2.12.2023 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

ŽIVOT: 3B jako blbost, buzerace, byrokracie

Lejstro pro lejstro, nucené podpisy pod informovaný souhlas, fiktivní a nesmyslné odpovědi, formální odklikávání bez čtení. Tyhle nesmysly zavádíme do normálního života my, právníci. To my říkáme firmám, že to takhle musí dělat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Kotaz 5.9.2022 6:33

R^

T. Novy 5.9.2022 5:46

Příště by mohli zavést dotazník ministerstva dopravy při nákupu nového auta: zamítáme vaší žádost o nákup Audi A7, protože nemáte na Facebooku ten správný progresivní profil - podejte si žádost o auto max. střední třídy.

R. Langer 5.9.2022 6:14

Však k tomu to přece všechno směřuje. ;-)

H. Kotaz 5.9.2022 6:33

:-)

V. Špička 5.9.2022 7:48

Něco podobného se mi stalo, když jsem si před lety zřizoval registraci na iDnes, tenkrát přes FB. Zamítnutí bylo zdůvodněno, že mám málo (2) přátel v profilu.

L. Novák 5.9.2022 10:04

;-D R^ Ještě že sociální sítě bojkotuji! :-P

P. Hatina 5.9.2022 2:44

Tedy si spíše se obávám zda si paní právnička nevybrala špatné případy, když už chce prezentovat buzeraci a byrokracii, a bojovat za lidi v Senátu.

Ono totiž v obou těch případech to smysl má, a i jako právnička by měla poučit klienta, že to sice je otravné a frustrující, ale udělat se to musí.

V tom prvním případě - možná se pletu, ale ono prostě ".., u účtu nelze změnit majitele, nelze ho na nikoho převést" . Takže ta paní a skutečně, bude muset - v domě co zdědila od matky, sepsat s nájemníky nové smlouvy a dát jim nové číslo účtu.

No a v tom druhém případě - a samozřejmě že zákon říká že než začne člověk kšeftovat přes banku s finančními instrumenty tak musí vyplnit investiční dotazník, kde by měl POCTIVĚ vyplnit svou míru investičního rizika, kterou je OCHOTEN přijmout.

Ten investiční dotazník chrání jeho. Jinými slovy, on mu jistě nějaký ten makléř (nebo kamarád?) poradí že si má koupit ty a ty akcie, na kterých brzy vydělá , třeba desetinásobek (haha). Jenomže pokud ty akcie naopak klesnou, třeba na polovinu tak potom mu ty peníze nikdo nevrátí.. :-/

J. Novak 5.9.2022 3:28

co je komu do toho, jake akcie si chcete koupit? Bude vam snad stat platit ztratu, kdyz na tom prodelate? Ne, nebude. Ale kdyz na svem risku vydelate, tak se o svuj dil stat prihlasi na 100%.

P. Hatina 5.9.2022 3:38

Víte, možná to pořád nechápete, ale pochopitelně že Vám nikdo, ani stát nebude bránit, aby jste si ty rizikové akcie koupil.

To jediné, co po Vás ten stát chce, aby jste vyplnil ten investiční dotazník, kde uvedete "ano, jsem natolik riskantní investor a vím že mohu touto cestou hodně vydělat ale i hodně prodělat".. Nic víc. Doslova maličkost, oproti tomu úsilí, kterému musíte věnovat aby jste si vybíral ty správné akcie, a neskočil na nějaké blbé doporučení, že?;-D

R. Langer 5.9.2022 5:35

Ale to není pravda, stát na základě toho dotazníku tu koupi ZAMÍTL, protože byla KONZERVATIVNÍ! ;-€

P. Hatina 5.9.2022 6:41

A jo, tady jsme u meritu věci. Stát pochopitelně nic nezamítl. Jistě že ne. Kdo to zamítl, byl informační systém té banky.

Pokud by jste si ty akcie kupoval přímo sám (asi jsou takové možnosti, přímo přes burzu), tak to nikdo řešit nebude.

Ale vzhledem, k tomu že to /asi/ bylo přes banku, nebo nějakou investiční společnost co to ty nákupy/prodeje pro "obyčejné lidi" provádí, tak na to má od státu licenci. A ona tedy musí kontrolovat, a zajištovat zda ti klienti nakupují podle svého investičního rizika..

Jenom pro poznámku, a proč to asi bylo zavedeno, že tím chrání ty klienty od nějakých finančních šmejdů co sice tu licenci dostali, ale pak by jim prodali nějaký bezecenný akcie. Ale když si dá ten klient profil jako konzervativní, tak nemůžou...;-D;-D

R. Langer 5.9.2022 6:56

Když ten formulář STÁT vymyslel, tak to také na jeho základě ZAMÍTL. Nezamlouvejte to! :-P

P. Sura 5.9.2022 10:09

Hezky jste to "vrátil na zem" pane Hatino. To je v debatách taky důležité....

P. Diviš 5.9.2022 11:39

Jenže ten informační systém banky dělá to, co mu nařizuje stát. IMHHO skutečně zbytečně (absolvoval jsem to několikrát).

R. Langer 5.9.2022 11:59

Ani bych neřekl...

T. Novy 5.9.2022 5:50

Tak ještě jednou, co je státu do toho, jak vysoce rizikové akcie si kupuji.

Mimochodem, mám tuto zkušenost a zamítnutí také. Stejně jsem si koupil, co jsem chtěl. WTF?

J. Strakoš 5.9.2022 6:22

Tohle je přesně uvažování politiků, kteří chtějí naše dobro.

A není to maličkost - přesně tyto formality jsou pěkně drahé - někdo dotazník musí vytvořit, někdo vyplnit, někdo zkontrolovat atd. Stojí to čas a finance a jsou to zbytečné finance i čas - počet lidí, které to odradilo od nákupu budou mizivá procenta. Stejně tak by jste mohl zavézt dotazník před nákupem sladkého v obchodě s dotazy na váhu a životní styl.

Stejně je to dnes s podpisy se souhlasem zpracování osobních údajů - je z toho fraška, která stojí finance i čas a v konečném důsledku nic nepřináší.

M. Mucha 5.9.2022 6:34

Je to blbost. Dělal jsem makléře řadu let a dotazník byl jen otravná záležitost, protože klient stejně na většinu otázek neuměl nebo nechtěl odpovědět. Kvůli téhle byrokracii jsem s touhle prací skončil.

Z. Lapil 5.9.2022 5:51

Mňo.

Předpokládám, že se shodneme na tom, že cokoliv stát koná, koná za peníze vybrané na daních. A vy mi teď tvrdíte, že je správné, aby stát za vaše peníze určoval, jaké akcie si já mohu dovolit koupit? Nepřipadá vám to poněkud hovadné?

P. Diviš 5.9.2022 8:24

Ano, s tím číslem účtu to nejde. A ano, je to zbytečná buzerace. Není žádný důvod, proč by to se souhlasem původního majitele účtu, nebo v případě jeho úmrtí, nemělo jít.

A stejně zbytečná je i ta "ochrana".

J. Novak 5.9.2022 2:39

Vladnou nam drzi hlupci. A pokud si to nechate libit, bude to jen horsi.

Volný trh nezavedl povolenky.

Volný trh nezavřel uhelné elektrárny.

Volný trh nezavřel uhelné doly.

Volný trh nezavřel jaderné elektrárny.

Volný trh nezakázal frakování.

Volný trh nezpůsobil závislost na Rusku.

Volný trh netiskne nekryte peníze na dluh budoucích generací, čímž se roztáčí inflace.

Volný trh nestraší zaváděním nových daní, čímž šroubuje nejistotu a cenu strategických komodit.

H. Kotaz 5.9.2022 6:34

!!

R. Gramblička 5.9.2022 7:25

Amen

I. Mentlík 5.9.2022 2:21

A jste si jistá, že nějaké ryze české zákony ještě vůbec existují ? A pan Neff se na jiném místě dnešního vydání diví, že se to "proruským Putinovým silám" nelíbí.

E. Novotny 5.9.2022 0:37

Děkuji, toto znám s českými úřady až moc dobře. Právě tu nightmare zase řeším. Neustale nová a nová lejstra a vyplňování formulářů kvůli triviální calezitosti. V moji bance ( tedy tu, kterou používám zde), jsou z toho šokováni. Už potřetí za tento rok po mne chtějí kvůli stejně věci notářské razítko a podpis (stejný formulář).

Ty buzerace se táhnou už tři roky (kvuli stejně věci). Jsem si jistá, že když pošlu další dva vyplněné formuláře bude zaručeně chybět něco, bez čehož úřad nemůže dýchat. Přitom vím, že celý jejich postup je 'against thé law'.