7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 25.10.2007 10:18

Re: MUDr. Kilián si dělá strandu...

No, já taky pracuju víc než těch 40 hodin v týdnu, ale nikdo mne k tomu nenutí - nemám pevnou pracovní dobu kromě 7:40 - 14:00, kdy musím být v zaměstnání Snažím se dělat práci pořádně a zlepšit si pozici u zaměstnavatele i klientů, ovšem kdy, to  je moje věc. Myslím ale, že pokud by lékaři byli vázáni pohotovostí dejme tomu 5 dní v týdnu s povinností být na pracovišti, přičemž by tento čas nebyl adekvátně zaplacen, těžko bychom se mohli divit, že by utekli za lepším.

Doktor 25.10.2007 11:59

Re: MUDr. Kilián si dělá strandu...

Čekání na práci neexistuje. Omezení pracovní doby je anachronismus, který kupodivu mají uzákoněný všechny civilizované země na světě. A jesltli si myslíte, že je povinností lékaře být k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce a to od promoce do kremace, tak byste se měl nechat vyšetřit v Kateřinkách. nejlepší kecy vedopu vždycky takoví rádobychytrolíni, kteří do všeho vidí, ale nemocnici viděli možná v Ordinaci v růžové zahradě. Kdybyste si jenom jednou zkusil přijít do práce v 7 ráno a pak omdlít druhého dne ve 4.30h a mezitím se hrabat v krvi, hovnech a zvratcích tak by vás to přešlo. Ale doktoři v nemocnicích tohle provádějí 6 - 8 x do měsíce.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 12:07

Re: MUDr. Kilián si dělá strandu...

Tak srandu si nedělám, proč bych měl.  Zákonem stanovené omezení není anachronismus, ale celkem novinka.  Vaše představa způsobu respektování zákonů podle hostinských ale docela srandovní je.

U doktorů - zaměstnanců lůžkových zařízení je problém přesčasové práce, která je nezbytná k zajištění nepřetržitého provozu. Ono zmíněné čekání na práci bylo dávno zrušeno.  Já vůbec neříkám ANO a ani neříkám kolik. Špatně jste četl, co jsem napsal.

Blábol o privátních nemocnicích ? Hm. Zeptejte se na ministerstvu, kolik procent nemocnic má formu státního zdravotnického zařízení, kolik nestátního a kolk z nestátních je privátních - např. všechny a.s.  Pojem veřejná nemocnice prakticky neexistuje. 

 

  

challenger 25.10.2007 8:57

Tak je najednou nedostatek

Vždy jsme slýchávali, že dochtorama můžeme dláždit a soudruzi z ODS to opakovali donekonečna. No a najednou je zde péče ohrožena.

Ale není ohrožena, soudruzi, není. Potřebuje soudruh ředitel lékaře? V nemocnici v sousedním městě je jich plný barák, stačí zvednout telefon a dát lepší nabídku. A hnedle máme - s první atestací, s druhou atestací, jakéhokoli chcete. Vždyť přece nemusí být nemocnice za každým rohem. Říká se tomu tržní čištění. Zrušme polovinu nemocnic - stejně soudruzi z ODS tvrdí, že lůžka jsou nadbytečná (mají pravdu) a hnedle bude lékařů dost. Jedna nemocnice péči zvládne, pokud v ní bude sehraný a kvalifikovaný personál, který místo deseti minut nedělá výkon 2 hodiny a anesteziolog, který budí s posledním stehem a pokud nebudou nemocniční lůžka využívána za účelem kompenzace insuficience sociálního systému. Pokud se budou primáři i ostatní lékaři platit ne podle toho, kdo zavede delší anální sondu ale podle produktivity práce, bude vše v pohodě.

Ovšem to soudruzi z ODS nikdy neudělají: oni totiž ty baráky potřebují, aby si mohli šolíchat svoje státní zakázky, proto soudruh Julínek chce zavést víc bolševismu. Představme si, že by se například v kraji Vysočina zrušila polovina nemocnic, to by soudruzi krajští satrapové moc soudruha Julínka rádi neměli. Nemocnice je totiž takové nekontroverzní místo, kde se dá utopit spousta peněz za státní zakázky za úplateček a novináři tomu ještě tleskají - kdekdo jistě zpochybní nutnost výstavby další národní knihovny, ale stavba nového nemocničního pavilónu, jak by mohli, vše je přece pro dobro pacienta.

Jan Teplouš 25.10.2007 8:46

A zase ten komunismus!

Nařídíme, a hotovo! :-D;-€

Netřeba 25.10.2007 6:41

O Cikrtovi vůbec lze klidně prohlásit,

že není ani tak mluvčí, jako spíš zdůvodňovač.

Trotl 25.10.2007 6:19

Víte on ten příklad s minutovou prací řidičů,

není moc trefný. Zavedení ATR se v podstatě minulo účinkem. Takže řidič musí jet i když je unaven. A musí stát i když by jel. Holt není to automat, jak předpokládá uvedená norma. Navíc se přidal i stres, z nedostatku času na dojezd do cíle.

Trotl 25.10.2007 6:21

Re: Víte on ten příklad s minutovou prací řidičů,

Zapomněl jsem dodat, že tenhle systém zavést u lékařů, tak se radikálně zvýší potřeba dubových oblečků.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 9:53

Re: Re: Víte on ten příklad s minutovou prací řidičů,

No, ony systémy vůbec jsou povětšinou propracovány tak, že v konečném důsledku věcem spíše škodí, než že  by jim napomáhaly.   Ten Vámi uvedený příklad řidiče, svázaného předpisy tak, že by i jel, ale musí stát a chtěl by stát, ale musí jet, je velice pěknou ukázkou velkého umění byrokrata - pro všechny vše stejně bez ohledu na kondice. To je ryzí metoda centralistické byrokracie,  o níž se právě politická pravice tak pohrdlivě vyjadřuje. A nemyslete, že jen ti nebo oni mají systémy protivné,  kdyby ty " naše " byly naloženy na řidiče,  také by přibylo dubových oblečků, jak píšete.  Nárůst byrokratické moci je průvodním znakem socialismu, který se pokouší odstranit anarchii trhu společenským plánováním, jehož konečným výsledkem  je  nejspíše zákonitě ekonomická stagnace a nesvoboda.

Popsané úsilí ministerstva, které snad má  být právě v těchto dnech coby paralelní aktivita projednáváno sněmovnou,  je zdůvodňováno tak, že se člověk diví : Když státní moc sdělí, že příčinou potíží je právo  vymezené platným zákonem, pak nevím, proč to sděluje. Je to přeci právě státní moc, která vydává zákony.  Když politická pravice volá na jedné straně po ponížení síly státu a na straně nekonečně dlouho řeší, kolik hodin smí a musí člověk pracovat , pak je tu jakýsi rozpor. A když k tomu přidá vysvětlování způsobem, jaký užíváí ministerstvo zdravotnictví, je zmatečné dílo dokonáno. Jako perličku mám sdělení ministerstva v této souvislosti Regoionálním deníku, že řeči o přetížení jsou nesmyslné, protože lékaři byly dříve vytíženi stejně a mnic se nemění. To je jako kdyby řekli ( ad absurdum k ilustraci obecného )  že když byl někdo v lágru za Němců a pak i za komunistů,  tak je to v pořádku, protože se pro něj nic nezměnilo :-))

Trotl 25.10.2007 11:09

Re: Re: Re: Víte on ten příklad s minutovou prací řidičů,

No představa lékaře, jenž musí ukončit operaci, protože mu právě skončila pracovní doba pod trestem pokuty, je velmi tristní. (tak jako ten řidič) Jinak by to opravdu chtělo, aby si lékaři mohli tyto věci řešit sami podle svých potřeb a ne ministerskou vyhláškou. Faktem je, že peníze pro zdravotnictví se ztrácí někde po cestě. Bohužel na to nemám recept. Ohodnotit práci kvalitního lékaře také nemohu, jelikož z principu je nezaplatitelná. Takže  zbývá dohoda mezi lékařem a pacientem. (a to zatím moc nejde) Uvedený postup ministerstva je opravdu k zbl*tí velebnosti.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 12:34

Re: Re: Re: Re: Víte on ten příklad s minutovou prací řidičů,

nejde jen o operaci, když v 15.00 začnu přijímat pacienta, měl bych ukončit tuto práci skrze konec pracovní doby v 15.30 a kolega aby začal znova snad :-)). Už vidím redaktorky MF DNES, jak skrytou kamerou filmují ten postup :-)))

Doktor 25.10.2007 4:30

Řešení

Řešení je velmi obtížné. Ale částečně možné.

V první řadě by bylo dobré, aby v nemocnicích, kde lékaři slouží více jak 1000 hodin ročně navíc nedocházelo k tomu, že Julínkem dosazený ředitel vyhodí 20% lékařů z nejexponovanějšího oddělení. Ostatní pak musí odsloužit i za ně. Nebo tam prostě doktor nebude - ale to brzo budou mrtví.

Dále existuje legální řešení - samozřejmě že by asi nestačilo na 100% (ale to Julínkův blábol nestačí taky) Směrnice EK na základě které byl vytvořen i náš stávající zákoník práce totiž s problémy ve zdravotnictví počítá a umožňuje v této oblasti vyjímku - na přechodné období 5 let je možno ve zdravotnictví povolit nikoliv 8 ale až 20 hodin přesčasů týdně. Pokud by toto bylo u nás uzákoněno, akutní problém by byl značně otupen. Do 5 let by pak mělo dojít rešení principiálnímu - přesčasová práce by měly být vyjmečná (lze - Britové to dokázali, na podrobné vysvětlení je tu málo prostoru)

Julínkovi jde ale o jediné - odrbat zdravotníky (jeho návrh se netýká pouze lékařů, ale všech zdravotnických pracovníků). za přesčasy totiž vzniká nárok na příplatek, za prodlouižení pracovní doby hypoteticky možná zvýšení základního platu, ale v soukromých nemocnicích jim mzdu majitel prostě nezvedne, ve státních je platná tabulka a pokud se nezmění (a to nezmění) pak na zvýšení platu není právní nárok.

Julínek tedy zcela vědomě ignoruje možnost legálního řešení problému (a sází na to, že o legislativě EU nikdo nic neví) a navrhuje něco co porušuje neskutečnou řadu stávajícíh zákonů, počínaje Ústavou České republiky.

portwyn 25.10.2007 10:10

Re: Řešení

Ano. Připomíná mi to konání někdejšího ministra školství Pilipa, který zvýšil úvazky o 10%, přičemž platy ponechal na stejné výši - na kameru ovšem lhal o zvýšení platů.

Těch 10% (z 20 na 22 hodin před tabulí týdně) bylo ještě únosných, učitelé si zvykli a dnes jim vadí spíše Pilipovy lži. 20% je už podstatně více a a já naprosto chápu pocit lékařů v nemocnicích, že se má situace vyřešit na jejich úkor.

Doktor 25.10.2007 11:46

Re: Re: Řešení

Díky za pochopení. Ale nejde jen o lékaře. Tohle by dopadlo - a to velmi tvrdě - i na zdravotní sestry.

PetrH 25.10.2007 2:44

Lékaři z Bulharska a Rumunska

byli dost zoufalou snahou napravit aspoň trošku to, co způsobil nový zákoník práce. Za ten Julínek opravdu nemůže.

Doktor 25.10.2007 4:31

Re: Lékaři z Bulharska a Rumunska

Ano, pro doktory a sestry by bylo vhodné zrušit i patenty císaře Josefa II.

Klaudius 25.10.2007 0:25

Řešení?

Zkuste, pane Kiliáne, alespoň jedenkrát, navrhnout řešení.

Jirka 25.10.2007 0:44

Re: Řešení?

To není špatný nápad.;-)

Rohožka 25.10.2007 1:12

Re: Řešení?

Pan Kilian by možná nějaké řešení navrhnout mohl, ale to nijak nesouvisí s jeho právem se vyjadřovat k návrhům pana Julínka, které nepovažuje za dobré. Na rozdíl od pana Kiliana je totiž pan Julínek placen za to, aby předkládal dobré návrhy. To byste také mohl požadovat od hudebního kritika, aby s orchestrem nastudoval nějakou skladbu, na kterou předtím dirigent nestačil. Ostatně nedávno se jeden dirigent pokusil dát panu Julínkovi příklad.

golias 25.10.2007 6:44

Re: Re: Řešení?

myslite Kulinskeho?

Klaudius 25.10.2007 10:30

Re: Re: Řešení?

Právo pana Kiliana vyjadřovat se nikdo nezpochybňuje.

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 25.10.2007 3:48

Re: Řešení?

Vy jste mi to vzal primo z hu... z ust :-D

donjosé 25.10.2007 7:11

Re: Řešení?

jen několik slov: v civilizované společnosti je komolení jména, zejména tzv.protivníka, považováno za hulvátství. Kolega Kilian se jmenuje KILIAN, nikoliv Kilián!

Velmi dobře popsal situaci.

Řešení je dlouho známé: miliardy ve zdrav.pojištění, které plynou na neefektivní a neindikované postupy-kupř.plýtvání léky, placení tzv. zdrav.pomůcek kosmetického charakteru a nemající nic společného se zdravím, rekreace u moře typu Mořský koník atd.,-tak tyto miliardy by mohly jít na mzdy, následkem čehož by neutíkali špičkově vyerudovaní doktoři do Anglie a personálu by bylo naráz dost. Takže počet přesčasů by klesl.

Jak prosté, milý Watsone. Ovšem k tomuto asi nikdy nedojde, přednost mají populistická řešení a vyhovění silným lobbystickým (rozuměj korupčním) tlakům.

Stein 25.10.2007 9:25

Re: Re: Řešení?

A taky lépe organizovat práci.  Středoškoškolsky kvalifikovaný personál dělá práci sanitářů, vysokoškolský personál práci sekretářek. V oboru jehož pracovní náplň je daná tím jak kdo náhodou onemocní je pevná pracovní doba a to by se dalo psát vesele dál. A sohlasím s tím že týden v lázních si může dovolit ledaskdo ale týden na ARO...

Bohata 9 25.10.2007 10:02

Re: Re: Řešení?

Bývalí nomenklaturní kádrové a jiní i emigrovaní komunisté jezdí si v pohodě do "křížkovaných"lázní .Lampasáci jak by smet.Je jim hoWno a stojí nás mnoho peněz.

Klaudius 25.10.2007 10:36

Re: Re: Řešení?

Pan Kilian není můj nepřítel, dlouhé "a" byl překlep, nikoliv snaha o dehonestaci, to iž jste si vydedukoval ze dvou možností sám. Vaše prosté rady jsou pouze fráze. Zamezit plýtvání léky a peníze dát lékařům. Ale léky předepisují sami lékaři a tím se schválně ochuzují? Můžete seriozně kvantifikovat , jaké množství léků(píšete miliardy) se předepisuje zbytečně, kde a proč. Pak bude prosté řešení.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 12:28

Re: Re: Re: Řešení?

Milý Klaudie,

povinnmost jedné profese pracovat  více než ostatní profese, daná návrhem 48 hod. pracovního týdne zdravotníků, byť jen se souihlasem zaměstnance, nemá žádnou relaci k nákladům za praescripci.  Copak např. zdravotní sestry mají nějaký vliv na praescripci ?  Jinak Váš president Olejár propaguje velice, že si pacient má vybrat. Tož vybírá.

Klaudius 25.10.2007 14:15

Re: Re: Re: Re: Řešení?

Milý Jiří,

nikde jsem nedával do vztahu preskripci a délku pracovní doby.Odpovídal jsem jen donjosemu, který navrhl (lékař) jako jednoduché řešení zamezit plýtvání léky(které lékaři sami předepisují), ušetřit miliardy a dát je jako mzdu lékařům. Když tvrdil, že je to jednoduché, požádal jsem jej o kvantifikaci ztrát z preskripce.Sám dobře vím, jak je to obtížné.Zcela chybně mě přiřazujete k panu Olejárovi, mám také velký zájem na řešení, nikoliv pouze popisu problémů ve zdravotnictví.

mlg 25.10.2007 16:10

Re: Re: Řešení?

dle vzoru učený-vyučený, erudovaný-vyerudovaný

Kajda 25.10.2007 16:30

Re: Re: Řešení?

Jo, lékařů by bylo dost, přesčasů by ubylo a doktři by zase pro změnu řvali, že mají míň peněz.