15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

APOLLO: Zdánlivě marný závod o Měsíc

V polovině šedesátých let se vyprávěl takový vtip: do Bílého domu telefonují, pane prezidente, pane prezidente, Rusové nabarvili Měsíc rudou barvou! Napište tam Coca-Cola a bude to zase v pořádku, zní odpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Loula 23.7.2019 14:05

Re: Vcelku neobjektivní agitka, vás nedůstojná p. Neffe.

Myslím, že obrovský úspěch programu Apollo bylo řízení letu Apollo 13, který v podstatě havaroval a na Měsíci nepřistál. A přesto to byl uspěch, protože od 65 hodiny letu museli vyhodit celý letový plán a zbytek letu improvizova, a přitom řešili opravdu fatální problémy, jako nedostatek elektřiny, nedostatek kyslíku, nedostatek vody na chlazení elektroniky, čistění atmosféry od CO2, vypnutí a znovuzapnutí velitelského modulu, orientace podle Slunce a horizontu Země ( orientace dle hvězd nebyla použitelná). Prostě tady se ukázala síla organizace celého programu, že byli schopni toto zvládnout, třebaže v podstatě nic z připravených plánů nemohli použít.

V. Loula 23.7.2019 13:58

Re: Nechce se mi ani věřit, že pan Neff napsal dnes toto - " A

Před lety byl v Letectví-kosmonautika uveřejněn několikadílný rozbor raketoplánu, jeho vývoje, použití a výsledků. To vše pod souhrnným titulkem "Raketoplán - technologický zázrak, ekonomická katastrofa". A přesně o tom to je. Raketoplán byl stavěn proto, aby se radikálně snížily astronomické náklady spojené s vynášením družic na oběžnou dráhu. A tento předpoklad raketoplán hrubě nesplnil. Takže ano raketoplán byl technologický zázrak a ekonomická katastrofa.

V. Novák 23.7.2019 12:48

Re:

Důležitý byl převrat, při němž místo vychytralého sedláka Chruščova, který znal to o krávě, držce a dížce, nastoupil celoživotní aparátčík a politruk Brežněv, přesvědčený, že stačí zadat stranický úkol.

Tudíž nedal peníze a divil se, že inženýři stranický úkol nesplnili...

V USA zamázl Saturn-Apollo Nixon a zdržel tím americký kosmický výzkum o spoustu let. Čímž umožnil zase Sovětům "dohnat a předehnat".

V. Novák 23.7.2019 12:42

Re: Vcelku neobjektivní agitka, vás nedůstojná p. Neffe.

Neff má naprostou pravdu - raketoplán nesplnil nic z požadavků, které splnit měl a na co byl plánován. To říkají i Ametičani, kteří tenkrát byli u toho.

"Dohnat a předehnat" byl úkol, který stanovil JFK tím slavným projevem. A ani se tím netajil - "ne proto, že je to snadné, ale protože je to obtížné", žádný "posun znalostí" nebo "pokrok lidstva", jak se to obvykle zdůvodňuje. Prostě "Dohnat a předehnat SSSR v kosmu!".

Letem Apolla 11 byl úkol splněn a okamžitě se objevily otázky "Proč tam lítat dál, vždyť už jsme tam byli (a Rusové ne)?".

A proto celý program skončil jak skončil.

J. Lepka 23.7.2019 11:34

Vcelku neobjektivní agitka, vás nedůstojná p. Neffe.

Pominu li úlet s raketoplánem, kde vás sprdnul už pan Fridrich, jste zcela ignoroval základní aspekt celé kosmické technologie tehdejší SSSR. Ono je sice hezké hlásat do světa "Dohnat a předehnat", ovšem reálně není možné bez vlastní technologické základny, podpořené nejen teoretickou, ale hlavně praktickou účastí nejlepších vysokoškolských mozků překonat kopírované a kradené technologie. A urputný přechod ze zaostalé feudálně řízené společnosti rurálního charakteru na vyspělou technologickou velmoc nelze naoktrojovovat rozhodnutím strany. Takže výsledek byl de facto dán předem. Což ovšem nijak nesnižuje rizika, jimiž byli američtí astronauti vystaveni, tuplem, když se ohlížíme na průběh mise Apollo pohledem současných poznatků a technologií. Samozřejmě je to vždy o penězích a zaplaťpánbu, že Američané byli ochotni jich vrazit do tehdy základního výzkumu tolik, že z toho žijeme dodnes v tempu, ze kterého se až točí hlava.

J. Fridrich 23.7.2019 10:56

Nechce se mi ani věřit, že pan Neff napsal dnes toto - " A

Nechce se mi ani věřit, že pan Neff napsal dnes toto - " A naopak, vítězství v lunárních závodech Američany vedlo k neúměrné sebedůvěře a následně k problematickému úspěchu s raketoplánem. Ten zdaleka nenaplnil očekávání a co do počtu obětí lze právem hovořit o fiasku." Ta slova o " problematickém úspěchu s raketoplánem " - ta jsou prostě od Neffa NEUVĚŘITELNÁ.. Tak jen popis toho, co byl - a co DOKÁZAL raketoplán-Space_Shuttle :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle

A tady jsou na linku níže uvedeny hlavní body toho, co raketoplány dokázaly - kdyby vynesly do Vesmíru jen Hubbleův vesmírný dalekohled a cca 28 dílů současné stálé vesmírné stanice-laboratoře ISS, tak to by JISTĚ STAČILO K MIMOŘÁDNÉ POCHVALE za tento skvělý počin - a ne k odsudku Neffa o " problematice " spojené s raketoplánem.. Neffe, velké zklamání..

https://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/rekordy-a-

zajimavosti-programu-space-shuttle.html

O. Musil 23.7.2019 9:42

Podle mě byla velmi důležitá Koroljovova předčasná smrt v roce 1966. On byl možná jediný, kdo dokázal prosadit plány inženýrů v Kremlu a v armádě. Navíc to byl skvělý konstruktér a měl i neuvěřitelně štěstí, což bylo při letech do vesmíru vždycky potřeba. Je paradoxem, že jeho smrti značně přispěl pobyt v gulagu, který mu zařídil milovaný vůdce Stalin. Vrátil se s velmi podlomeným zdravím a následky trpěl do konce života.

J. Vintr 23.7.2019 9:24

Re: Rusové prostě neměli von Brauna a Obertha.

Von Braun byl nepochybně hodně důležitý, ale Američani k tomu také hodně přispěli. Jak technicky, tak finančně a organizačně. Na tohle Rusi také neměli.

A. Alda 23.7.2019 8:53

Rusové prostě neměli von Brauna a Obertha.

A další německé odborníky. Zajali a odvezli si jen druhou ligu.

V závodě o Měsíc zcela nepochybně nevyhráli ani Američané, ale Němci.