Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ZMĚNA: Běda, je tady další školská reforma!

Výroční zpráva ČŠI z roku 2022/23 upozorňuje na minimální či dokonce nedostatečnou čtenářskou gramotnost žáků základních a středních škol
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Už přečtení prvních odstavců stojí člověka odhodlaného pochopit text mnoho sil. Souvětí na šesti řádcích jsou zcela běžná. Už v době mých studií češtiny jsme jim říkali „tasemnicová“, protože stejně jako obávaný dlouhý parazit požírají ona souvětí srozumitelnost jazykového sdělení zevnitř. Zkuste se soustředit, kam vás od jádra sdělení v první větě zavede proud dalších vět, které bytní, zabředávají a rozmělňují. A není to nakonec účel?

Když jsem začínala učit, dostala jsem do ruky dokument s názvem Osnovy, tenký sešit s kapitolami, které uváděly, kdy se učí vyjmenovaná slova, tvoření slov a tak. Jenže to byla doba dřevní, hloupá a nemoderní, ve které chyběla slova jako kompetence, dokonce klíčové kompetence, evaluace, ředitel byl jen ředitel, ne lídr. V té naivní a kruté době 90. let nevystupovaly agresivně některé instituce, které by si smysl své existence musely obhajovat objemnými dokumenty, rámcovými plány, péčí o wellbeing.

Shakespeare obohatil angličtinu o stovky, prý snad tisíce slov, Národní pedagogický institut vynalezl přímo novou češtinu. A já chudák češtinářka patřící ve svém věku do propadliště dějin mu prostě jen nerozumím.

Marie Bicková

0 0
možnosti
JF

Pamětníci si jistě vzpomenou na reformu školství v době ministra Františka Kahudy, a od té doby se školství zmítá experimenty v jízdě močálem černým podél bílých skal! ... ;-)

0 0
možnosti
JJ

J54u54r95a 95J12u48r59a47x

3. 5. 2024 19:32

„I když si učitel myslí, že pohlaví jsou dvě, tedy muž a žena, dětem to musí podat neutrálně. Zmíní, že jsou lidé, kteří si myslí něco jiného....“ , psáno v článku. Lituju už teď toho pedagoga.

Ale odpomoc by byla - učitel by, tohle blby nařízené moudro podle předpisu sděliv dětičkám, přistoupil by v duchu Komenského k názornému předvedení vykládané látky.

Kázal by, aby se dítka svlékla do naha - stačilo by i od pasu dolů, ale do naha by bylo efektnejsi - a názorně se na sobě i spolužácich a spolužačkách navzájem přesvědčila, kolik různých pohlaví ve třídě mají. Stačilo by i jen pohledem, i když ověření zjištěného předtím opticky též palpací neboli pohmatem by jistě nepostrádalo zajímavosti a zejména ve vyšších ročnících základní školy by jistě bylo velmi populární.

0 0
možnosti
JJ

J47u41r69a 98J95u77r72a85x

3. 5. 2024 19:29

Inu, ještě že mi školní vzdělání už nehrozí. Vylezl bych z něj ouplně blbej, trojčlenky ani řešení kvadratických rovnic v reálném, natož komplexním oboru neznalý. A shody podmětu s přisudkem neznalý taky. Avšak plně kompetentní. K čemu, to ale netuším; leda tak k práci ve vhodné neziskovce o genderu, LGBTQbflm nebo k třídění odpadků v ekologické spalovně.

0 0
možnosti
LZ

L93u37i26s 93Z91í56d68e90k

3. 5. 2024 18:46

Tak především , současný premier není konzervativní myslitel, ale poslušný euroboslševik , který odkývá vše, , co se líbí Bruseli. A té se úchylnosti líbí !

0 0
možnosti
MM

O úrovni našeho školství vypovídá i to, že profesorem může bát např. Petr Fiala, toho času předseda vlády nebo Danuše Nerudová, kandidátka do europarlamentu. Výčet těchto "vzdělanců" je pouhým nepatrným vzorkem skutečného stavu.

0 0
možnosti
Foto

Děti jsou dost chytré, aby pochopily, co v životě ze školy využijí a co ne. Trochu mého povídání o školství:

http://dusanpolansky.cz/zaslepeni/skolstvi.html

0 0
možnosti
JJ

J13u85r64a 47J38u24r72a97x

3. 5. 2024 19:34

Jo.

Ale pochopí to, až když jsou nějaké to desetiletí ze školy venku.

0 0
možnosti
PH

P85e15t93r 13H71á75k

3. 5. 2024 13:35

No je to zvláštní - s tímhle životopisem pořád mít iluze o předsedovi ODS. Ale možná pan autor chtěl být jen zdvořilý.

https://cs.wikipedia.org/wiki/David_Floryk

0 0
možnosti
PB

P73e94t10e 96B48r53i94c41h

3. 5. 2024 13:06

"Vždyť předsedou vlády je dnes vysokoškolský profesor, bývalý ministr školství, konzervativní myslitel: Pane premiére, že nedopustíte, aby vaše vláda dala souhlas k něčemu takovému?"

To Vaše lamentování, pane Floryku, jste alespoň na závěr okořenil vtipem, kterému se říká kameňák!!R^;-D

0 0
možnosti
LB

Průběžně se snižující úroveň znalostí české mládeže není alarmující. Naopak! Přibližujeme se tím úrovni některých vyspělých zemí na západ od nás. Například USA. Ano. Tam mají špičkové odborníky, vědce, techniky. Dost často pocházející odjinud. Ale jak svědčí zprávy těch, kdo tam delší dobu pobývali, mnozí absolventi oněch amerických high schools se opravdu naučili (nějak) číst a psát.

0 0
možnosti
VM

NO A NA TO,

zde kdysi stačily pomocné školy.

I když někteří její absolventi byli i jsou velmi schopnými řemeslníky, živnostníky.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz