4.12.2023 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

ŽIVOT: 3B jako blbost, buzerace, byrokracie

Lejstro pro lejstro, nucené podpisy pod informovaný souhlas, fiktivní a nesmyslné odpovědi, formální odklikávání bez čtení. Tyhle nesmysly zavádíme do normálního života my, právníci. To my říkáme firmám, že to takhle musí dělat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.9.2022 10:51

No jo, blbost legislativni peachoviny se dá ještě posílit její digitalizací.

L. Novák 5.9.2022 10:37

Blbost státních úřadů se s digitalizací šíří po naší zemi. Babiš zavedl registr "vyloučených osob", které mají zakázaný přístup do sázkových společností kvůli exekuci apod. Kdo si chce vsadit své peníze třeba na sportovní zápas, může tak učinit pouze s řádnou registrací a prověřením identity na úrovni zřízení účtu v bance. Sázkové společnosti pak musí všechny registrované účastníky nahásit Ministerstvu financí ČR. To ale státním byrokratům ministerstva nestačilo. Prověřují sázkaře online při každém přihlašování na web sázkové společnosti a lustrují proti seznamu vyloučených osob. Při každém přihlašování, třeba i několikrát denně! Už se mi stalo víckrát, že na webu Tipsportu, dominantní společnosti na českém "trhu" s v podstatě byrokraticky zlikvidovanou zahraniční konkurencí, Tipsportu, který je v zavádění státních blbostí o krok napřed před ostatními, jednoduše nebylo možné se přihlásit, protože z nějakého důvodu se nemohli připojit na server Ministerstva financí k ověření, zda nejsem na "seznamu vyloučených osob". Což neznamená nic jiného, než že Ministerstvo financí ČR o vás má přesný záznam, jak často se přihlašujete k webu sázkové společnosti (!). Babišovské StBácké šmírování všech sázejících v ČR!!!

Nedávno po mně Tipsport vyžadoval při přihlašování vyplnění dotazníku, z jakých zdrojů čerpám peníze pro mé sázky. S odvoláním na "Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu" (novela v srpnu 2021). Vyvalil jsem na formulář oči a stornoval jej klepnutím na křížek. Co je jim po tom? Copak jsem nějaký kriminálník legalizující výnosy z trestné činnosti? Druhý den zase. Třetí den už mi formulář zablokoval přístup na web - stornovací křížek z něj zmizel. Tak jsem jim tam vyplnil jednu z možností a mám od těch blbců pokoj. Až takhle musí jít buzerace Tipsportu daleko? Jiné sázkové společnosti v ČR nic takového nevyžadují.

D. Polanský 5.9.2022 9:23

Úřady tu nejsou od toho, aby tu byly pro nás. Jsou tu od toho, že jsou ustaveny zákonem a dobře placené státem. Kdysi nám grázl rozkopal dveře do bytu a vyhrožoval zdviženým prstem, že prý přestupek. Budiž, že nám má zaplatit škodu, zápis mám. Úřad měl škodu vymáhat. Asi i vymáhal formálními dopisy na adresu, kde dotyčný stejně nebydlel. Čekal jsem po 5 letech, že se alespoň ze slušnosti ozvou, že makali, ale že se nepovedlo. Ani ň.

J. Vorlický 5.9.2022 9:43

Mají to úřady pro sebe pomocí vrchnostenského postavení dobře zařízené, ne, pane Polanský? A ještě je za to dobře platíme. No, neber to.

Připomínám: zakazovat, přikazovat a povolovat. Spadá snad to, co jste na úřadu neuváženě chtěl, do jedné z těchto kategorií?

M. Vaněk 5.9.2022 11:49

Tento režim stvořili kriminálníci jako byl havel, a podvodníci jako byl klaus; co asi tak mohli tito a ta plejáda za nimi dobrého vytvořit, když i předseda PS "svobodné" republiky byl agent CIA ..., Kriminí ́álníci kriminálníkům - minulým, současným i budoucím...

L. Novák 5.9.2022 11:52

Jasně, podle debilního ;-O komouše Vaňka byla komunistická totalita vzorem pro demokratické státy! ;-D

I. Širůček 5.9.2022 13:52

Letos byly čtyři miliony výjezdů českých občanů na dovolenou do zahraničí. Vaňka to stršně séře, protože si na to nedokáže vydělat. Proto sní o komunismu, kdy nemohl cestovat skoro nikdo, schopní pracovití lidé už vůbec ne - co kdyby je napadlo tam někde zůstat! A tak si "mastí flaxu" nad klávesnicí ...

J. Vorlický 5.9.2022 12:16

No, někdo to vytvořit musel. Snad Ústavní soud ČSFR, 9.6.1992, který vyslovil, že ,,veřejnou mocí je taková moc, která autoritativně rozhoduje o právech a povinnostech subjektů, ať přímo nebo zprostředkovaně". Tedy o NAŠICH právech a povinnostech. Předtím to byl zločinný režim. Pochybuji, že to mají na svědomí pánové Havel nebo i Klaus, ti myslím tak daleko dopředu neviděli. Kam se teď hrabou zákonodárci!! Takže, chce-li veřejná správa, tedy její zaměstnanci peníze, prostě nám nařídí, abychom jí ty peníze dali. Nebo, chce-li veřejná správa omezit vstup do Národního parku, nebo omezit sázky na internetu, prostě zakáže a omezí. Tečka. Toto přece právníci musejí vědět, když ne řadový občan.

J. Vorlický 5.9.2022 8:45

Další příklad principu vrchnostenského postavení (ref. zde Úředník: Můj zaměstnanec, 3.9.2022). Nářky paní Kovářové jsou pochopitelné, ale co udělala jako ministryně spravedlnosti pro lepší stav věci???

Problém je hluboký, co jsme vlastně za společnost? Lidé jako pan Hatina to myslí myslím dobře. Ne že by si mysleli, že jsme blbci, ale cítí, že nemáme na to, se řídit vlastním rozumem. Je to patrné z jeho zde příspěvků. Že by to za nás měli dělat oni, česká elita, a proto hájí úřední postupy, které popisuje pí Kovářová. Postup českých elit je nutno nějak legalizovat a proto máme institut ,vrchnostenského postavení ́ (byť v rozporu s demokracií a právem! některé věci v ČR jsou tak absurdní, že je nelze rozumně popsat). To by pí Kovářová jako advokátka měla ale vědět, a než naříkat nad 3B, nám vysvětlit, proč tomu tak je.

Nebo, možná, že jsme opravdu tak blbí a lidem jako pan Hatina měli být vděční za jejich starost.

D. Polanský 5.9.2022 9:16

Pokud vím, jako ministryně po konci krátké vlády rozdala svým podřízeným vysoké odměny, že pracovali do roztrhání těla.

L. Novák 5.9.2022 10:40

Proč by si ze státního neuloupli, když tu možnost mají... ;-D

P. Dvořák 5.9.2022 8:23

Za svoji matku, která posledních pár let před smrtí byla nechodící, jsem měl "Generální plnou moc", abych ji zastupoval ve všech osobních, právních a finančních záležitostech, "... zejména..." a nyní následoval výčet nejčastěji předpokládaných úkonů. Slovo "zejména" v právní mluvě značí, že se jedná o jakýsi nástin, nikoliv tvrdé vyjmenování. Vše potvrzené úřednicí z obecního úřadu, oprávněné ověřovat podpisy.

I přesto, že za slovem "zejména" byly některé konkrétní úkony, vždycky se našli blbci, kteří i u těchto vyjmenovaných konkrétních úkonů vyžadovali další zmocnění pro tento jeden konkrétní úkon !! 8-o ;-€

Že jsem jim na místě okamžitě nedal motykou do hlavy, bylo způsobeno jenom tím, že u sebe nenosím motyku.

H. Kotaz 5.9.2022 9:03

R^R^

F. Navrátil 5.9.2022 8:02

Nadáváme na byrokracii a papírové buzerování. Terčem jsou úředníci, pěšáci první linie, kteří o ničem nerozhodují, ale jsou povinni dodržovat zákony, vyhlášky, nařízení. Skutečným terčem kritiky by měli být politici zasedající v zákonodárném sboru, kteří zákony vymýšlejí, navrhují a schvalují. Podle svých zkušeností s podnikáním tvrdím, že česká legislativa není jen nepostupná džungle, ve které se nevyznají ani specializovaní právníci, ale džungle kombinovaná s minovým polem.

P. Diviš 5.9.2022 8:19

Jak jste na to přišel, že terčem jsou úředníci první linie? Nezapomínejte, že těm politikům zákony dělají právě úředníci, ovšem ti výše postavení.

J. Pokoutný 5.9.2022 8:26

Ale schvalují je politici. Takže buď a) Jsou to naprostá paka a nevědí, co schvalují, b) dělají to úmyslně. B je správně.

P. Diviš 5.9.2022 8:54

Můj odhad je, že obě možnosti. Jak kdo, jak kdy.

Jistěže schvalují politici, ale není dobré zapomínat na jejich zdroje. Viz "Jistě, pane ministře".

P. Sura 5.9.2022 9:58

Nabízí se možnost, že to šílené "košatění" zákonů mají na svědomí ti úředníci první linie. Hledají cestu, jak svalit odpovědnost za rozhodování, které jim bylo svěřeno původním zákonem, na "literu zákona". Jak říkával pan doktor Cepl, z rozhodování se vytrácí "duch zákona". A to proto, že z ducha zákona už po desetiletí dělají advokáti za peníze hajzlpapír.

P. Diviš 5.9.2022 11:34

Úředníci první linie nic nevymýšlejí, ti se musí řídit zákony, vyhláškami, směrnicemi ... Občas je to taky sere. Vymýšlejí ti výše postavení, hlavně ministerští.

Ti advokáti to mají v popisu práce. Kdyby je s tím soudce poslal do kopru, měli by PP.

Duch zákona je vymítán hlavně doslovností zákonů, snahou o co nejdokonalejší konkrétní popis toho kterého jevu. Místo obecného, který by státní zástupce a soudce aplikoval dle toho ducha.

R. Tichý 5.9.2022 7:50

Ano, pani Kovarova. Zakony vymysleji pravnici, aby jini pravnici mohli hledat chybu ve vetne skladbe a zakony obchazet a ohybat. Mate na VŠ malo hodin cestneho a primeho jednani, zato spoustu casu venujete kriveni patere a charakteru.

R. Meišner 5.9.2022 6:48

no,akcie ČEZu--o které zřejmě šlo, bych v dnešní situaci rozhodně nekupoval. 😀

P. Sura 5.9.2022 9:59

Taky vidíte, že by vám je neprodali ....;-)

H. Kotaz 5.9.2022 6:32

Jelikož je babičce 88let, téměř nechodící a místní pošta přestala roznášet důchody/na což bylo spolehnutí, co se týká času a důchod začali před 1/2rokem vozit z Kolína/25km - rozhodla rodina, že bude důchod posílán na účet. V tom domnění, že to bude účet někoho z rodiny - nelze.

OSSZ dodá formulář, s nímž se musí do banky ( naštěstí pošta v místě )/babička osobně, po té musí obvodní lékař potvrdit stav osoby. Takto vyplněný formulář odevzdat na OSSZ a čekat milostivě, až tam rozhodnou.

No a až babička umře, budou patálie s rušením účtu, zbytečného !!

P. Dvořák 5.9.2022 8:31

Na sociálce jsem se založením účtu problémy neměl, VIZ výše P. Dvořák 5.9.2022 8:23.

Důchod opravdu nelze posílat jiné osobě. S rušením účtu je to jednoduché, ale musíte mít tento účet uvedený v rámci pozůstalostního řízení v usnesení notáře. Pak stačí zajít do příslušné banky a peníze nechat převést na jiný účet.

P. Diviš 5.9.2022 8:56

Nelze, ale taky je to poněkud zbytečné. Pokud totiž důchodce chce, může si na svůj účet posadit trvalý příkaz k přeposílání. Zase jedna zbytečná "ochrana".

P. Sura 5.9.2022 10:03

To je jedna možnost. Další možnost ale nabízí internetové bankovnictví. Počítači je totiž úplně jedno, kdo se k účtu hlásí, pokud zadá správné identifikační parametry.

P. Diviš 5.9.2022 11:36

Ovšemže.

J. Jurax 5.9.2022 10:57

Ehm ... nechávám si posílat důchod na účet co jsem v důchodu. Ale vyjádření lékaře jsem k tomu nepotřeboval.

L. Novák 5.9.2022 13:45

;-D R^

J. Strakoš 5.9.2022 6:13

Ano, tyto historky jsou součástí každodenního života a po každé si uvědomuji, jak je stát ve svém jednání neefektivní.

Poslední se udála na pracovním úřadu, kde kromě vyplněného formuláře (vyplněno v klidu doma) chtěli další podpis na potvrzení o poučení o vyplnění toho lejstra. Protože jsem vyřizoval za otce, nezbývalo než se otočit a vrátit jindy s dalším podpisem. Předpokládám, že příště budou chtít buď podpisy úředně ověřeny nebo vymyslí potvrzení poučení o poučení.