne prosim Frantisku...

říká vám něco gravitace?

Jan X. 13.2.2009 16:45

Re: ..pekne prosim Frantisku...

říká vám něco matematika?

Kon 13.2.2009 16:27

Re: Možná jsme výjimkou /pokračování/

Přežijeme, za předpokladu že lidstvo vezme svou další evoluci "co vlastních rukou". Zatím co  během posledních dvou století jde evoluce lidstva spíše dolů - absence přírodního výběru vede k přežívání fyzicky i mentálně  méně datnáých jedinců, inteligentní rodiče mají méně dětí, čímž se zhoršuje inteligenční genofond dalších generací.  Využití poznatkú současné genetiky umožňuje nejen odstranění nežádoucích vadných genů z populace a jejich nahrazení geny získaných z vynikajích lidí, ale i reorganizace genomu a vytvoření nového, stále zlepšovaného lidského druhu. Lidstvo za milion let bude pak zcela nepodobné lidem dnešním, tělesně i co  do výkonnosti jejich mozku. Jejich superinteligence umožní překonat katastrofy, které mohou v budoucnosti nastat. Přehřátí slunce ovšem nikoliv. Leda únikem do jiné planetární soustavy.

Raff 13.2.2009 15:59

Re: blábol

Nečti ty "nesmysle". Nejsou pro tebe. Je to pro lidi s alespoň ukončenou základní školou.

Schumacher 13.2.2009 15:47

Takže spíš přežijem

Nepochybně. Otázka ale zní : Jak dlouho ?   Rizik je spousta. Vulkanická činnost - tu nezastavíme. Supernova v blízkosti - tomu nezabráníme ani neodstíníme, následky zničující pro život v celé sol soustavě a radiusu x světelných let. Nejbližším a nejvážnějším rizikem je naše vlastní civilizace. Nebezpeční mimozemšťané ? V případě možnosti skoků časoprostorem by se jim tu muselo hemžit. Nehemží. Nejspíš proto, že rychlost světla je limitní, vzdálenosti  jinak nelze překonat a technické civilizace jsou od sebe vzdáleny více než činí jejich akční poloměr daný dobou existence a technickými prostředky. Co může být zajímavé, že vesmír je součástí nebo projevem nějaké našim poznatkům a představám se vymykající struktury, jejíž přímé zkoumání je omezeno fyzickou podstatou prostředků našeho světa. A tak jsme odkázáni na čím dál méně přímé a přesné metody. "A proto každý dobrý mnich by si měl opakovat :  Videmus nunc per speculum et in enigmate....." Jak se praví ve Jménu růže.

Mephisto 13.2.2009 15:35

Mephisto

http://scienceworld.cz/matematika/Srazka-Zeme-s-Marsem-a-odlet-Merkuru-4689

Schumacher 13.2.2009 15:31

Víme přesně jak bude scvrklé Slunce ale ne jaká bude Země kolem Vánoc

A to je právě ta věda ;-)

Ivanhoe 13.2.2009 15:31

Možná jsme výjimkou /pokračování/

Tato evoluce se samozřejmě projevuje i u současného lidstva, zřejmá je např. tendence k redukci počtu zubů na 28, případně zmenšování velkého otvoru pánevního - to by právě mohlo sloužit jako příklad evoluční pasti, jíž jsme schopni se vyhnout: panáčkovat jsme se naučili relativně nedávno, našim čtyřnohým kolegům nese tíhu pajšlu páteř a otvor vzádu si může být velký jak chce, nám ji ale nesou svaly pánevního dna a matka příroda to řeší postupným zmenšováním otvoru - což by spolu se současným zvětšováním hlavičky novorozenců znamenalo, že až se tyto dvě křivky protnou, náš druh skončí! Jenže heč, máme civilizaci a s ní i porod císařským řezem, který se patrně do nekolika tisíc let stane standartem, nebude-li vůbec těhotenství řešeno in vitro. Z této pasti jsme tedy vykličkovali... a to je jen jeden příklad za všechny.

Jiná možnost zániku druhu je přírodní katastrofa (nemusí to být nutně srážka s planetkou, ona taková změna klimatu stačí, ovšem jen lokálně, globálně stěží!), která vyhubí druh v celém jeho areálu. Areálem lidstva je ovšem celá zeměkoule, takže to bychom asi neskončili sami... - a to nemluvím o možné expanzi na sousední planety a měsíce, rovněž reálné v horizontu několika tisíciletí. Co by to muselo potom být za katastrofu?

Poslední možností je prohraná soutěž o ekologickou niku s jiným druhem, který se na areál stávajícího druhu rozšíří. Odkud ale? Může to být vývojově jiný druh z jiného kontinentu po vytvoření pevninského mostu (jako severoameričtí placentálové převálcovali jihoamerické vačnatce po vyzdvižení panamské šíje) - to nám nehrozí, náš konkurent na Zemi nežije, nika pro tvůrce globální civilizace je na jedné planetě jen jedna a tu už máme obsazenou. Může to být odštěpená část původní populace, která se přemění na jiný druh a po opětovném spojení tu původní nahradí (viz Asimov a chování vesmířanů vůči pozemšťanům) - to je hudba velmi vzdálené budoucnosti. No a může to být někdo úplně odjinud - agresívní mimozemšťani.

Takže spíš přežijem...

Schumacher 13.2.2009 15:24

Re: Nejen civilizace

To mě ulidnilo, to se ještě moc neoteplí.....Říkávám si, že kdybych o tomhle míň věděl, že bych asi byl spokojenější tak jako jsou někteří křesťané doslova věřící  Bibli a tomu, že svět je starý deset tisíc let. Mám pro takový případ pro ně  naprosto skvělou a nevyvratitelnou teorii spolehlivě odrážející veškeré vědecké námitky. Že výsledky jejich pozorování, zkoumání, měření a nálezy vykopávek a jejich datování  jsou takové proto, že je to Boží vůle.  Jenže jsem zvědavej a říkám si něco o hořkém jablku ze stromu poznání. Ale teď už je pozdě, když  už jsem ho nakousnul.

Schumacher 13.2.2009 15:14

Tak honem honem

jsem vědavej a nechci čekat !

Malý Aston 13.2.2009 15:12

Ještě že to nestihnu!

Když si vypočtu podle předků jak dlouho ještě tady budu smrdět a vypouštět plyny jakákoliv změna uváděná v tomto článku se mne ale vůbec netýká.Nechte mne laskavě dožít ale bez komoušů a bez socanů,bez Paroubka a Ratha v klidu,že se zase jednou probudím a budou tady pochodovat Lidové milice pod vedením pistolníka Drymla.:-D

Kon 13.2.2009 15:03

Re: Nejen civilizace

Během evoluce jeden druh savců zatím přežíval 1 - 10 milionů let. Dříve nebo později buď vyhynul nebo se vyvinul v druhy jiné. S lidmi to nemůže být jinak.

Ivanhoe 13.2.2009 15:03

Možná jsme výjimkou

Kolego portwyne, žádný (mám dojem, že průměrná doba existence savčího druhu je ještě o něco kratší, tak 5-7 milionů let) - snad právě s výjimkou člověka.

Člověk je vůbec zvláštní zvíře sám o sobě - vezměme si jen délku jeho života. U nás savců platí jistá korelace mezi tělesnou velikostí a délkou života (pozor, neplatí ve srovnání s jinými obratlovci, jako jsou dlouhověcí papoušci, želvy, ...), a také tepovou frekvencí - zjednodušeně čím je zvíře menší, tím kratčeji žije, ale také rychleji mu bije srdíčko, které tak za dobu života bouchne u všech přibližně stejněkrát. Výjimkou je právě a jedině člověk, který žije 3x déle, než by této korelaci odpovídalo. Jednak proto, že jako jediný druh dokáže využívat, ba přímo přetvářet své prostředí tak, že dokáže eliminovat velkou většinu faktorů zkracujících život, jako jsou predátoři, paraziti , choroby či nedostatek potravy a skrýší. Druhak - a o tom se ve veřejnosti ví méně - je důležitý faktor dlouhé výchovy a tím i posun rozmnožování do mnohem pozdnějšího věku, než by se savci naší velikosti náleželo. Každý z nás je nositelem řady letálních alel, které zahájí svou činnost v určitém věku a svého nositele posléze zabijí. Odsunem rozmnožování byly tedy selekcí vyřazeny všechny alely, které svou činnost zahájily příliš brzy, a tento trend nadále pokračuje, jen si vezměte, v kolika letech je nyní moderní mít první dítě.

Jsme tedy anomálií, co se týče věku dožití jedinců. Může se podobná anomálie projevit u lidstva jako celku v porovnání s jinými savčími druhy? Myslím, že ano; pojďme se na to podívat:

Jak vlastně zanikají (nejen) savčí druhy? Jedna teorie (netvrdím, že správná, ani si to nijak zvlášť nemyslím) praví, že se evolucí nahromadí tolik změn, že je po jisté době ntno kontinuálně přežívající populaci považovat za nový druh - starý Novák byl ještě člověk, mladý Novák je už ýbrmenš. Otázka je, kudy vést čáru, a je-li to vůbec možné (toto je sekyra mého děda: otec dal nové topůrko a já novou čepel). /pokračování/

chk 13.2.2009 15:02

Re: Pane Martinku...

R^

portwyn 13.2.2009 14:17

Nejen civilizace

Zanikne i lidstvo.

Který druh savců vydrží déle než nějakých 10 milionů let?

Jan z Apokalypsy 13.2.2009 14:01

Bude hůř

Tady je vidět, že Bursík a zelení maji pravdu, globální oteplování  je nic proti tomu co nás čeká. Zelenáči honem něco vymysletze, ať se lidstvo zachrání.

x.z. 13.2.2009 13:53

Re: A může za to ODS !

Ještě že jsou tu Paroubek s Drrátem, ti to zachrání.

para 13.2.2009 13:50

Re: Ne za dvě miliardy ale už za 400 milionů let

Civilizace jako celek se ale zatím chová ke zdrojům vzhledem k perspektivám co má dosti nerozumě. Její vzepětí áviselo dosud vždy na růstu energerické návratnosti /ERoEI/ a dostatku surovin i klimatické situace. S tím začíná být konec. S grafu Ch Halla je vdět, že laciné fosilní zdroje pomalu končí a náhradu faktickou dosud pro malou návratnost JE nemáme. Hranice Planety už nyní jsou s hlediska Ekostopy - úživnosti pro 7miliard homo malé. Jsou teorie, že uprostřed Galaxie nemůže pro četnost výbuchů supernov život přežít. Na okrajích mu asi zas chybí dostatek kovů ve složení planet. My jsme snad někde uprostřed ale nějak si této vyjímečnosti asi málo vážíme.

VLK 13.2.2009 13:29

Re: Mephisto, asi jste nečetl, co jsem psal. Problém je v údajné samovolné změně hmoty neživé ve hmotu živou. Tomu nevěřil ani

Mejlo, ono dnes už jsme dál, než když se v šedesátých letech počítala pravděpodobnost, že se sejdou patřičné atomy a utvoří čistě náhodně ty základní stavební prvky, které se opět čistě náhodně začnou replikovat. Dnes už byly objeveny jiné systémy, anorganické, které si samovolně vytváří strukturu a replikují se, sice na úplně primitivní úrovni, ale dostatečné na to, aby to od nich pak okopírovaly bílkoviny a nukleové kyseliny. Teď si nevzpomenu, jak se ty struktury jmenují, ale bylo to něco s nějakými jíly či něco tak.

VLK 13.2.2009 13:20

Re: Ne za dvě miliardy ale už za 400 milionů let

Podle mne nejenom může, ale musí. Civilizace musí pokročit do vesmíru, neustále totiž potřebuje přísun nové hmoty a nové energie, rozšiřování se, růst. Pokud se pokusí zůstat v dosažených hranicích, naroste v ní entropie natolik, že chaos civilizaci zničí. To je jednoduchý důsledek třetí věty termodynamické. A proto jí hranice planety zanedlouho budou malé.

alamo 13.2.2009 13:09

AXP 1E1547.0-5408

http://www.astronomerstelegram.org/?read=1908

a tu je k tomu veľmi zaujímavá diskusia:

http://www.godlikeproductions.com/forum1/message710583/pg15

citijem : "Holy Shit! LOOK at the Magnetosphere!! Holy Shit!"

VLK 13.2.2009 13:08

Re: "Život vznikne z kapalného čpavku" - holt není nic jednoduššího, jen se divím, že se to ještě žádnému vědci nepovedlo.

A voda ho obsahuje? Ono tam kromě čpavku je i CO2, víme? A metan.

Mejla 13.2.2009 13:08

Mephisto, asi jste nečetl, co jsem psal. Problém je v údajné samovolné změně hmoty neživé ve hmotu živou. Tomu nevěřil ani

Einstein a z vědců zdaleka nebyl sám.

VLK 13.2.2009 12:59

Re: Živočichové

Život není založený na materiální hmotě v pevném skupenství. Je založen na skupenství kapalném. Bez pevného skupenství bychom se prakticky obešli, jen bychom asi nebyli schopni stvořit civilizaci.

V plynném prostředí je příliš velká volná dráha molekul a příliš malá soudržnost nadmolekulárních útvarů, takže cokoli vznikne, rozpadne se dřív, než se stihne více zorganizovat a kopírovat. V pevném skupenství je příliš nízká pohyblivost molekul na to, aby se vytvořilo něco dostatečně organizovaného. Tedy v podobě vázaných atomů, molekul.

Je možno si představit něco na bázi elektronových či jiných nabitých struktur v krystalické mřížce. Jedna z možností je vnitřek degenerovaných hvězd. Jenže tam se elektrony chovají jako elektronový plyn a tudíž přichází stejné námitky jako u plynu. Kromě toho jde o pouze jeden druh elektronů oproti stovkám různých druhů atomů. Druhá z představ je založena na něčem jako průnik mezi polovodičovou strukturou a neuronovou strukturou, prostě polovodič totální integrace. Taková postlidská robotická civilizace. Jenže tam je kombinace pevné atomové sítě a pohyblivých elektronů a nedokážu si představit, jak se tohle může samovolně rozšiřovat a množit.

Ano, jsme příliš zaměření na náš typ života. Protože s jiným nemáme zkušenosti a dokážeme si ho představit jen mlhavě. Andělé ve středověkých křesťanských představách byli taky antropomorfní, řečtí bohové také, hinduističtí a budhističtí také i celou jejich koncepcí převtělování a nirvány, staroegypští byli zoomorfní.

Už teď jsme dál, a divte se, ohledně vzniku našeho života už se uvažuje o jiných strukturách, než jsou bílkoviny a nukleové kyseliny, které podléhaly prvotnímu zorganizování se, a na nichž se pak náš organický život vyvíjel přichycením a převzetím organizované struktury. Ale pořád to vše bylo v kapalině, ve vodě.

alamo 13.2.2009 12:40

pravda je niekde "v strede"

http://icecap.us/images/uploads/Super_SSW.jpg

normálne je to 6°

teraz to bolo (podľa toho grafu) 30°

budete musieť zmeniť svoj pohľad na vesnír "pane"..

i.h. 13.2.2009 12:38

Mily chytroline s prezdivkou para,

mezi nami inzenyry, tohle je vsechno davno zname, i ze je ve Valmezu hvezdarna. Radsi koukejte, aby se konecne globalne oteplilo, je zima jako v riti.

i.h. 13.2.2009 12:35

Oh, really,

wer hätte das gesagt ...

alamo 13.2.2009 12:33

našiel som to náhodou

v diskusii k tomuto článku:

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani

inde sa o tom nepíše..  zdá sa že všetci majú problém "rozdýchať to"..

JaS 13.2.2009 12:26

Re: Může.

Křešťané mají výhodu v tom, že už jsou na tu katastrofu připraveni. Nemusí dělat nic, nemusí nic zkoumat ani vymýšlet, jen Věřit. Pánbu je zachrání.